niedziela, 10 listopada 2019

Parada i festiwal z okazji intronizacji Cesarza Naruhito


Ten tydzień ponownie upłynie nam pod znakiem Japonii, w której trwają przygotowania do trzeciej, ostatniej już części uroczystości związanych ze wstąpieniem na tron nowego Cesarza Naruhito. Dzisiaj po południu czasu lokalnego odbyła się parada na ulicach Tokio z okazji intronizacji.

AP / japantimes.co.jp


Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako przejechali ulicami Tokio otwartą limuzyną, pozdrawiając Japończyków, którzy wiwatowali na ich cześć, machali japońskimi flagami i robili zdjęcia. Według szacunków, na trasie przejazdu zgromadziło się blisko 120 tysięcy osób, nieco więcej niż podczas podobnej uroczystości trzydzieści lat temu.

The Asahi Shimbun / asahi.com

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwało 26 tysięcy funkcjonariuszy policji z całego kraju, którzy ustawili 40 punktów kontrolnych w miejscach prowadzących wzdłuż trasy przejazdu, aby upewnić się, że widzowie nie mają ze sobą niebezpiecznych i niedozwolonych przedmiotów, jak drony, zapalniczki, a nawet kije do selfie.

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

Procesja rozpoczęła się o godz. 15.00 pod Pałacem Imperialnym w Tokio od hymnu narodowego "Kimigayo" i marszu "Reiwa" zagranych przez orkiestrę Agencji Dworu Imperialnego. Marsz został skomponowany specjalnie na tę okazję, a jego tytuł wziął się od nazwy ery, w której panuje nowy Cesarz, "Reiwa".

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

W paradzie wzięli udział również książę koronny Fumihito i księżna koronna Kiko oraz Premier Shinzo Abe. Kawalkada obejmowała łącznie 46 pojazdów, w tym policyjne motocykle.


Para Cesarska podróżowała otwartą limuzyną Toyota Century Convertible, czyli ekskluzywną limuzyną produkowaną głównie dla japońskiego rynku samochodowego, ozdobioną emblematami chryzantemy, symbolu rodziny imperialnej, oraz flagami Cesarza.

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

W trakcie procesji Cesarzowa Masako nie mogła powstrzymać łez wzruszenia.

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

Przejazd trwał pół godziny i zakończył się w Pałacu Akasaka.

Trasa przejazdu - gov-online.go.jp

Początkowo parada miała odbyć się po południu w dniu intronizacji 22 października, niestety zdecydowano o jej przesunięciu z uwagi na przejście tajfunu Hagibis, który spowodował śmierć ponad 90 osób i zalanie lub zniszczenie tysięcy domów.

The Asahi Shimbun / asahi.comCesarzowa Masako na tę okazję wybrała Meiji Tiara


***

Wczoraj wieczorem, 9 listopada, Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako pojawili się na Festiwalu Narodowym zorganizowanym z okazji intronizacji na Imperial Palace Plaza w Tokio.

The Asahi Shimbun / asahi.com

Para Cesarska była obecna na wieczornej, ceremonialnej części wydarzenia, w którym wzięło udział około 30 000 osób.

The Sankei News / sankei.com

Cesarz Naruhito zabrał głos i w swoim przemówieniu podziękował za wszystkie ciepłe wiadomości, jak powiedział razem z Cesarzową każdego dnia są za nie wdzięczni. Mówił m.in.:"Życzę szczęścia tutejszym ludziom i mam nadzieję na dalszy rozwój Japonii i pokój na świecie. Dzisiaj jestem głęboko wdzięczny, że tak wielu ludzi gromadzi się i świętuje intronizację pomimo chłodu.". Odniósł się także do niedawnej katastrofy z powodu przejścia tajfunu: "Mam szczerą nadzieję, że ludzie dotknięci katastrofą najszybciej jak to możliwe powrócą do życia, w którym czują się bezpiecznie." Przekazał również kondolencje rodzinom ofiar.

The Sankei News / sankei.com

W trakcie wieczoru swoje przemówienie wygłosił także Premier Shinzo Abe i po raz kolejny przekazał Cesarzowi gratulacje. Po nim orkiestra wykonała skomponowaną suitę "Ray of Water". Wystąpił także niewidomy utalentowany pianista Nobuyuki Tsujii i popularna japońska grupa pop Arashi.

The Sankei News / sankei.com

 Występy popularnych artystów na narodowych festiwalach są już ich stałym punktem. W 2009 z okazji 20-lecia panowania byłego Cesarza Akihito na Festiwalu Narodowym wystąpił popularny japoński zespół Exile.

The Sankei News / sankei.com

Dla Cesarzowej Masako to był bardzo emocjonujący wieczór.

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

The Sankei News / sankei.com

W ciągu dnia Japończycy świętowali intronizację na ulicach Tokio odbyła się procesja 30 shintoistycznych palankinów "mikoshi" urozmaicona występami muzycznymi i tanecznymi, w tym japońskich zespołów folklorystycznych. "Mikoshi", często przypominające miniaturowy budynek z dachem, werandą i balustradą, służy wyznawcom shintoizmu jako pojazd do transportu bóstw używany w czasie różnego rodzaju festiwali lub przenosin do nowej świątyni.

english.kyodonews.net

Nagrania z uroczystości możecie obejrzeć poniżej.
***

Uroczystości związane z majowym wstąpieniem na tron Cesarza Naruhito finalnie zakończą się w tym tygodniu festiwalem dziękczynnym Daijosai w nocy z 14 na 15 listopada (czasu lokalnego) w kompleksie budynków wzniesionych specjalnie na tę uroczystość, uznawaną za najbardziej kontrowersyjną i jednocześnie najbardziej wymagającą dla Cesarza ze wszystkich japońskich ceremonii "koronacyjnych". W jego trakcie Cesarz, ubrany w tradycyjne wielowarstwowej białe szaty, jednoczy się z boginią Amaterasu i składa jej w darze ryż czy japoński alkohol sake. Ceremonia odbywa się w nocy i trwa trzy godziny. Później Cesarz odpoczywa, a o świcie rytuał odbywa się jeszcze raz.
Kilka dni temu Para Cesarska wzięła udział w próbie przed festiwalem. Na nagraniu znajdziecie również fragmenty festiwalu Daijosai Emerytowanego Cesarza Akihito.

Jiji

Źródło: japantimes.co.jp, www3.nhk.or.jp, english.kyodonews.net, wikipedia.org

11 komentarzy:

 1. Czy ktoś wie, gdzie jest księżniczka Aiko? Nie było jej chyba na żadnych uroczystościach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest jeszcze pełnoletnia, więc zdaniem Agencji nie może brać udziału w uroczystościach. Choć nie rozumiem, dlaczego nawet przy takich wydarzeniach nie zrobili wyjątku i nie pozwolili jej chociaż w maju wyjść na balkon razem z resztą rodziny (co zresztą dotyczy także księcia Hisahito)

   Usuń
  2. Dzięki, nie wiedziałam, że są tam takie zasady

   Usuń
 2. Masako wyglądała pięknie. Jako cesarzowa rozkwitła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masako wygląda coraz lepiej jako cesarzowa. Da się zauważyć po niej dużą zmianę.

  /J.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cesarzowa chyba polubiła Meiji Tiara po raz kolejny możemy ją w niej podziwiać

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś mi tu nie gra. Nie odbierzcie tego, proszę, jako krytykę - bo bardzo lubię Masako, kibicowałam jej i cieszylam się, jak wracała do zdrowia. Ale absolutnie nie rozumiem, jak moze teraz tak szybko rozkwitać. Skoro jednym z problemów były natręctwa Agencji - to przecież wobec Cesarzowej pewnie są jeszcze bardziej rygorystyczni niż wobec księżnej. I co: bo z boku wyglada, że nagle Masako to nie przeszkadza?! To trochę tak, jakby w takim razie wczesniej tylko czekala na ten awans i rozpaczala, ze jest "tylko" księżną - a to mi absolutnie nie pasuje do tak uroczej i inteligentnej kobiety, jaka jest Masako. Bardziej pasuje tu zmiana lekarza i terapii. I oby się jej ten dobry humor nie zakończył spadkiem w jeszcze gorszą depresję, niż miała. Mam nadzieję, że wieloletnie leczenie i przygotowywanie do jej cięzkich obowiązków pomogą Masako nie upaść, tylko pracowac i rozwijac się. A Agencja niech sobie zielenieje ze zlosci, widząc kwitnącą Masako! Trzymam za nią kciuki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też ta sytuacja wydaje się niewyjaśniona do końca. Zdecydowanie o wielu rzeczach dwór nie mówi.

   Usuń
  2. Mi też to wydawało się dziwne - jakby Masako rozkwitła jako cesarzowa. Może faktycznie zmieniła lekarza. A może jako cesarzowa ma więcej do powiedzenia?

   Usuń
  3. Myślę, że zarówno ona jak i jej mąż mają teraz więcej do powiedzenia.
   A poprzedniej parze cesarskiej mogło się wydawać, że skoro oni przeżyli takie same naciski i presję ze strony Agencji ( depresja u poprzedniej cesarzowej spowodowała, że przestała mówić na jakiś czas)to jest to normalne i należy się podporządkować wymaganiom Dworu. To jest oczywiście moja opinia:)
   Jeżeli chodzi o lekarzy to Masako zawsze miała najlepszych -oczywiście jeżeli byli zaakceptowani przez Agencję.

   pozdrawiam
   Małgosia

   Usuń
  4. To prawda, nie sposób zauważyć, jak Masako kwitnie, ale myślę, że to jednak związane z intronizacją. Wątpię, by zmiana lekarza czy terapii mogła dać nagłe skutki. Może po prostu poczuła się pewniej. Może Agencja sączyła jej do ucha, że nigdy nie zostanie cesarzową, a ona im pokazała, że jednak?

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.