środa, 6 listopada 2019

18. urodziny księżniczki Élisabeth


25 października księżna Brabancji Élisabeth obchodziła swoje 18. urodziny. Z tej okazji już kilka dni wcześniej opublikowano kilka nowych zdjęć wykonanych przez Michela Gronembergera na zamku Laeken.

Michel Gronemberger PhotographeMichel Gronemberger Photographe

Michel Gronemberger Photographe

W dniu urodzin zorganizowano specjalną uroczystość z udziałem rodziny, członków rządu, nauczycieli księżniczki, pracowników i małych pacjentów ze szpitala dziecięcego Princess Elisabeth Hospital, nazwanego na jej cześć, który oficjalnie otworzyła w czasie swojego pierwszego wyjścia w 2011; oraz 80 rówieśników księżniczki, urodzonych w tym samym miesiącu i roku co ona.


Belgian Monarchy

W trakcie uroczystości księżna Brabancji została odznaczona Wielką Wstęgą Orderu Leopolda, najwyższym i najstarszym orderem Królestwa Belgii nazwanym na cześć jej pierwszego króla Leopolda I.

Belgian Monarchy

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Order przyznawany jest zarówno Belgom, jak i cudzoziemcom (odznaczeni nim zostali m.in.: król Willem-Alexander i królowa Maxima, Cesarzowa Masako, król Abdullah i królowa Rania, a z Polaków m.in. Lech Wałęsa czy obecna Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda) za szczególne zasługi dla kraju, zdobyte w służbie cywilnej lub wojskowej na lądzie i na morzu. Order posiada pięć klas: Wielką Wstęgę, Wielkiego Oficera, Komandora, Oficera i Kawalera.

Belgian Monarchy

Zarówno król Philippe, jak i księżniczka Elisabeth zabrali głos. Król w swoim przemówieniu mówił m.in.: "Droga Elisabeth, Twoja mama i ja bardzo się cieszymy, mając Cię za córkę. Jesteśmy z Ciebie dumni."
Przemówienie Elisabeth postanowiłam Wam przetłumaczyć.

Wasze Królewskie Mości,
Drodzy goście,
Panie i Panowie,

Cieszę się, mogąc tutaj świętować z Wami moje osiemnaste urodziny. Zawsze będę pamiętać ten wyjątkowy moment.

Embed from Getty Images

W ciągu ostatnich osiemnastu lat doświadczyłam wielu wzbogacających chwil. Uczyniły mnie tym, kim jestem dzisiaj. Ukończenie osiemnastu lat jest przejściem do dorosłości. Chwilą, w której zastanawiam się nad wszystkim, co otrzymałam, i nad wszystkimi możliwościami, które mi zaoferowano. Teraz czuję tylko wdzięczność.

Przede wszystkim mojej rodzinie. Zawsze byli tutaj, aby mnie wspierać i zachęcać. Razem tworzymy silny zespół - oczywiście, szczególnie myślę o moich braciach i siostrze, Gabrielu, Emmanuelu i Eléonore. Dziękuję mamo, że zawsze tutaj jesteś i słuchasz. Dziękuję tato za zaufanie. Wiem, że zawsze mogę na Ciebie liczyć.

Belgian Monarchy

Chcę również podziękować moim nauczycielom. Miło Was tutaj dzisiaj widzieć. Wasza wiedza i zaraźliwy entuzjazm poszerzyły moje spojrzenie na świat i otworzyły drogę ku sztuce, muzyce i sportowi.

Cieszę się też, że szpital Księżniczki Elisabeth, z którym łączy mnie szczególna więź, jest tu dzisiaj z niektórymi pacjentami.

Embed from Getty Images

Dziękuję również tym z Was, którzy tak jak ja obchodzą w tym roku osiemnaste urodziny. Dziękuję za wspaniałe przesłania, które tu dzisiaj przynieśliście i za wszystkie inne świadectwa, które otrzymałam. Pokazują bardzo jasny obraz rzeczywistości, a także promieniują dużą mądrością. Podzielam Waszą troskę o przyszłość, w szczególności o klimat, i fakt, że musimy znaleźć zjednoczoną odpowiedź. Wierzę w przyszłość - ponieważ widzę, jak bardzo moje pokolenie jest w to zaangażowane. Dzielę z Wami tę samą nadzieję i dołączę do Was, aby coś zmienić.

Embed from Getty Images

Osiemnaście lat... Krok, który podejmuję z wielkim optymizmem. Zdaję sobie sprawę, że wciąż muszę się wiele nauczyć. Skupię się na tym w nadchodzących latach: starając się lepiej zrozumieć świat i pomagając go ulepszać, dając z siebie wszystko.


Belgia może na mnie liczyć.


W czasie przemówienia Elisabeth, królowa Mathilde z trudem powstrzymywała wzruszenie.

Embed from Getty Images

Myślę, że nie przesadzę pisząc, że wszyscy obecni byli z księżniczki dumni.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po godzinnej ceremonii księżniczka zapozowała do oficjalnych zdjęć: ze swoimi rówieśnikami, artystami występującymi w trakcie uroczystości, rodzicami, rodzeństwem, dziadkami i pozostałymi członkami rodziny. Autorem tych fotografii jest Bas Bogaerts,

Embed from Getty Images


Bas Bogaerts / Belgian Monarchy

Bas Bogaerts / Belgian Monarchy

Bas Bogaerts / Belgian Monarchy

Bas Bogaerts / Belgian Monarchy

Bas Bogaerts / Belgian Monarchy

Bas Bogaerts / Belgian Monarchy8 komentarzy:

 1. Księżniczka Elisabeth wyrosła na piękną kobietę.
  Te uroczystości były wspaniałe i widać, że rodzina Elisabeth bardzo Ją wspiera.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uroczystość była piękna, wzruszająca i godna. Elżbieta wypadła po prostu idealnie - spokojna, opanowana, dostojna, pewna siebie, jakby w ogóle się nie denerwowała wystąpieniem. Natomiast rodzice z trudem powstrzymywali łzy dumy.
  Można tylko żałować, że obyło się bez tiar:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Rośnie nam pokolenie przyszłych królowych, pięknych, mądrych i otwartych: Elisabeth, Ingrid, Leonore, mała Estelle...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniałe królowe wspaniałymi królowymi, ale pomyślcie co to będzie z książętami małżonkami i ich pozycją. Filip z UK i Henrik z Danii dość ciężko to przeżywali...

   Usuń
  2. A Daniel ze Szwecji?

   Usuń
  3. Daniel nie pochodzi z arystokracji, wiec raczej nie miał królewskich ambicji. Na jakas wielka karierę w zadnej dziedzinie także raczej chyba nie mogl liczyc. Wydaje się być zadowolony z obecnej pozycji i pracy charytatywnej. Widac tez, ze to on, w sumie prosty chłopak, jest w tym związku silniejszy psychicznie i daje ogromne wsparcie i sile Victorii.
   Ale faktycznie, wydaje się, ze mężczyznom trudniej jest zyc u boku zony królowej niż paniom u boku krolow, inna mentalnosc

   Usuń
 4. Dodac trzeba Katarzynę Amalię z Holandii oraz, jezeli nic sie nie zmieni - mała amalia z Luxemburga.
  W 1005 zgadzam sie ze zdaniem KarolinyJoanny!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna ceremonia widać na twarzy rodziców ogromną dumę z przyszłej królowej
  Też żałuję że nie było okazji zobaczenia Elżbiety w tiarze ale mam nadzieję że teraz będziemy ją widywac na oficjalnych bankietach swoją drogą ciekawe którą tiare wybierze jako pierwszą?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.