wtorek, 30 kwietnia 2019

Aktualizacja: Abdykacja Cesarza Akihito


W Japonii dzisiaj historyczny dzień - pierwsza od ponad 200 lat abdykacja panującego Cesarza - Akihito - który ustępuje na rzecz syna, księcia koronnego Naruhito. Tym samym oznacza to koniec dotychczasowej ery Heisei. Jutro Japończycy obudzą się już w nowej erze Reiwa.

nippon.com


Jiji

Dzień abdykacji rozpoczął się dla Cesarza Akihito i jego rodziny rano (około godz. 10 rano według czasu w Tokio) od ceremonii religijnej - Taiirei-Tojitsu-Kashikodokoro-Omae-no-gi - w świątyniach shintoistycznych Three Palace Sanctuaries na terenie Pałacu Imperialnego. W czasie rytuału ustępujący Cesarz, któremu towarzyszył jeszcze wówczas książę koronny Naruhito, poinformował boginię Amaterasu oraz swoich przodków o nadchodzącej abdykacji.

Jiji

Jiji

W drodze do Pałacu Imperialnego na ten rytuał zostali zauważeni także inni członkowie rodziny cesarskiej: książę i księżna Akishino wraz z córkami, księżniczkami Mako i Kako. Nieobecna była jednak księżna Masako, która, jak podała Agencja Dworu Imperialnego, przygotowywała się do popołudniowej oficjalnej ceremonii; oraz Cesarzowa Michiko, która została w Pałacu Imperialnym z powodu bólu szyi, na który cierpi od kilku lat (z tego też powodu od 2012 przestała nosić tiary).sankei.com

sankei.com

sankei.com

Popołudniowa ceremonia - Taiirei-Seiden-no-Gi - rozpoczęła się punktualnie o godz. 17 czasu lokalnego w Sali Tronowej 'Matsu no ma' w Pałacu Imperialnym i odbyła się już z udziałem całej rodziny cesarskiej oraz około 300 dygnitarzy, w tym przedstawicieli trzech władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej na czele z Premierem Shinzo Abe.

mainichi.jp

W trakcie ceremonii ustępującemu Cesarzowi Akihito zaprezentowano dwa z trzech imperialnych regaliów - miecz (bądź jego replikę - co do tego nie ma zgodności) Kusanagi-no-Tsurugi oraz Klejnot Yasakani no Magatama będący naszyjnikiem z kamiennych koralików w kształcie przecinka, a także oficjalne pieczęcie, których używał do tej pory w swoich oficjalnych obowiązkach. Zgodnie z dotychczasową tradycją, regalia nie były pokazane publicznie nawet w czasie intronizacji. Więcej o regaliach pisałam przy okazji tego postu KLIK.

mainichi.jp

Po tym głos zabrał Premier Shinzo Abe, który w imieniu narodu podziękował Parze Cesarskiej za długoletnie wypełnianie swoich obowiązków. Po nim Cesarz Akihito wygłosił finalne, krótkie przemówienie, ostatnie w swoim życiu i ostatnie jako Cesarz:

Dzisiaj kończę moje obowiązki jako Cesarz.

Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność za słowa wypowiedziane przez premiera Shinzo Abe w imieniu mieszkańców Japonii.

Od czasu wstąpienia na tron 30 lat temu wypełniałem swoje obowiązki jako Cesarz z głębokim zaufaniem i szacunkiem dla ludzi i czuję się szczęśliwy, że mogłem to zrobić. Szczerze dziękuję ludziom, którzy zaakceptowali i wspierali mnie w mojej roli symbolu Państwa.

Szczerze życzę, wraz z Cesarzową, by era Reiwa, która rozpoczyna się jutro, była stabilna i owocna, i modlę się z całego serca o pokój i szczęście dla wszystkich mieszkańców Japonii i całego świata.


mainichi.jp

newmyroyals.com

Cała ceremonia potrwała nie więcej niż 10 minut, możecie ją obejrzeć jeszcze raz poniżej (krótsza wersja, bez przemówienia Premiera oraz prezentacji regaliów/pieczęci)


Dłuższa wersja, licząca 20 minut i prezentująca całą uroczystość (od 3:45).


Po krótkiej przerwie ustępująca Para Cesarska udzieliła ostatnich audiencji według poniższego harmonogramu:

17.30 członkowie rodziny imperialnej
17.40 niepełnoletni członkowie rodziny imperialnej (księżniczka Aiko i książę Hisahito)
17.50 byli członkowie rodziny imperialnej i krewni
18.10 sekretarze, menedżerowie i inni
18.20 byli doradcy, pomocnicy, pracownicy
18.30 byli pracownicy Dworu Imperialnego i Gwardii Cesarskiej
18.45 obecni pracownicy Dworu Imperialnego i Gwardii Cesarskiej
19.15 szambelani Dworu Imperialnego

newmyroyals.com

english.kyodonews.net

Niestety, z tychże audiencji nie pojawiły się zdjęcia. Jednak, jak informują źródła serwisu Kyodo News, w trakcie ostatniej audiencji dla pracowników Dworu Imperialnego ustępujący Cesarz powiedział: "Mam nadzieję, że będziecie służyć w erze Reiwa" tak dobrze, jak w erze Heisei.

Poniżej nagranie z przejazdu do Pałacu Cesarskiego księżniczki Aiko i książę Hisahito.


mainichi.jp

Jak podano, w przeciwieństwie do emerytowanych Par Królewskich z Europy, Para Cesarska nie będzie od tej chwili wypełniać żadnych oficjalnych obowiązków. Cesarz Akihito formalnie przestał panować o północy 30 kwietnia, wtedy też zakończyła się dotychczasowa era Heisei i rozpoczęła nowa era, Reiwa.

mainichi.jpEmerytowany Cesarz (Jōkō) oraz Emerytowana Cesarzowa (Jōkōgō) wreszcie będą mieli czas, by odpocząć po wieloletnich obowiązkach najpierw jako para książęca, a następnie Para Cesarska, udać się do muzeów czy na koncerty muzyki klasycznej, którą oboje uwielbiają, czy oddać się innym swoim pasjom, jak gra na fortepianie, w tenisa lub - w przypadku Emerytowanego Cesarza - badaniom nad rybami z rodziny Gobiidae.

newmyroyals.com

Zmiana dotychczasowego trybu życia oznacza również zmianę zamieszkania dla obu Par Cesarskich. Akihito i Michiko wyprowadzili się już z Pałacu Cesarskiego, który przejdzie teraz remont, by mogli się do niego wprowadzić Naruhito i Masako. Emerytowana Para Cesarska wprowadziła się na razie do rezydencji na terenie Pałacu Cesarskiego, która oficjalnie zmieniła nazwę na Fukiage Sento Imperial Palace. Jest to tylko tymczasowa przeprowadzka, latem lub jesienią przeniosą się do rezydencji Takanawa Imperial Residence (o której więcej tutaj), wcześniej zamieszkałej przez nieżyjącą już parę książęcą Takamatsu. Tutaj Emerytowana Para Cesarska będzie mieszkać przez około 18 miesięcy. Po remoncie i przeprowadzce nowego Cesarza wraz z rodziną do Pałacu Imperialnego ma się rozpocząć remont Pałacu Tōgu, który potrwa około 4 miesięcy i tam też wprowadzi się ostatecznie Emerytowana Para Cesarska. Jednym słowem, była i obecna Para Cesarska zamienią się rezydencjami, które w między czasie przejdą bardziej lub mniej gruntowne remonty.

newmyroyals.com

85-letni Cesarz Akihito był pierwszym Cesarzem w historii współczesnej Japonii, za panowania którego nie było żadnej wojny (co też odzwierciedla nazwa ery - Heisei, tłumaczona jako "pokój wszędzie"); pierwszym, który poślubił kobietę "z ludu" bez arystokratycznych korzeni; pierwszym, który sam wychowywał swoje dzieci i wreszcie pierwszym japońskim Cesarzem, który odwiedził Chiny. Więcej o nim pisałam Wam tutaj, natomiast o jego małżonce, równie ciekawej postaci, przeczytacie tu (KLIK).

newmyroyals.com

I na koniec, wyniki napawającego optymizmem sondażu przeprowadzonego na polecenie jednej z japońskich gazet - aż 80% Japończyków popiera rodzinę imperialną. Jest to najwyższy wskaźnik poparcia dla tej instytucji, jaki kiedykolwiek zanotowano.


Źródło: mainichi.jp, time.com, english.kyodonews.net, asahi.com

7 komentarzy:

 1. Biedna Masako-ledwo wyszła z depresji,a zaraz nie będzie mieć wcale życia prywatnego :(

  OdpowiedzUsuń
 2. I tak nie miała od momentu gdy się zgodziła na małżeństwo. W zasadzie wiedziała,że kiedyś zostanie cesarzową i wiedziała doskonale o problemach swojej przyszłej teściowej z przystosowaniem się do życia na dworze cesarskim.

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie. Będzie trudno, ale wiedziała, co ją czeka.

   Usuń
  2. Chyba jednak liczyła, że łatwiej się przystosuje. No i że urodzi syna...

   Usuń
 3. Trudno uwierzyć,że jesteśmy świadkami tak historycznego,niezwykłego wydarzenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam pozytywnie zaskoczona TVN poinformował o abdykacji w Faktach

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejne historyczne wydarzenie za nami... A ile jeszcze przed nami?

  Moim zdaniem Aiko powinna zostać ubrana w sukienkę, która pasuje do uroczystości.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.