sobota, 4 maja 2019

Koronacja króla Tajlandii


Dziś, poza pogrzebem Wielkiego Księcia Jeana (z którego Live Blog prowadziła Justyna KLIK) oraz pierwszym wystąpieniem nowej Pary Cesarskiej Japonii na balkonie (post znajdziecie tutaj), odbyła się znacznie mniej ciekawa koronacja króla Tajlandii Mahy Vajiralongkorna.

EPA-EFE / straitstimes.comThai TV Pool via AP / cnn.com

Pierwsza ceremonia - rytualnego oczyszczenia - rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10.09 czasu lokalnego (nie, nie jest to żaden błąd) w Grand Palace w Bangkoku, stolicy Tajlandii. Godzina to tylko pierwszy z całej listy symboli tego dnia. Godzina 10 została wybrana dlatego, że oficjalnie na tron wstępuje król Rama X, a liczbę 9 w języku tajskim wymawia się podobnie jak słowo "postęp".

Embed from Getty Images

Maha, ubrany w białą szatę, został oczyszczony z "nieczystości i złego losu" świętą wodą zebraną z ponad 100 różnych miejsc z całego kraju. Za czasów przodków Mahy, woda używana w czasie tego rytuału pochodziła z określonych rzek w Indiach.
Następnie, król przeszedł do Sali Tronowej Baisal Daksin (Phra Thinang Phaisan Thaksin), w której tradycyjnie odbywa się koronacja nowego króla, na drugą część uroczystości. Tutaj otrzymał poświęconą wodę z ośmiu kierunków świata, co ma oznaczać, że został uznany za prawowitego władcę ze wszystkich stron królestwa. Zasiadł na tronie Bhadrapitha Throne pod parasolem The Royal Nine-Tiered Umbrella, zwanym także chatrą, uważanym za najbardziej święte starożytne insygnium koronacyjne Tajlandii.AP / theguardian.com

Bramini (hinduscy kapłani) podali królowi pozostałe regalia królewskie:

 • drewniane berło inkrustowane złotem Than Phra Khon
 • miecz inkrustowany cennymi kamieniami Phra Saeng Khain Chaisi, który według wierzeń został znaleziony w jeziorze w północnej Kambodży w 1784 i podarowany pierwszemu królowi, Ramie I; 
 • wachlarz i trzepaczkę Walawichani, ważne akcesoria w tropikalnym kraju, jakim jest Tajlandia. Królewski wachlarz, stworzony na rozkaz Ramy I, jest pozłacany, a rączka emaliowana na zielono i czerwono. Trzepaczka z włosów jaka zgodnie z tradycją, służy monarsze do odpierania wszelkich złowrogich sił, które mogłyby przynieść nieszczęście jego poddanym.
 • kapcie Chalong Phrabat Cheong Ngon to pantofle na obcasie, których zewnętrzna część ozdobiona jest diamentami i klejnotami, wkładki wyłożone są czerwonym aksamitem, a podeszwy wykonane są z czystego złota. Noszenie obuwia było rzadkością w starożytnej Azji Południowo-Wschodniej i prawdopodobnie było zarezerwowane tylko dla członków rodziny królewskiej.
 • i wreszcie koronę - Phra Maha Phichai Mongkut - wykonaną ze złota, emaliowaną na czerwono i zielono, także pochodzącą z czasów Ramy I, dokładniej z roku 1782. Ma 66 cm wysokości i waży 7,3 kg. Duży diament (Great Diamond, Phra Maha Wichian Mani) pochodzący z Indii na szczycie dodał król Rama IV. Noszona tylko podczas koronacji, a król sam wkłada ją sobie na głowę.
cnn.com


Po tym król Maha wydał pierwszy królewski rozkaz, podobny znaczeniem do pierwszych rozkazów swoich poprzedników, w którym zobowiązał się "rządzić królestwem, podążając za wskazówkami poprzednich monarchów i rządzić sprawiedliwie dla dobra wszystkich ludzi aż po wieczność".

cnn.com

Następnie przed nowo koronowanym królem uklękła oficjalnie jego czwarta małżonka, Suthida, którą oficjalnie mianował królową Tajlandii. Informację o ich sekretnym ślubie, który najprawdopodobniej odbył się już jakiś czas temu, poinformowano zaledwie kilka dni temu. Pisałyśmy Wam o tym tutaj.

Thai TV Pool / cnn.com

Po tym król rozpoczął swoje pierwsze oficjalne audiencje, na których przyjął członków swojej rodziny, radę królewską, rząd i wyższych urzędników państwowych i odebrał od nich gratulacje.

Embed from Getty Images

Po dwóch godzinach król udał się do świątyni Szmaragdowego Buddy, najświętszego miejsca w Tajlandii, gdzie proklamował się jako patron buddyzmu. Na miejsce przybył złotym palankinem.

cnn.com

Ostatnim punktem programu na dzisiejszy dzień było oficjalne przejęcie królewskiej rezydencji. Król symbolicznie przeniósł się do swojej nowej siedziby, Grand Palace w Bangkoku. Niestety, za wyjątkiem powyższego, z dwóch ostatnich uroczystości nie znalazłam zdjęć. Gdyby się jakieś pojawiły, znajdziecie je w tym poście.

Reuters / theguardian.com

Oprócz sióstr Mahy i nowej królowej, na koronacji obecna była również jego... oficjalna kochanka.Król Maha Vajiralongkorn objął tron w październiku 2016 po śmierci ojca, powszechnie szanowanego króla Bhumibola Adulyadeja (więcej o nim tutaj), Ramy IX.To pierwsza koronacja w Tajlandii od niemal 70 lat (ostatnia koronacja odbyła się w maju 1950).

Bureau of the Royal Household/AP

Embed from Getty Images

Na jutrzejszy dzień, 5 maja, na godzinę 16.30 czasu lokalnego, zaplanowano królewską procesję, w trakcie której król Maha przejedzie ulicami miasta w palankinie, a zgromadzeni ludzie będą oddawać mu hołd. W poniedziałek, 6 maja, także o godzinie 16.30 pojawi się natomiast na balkonie Grand Palace, a później udzieli audiencji zagranicznym dyplomatom. 6 maja został ustanowiony dniem wolnym, aby Tajowie mogli przyłączyć się do uroczystości.Jak donoszą jednak zagraniczni dziennikarze, Tajowie niespecjalnie są zainteresowani uroczystościami. Nieliczni, którzy się pojawili, są ubrani na żółto na znak pomyślności. Niektórzy korespondenci twierdzą, że król Maha nie jest specjalnie lubiany wśród swoich poddanych. Powodem mają być jego długie nieobecności w kraju (co akurat jest prawdą - większość czasu król spędza w swojej rezydencji w Niemczech). Dlatego też, aby stworzyć sztuczne wrażenie, że Tajowie tłumnie się zgromadzili na ulicach, junta wojskowa wpadła na pomysł, by ulice zapełnić 26 000 państwowych urzędników, którym kazano ubrać się na żółto.

dailymail.co.uk

Wczoraj natomiast w przeddzień uroczystości koronacyjnych, król Maha w towarzystwie królowej Suthidy oraz innych członków rodziny, pojawił się w świątyni Szmaragdowego Buddy, by zapalić świeczki (według astrologów o najbardziej "sprzyjającej" godzinie - 16.19).

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Odebrał także gratulacje od członków swojej rodziny.

cdailymail.co.uk
Z kolei w czwartek, 2 maja, nowa para królewska Tajlandii modliła się w kapliczce Bangkok City Pillar Shrine. Później w towarzystwie także najstarszej córki, księżniczki Bajrakitiyabha, udał się oddać cześć Ramie I.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter


Źródło: straitstimes.com, wikipedia.org, bbc.com, cnn,com, theguardian.com

11 komentarzy:

 1. Kapcie jako regalia koronacyjne - rozwaliło mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kapcie i trzepaczka :)A korona jest paskudna.Nie tyle nieciekawa uroczystość,co raczej dziwna i odrażająca.Ta oficjalna kochanka!
  Dobrze,że jego żona mogła klęknąć,a nie leżeć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może nam się to nie podobać, ale to ich odwieczna tradycja. Żona jest Tajka i kobieta po 40. Nie oszukujmy się, wiedziala czego może się spodziewać

  OdpowiedzUsuń
 4. Boze.. Wdzisz i nie grzmisz. To chore.. Klękają przed nim jak przed Jezusem. Strój koronacyjny dziwny... Współczuję jego żonie. I ta oficjalna kochanka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taką mają tradycję, wg Tajów król w chwili koronacji staje się Bogiem to po pierwsze, a po drugie nawet przed koronacją nikt nie może stać na równi z nim i stąd powszechne jest takie 'płaszczenie' się przed nim

   Usuń
 5. Azjatyckie stroje zawsze mnie intrygują. Ich tradycje są tak różne od naszych, że nie ma co ich nawet porównywać.
  Nie dziwię się Tajom, że niespecjalnie mają ochotę świętować z nowym królem-jest dość kontrowersyjną osobą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przebieg koronacji, regalia i zwyczaje temu towarzyszące może dla niektórych są odrażające ale dla mnie raczej interesujące. Są one osadzone w realiach Tajlandii i tyle.
  Papucie koronacyjne pasujące do reszty stroju tylko dziwne dla mnie , że założył je na te czarne buciki z klamrą, które miał na stopach.

  Mile zaskoczona jestem natomiast faktem, że pozbył się swoich uroczych tatuaży. Musiało to kosztować dużo bólu i jeszcze więcej pieniędzy ale na szczęście na biednego nie trafiło. Dla ciekawych -wygóglujcie sobie jak wyglądał nowy król w momencie oficjalnego przyjazdu do Tajlandii :)
  Co do królowej- myślę, że nie miała wiele do powiedzenia w sprawie swojego zamążpójcia .

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie też się przez cały czas zastanawiałam nad tym, gdzie się podziały tatuaże. Jakoś trudno mi uwierzyć, że pozbył się ich z tego względu, że nieestetycznie wyglądałyby podczas oficjalnej koronacji. To część jego własnego stylu, wizerunku i wątpię, żeby ktoś taki jak Maha tak po prostu z nich zrezygnował, tym bardziej, że miał ich wiele. Może to zasługa specjalnego makijażu? Czyżbyśmy mieli już nigdy więcej nie zobaczyć króla w krótkim topie, odsłaniającym wielkiego smoka na plecach? 😱😂

   Usuń
 7. Mam pytanie-widziałam zdjęcia z przyjazdu króla i nie rozumiem...Człowiek wyglądający jak transwestyta i żona czy kochanka (nie rozróżniam), za chwilę nosi mundur, koronę i jest królem, a ona jak święta mu się kłania i jest królową?
  Może mi to ktoś wytłumaczyć?

  OdpowiedzUsuń
 8. Klękanie rozumiem, ale wycieranie podłogi sowim ciałem ? To na pewno XXI wiek, czy średniowiecze ?
  Żonka wygląda jakby się miała zaraz rozpłakać (zupełnie jak Charlene ona wiecznie na przygnębioną wygląda, a w dniu ślubu rzeczywiście ryczała).

  OdpowiedzUsuń
 9. Co do panujących tam zwyczajów (np. włochate kapcie) nie mam zastrzeżeń. Taka kultura i tradycja. Ale te leżące na twarzach kobiety to dla mnie szok....Post przygotowany bardzo starannie :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.