niedziela, 20 stycznia 2019

Aktualizacja: Ślub księżniczki Fawzii z Egiptu


Wczoraj odbył się pierwszy w tym roku królewski ślub. Księżniczka Fawzia Latifa, córka ostatniego króla Egiptu Fouada II, poślubiła Silvaina Renaudeau, inżyniera elektroniki. Ściśle prywatna ceremonia odbyła się w rezydencji ojca panny młodej w Genewie zaledwie kilka dni po jego 67. urodzinach.

Fouad II Facebook


Podobnie jak w przypadku zaręczyn pary, które król Fouad II ogłosił zaledwie kilka dni temu, nie podając żadnych szczegółów zbliżającej się uroczystości, także i tym razem podpis pod powyższym zdjęciem z uroczystości jest dość lakoniczny i głosi po prostu: "Jej Królewska Wysokość Księżniczka Fawzia Fouad i jej mąż Silvain Renaudeau". Na więcej informacji musieliśmy poczekać troszkę dłużej.

Fouad II Facebook

Ślub księżniczki Fawzii, córki króla Fouada II, odbył się niemal 80 lat po podobnej ceremonii w tej samej rodzinie imienniczki księżniczki, księżniczki Fawzii, córki króla Fouada I, która 15 marca 1939 poślubiła ówczesnego Następcę Tronu Iranu Mohammeda Rezego, dwa lata później stając się królową. Podobnie jak imienniczka, księżniczka Fawzia Latifa poślubiła obcokrajowca, "księcia swojego serca", jak czytamy w komunikacie wydanym w poniedziałek, 21 stycznia.

Fouad II Facebook

Informacje na temat wybranka 36-letniej księżniczki, Silvaina Renaudeau, okazały się (przynajmniej częściowo) prawdziwe, Król potwierdził, że jest to francuski inżynier elektroniki. Media dodają, że jest muzułmaninem i pracuje w Monte Carlo. Chociaż nieznane są okoliczności pierwszego spotkania pary, prawdopodobnie doszło do niego w Monako, gdzie księżniczka Fawzia przyszła na świat i obecnie pracuje.

Fouad II Facebook

Prywatny ślub odbył się w rezydencji króla w Genewie i obejmował kilka ceremonii, religijnych i cywilnych. Zgodnie ze spekulacjami prasy, zaproszeni zostali jedynie rodzina i najbliżsi przyjaciele, według opublikowanego oświadczenia nie więcej niż 60 osób. Obecni byli więc: król, Następca Tronu Mohammad Ali (starszy brat Fawzii) z żoną Noal Zaher, książę Fakhruddin (młodszy brat księżniczki), kuzynostwo księżniczki ze strony ojca, matka Noal Zaher, księżna Fatima, a także rodzina Honoudou na czele z jego rodzicami, Jeanem i Edith, i siostrą, Stephanie. Wśród bliskich przyjaciół komunikat wymienia członków egipskiej społeczności w Szwajcarii oraz przyjaciół księżniczki z Francji i Włoszech, ale także m.in. byłego ministra spraw zagranicznych Afganistanu Zalmai'a Rassoula.

Fouad II Facebook

Księżniczka Fawzia Latifa urodziła się 12 lutego 1982 w Monte Carlo w Monako jako drugie z trójki dzieci i jedyna córka ostatniego króla Egiptu i jego żony, Dominique-France Loeb-Picard, która po ślubie i przejściu na islam przyjęła imię Fadila (obecnie jest tytułowana Fadila Dominique-France Loeb-Picard). Księżniczka została nazwana Fawzia na cześć siostry swojego dziadka, Królowej Fawzii, pierwszej żony Szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlavi, a także niezamężnej ciotki, siostry Fouada II, księżniczki Fawzii (zmarła w 2005). Ponoć drugie imię, Latifa, otrzymała jako ukłon w stronę żony króla Maroka Hassana II, Lalli Latify.

Fouad II Facebook

Poza tym, niewiele na jej temat wiadomo. Obecnie pracuje w dziale public relations. Wcześniej, mieszkając w Kairze, pracowała w sektorze prywatnym, ma też za sobą karierę jako dyplomatka w delegacji Księstwa Monako w Austrii. Warto dodać, że po zrzuceniu z tronu i zastąpieniu Egiptu republiką w 1953 król Fouad (liczący sobie wówczas zaledwie rok) otrzymał monakijskie obywatelstwo z rąk księcia Rainiera III.

Fouad II Facebook

Fouad II Facebook


Poza "oficjalnymi" zdjęciami, pojawiły się także i te wykonane przez zaproszonych gości i opublikowane na ich profilach na kontach społecznościowych. Dysponujemy nawet całkiem sporą ilością nagrań.
Tak jak wspominałam na początku, uroczystości ślubne księżniczki zbiegły się w czasie z 67. urodzinami jej ojca, które obchodził 16 stycznia w swojej rezydencji w Szwajcarii, w której mieszka na stałe od czasu rozwodu. Podobnie jak wczorajsza uroczystość ślubna, urodziny zgromadziły jedynie rodzinę i najbliższych przyjaciół, nieoczekiwanie jednak pojawiło się kilka nowych zdjęć na profilu jednego z gości na Facebook'u. Znalazły się później także na oficjalnym koncie króla na wspomnianym portalu.
5 komentarzy:

 1. Troche zły tytuł artykułu.. Ślub był w Genewie w Szwajcarii a nie w Egipcie, więc powinien być tytuł ślub w egipskiej rodzinie królewskiej a nie w Egipcie..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło zapewne o to, że jest to ślub członka rodziny królewskiej z Egiptu :)
   Piszesz, że Fawzia przeszła na islam. Jakiego wyznania była przed przyjęciem islamu? :)

   Usuń
  2. Może faktycznie niezbyt dobry ten tytuł, w takim razie go zmienię, bo pisałam wieczorem i na szybko.
   Co do pytania, to w tym zdaniu chodziło mi o matkę księżniczki, a nie samą Fawzię, która oczywiście od początku była wychowywana w islamie ;) Jej matka, Fadila czy też Dominique-France przed ślubem była Żydówką

   Usuń
 2. Tajemnicza rodzina królewska,ale przecież po zniesieniu monarchii nie mają obowiązku o niczym,co dotyczy ich prywatnych spraw informować.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.