poniedziałek, 27 października 2014

Austriacka Rodzina Cesarska

Dzisiaj pierwsza notka tematyczna o zdetronizowanej monarchii :)
Jak może już część z Was wie, monarchia w Austro-Węgrzech przestała istnieć 11 listopada 1918r. Wtedy to, Cesarz Karl I Habsburg (bratanek Cesarza Franza Josepha I) wyrzekł się władzy absolutnej, lecz nie abdykował, przez co nadal uważany był za legalnego władcę także po ustanowieniu republiki w Austrii i na Węgrzech.
Po dwóch nieudanych próbach restauracji na Węgrzech, został wywieziony wraz z rodziną na Maderę, gdzie zmarł, a 3 października 2004r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.


Najstarszym synem i pretendentem do cesarskiego tronu był od 1922r. Otto von Habsburg.
Po śmierci ojca, przebywając na wygnaniu, Otto uważał siebie za prawowitego cesarza Austrii i wielokrotnie publicznie tak się o sobie wypowiadał. W lutym 1938r. zaproponował swoją kandydaturę na stanowisko kanclerza Austrii, chcąc tym samym zapobiec aneksji tego kraju. Po Anschlussie Austrii Hitler w obawie, że podnoszenie przez Ottona pretensji do tronu austriackiego podważać będzie jego władzę nad tym krajem, nakazał wystawienie za nim listu gończego. Otto razem z rodziną uciekł z Belgii do Paryża, a następnie opuścił Europę i spędził cztery lata w Waszyngtonie, gdzie domagał się restytucji państwa austriackiego po wojnie.
31 października 1966r., po raz pierwszy po obaleniu monarchii, przybył do Austrii. Roszczeń wobec tronu austriackiego zrzekł się pięć lat wcześniej- było to warunkiem udzielenia zgody na powrót. Organizacje monarchistyczne uważały go jednak za potencjalnego monarchę aż do czasu jego śmierci. Nigdy natomiast nie zrzekł się praw do tronu węgierskiego.


Co dosyć ciekawe, w 1977r. Otto był jedynym potomkiem Piastów i Jagiellonów, który przyjechał do Krakowa na ponowny pogrzeb Króla Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Habsburżanki.
10 maja 1951r. Cesarz ożenił się z Księżniczką Reginą von Sachsen-Meiningen. Para doczekała się siedmiorga dzieci: 5 córek i 2 synów.


4 lipca 2011r. po śmierci Ottona pretendentem do tronu został jego najstarszy syn, Karl Thomas- przez monarchistów nazywany Cesarzem Karlem II Habsburgiem.

Pogrzeb Otto von Habsburga. Jak widać była na nim obecna szwedzka para królewska.


Karl urodził się 11 stycznia 1961r. Od 1981r. mieszkał w Salzburgu i rozpoczął karierę polityczną.
Jest twórcą, a od 1987r,  przewodniczącym organizacji Paneuropa-Austria. 13 października 1996r. został wybrany do Parlamentu Europejskiego z ramienia Austriackiej Partii Ludowej. 30 listopada 2000r. został powołany przez ojca na szefa i suwerena Orderu Złotego Runa. Od 19 stycznia 2002r. pełni funkcję Dyrektora Generalnego UNPO (Organizacji Narodów i Ludów Niereprezentowanych).


31 stycznia 1993r. Karl ożenił się z baronówną Francescą von Thyssen-Bornemisza, córką barona Hansa Heinricha von Thyssen-Bornemisza, europejskiego przemysłowca znanego ze swojej kolekcji sztuki i kilku małżeństw. Matką Francesci jest druga żona barona, angielska modelka, Fiona Campbell-Walter.


Francesca urodziła się 7 czerwca 1958r. w Lozannie. Uczęszczała do najlepszych szkół w Szwajcarii, ale w wieku 20 lat rzuciła szkołę dla kariery aktorki, piosenkarki i modelki. W latach 80- tych prowadziła imprezowy styl życia.


Dopiero po 10 latach "uspokoiła się" i została kuratorem kolekcji sztuki swojego ojca w Lugano, jednak nie porzuciła swoich aktorskich marzeń. W 2006r. zagrała Królową Marie-Henriette w filmie "Kronprinz Rudolf".Para ma trójkę dzieci:
 • Arcyksiężniczkę Eleonore Jelenę Marię del Pilar Ionę (ur. 28 lutego 1994r. w Salzburgu)
Chrzest Arcyksiężniczki

Eleonore z mamą
 • Następcę Tronu, Arcyksięcia Ferdinanda Zvonimira Marię Balthusa Keitha Michaela Otto Antala Bahnama Leonharda (ur. 21 czerwca 1997r. w Salzburgu)
Pierwsze zdjęcie Arcyksięcia

Ferdinand Zvonimir obecnie

 • Arcyksiężniczkę Glorię Marię Bogdanę Palomę Reginę Fionę Gabrielę (ur. 15 października 1999r. w Salzburgu)
Gloria na zdjęciu z ojcem, bratem i wujem. Zdjęcie sprzed 3 lat

Cesarz Karl II z dziećmi w magazynie "Vanity Fair" w 2002r.

Co dosyć ciekawe, Karl i Francesca pozostają w separacji już od 11 lat, w związku z czym oficjalnie to siostra Karla, Arcyksiężna Gabriella, sprawuje teraz obowiązki i funkcje Cesarzowej.

Ostatnia aktualizacja 17.08.2018

3 komentarze:

 1. I pomyśleć, że w prawie sąsiednim państwie jest monarchia! :D bardzo ciekawa notka :) zdarzyłam zapoznać się nieco ze wcześniejszymi i jak zwykle czytałam z wielkim zainteresowaniem :)

  katethecambrdiges.blogspot.com
  myheart-mymusic.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniały post , kocham zdetronizowane rodziny królewskie! A samym Ferdinandem bym nie pogardziła ;D /Lena

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.