Prinsjesdag 2021, data ślubu księcia Philipposa, srebrny jubileusz w Rumunii, koncert w Philharmonie de Luxembourg + więcej
Jordania
13 września królowa Rania odwiedziła wioskę Birgesh przy liczącym 650 kilometrów szlaku turystycznym Jordan Trail, gdzie spotkała się z przedstawicielami stowarzyszenia Jordan Trail Association (JTA) oraz osobami oferującymi turystom pomoc i zakwaterowanie na szlaku. Na koniec przespacerowała się lasem Birgesh.
Wirtembergia
Jak się wczoraj dowiedzieliśmy, księżna Sophie z Wirtembergii i jej mąż Maximilien d'Andigne powitali na świecie swoją córeczkę. Dziewczynka najprawdopodobniej otrzymała imię Olympia i jest pierwszym prawnuczęciem księcia i księżnej Wirtembergii oraz księcia Maxa i księżnej Elisabeth z Bawarii (rodziców księżnej Sophie z Liechtensteinu) oraz pierwszą wnuczką księcia Philippa i księżnej Marie-Caroline. Nie znamy dokładnej daty jej narodzin.
Księżna Sophie, najstarsze z czwórki dzieci księcia Philippa z Wirtembergii i księżnej Marie-Caroline z Bawarii, i hrabia Maximilien d'Andigne pobrali się jesienią 2018. O tym, że spodziewają się pierwszego dziecka, dowiedzieliśmy się w czerwcu tego roku, kiedy hrabia opublikował zdjęcie żony w widocznej ciąży.
Le duc et la duchesse de Wurtemberg sont arrière-grands-parents pour la première fois. La duchesse Sophie de Wurtemberg est devenue maman. L'arrière-petite-fille du comte de Paris a épousé en 2018 le comte Maximilien d'Andigné. https://t.co/e2jcTS7nR0
Dwa dni później para królewska wraz z Następczynią Tronu i księciem Danielem byli obecni na otwarciu nowej sesji Riksdagu, szwedzkiego Parlamentu. Wcześniej odbyło się tradycyjne nabożeństwo w Katedrze w Sztokholmie.
Księżna Sofia przesłała nagraną wiadomość na galę Skolledargalan (School Leaders' Gala), w trakcie której wręczono nagrodę Fundacji Księcia Carla Philipa i Księżnej Sofii Fundamental Values Work of the Year Award.
17 września królowa Silvia wręczyła dyplomy ukończenia Silviahemmet. Założona przez królową 25 lat temu organizacja kształci pracowników opiekujących się pacjentami z demencją - lekarzy, pielęgniarki, terapeutów zajęciowych czy fizjoterapeutów.
21 września wręczyła nagrody Queen Silvia Nursing Award za rok 2019 i 2020 studentom pielęgniarstwa, którzy wnieśli innowacyjne pomysły w zakresie opieki nad pacjentami z demencją. Wśród laureatów znalazło się dwóch studentów z Polski: Agnieszka Napieralska, która zdobyła nagrodę za rok 2019, oraz Radosław Romanek, który został nagrodzony za rok 2020.
21 września Następczyni Tronu wzięła udział w spotkaniu zarządu fundacji Crown Princess Margaret's Landstorm Foundation, której jest przewodniczącą. Fundacja powstała w sierpniu 1914 celem zbiórki odzieży i sprzętu domowego z inicjatywy ówczesnej księżnej koronnej Szwecji Margaret (wnuczki królowej Victorii).
22 września księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili prowincję Gävleborg w ramach podróży po Szwecji, które mają na celu zapoznanie się z sytuacją pandemiczną w poszczególnych regionach i zwrócenie uwagi na inicjatywy społeczne uruchomione w czasie pandemii. Pierwsze takie wizyty odbyły się jesienią ubiegłego roku z inicjatywy króla Carla Gustafa, jednak podróże musiały zostać przerwane w związku z II falą pandemii. Teraz zostały wznowione, a rodzina królewska ma do końca listopada odwiedzić wszystkie szwedzkie prowincje.
Drugi weekend września księżniczka Victoria i książę Daniel z dziećmi spędzili wspólnie z księciem Haakonem, księżną Mette-Marit i księżniczką Ingrid Alexandrą na Gotlandii. Obie rodziny cieszyły się ostatnimi dniami lata nad Morzem Bałtyckim i pierwszym spotkaniem po dłuższej przerwie, choć mimo pandemii starali się utrzymywać kontakt dzięki wideo rozmowom. Jak napisano wraz z publikacją oficjalnego zdjęcia z weekendu, rodzina księżniczki Victorii i księcia Daniela ucieszyła się z możliwości pokazania swoim przyjaciołom z Norwegii "wyjątkowej części Szwecji", jaką jest Gotlandia.
22 września księżniczka Martha Louise obchodziła 50. urodziny. Z tej okazji Dwór Królewski wydał serię jej nowych oficjalnych zdjęć.
Dzisiaj książę Haakon i księżna Mette-Marit wydali lunch w Skaugum dla młodych osób wspieranych przez ich fundację, która obchodzi w tym roku swoje 20-lecie.
Na koniec tej części niestety przykra wiadomość - Komitet Noblowski zdecydował, że w tym roku również zabraknie tradycyjnych uroczystości z okazji rozdania Nagród Nobla w grudniu. Podobnie jak rok temu, każdy z laureatów otrzyma Nagrodę w swoim ojczystym kraju.
The Nobel committee has announced that there will be no Nobel festivities this year. Instead, like last year, the laureates will receive the award in their home counties.
25 i 26 września książę Antônio Orléans-Braganza (młodszy brat obecnego pretendenta do tronu Brazylii, księcia Luiza) i jego żona, księżna Christine (córka 13. księcia de Ligne Antoine'a) będą obchodzić okrągłą, 40. rocznicę swojego ślubu. Z okazji rubinowego jubileuszu bracia księcia zorganizowali parze sesję zdjęciową w ich domu w Rio de Janeiro.
A sessão de fotos foi um presente de seus afetuosos irmãos e cunhados, os Príncipes Dom Luiz de Orleans e Bragança, Chefe da Casa Imperial do Brasil, e Dom Bertrand de Orleans e Bragança, Príncipe Imperial do Brasil. pic.twitter.com/ciLi2Dq1De
We wtorek księżniczka Margareta i książę Radu świętowali srebrny jubileusz małżeństwa. Pobrali się w obrządku prawosławnym dokładnie 25 lat temu, 21 września 1996 w Lozannie, a dwadzieścia lat później odnowili swoją przysięgę małżeńską już w Rumunii. Z tej okazji w ogrodzie Hidden Garden w parku otaczającym zamek Săvârșin odbyło się błogosławieństwo udzielone parze przez Arcybiskupa Arad Timotei'a. Obecni byli także: księżniczka Sofia, brat księcia Radu, profesor Dan Duda; zastępca Arcybiskupa Iustin Popovici i proboszcz parafii Săvârșin Călin Mădăluță. Po błogosławieństwie para zaprosiła gości na śniadanie.
Today at Săvârșin Castle, a service of blessing took place on the occasion of the Silver Wedding anniversary of Her Majesty Margareta and Prince Radu.
The service was officiated by HE Archbishop Timotei of Arad, in the presence of HRH Princess Sophie and Professor Dan Duda. pic.twitter.com/thlnv4KZcC
O godzinie 15.00 wszyscy wzięli udział w nabożeństwie poświęcenia krzyża na wzgórzu nad stawem w Parku Królewskim, w miejscu, w którym ma powstać nowy kościółek prawosławny. Księżniczka Margareta i książę Radu położyli kamień węgielny pod jego budowę. Kościółek ma powstać w przeciągu najbliższego roku.
Love Story pary napisała dla Was Iza jakiś czas temu: KLIK.
Wczoraj wieczorem miała miejsce premiera dokumentu "Prince Philip" The Royal Family Remembers" poświęconego zmarłemu w kwietniu księciu Edynburga. Poniżej link do programu na YouTube (obejrzyjcie jak najszybciej, bo prawdopodobnie nie będzie dostępny długo). Poniżej zamieszczam też krótkie fragmenty.
The Duke of Cambridge shared the moment he and Prince Philip drove through the landscape around Balmoral and met some @DofE people.
15 września księżna Cambridge odwiedziła bazę RAF Brize Norton w Oxfordshire, gdzie spotkała się z ewakuowanymi z Afganistanu i osobami zaangażowanymi w ewakuację.
The Duchess of Cambridge at RAF Brize Norton today greeting RAF Personnel who had been involved in the evacuation of Kabul, Afghanistan pic.twitter.com/I5ys08LF5j
Watch: Princess Kate emerges from one of the aircraft that was flown in the mammoth evacuation effort to bring people out of Afghanistan last month pic.twitter.com/nUXBZu5HLv
21 września księżna dołączyła do członków Royal Air Force Air Cadets, których jest honorowym dowódcą, w czasie ich treningu na świeżym powietrzu oraz wzięła udział w rejsie łodzią po jeziorze Windermere z ocalałymi z Holokaustu.
Hrabina Wessex wzięła udział w odsłonięciu swojej rzeźby dla osób niewidomych i niedowidzących autorstwa Frances Segelman, do której pozowała w zeszłym roku w trakcie sesji na żywo (link). Rzeźba powstała z okazji 100-lecia Vision Foundation.
20 września hrabia i hrabina Wessex, księżniczka Anne, książę i księżna Gloucester oraz księżniczka Alexandra pojawili się na corocznym wydarzeniu RHS Chelsea Flower Show 2021, które zazwyczaj ma miejsce w maju, ale w tym roku zostało przesunięte z uwagi na pandemię.
Książę i księżna Sussex rozpoczęli dzisiaj wizytę w Nowym Jorku, gdzie odwiedzili One World Observatory oraz oddali hołd ofiarom ataku terrorystycznego z 11 września.
15 września król Philippe i królowa Mathilde odwiedzili prowincję Liège w Walonii, która w lipcu tego roku ucierpiała w wyniku ulewnych deszczy i powodzi. Dowiedzieli się więcej na temat podejmowanych działań w celu pomocy miejscowej ludności, spotkali się z mieszkańcami, służbami ratunkowymi i wolontariuszami oraz odwiedzili szkołę Athénée Royal d'Esneux, która mocno ucierpiała w powodzi.
19 września jak co roku w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju król Philippe i królowa Mathilde z dziećmi włączyli się w akcję Niedziela bez Samochodu i przesiedli się na rowery. W tym roku na swoją wycieczką rowerową wybrali się do Gandawy, gdzie odwiedzili otwarte po remoncie Centrum Książki. Zabrakło jedynie księcia Gabriela, który zaczął już naukę w National Mathematics and Science College w Anglii.
21 września królowa Mathilde wzięła udział w debacie przy okrągłym stole na temat przedsiębiorczości kobiet i integracji finansowej z beneficjentami mikrokredytów microStart w cukierni Les Tartes Vertes w Charleroi.
Król Willem-Alexander i królowa Maxima 14 września złożyli wizytę regionalną w Salland w prowincji Overijssel w trakcie której odwiedzili Deventer, Raalte i Olst-Wijhe.
Następnego dnia uruchomiła narodowy superkomputer Snellius wykorzystywany do badań naukowych w Parku Nauki w Amsterdamie. Później ponownie udała się do Deventer, gdzie odwiedziła fundację Vriendendiensten uhonorowaną w tym roku nagrodą Appeltjes van Oranje 2021 Oranje Fonds.
16 września księżniczka Beatrix zainaugurowała program Safe Veste organizacji Fier oferujący schronienie osobom zmagającym się z przemocą domową czy seksualną.
Tradycyjnie w trzeci poniedziałek września 21 września przypadało Prinsjesdag - uroczyste otwarcie nowej sesji holenderskiego Parlamentu. W tym roku ponownie odbyło się ono w kościele Grote Kerk zamiast w budynku parlamentarnym Riderzaal w Hadze, z uwagi na zmniejszoną liczbę gości, którzy mogli wziąć udział zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. Król Willem-Alexander tradycyjnie wygłosił tzw. mowę tronową, w której nakreślił plany rządu i Parlamentu na nadchodzący rok. Przemówienie zwyczajowo jest przygotowywane przez Premiera. W Prinsjesdag wzięli także udział królowa Maxima, książę Constantijn i księżna Laurentien. Podobnie jak rok temu, na miejsce przybyli samochodami zamiast karetami. Zabrakło także pozdrowienia Holendrów z balkonu Pałacu Noordeinde.
Jak poinformowano, król Willem-Alexander i królowa Maxima złożą wizytę państwową w Norwegii na zaproszenie króla Haralda! Wizyta została zaplanowana w dniach 9-11 listopada.
His Majesty King Willem-Alexander and Her Majesty Queen Máxima will pay a state visit to Norway at the invitation of His Majesty King Harald V from Tuesday 9 to Thursday 11 November 2021. pic.twitter.com/Y3VojYI8a2
Dziedziczny książę Guillaume i dziedziczna księżne Stephanie z małym Charlesem odwiedzili Ogród Motyli "Päiperleksgaart" w Grevenmacher, w którym oglądali nie tylko motyle, ale też żółwie czy kameleony.
21 września odbył się koncert w Philharmonie de Luxembourg z okazji przypadającej w tym roku100. rocznicy narodzin Wielkiego Księcia Jeana z udziałem prawie wszystkich jego dzieci, wnuków i prawnuków. Przedtem Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa powitali rodzinę na Château de Berg, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia. Pozowali do nich także najmłodsi członkowie rodziny.
14 września królowa Margrethe oficjalnie zakończyła tegoroczny sezon żeglarski jachtu Dannebrog, schodząc na ląd w Kopenhadze. W tym roku królowa popłynęła nim na obchody z okazji zjednoczenia Południowej Jutlandii oraz do gmin Thisted, Esbjerg i Fanø. Planowane były także rejsy na Wyspy Owcze i Grenlandię, ale z powodu obostrzeń pandemicznych nie doszły do skutku.
17 września królowa pojawiła się na prezentacji dwóch projektów artystycznych Królewskiej Duńskiej Akademii Wojskowej, które w przyszłości mają pomóc przekazać historię ostatnich wojen oficerom duńskiej armii.
21 września księżna Mary uczestniczyła w kolacji z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Danią a Szwajcarią.
Jak wczoraj poinformowano, królowa i książę Frederik w dniach 10-13 listopada złożą wizytę państwową w Niemczech. Odwiedzą wspólnie Berlin, gdzie skupią się na promocji biznesu i kultury. Później królowa już sama uda się do Monarchium. Dla monarchini będzie to 55. wizyta państwowa w czasie jej panowania - ostatnia miała miejsce w 2019,kiedy to razem z synem udała się do Argentyny.
State visit from Denmark to Germany from November 10th to 13th 🇩🇰 🇩🇪
HM #QueenMargrethe and HRH Crown Prince Frederik will pay a state to Germany’s capital, Berlin.
22 września książę Alexander został odznaczony medalem Memorial Medal of Tree of Peace słowackiego stowarzyszenia non-profit Servare et Manere. Medal jest przyznawany od zeszłego roku osobom lub organizacjom, które przyczyniły się do szerzenia idei zrozumienia i unii pomiędzy narodami oraz za znaczące zasługi środowiskowe prowadzące do zrównoważonego rozwoju i wykorzystania zasobów naturalnych. Jak powiedział dyrektor generalny stowarzyszenia, zdecydowano się przyznać medal księciu w uznaniu jego zasług na rzecz szerzenia idei pokoju i wzajemnego zrozumienia wśród narodów.
The Memorial Medal of Tree of Peace in a special class with rubies, high award of the “Servare et Manere” non-government and non-profit association from Slovakia, was awarded today to HRH Crown Prince Alexander of Serbia pic.twitter.com/SRrLqKid33
21 września książę Philip i księżna Danica odwiedzili Jasenovac w Chorwacji, największy z powstałych na Bałkanach nazistowskich obozów koncentracyjnych.
11 września książę Alexander i księżna Katherine wydali coroczną kolację charytatywną w Białym Pałacuw trakcie której zbierano fundusze dla Centrum Opieki Paliatywnej BELhospicjum. Para książęca od wielu lat wspiera rozwój opieki paliatywnej w Serbii. Zdjęcia z wydarzenia możecie zobaczyć na oficjalnej stronie rodziny królewskiej tutaj.
12 września książę Philip, księżna Danica i ich synek Stefan dołączyli do księcia Mihailo, księżnej Ljubici i księżniczki Nataliji na corocznym Festiwalu Dziecięcym w Oplenac. Festiwal organizowany jest z inicjatywy księcia Mihailo, kuzyna księcia Alexandra, i jego żony, którzy dostrzegli, że w Topoli, gdzie mieszkają, nie ma zbyt wielu atrakcji skierowanych do najmłodszych mieszkańców i postanowili to zmienić. W czasie festiwalu dzieci mogą wziąć udział w zajęciach artystycznych czy warsztatach na temat opieki nad zwierzętami, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, pograć w siatkówkę lub piłkę nożną czy nauczyć się jeździć konno. Jak mówiła księżna Ljubica, za pomocą festiwalu chcą dać najmłodszym szansę na spróbowanie czegoś nowego. "W ich wychowaniu nie wszystko musi się sprowadzać do oglądania programu telewizyjnego i grania w gry, kreatywność jest kluczowa", powiedziała w rozmowie z serbskim wydaniem Hello! Magazine.
Księciu Stefanowi najbardziej podobała się jazda konna, jak zdradziła księżna Danica.
На Опленцу смо своји на своме. Место наших корена и богате породичне и националне историје, ујединило је Карађорђеве потомке. Радујемо се нашим честим сусретима и дружењима. Поздрављамо вас уз чувени стих из националне химне: ”Слога биће пораз врагу!” https://t.co/j4RTExKYjY
Z kolei w miniony weekend książę Mihailo i księżna Ljubica zorganizowali w Oplenac Rajd Księcia Tomislava zorganizowany na cześć zmarłego w 2000 ojca księcia Mihailo. W zjeździe, któremu konno przewodniczyła para książęca, wzięło udział ponad 50 zabytkowych pojazdów.
W pierwszy weekend września książę Philip i księżna Danica wzięli udział w ingresie metropolity Czarnogóry i Przymorza Arcybiskupa Joannicjusza II.
Била нам је част да претходног викенда у Подгорици присуствујемо свечаностима поводом устоличења Митрополита црногорско-приморског Јоаникија. pic.twitter.com/SzDDyO7r1O
13 września królowa Letizia otworzyła wystawę w Muzeum Prado z okazji 40-lecia Fundacji Przyjaciół Muzeum Prado.
En su recorrido por la exposición, la Reina ha visitado las 4 secciones que representan diferentes modos en que la Fundación Amigos del @museodelprado ha colaborado en el enriquecimiento las colecciones del Museo durante 4 décadas. ➡️https://t.co/ekk1xsileQpic.twitter.com/sX4uJcVHsz
14 września królowa wróciła na Uniwersytet Complutense (UCM) w Madrycie, gdzie wzięła udział w uroczystościach z okazji 50. rocznicy utworzenia Wydziału Nauk Informacyjnych. Królowa w 1995 ukończyła na tym wydziale studia dziennikarskie, a teraz otrzymała także tytuł "Honorowego Studenta UCM".
15 września królowa Sofia wręczyła nagrody swojego imienia Premio Reina Sofía de Pintura y Escultura przyznawane co roku przez Stowarzyszenie Malarzy i Rzeźbiarzy.
La obra “Primavera 2020. Homenaje a la ancianidad”, de José Manuel Martínez Pérez, recibe el 56 Premio Reina Sofía de Pintura y Escultura de @AEPEMadrid. Tras la entrega, la Reina Sofía ha recorrido la exposición de las obras finalistas de esta edición. ➡️https://t.co/ELo5Lhir1hpic.twitter.com/FjX9N74ENR
22 września jako Honorowa Przewodnicząca Hiszpańskiego Stowarzyszenia Przeciwko Rakowi (AECC) wzięła udział w obchodach World Cancer Research Day oraz 50-lecia Fundacji Naukowej AECC.
Dzisiaj razem z królem Felipem udała się na Wyspy Kanaryjskie, a dokładniej na La Palma, gdzie w wyniku trzęsień ziemi kilka dni temu doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Para królewska na miejscu została poinformowana o aktualnej sytuacji oraz spotkała się z ewakuowanymi i służbami ratunkowymi.
▶️Así ha sido el encuentro de los Reyes con las personas desplazadas por la #ErupciónLaPalma y con los representantes de los cuerpos y organismos de emergencia y atención sanitaria.
Królowa Sofia z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera przypadającego 21 września zainaugurowała VIII Międzynarodowy Kongres Badań i Innowacji w Chorobach Neurodegeneracyjnych (CIIIEN).
Jak podaje hiszpański Vanitatis, ślub księcia Philipposa i księżnej Niny odbędzie się w sobotę, 23 października w Atenach. Oznacza to jednocześnie, że nie będą mogli być na nim obecni król Felipe i królowa Letizia, gdyż ślub zbiegnie się w czasie z ich coroczną wizytą w Asturii i wręczeniem Nagród Księżniczki Asturii. Wprawdzie sama ceremonia rozdania nagród będzie miała miejsce dzień wcześniej w piątek, jednak następnego dnia para królewska zwyczajowo odwiedza gminę lub miasto, które zdobyło tytuł Wzorowego Miasta Asturii.
Niemniej, o ile pozwolą na to obowiązujące w Grecji obostrzenia, na ślubie księcia Philipposa pojawi się królowa Sofia i księżniczka Irene, a także liczni przedstawiciele zagranicznych rodzin królewskich. Spekuluje się, że lista gości będzie podobna do tej ze ślubu księcia Nikolaosa i księżnej Tatiany w 2010 (przedstawiałam ją tutaj).
La fecha de la boda de Philippos de Grecia y Nina Flohr (y por qué Felipe y Letizia no pueden acudir) https://t.co/fVMITlJYc1?
W tym tygodniu rollercoaster: po pięknych urodzinowych zdjęciach norweskiej księżniczki takie rozczarowujące wieści ze Szwecji... Dobrze, że choć zbliżają się wizyty państwowe. W kwestii mody mam nadzieję, że Kate i Meghan jednak nie wypromują mody na spodnie do ziemi...
Miło znów royalsow wracających do swoich obowiązków królowa Maxima rewelacyjnie wyglądała na otwarciu parlamentu szkoda że nie będzie uroczystego wręczenia Nagród Nobla za to nadzieję na ślicznie zdjęcia ze ślubu Philliposa
Maxima i Letycja jak zawsze pięknie, podoba mi się zwłaszcza skórzana sukienka Letycji. Rania ubrała ciekawą koszulę z tym ptakiem. Nie wiedziałam, że Daniel ma już 48 lat, nie wyglądałby na tyle, gdyby nie worki pod oczami - ale oczywiście to zrozumiałe, i w sumie dobrze że nie korzysta z medycyny estetycznej. Co do Wiktorii, to mam wrażenie, że ona ma w swojej garderobie tylko jeden garnitur i na każde wyjście farbuje go na inny kolor :D Marta Luiza chyba należy do kobiet, które pięknieją z wiekiem, jej zdjęcie z młodości w tej białej sukience jest po prostu upiorne, choć przypuszczam, że taka była wtedy moda. Piękne wspomnienia BRK, fajnie, że Kate wróciła do pracy. Nie do końca rozumiem spodni Meghan oraz ich quasi-królewskiej wizyty w Nowym Jorku. Dziewczyny, wiecie może, co to za budynek, na tle którego pozuje Belgijska rodzina królewska podczas Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju? Jest naprawdę przepiękny. Ciekawe, kiedy Catharina Amalia zacznie brać udział w Prinsjesdag. Jest może jakiś określony moment, wiek, kiedy następca tronu zaczyna brać udział w tego typu wydarzeniach? Nawiasem mówiąc, stroje MAximy w tym dniu z roku na rok stają się coraz bardziej spektakularne, co dla nas obserwatorów jest czymś cudownym :D
Ten budynek po lewej to hotel 1898 De Post mieszczący się w budynku dawnej poczty. Dalej w tle widać też kościół św. Mikołaja, jeden z najstarszych zabytków w Gandawie. Co do Cathariny-Amalii i jej udziale w Prinsjesdag, to zasada jest taka jak w pozostałych rodzinach królewskich, czyli po uzyskaniu pełnoletniości. Księżniczka w tym roku w grudniu skończy 18 lat, więc zadebiutuje najwcześniej za rok.
Jestem ogromnie rozczarowna, że nie będzie rozdania Nagród Nobla w tradycyjnej formie. Bardzo na to liczyłam. Na szczęście można liczyć na Maximę w zakresie królewskiego przepychu. Nawet na wizycie regionalnej wygląda olśniewająco. Zaskoczyły mnie rozmiary sesji urodzinowej Marthy Louise. Na pewno nie wygląda na 50 lat. Entuzjazm Kate podczas sportowych wyjść jest namacalny. Czekam na jej drugi "klasyk" - spotaknie z dziećmi.
Podoba mi się stylizacja Victorii z otwarcia parlamentu. Miło widzieć jej rodzinę z rodziną Haakona. Ostatnio polubiłam Sofię i brakuje mi jej na otwarciu parlamentu. Cieszę się, że Willem i Maxima odwiedzą Norwegię. Maxima wspaniały barwny ptak zachwyca jak zawsze. Chyba mi coś umknęło czemu na otwarciu parlamentu w Niderlandach nie ma Mabel? Martha Louise wygląda wspaniale jak na swój wiek. Ma też extra figurę jak na urodzenie trójki dzieci. Nareszcie kobieta z krągłościami, a nie szkielet. Naprawdę jest sens pisania o tych celebrytach ze Stanów Zjednoczonych? Gdzie się podziała Claire? Charles jest uroczy. Chyba pierwszy raz podobają mi się wszystkie stylizacje królowej Letycji. Królowa Sofia też się nieźle trzyma jak na swoje lata.
Księżna Mabel nigdy nie brała udziału w Prinsjesdag - choć należy do rodziny królewskiej, to nie jest członkiem holenderskiego dworu królewskiego (ma to związek z tym, że książę Johan Friso i Mabel nie uzyskali zgody Parlamentu na ślub, w związku z czym książę zrzekł się swoich praw do tronu). Co do Claire, nie wiadomo, dlaczego nie była obecna.
Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.
W tym tygodniu rollercoaster: po pięknych urodzinowych zdjęciach norweskiej księżniczki takie rozczarowujące wieści ze Szwecji... Dobrze, że choć zbliżają się wizyty państwowe. W kwestii mody mam nadzieję, że Kate i Meghan jednak nie wypromują mody na spodnie do ziemi...
OdpowiedzUsuńMiło znów royalsow wracających do swoich obowiązków królowa Maxima rewelacyjnie wyglądała na otwarciu parlamentu szkoda że nie będzie uroczystego wręczenia Nagród Nobla za to nadzieję na ślicznie zdjęcia ze ślubu Philliposa
OdpowiedzUsuńciekawy post bardzo ciekay.mam do oddania troche gazet hello i holla a takze ksiazke chcemy byc woli.dajcie znac na blogu w komentarzach
OdpowiedzUsuńMaxima i Letycja jak zawsze pięknie, podoba mi się zwłaszcza skórzana sukienka Letycji. Rania ubrała ciekawą koszulę z tym ptakiem. Nie wiedziałam, że Daniel ma już 48 lat, nie wyglądałby na tyle, gdyby nie worki pod oczami - ale oczywiście to zrozumiałe, i w sumie dobrze że nie korzysta z medycyny estetycznej. Co do Wiktorii, to mam wrażenie, że ona ma w swojej garderobie tylko jeden garnitur i na każde wyjście farbuje go na inny kolor :D Marta Luiza chyba należy do kobiet, które pięknieją z wiekiem, jej zdjęcie z młodości w tej białej sukience jest po prostu upiorne, choć przypuszczam, że taka była wtedy moda. Piękne wspomnienia BRK, fajnie, że Kate wróciła do pracy. Nie do końca rozumiem spodni Meghan oraz ich quasi-królewskiej wizyty w Nowym Jorku. Dziewczyny, wiecie może, co to za budynek, na tle którego pozuje Belgijska rodzina królewska podczas Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju? Jest naprawdę przepiękny. Ciekawe, kiedy Catharina Amalia zacznie brać udział w Prinsjesdag. Jest może jakiś określony moment, wiek, kiedy następca tronu zaczyna brać udział w tego typu wydarzeniach? Nawiasem mówiąc, stroje MAximy w tym dniu z roku na rok stają się coraz bardziej spektakularne, co dla nas obserwatorów jest czymś cudownym :D
OdpowiedzUsuńTen budynek po lewej to hotel 1898 De Post mieszczący się w budynku dawnej poczty. Dalej w tle widać też kościół św. Mikołaja, jeden z najstarszych zabytków w Gandawie.
UsuńCo do Cathariny-Amalii i jej udziale w Prinsjesdag, to zasada jest taka jak w pozostałych rodzinach królewskich, czyli po uzyskaniu pełnoletniości. Księżniczka w tym roku w grudniu skończy 18 lat, więc zadebiutuje najwcześniej za rok.
Ach, faktycznie, powinnam była pomyśleć, że kryterium jest pełnoletniość, dziękuję :D
UsuńJestem ogromnie rozczarowna, że nie będzie rozdania Nagród Nobla w tradycyjnej formie. Bardzo na to liczyłam. Na szczęście można liczyć na Maximę w zakresie królewskiego przepychu. Nawet na wizycie regionalnej wygląda olśniewająco.
OdpowiedzUsuńZaskoczyły mnie rozmiary sesji urodzinowej Marthy Louise. Na pewno nie wygląda na 50 lat.
Entuzjazm Kate podczas sportowych wyjść jest namacalny. Czekam na jej drugi "klasyk" - spotaknie z dziećmi.
Podoba mi się stylizacja Victorii z otwarcia parlamentu. Miło widzieć jej rodzinę z rodziną Haakona. Ostatnio polubiłam Sofię i brakuje mi jej na otwarciu parlamentu.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że Willem i Maxima odwiedzą Norwegię. Maxima wspaniały barwny ptak zachwyca jak zawsze. Chyba mi coś umknęło czemu na otwarciu parlamentu w Niderlandach nie ma Mabel?
Martha Louise wygląda wspaniale jak na swój wiek. Ma też extra figurę jak na urodzenie trójki dzieci. Nareszcie kobieta z krągłościami, a nie szkielet.
Naprawdę jest sens pisania o tych celebrytach ze Stanów Zjednoczonych?
Gdzie się podziała Claire? Charles jest uroczy.
Chyba pierwszy raz podobają mi się wszystkie stylizacje królowej Letycji. Królowa Sofia też się nieźle trzyma jak na swoje lata.
Księżna Mabel nigdy nie brała udziału w Prinsjesdag - choć należy do rodziny królewskiej, to nie jest członkiem holenderskiego dworu królewskiego (ma to związek z tym, że książę Johan Friso i Mabel nie uzyskali zgody Parlamentu na ślub, w związku z czym książę zrzekł się swoich praw do tronu).
UsuńCo do Claire, nie wiadomo, dlaczego nie była obecna.