środa, 29 września 2021

Nowe informacje na temat ślubu księżniczki Mako

 W poniedziałek, 27 września, Kei Komuro wrócił do Japonii z USA przed swoim długo odkładanym ślubem z księżniczką Mako, który - jeśli wierzyć doniesieniom japońskich mediów - odbędzie się w październiku, jeszcze przed urodzinami księżniczki.




Kei Komuro przyleciał do Tokio po południu czasu lokalnego po raz pierwszy od trzech lat, odkąd wyjechał do Stanów, by kontynuować studia prawnicze. Jak szybko zauważyli licznie zgromadzeni na lotnisku dziennikarze, ma teraz znacznie dłuższe włosy. 


Zgodnie z obowiązującymi w Japonii przepisami, został poddany obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie w swoim domu w Jokohamie i dopiero po jej zakończeniu będzie mógł zobaczyć się z narzeczoną. Po kwarantannie para ma złożyć dokumenty wymagane do zawarcia małżeństwa i wspólnie wziąć udział w konferencji prasowej zorganizowanej przez Agencję Dworu Imperialnego (IHA). Księżniczka Mako wyprowadzi się też wtedy ze swojej dotychczasowej cesarskiej rezydencji do mieszkania w Tokio, gdzie będzie przygotowywać się do ślubu i czekającego ją życia w USA oraz czekać na wydanie paszportu i wizy.


Japońska prasa informuje, że trwają przygotowania do ślubu, który ma mieć miejsce już w październiku, przypuszczalnie jeszcze przed 30. urodzinami księżniczki 23 października. Oczekuje się, że IHA wyda wkrótce stosowne oświadczenie potwierdzające krążące plotki.


Media dotarły także do informacji, że IHA przychyli się do decyzji księżniczki o zrzeczeniu się przysługującego jej odszkodowania, o czym więcej pisałam tutaj. Według źródeł gazety Mainichi Shimbun, organy rządowe i IHA przeanalizowały obowiązujące prawo i doszły do wniosku, że jest możliwe zrzeczenie się przez księżniczkę pieniędzy wypłacanych jej po ślubie z mężczyzną o nierównym statusie (suma ta miałaby wynosić około 1,4 miliona dolarów). Będzie to pierwszy taki przypadek w powojennej historii japońskiej rodziny cesarskiej.


Wspomniana gazeta zleciła przeprowadzenie sondażu wśród Japończyków, w którym zbadano panujące przed ślubem nastroje. Pytano m.in. czy pogratulowaliby księżniczce z tej okazji. Jak pokazały wyniki, Japończycy mają mieszane uczucia co do tego małżeństwa: 38%  ankietowanych odpowiedziało, że złożyłoby gratulacje, a 35% - nie. Tę ostatnią odpowiedź najczęściej zaznaczały osoby w wieku powyżej 60 lat.


W związku ze zbliżającym się ślubem, księżniczka Mako odchodzi ze swojej dotychczasowej pracy w muzeum historii naturalnej przy Uniwersytecie w Tokio - ma pracować tylko do końca września. Zrezygnowała także ze studiów doktoranckich, które podjęła na International Christian University.


Księżniczka odbyła już prawdopodobnie swoje ostatnie publiczne wyjście jako członkini rodziny cesarskiej. 23 września wzięła udział w Autumn Equinox Festival w świątyni Trzech Pałaców w Pałacu Cesarskim. W ceremonii, w trakcie której oddano hołd zmarłym członkom rodziny cesarskiej, wzięli również udział: Cesarz Naruhito, książę Fumihito, księżna Kiko, księżniczka Kako, księżna Takamado, księżniczka Tsuguko i księżniczka Yoko. Cesarzowa Masako nie była obecna z uwagi na kondycję psychiczną.




Jednym z ostatnich oficjalnych zobowiązań Mako będzie rola przewodniczącej Międzynarodowego Festiwalu Ceramiki Mino w prefekturze Gifu, którą została mianowana już po raz trzeci. Festiwal odbędzie się w dniach 30 września - 17 października, a księżniczka wyśle na jego otwarcie nagraną wiadomość. Funkcję przewodniczącej pełniła już podczas dwóch poprzednich edycji festiwalu, w 2014 i 2017.

Z innych informacji dotyczących japońskiej rodziny cesarskiej - Cesarz Naruhito, Cesarzowa Masako i księżniczka Aiko 20 września wprowadzili się do swojej nowej rezydencji w Pałacu Cesarskim w Tokio. 
Następnego dnia Cesarz tradycyjnie zebrał ryż zasiany wiosną.




**** **** **** ****

Opublikowano oficjalne zdjęcia ze ślubu księcia Noto i Lady Charlotte, dlatego post został już zaktualizowany.

6 komentarzy:

 1. Ten sondaż niestety niczego nie wyjaśnia. "Złożenie gratulacji" nie równa się poparciu dla tego małżeństwa i poglądu na całą sprawę. Pytanie (jako część badania) jest bardzo nieprecyzyjne, więc i wynik niejednoznaczny.

  Ostatnie zdjęcie jest piękne. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. witam ja może troche na inny temat.przeczytałam najnowsza ksiazke Harry i Megan i dalej tego nie rozumie.co zaszło na garden party zaraz po ślubie w 2018 roku gdzie Megan i Harry dyskretnie musieli opuścic przyjecie

  OdpowiedzUsuń
 3. Inaczej o nim nie piszą jak tylko "boyfriend" dlaczego nie "fiance" przecież nim jest lub przyszły mąż?Czyżby aż tak go opinia publiczna nie lubiła,ze inaczej go nazwać nie potrafią?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam, że ten ślub moze byc 9tego października. W sumie nic już nie stoi na przeszkodzie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo się cieszę, że wreszcie Mako weźmie ślub po tak długim oczekiwaniu. Trochę mi szkoda, że już nie zobaczymy jej na oficjalnych wizytach. Japonia traci kolejną księżniczkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. No nareszcie! Bardzo kibicuję tej parze. Brawo Mako, że uparła się zrealizować swoje marzenie. Natomiast zasmucająca jest informacja o złym stanie zdrowia Masako, wydawała mi się, że wygladała już znacznie lepiej :(

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.