czwartek, 17 września 2020

Prinsjesdag 2020, niespodzianki z Luksemburga, wizyty regionalne, posiedzenie komitetu WHO + więcej

Hiszpania

16 września król Felipe i królowa Letizia udali się do Saragossy na jubileuszowe wręczenie nagród Herald Awards z okazji 125-lecia gazety Heraldo de Aragón. W czasie ceremonii para królewska otrzymała specjalną nagrodę Heraldo 125 Aniversario za pracę Korony w umacnianiu demokracji i wartości demokratycznych w ciągu ostatnich 45 lat.


Embed from Getty Images


Przeprowadzone u księżniczki Leonor testy na obecność koronawirusa dały wynik negatywny, niemniej razem z siostrą pozostanie na kwarantannie, zgodnie z przepisami, jeszcze przez tydzień. Jak pisałam w jednym z ostatnich postów, u jednego z kolegów z klasy Leonor stwierdzono koronawirusa.


Austria/Parma/Luksemburg

Pojawiło się więcej zdjęć z ostatniego ślubu księcia Henri'ego Bourbon-Parmy i arcyksiężniczki Gabrielli - całą galerię zobaczycie tutaj.

© LUXPRESS / RTL

© LUXPRESS / RTL

© LUXPRESS / RTL

© LUXPRESS / RTL

© LUXPRESS / RTL

© LUXPRESS / RTL

© LUXPRESS / RTL

© LUXPRESS / RTL

Panna młoda udzieliła wywiadu magazynowi Point de Vue, w którym zdradziła szczegóły pracy nad suknią ślubną zaprojektowaną przez Diane Lelys w jej pracowni w Paryżu. Diane Lelys w 2012 zaprojektowała także suknię ślubną dla Adélaïde Drapé-Frisch na jej ślub z bratem Gabrielli, Christophem. Poza tym, arcyksiężniczka zdradziła, że razem z Henri'm nie zamierzali przesuwać ślubu z uwagi na obecną sytuację, "nawet gdybyśmy mogli być tylko we dwoje". Niestety, cały wywiad jest dostępny tylko dla subskrybentów.


Dla porównania, suknia ślubna Adélaïde:

pinterest

Przy okazji publikacji zdjęć z uroczystości wyszło na jaw, że rodzina arcyksiężniczki wkrótce się powiększy - w trzeciej ciąży jest jej szwagierka, właśnie arcyksiężna Adélaïde (z arcyksięciem Christophem mają już dwie córki, niemal 6-letnią Katarinę i 3-letnią Sophię). Spekuluje się też, że swojego czwartego dziecka spodziewają się arcyksiążę Imre i arcyksiężna Kathleen.

© LUXPRESS / RTL

Tymczasem ich kuzynka, księżniczka Marie-Gabrielle (córka księcia Jeana i wnuczka Wielkiego Księcia Jeana) i jej mąż Antonius Willms 2 września powitali na świecie swoje drugie dziecko - syna. Chłopiec otrzymał imię Cajetan i dołączył do starszego brata Zeno, urodzonego w czerwcu 2018. Opublikowano już jego pierwsze zdjęcie:

histoiresroyales.fr


Książę Guillaume odwiedził farmę "Krautgaart" w Steinfort.
Wielki Książę Henri 11 września odwiedził plac budowy Narodowego Centrum Straży Pożarnej i Ratownictwa (CNIS).

Wielka Brytania

15 września książę i księżna Cambridge odwiedzili odwiedzili London Bridge Job Centre, meczet East London Mosque, London Muslim Centre oraz piekarnię Beigel Bake Brick Lane Bakery, aby spotkać się z członkami lokalnych społeczności i wolontariuszami, którzy pomagali innym w tym trudnym czasie.
Embed from Getty Images


Wczoraj królowa wraz z księciem Edynburga, wcześniej niż zazwyczaj, opuściła zamek Balmoral w Szkocji. Najbliższe kilka tygodni spędzą w Sandringham przed powrotem do Windsoru na początku października.Hrabina Wessex wczoraj pozowała do swojej rzeźby dla osób niewidomych i niedowidzących autorstwa Frances Segelman. Dwugodzinna sesja była transmitowana na żywo dla gości i osób wspierających Vision Foundation. Ukończona rzeźba zostanie pokryta brązem i odsłonięta podczas obchodów 100-lecia fundacji w przyszłym roku.dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy Bitwy o Anglię książę Kentu 15 września otworzył wystawę poświęconą Polakom walczącym w tej bitwie w Ambasadzie Polski w Londynie. Wystawę będzie można oglądać do 31 października.


Japonia

15 września Cesarz Naruhito zebrał ryż zasiany wiosną na polu ryżowym Pałacu Cesarskiego.

© The Sankei News

© Kyodo News16 września księżniczka Mako odbyła pierwsze wyjście od kilku miesięcy - zobaczyła 67. Wystawę Tradycyjnego Rzemiosła Japonii w domu towarowym Nihombashi Mitsukoshi Main Store w Tokio jako prezes Japan Kogei Association, która jest organizatorem wydarzenia. Później natomiast wręczyła nagrody rzemieślnikom, których dzieła znalazły się na tegorocznej wystawie.

© The Mainichi Shimbun

© The Mainichi Shimbun

newmyroyals.com

newmyroyals.comDzisiaj Cesarz Naruhito otworzył nadzwyczajną sesję Zgromadzenia Narodowego. Dzień wcześniej mianował Yoshihide Sugę nowym Premierem Japonii, który zastąpi na tym stanowisku ustępującego Shinzo Abe.Belgia

Królowa Mathilde 15 września odwiedziła centrum młodzieżowe Meetjesland organizacji Blij Leven w Waarschoot we Flandrii Wschodniej.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com2 września księżniczka Elisabeth wraz z kolegami rozpoczęła fazę inicjacji wojskowej w obozie Elsenborn, która potrwa do 25 września. Dopiero po tym czasie rozpocznie właściwą edukację wojskową w Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli.


Niderlandy 

Jak co roku w trzeci wtorek września miało miejsce Prinsjesdag - oficjalne otwarcie kolejnego roku roboczego niderlandzkiego Parlamentu. Król Willem-Alexander tak jak zwykle wygłosił przemówienie, w którym zawarł najważniejsze plany rządu na nadchodzący rok. Ale poza tym, tegoroczny Prinsjesdag wyglądał inaczej niż dotychczas z uwagi na panującą pandemię. Ceremonia odbyła się w Grote Kirk, a nie jak dotychczas w Ridderzaal z udziałem ograniczonej liczby gości. Para królewska oraz książę Constantijn i księżna Laurentien przyjechali na miejsce samochodami, a nie jak dotychczas karocami. Zabrakło również tradycyjnego pozdrowienia z balkonu pałacu Noordeinde.
Królowa wybrała na tę okazję złotą suknię od Claesa Iversena, którą miała na sobie dwa lata temu na kolacji wydanej na cześć króla Abdullaha i królowej Ranii. Teraz jednak suknia, na specjalne życzenie królowej, została przyciemniona o kilka odcieni. Do tego ozdoba włosów od Fabienne Delvigne.

therealmyroyals.comtherealmyroyals.com

therealmyroyals.com


Embed from Getty Images


16 września królowa Maxima otworzyła nowy budynek teatru Zuidplein w Rotterdamie.
therealmyroyals.com


Embed from Getty Images

17 września król Willem-Alexander i królowa Maxima złożyli wizytę regionalną w południowo-wschodniej Fryzji, skupiając się na zrównoważonym rozwoju sektora rolniczego oraz promocji języka i kultury tego regionu. Wizytę rozpoczęli od przejażdżki rowerowej w Ecomunitypark w Oosterwolde.

dailymail.co.uk


Norwegia

15 września książę Haakon i księżna Mette-Marit rozpoczęli podróż po sześciu okręgach Norwegii, aby spotkać się z mieszkańcami i wolontariuszami i porozmawiać o ich doświadczeniach w czasie pandemii. Rozpoczęli od Kristiansund w okręgu Møre og Romsdal, gdzie spotkali się z nauczycielami, uczniami i pracownikami szkoły podstawowej Allanengen.

Wczoraj odwiedzili Florø w okręgu Vestland w południowo-zachodniej części kraju.
Dzisiaj odwiedzili Stavanger w okręgu Rogaland.

Monako

W miniony weekend, dzień przed Water Bike Challenge, książę Albert i księżna Charlene z dziećmi wzięli udział w przyjęciu wydanym przez burmistrza Calvi.


Książę Albert udzielił wywiadu magazynowi Forbes.Dania

14 września księżna Mary jako patronka europejskiego biura WHO wzięła udział w posiedzeniu komitetu regionalnego dotyczącym aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, na którym wygłosiła przemowienie. Zwróciła w nim przede wszystkim uwagę na ciężką pracę wykonywaną każdego dnia przez personel medyczny, tak ważną obecnie w walce z pandemią: "Rzeczywiście, to, jak skutecznie walczymy z COVID-19, zależy od tego, jak wspieramy naszych pracowników służby zdrowia. [...] Musimy chronić ich zdrowie fizyczne, traktować priorytetowo ich zdrowie psychiczne i zapewnić im niezbędne wsparcie, aby zmniejszyć ciężar ich martwienia się o własne życie rodzinne, poza pracą ratującą życie." Ale też podkreśliła konsekwencje obecnej sytuacji dla wrażliwych matek i dzieci oraz znaczenie szczepień.Dzisiaj księżna odsłoniła Australian War Memorial w Churchill Park w Kopenhadze dedykowany Australijczykom, którzy zginęli w Danii walcząc w czasie I i II wojny światowej.

Jak dzisiaj poinformowano, księżna dołączyła do nowo utworzonej komisji wysokiego szczebla Fundusz Ludnościowego Narodów Zjednoczonych UNFPA, aby kontynuować pracę nad zobowiązaniami podjętymi podczas ubiegłorocznego Szczytu w Nairobi i osiągnięciem celów UNFPA w zakresie równości płci i praw kobiet i dziewcząt. Księżna jest patronką UNFPA od 2010.14 komentarzy:

 1. Ostatnio stylizacje królowej Maximy mnie zachwycają. Generalnie, nie jestem największą fanką jej stylu, bo wolę styl Królowej Letizii i księżnej Mary, natomiast, stylizacja z 16 września, to elegancja, klasa i szyk. Tak jak pisali niektórzy w jednym z poprzednich postów, Królowej jest ładnie w fiolecie, a nie każdemu pasuje ten kolor. Uwielbiam nakrycie głowy, które nosiła na Prinsjesdag i podoba mi się też ten kolor sukni. Miło znów widzieć Kate i Williama, choć jej sukienka nie jest w moim guście. Jestem ciekawa jak końcowo będzie wyglądać rzeźba hrabiny Sophie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kapelusze królowej Maximy oraz sposób w jaki je nosi mnie fascynują. Według mnie są koszmarne, jednak królowa nosi je z takim wdziękiem i naturalnością, że wygląda w nich niesamowicie.
  Cudownie znów zobaczyć księżną Mette-Marit. Uwielbiam ją za naturalność i pogodę ducha. Ma piękny uśmiech i miło widzieć ją radosną.
  Mary jak zwykle pięknie wygląda.
  Przyznam szczerze, że z chęcią czytam o hrabinie Sophie. Lubię jej inicjatywę y, podobnie jak te księżnej Camilli. Ciekawa jestem jak będzie wyglądała rzeźba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Willem młody nie podobał mi się jako mężczyzna, teraz wymiata. Ma w sobie taki spokój i radość życia, to chyba dobry człowiek. Maxima, Mary i Letizia to moje stylistki. Angole tradycyjnie mnie irytują, a wysyłanie ks. Kentu na tą uroczystość to jak zwykle pokazanie Polakom, gdzie ich mają. To niebywałe, jak lekceważąco traktują sojusznika z II WS, którego zdradzili taktyką nie umierania za Warszawę, za którego Polacy walczyli i w znacznej mierze właśnie jemu zawdzięczają, że Niemcy nie dokonały inwazji na Wyspy i nie przeżyli horroru okupacji. I zanim ktoś napisze o co mi chodzi jako prawnik, historyk i dyplomata już śpieszę wyjaśnić:tam powinien byc co najmniej ks. Karol, nie możemy tego powiedzieć wprost, ale ks. Kentu to dla nas policzek. W polityce i dyplomacji ogromnie wiele znaczy kto pojawia się na takiej uroczystości. Ks. Kentu byłby na miejscu gdyby chodziło o rocznicę otwarcia kopalni w Botswanie albo uczczenie lądowania na Barbadosie a nie o rocznicę bitwy o Anglię i udziału w niej Polaków, kto zna historię, wie jak kluczowego udziału.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie to nie dziwi, bo Polska była i jest państwem kategorii B. Dobrze, że w ogóle pojawił się ktoś z rodziny króloewskiej. To już coś znaczy.

   I gdyby miało to znaczenie w polityce czy dyplomacji, to wysłaliby Karola. Widocznie nie ma i jakoś nikt się nie oburzył.

   Usuń
  2. Wiesz Magda, ja również nie mam złudzeń co do naszej pozycji politycznej na świecie i daleko mi do fanatyzmu, jednak Twój komentarz trochę brzmi, jakbyśmy byli jakimiś biedakami, którzy mają się cieszyć z każdej wizyty jaśnie państwa. Oczywiście, że skandalu nie ma i nie będzie, ale obserwując kogo i gdzie wysyłają, łatwo się domyślić, jaki do tego mają stosunek. Królowa pojawia się przy sprawach wagi państwowej, Karol i William w jej zastępstwie, Edward czy Anna (i kiedyś Andrzej) przy mniej ważnych okazjach, a kuzyni obsługują często okazje z rodzaju "nie ma kogo wysłać, to wyślijcie kogokolwiek, byle było, że był ktoś z RK". I byłoby to zrozumiałe, gdyby nie to, że nie jest to okazja pakowania przy fotoreporterach pudełka w szpileczkach, a upamiętnienie ludzi, którzy dosłownie uratowali im tyłek. Gdybyś miała uhonorować człowieka (nawet biednego), który obronił Twój dom przed włamywaczami, pewnie przyjęłabyś go z honorami, a nie potraktowała po macoszemu. Brytyjczycy nigdy nie zachowali się honorowo - jeśli dobrze pamiętam, to zabronili Polakom uczestnictwa w paradzie sojuszników UK. Nie chcę nawet wiedzieć, co musieli czuć ci ludzie, gdy tak ich potraktowano. Dlatego rozumiem krytyczne opinie innych komentujących.

   Usuń
 4. Niestety zgadzam się z poprzednią autorką komentarza, to spłycenie polskiej kwestii w obronie Anglii, to bolesne, smutne i przykre, że tak mało znaczymy, Maxima w kompleciku i kapuluszu w teatrze wygląda jak milion dolarów, Mette-Marit jest taka uśmiechnięta aż miło się patrzy, dobrze, że Leonor nie ma wirusa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podziwiam księżniczkę Elisabeth z Belgii. Uważam, że w przyszłości będzie wspaniałą królową.
  Szacunek dla królowej Maximy za jazdę na rowerze w sukience, szpilkach, dużym kapeluszu i z torebką w ręce. Ja bym się zaraz wywróciła :D
  Księżna Mary jak zawsze pięknie wygląda, uwielbiam Jej styl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierz mi, jazda na rowerze w stroju wyjściowym nie jest aż taka trudna. Zdecydowanie większym wyzwaniem jest jazda tak, aby nie było widać w takim stroju bielizny. I za to należą się Maximie brawa

   Usuń
  2. Przepraszam, ale chcę jeszcze dodać, że bardzo cieszę się, że księżniczka Leonor nie ma koronawirusa oraz bardzo się cieszę widząc uśmiechniętą księżną Mette-Marit, mam nadzieję, że z Jej zdrowiem jest dobrze :)

   Usuń
 6. Anglicy 1939 :Nie będę umierał za Warszawe
  1940 - To umrzesz za Londyn.

  OdpowiedzUsuń
 7. Trzy ostatnie stylizacje Maximy są fantastyczne. W jej stylu, kolorowe, lecz nieprzesadzone, jak to jej się ostatnio zdarzało.
  Gros radosnych wiadomości z Luksemburga. Ciąża Katherine jest ewidentna, ale zaatanawiam się, czy to samo dotyczy też Kathleen. Nawet jeśli nie teraz, to myślę, że ta para będzie się jeszcze starać o synka.
  Miło po dłuższej przerwie zobaczyć Kate i Williama. Na niektórych zdjęciach rzuca się ich niewiarygodna synchronizacja - te same miny, ten sam sposób zakładania rąk w tym samym momencie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy wspomniałaś o tej "niewiarygodnej synchronizacji", to zaczęłam się zastanawiać, na ile to wszystko jest nuralne, a, na ile sztuczne i wyreżyserwwane.

   Usuń
 8. Kiedy ktoś powie Kate, żeby zmieniła stylistkę ? Jak taka piękna kobieta w tym wieku może nosić takie babcine stroje ? Za 10 lat będzie nosiła miniówy, bo nie będzie mogła pogodzić się z upływem czasu ? Piękna rzeźba Sophie. Ciekawa jestem czy na przyszły rok są planowane jakieś obchody huczne 100 urodzin Filipa.
  Imponujący koc Laurentin. Maxima to prawdziwa ikona mody.
  Stephanie wygląda jakby była w ciąży.

  OdpowiedzUsuń
 9. Podziwiam Mette Marit, że się angażuje w te wypady z mężem. W jej sytuacji to bardzo niebezpieczne.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.