poniedziałek, 27 września 2021

76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rozdanie nagród Kronprinsparrets Priser 2021 + więcej

Monako

23 września książę Albert wydał Monte-Carlo Gala For Planetary Health, na której obecni byli także: księżniczka Caroline, Andrea Casiraghi i Pauline Ducruet.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images

25 września książę Albert w towarzystwie starszej siostry uczestniczył w ceremonii zmiany nazw trzech placów w Monako.

Wielka Brytania

24 września księżna Cambridge odwiedziła National Tennis Centre jako patronka Lawn Tennis Association, gdzie spotkała się ze zwycięzcami tegorocznego US Open: Emmą Raducanu, Joe Salisbury'm, Alfie'm Hewettem i Gordonem Reidem i pogratulowała im zwycięstwa.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesPo południu swojego pierwszego dnia wizyty w Nowym Jorku książę i księżna Sussex spotkali się z przedstawicielami ONZ oraz Światowej Organizacji Zdrowia, z którymi rozmawiali o równym dostępie do szczepionek przeciwko COVID-19.
Drugiego dnia wizyty odwiedzili szkołę P.S. 123 Mahalia Jackson School.

Trzeciego i ostatniego dnia wizyty spotkali się z zastępczynią Sekretarza Generalnego ONZ, z którą rozmawiali o wzmocnieniu pozycji kobiet, zmianach klimatu czy równości w dostępie do szczepionek. Na koniec wzięli udział w wydarzeniu Global Citizen.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Hiszpania

23 września królowa Sofia pojawiła się na inauguracji nowego sezonu Teatru Królewskiego w Madrycie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

27 września król Felipe i królowa Letizia udali się do Lizbony, gdzie wspólnie z Prezydentem Portugalii zainaugurowali Botton-Champalimaud Pancreatic Cáncer Centre, pierwsze na świecie centrum zajmujące się badaniem i leczeniem raka trzustki.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dania

24 września księżna Mary otworzyła nowy kampus na VIA University College w Horsens.

25 września książę Frederik i księżna Mary odwiedzili Jelling, miasto w środkowej Jutlandii w drodze do Vejle, gdzie zobaczyli nowe znaleziska archeologiczne pochodzące sprzed około 1500 lat. Zobaczyli także Jelling Højene - zespół kamieni runicznych, kurhanów i kościoła wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Później udali się do Vejle na ceremonię rozdania swoich nagród Kronprinsparrets Priser 2021. Przed nią odbyła się próba generalna.

Nagrody Kronprinsparrets Priser są wręczane za nadzwyczajne wysiłki i osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i pracy społecznej. W tym roku nagrody powędrowały do: Superflex, grupy złożonej w artystów współpracujących z przedstawicielami różnych dyscyplin nad kreatywnymi rozwiązaniami głównych światowych problemów; Mødrehjælpen, organizacji pod patronatem księżnej Mary wspierającej kobiety w ciąży i rodziny z małymi dziećmi; Eriki de Casier, duńskiej producentki, autorki tekstów i piosenkarki; oraz RedenUng, portalu i platformy edukacyjnej dotyczącej seksualności człowieka.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesKsiężna Marie wzięła udział w wydarzeniu Madens Folkemøde 2021, które dotyczyło marnowania żywności.

Dzisiaj księżna zainaugurowała budowę nowych budynków szkolnych Prins Henriks Skole we Frederiksbergu; międzynarodowej szkoły powstałej w 1954, która pod koniec lat 80. została nazwana na cześć księcia Henrika.Wczoraj królowa Margrethe wydała kolację dla oficerów Marynarki Wojennej, tegorocznych laureatów odznaki honorowej (Hæderstegnet) przyznawanej za 25 lat służby w Marynarce Wojennej. Kolacja wydawana jest co roku naprzemiennie dla oficerów Armii, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych. Księżna Mary miała na sobie nowy kobiecy mundur Duńskiej Marynarki Wojennej.Dzisiaj księżna Mary wręczyła nagrodę Nationale Undervisningspriser siedmiu nauczycielom z całego kraju. W czasie ceremonii miała miejsce zabawna sytuacja - księżna zbytnio się pospieszyła z wręczeniem nagrody jednemu z laureatów, jeszcze zanim zdążono odczytać za co został nagrodzony ;)

Niderlandy

22 września królowa Maxima była w Nowym Jorku na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której brała udział jako Specjalna Wysłanniczka Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju.
Na zdjęciach widzimy opatrunek, który królowa nosi już od ponad tygodnia. Najwidoczniej doznała urazy ręki/nadgarstka.23 września spotkała się z Sekretarzem Generalnym ONZ, któremu przedstawiła roczne sprawozdanie ze swojej pracy w roli jego specjalnej wysłanniczki.


25 września, z powrotem w Niderlandach, razem z królem Willemem-Alexandrem pojawiła się na obchodach 100-lecia Dutch Bach Society w Sali Koncertowej w Utrechcie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


27 września królowa wygłosiła przemówienie inaugurujące wydarzenie "UNDP Insurance and Risk Finance Facility" odbywające się w czasie 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.


Po południu była obecna na wykładzie Króla Willema I na temat przedsiębiorczości.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżniczka Beatrix z młodszą siostrą, księżniczką Margriet, pojawiła się na jubileuszowym przedstawieniu "Tutti" w wykonaniu zespołu tanecznego Introdans, który obchodzi w tym roku swoje 50-lecie.

Jak dzisiaj poinformowano, w listopadzie swoją premierę będzie miała książka "Amalia" autorstwa Claudii de Breij, biografia księżniczki Cathariny-Amalii, która w grudniu skończy 18 lat. Książka powstała na podstawie osobistych spotkań autorki z księżniczką. Tym samym podtrzymywana jest swego rodzaju tradycja wydawania książek poświęconych holenderskim następcom tronu przy okazji ich 18. urodzin. W 1985 takiej biografii autorstwa Renate Rubinstein doczekał się Willem-Alexander (książka była zatytułowana "Alexander"), a w 1955 księżniczka Beatrix (Hella Haasse "Portrait of Princess Beatrix").Belgia

23 września królowa Mathilde odwiedziła siedzibę ONZ w Brukseli w związku z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Spotkanie dotyczyło głównych priorytetów ONZ i realizacji celów zrównoważonego rozwoju. W trakcie spotkania królowa odbyła także wirtualną wizytę w siedzibie ONZ w Liberii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Rumunia

Pojawiły się kolejne zdjęcia z wakacyjnej sesji zdjęciowej Nicolae, Aliny i ich córeczki Marii-Alexandry wykonane latem w Konstancy.Jordania

Na koniec niestety przykra wiadomość. Dzisiaj jordański Dwór Królewski poinformował, że książę Hussein uzyskał dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. Rodzina królewska regularnie poddaje się testom, zgodnie z wytycznymi Dworu. Książę wykazuje łagodne objawy, ale według komunikatu pozostaje w dobrym stanie. U króla Abdullaha i królowej Jordanii testy dały wynik negatywny, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami zostali poddani 5-dniowej kwarantannie.
Książę Hussein jeszcze w styczniu został w pełni zaszczepiony, zaraz po ruszeniu szczepień w Jordanii, jako że w pierwszej kolejności szczepionki oferowano pracownikom służby zdrowia, osobom starszym i szczególnie narażonym na ciężki przebieg ewentualnej infekcji oraz najważniejszym osobom w państwie. Razem z nim został zaszczepiony król Abdullah.


*** *** *** ***

Nie zapomnijcie zajrzeć do zaktualizowanych już postów z sobotnich ślubów: księcia Jaime i Lady Charlotte (link) oraz księżniczki Marie-Astrid i Ralpha Worthingtona (link).

1 komentarz:

  1. Kate na korcie robi wrażenie. Mecz z księżną to chyba spełnienie marzeń, podobnie jak mecz ze zwyciężczynią US Open:)
    Letizia w białej sukience wygląda anielsko. Mary jak zawsze elegancko, a najlepiej w swej prostocie prezentuje się suknia-mundur.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.