niedziela, 12 września 2021

Księżniczka Victoria Szwedką Roku 2021, wizyta w Mediolanie, Royal Run 2021, Madryckie Targi Książki + więcej

 Austria/Luksemburg/Parma

Jak podano ostatnio do wiadomości, arcyksiężna Gabrielle (najmłodsza z pięciorga dzieci księżniczki Marie-Astrid, starszej siostry Wielkiego Księcia Henri'ego, i jej męża, arcyksięcia Carla Christiana) i książę Henri z Bourbon-Parmy (najmłodszy syn księcia Erika Bourbon-Parmy i hrabiny Lydii af Holstein-Ledreborg) zostali po raz drugi rodzicami. Doczekali się drugiej córeczki, Anastasii - nie wiemy jednak, kiedy dokładnie przyszła na świat. Para, która pobrała się we wrześniu ubiegłego roku, jest już rodzicami Victorii (ur. 2017).
Mamy już pierwsze zdjęcie dziewczynki - rodzice zabrali ją na niedawny ślub księżniczki Marii Anunciaty i Emanuele'a Musiniego.9 września dziedziczny książę Guillaume ochrzcił różę nazwaną swoim imieniem przez stowarzyszenie Patrimoine Roses pour le Luxembourg z okazji swoich zbliżających się 40. urodzin. W ceremonii wzięła udział dziedziczna księżna Stephanie.


Monako

6 września książę Jacques i księżniczka Gabriella po wakacyjnej przerwie wrócili do nauki w Institution François d’Assise-Nicolas Barré (FANB). Do szkoły odprowadził ich książę Albert.

Wczoraj księżniczka Caroline i Charlotte Casiraghi zabrały Jacquesa i Gabriellę na Monaco International Dog Show. Księżniczka Gabriella przybyła na miejsce na wózku inwalidzkim - okazuje się, że złamała nogę w kostce i założono jej gips.


Belgia

7 września królowa Mathilde wróciła do obowiązków po wakacjach i odwiedziła szkołę podstawową "Koninklijk Atheneum Zottegem" (KAZ) w Zottegem w północnej Belgii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images10 września odwiedziła odnowione Muzeum Mody w Antwerpii.

Embed from Getty Images

Nie tylko duńska rodzina książęca spędziła dzisiejszą niedzielę aktywnie (o czym za chwilę). Królowa Mathilde wzięła dziś udział w marszu na 20 km przez Brukselę.
Japonia

2 września Emerytowany Cesarz Akihito został najstarszym w historii japońskim Cesarzem, dożywając wieku 87 lat, 8 miesięcy i 11 dni. Pobił tym samym rekord swojego ojca, Cesarza Showa, który żył dokładnie tyle samo dni. Jeszcze wcześniej rekord należał do Cesarza Go-Mizunoo, który żył w XVII wieku.6 września Cesarz Naruhito, Cesarzowa Masako i księżniczka Aiko opuścili Akasaka Imperial Residence i przenieśli się tymczasowo do Pałacu Kyūden, na czas przenoszenia ich rzeczy do Pałacu Cesarskiego, który po przedłużającym się remoncie jest znów gotowy do zamieszkania. Zostali pożegnani przez księcia Fumihito i księżną Kiko.
Po przeprowadzce do Pałacu Cesarskiego rozpocznie się remont dotychczasowej rezydencji obecnej Pary Cesarskiej, w którym później zamieszkają Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko.
Tego dnia książę Hisahito skończył 15 lat. Z tej okazji tradycyjnie pojawiła się nowa sesja zdjęciowa oraz nagranie z ojcem, księciem Fumihito. Jak poinformowała Agencja Dworu Imperialnego, książę latem dużo się uczył, przygotowując się do rekrutacji do liceum w przyszłym roku.
Kilka dni później, 11 września, swoje 55. urodziny świętowała księżna Kiko. W wydanym oświadczeniu, w którym odpowiadała na pytania prasy, napisała, że "chce szanować jak najbardziej uczucia" księżniczki Mako co do ślubu. "Jako rodzic przeprowadzam wiele rozmów z moją córką, abym mogła zaakceptować jej uczucia i myśli. Są rzeczy, w których się zgadzamy i takie, w których nasze opinie są różne, ale chcemy powiedzieć sobie to, co uważamy za konieczne", dodała.
Padły też pytania o przyszłość pozostałych dzieci księżnej - jak odpowiedziała, będzie uważnie słuchać księżniczki Kako i cenić rozmowy z nią. Wyraziła też pragnienie, by książę Hisahito był zadowolony ze szkoły średniej, którą wybierze w przyszłym roku.
Według najnowszych doniesień japońskiej prasy, ślub księżniczki Mako i Kei Komuro może odbyć się już w październiku, a jeśli z powodu sytuacji pandemicznej będzie to niemożliwe, to według źródeł gazety Mainichi nie później niż 30 listopada, jeszcze przed konferencją z okazji urodzin księcia Fumihito. Po złożeniu wymaganych dokumentów księżniczka podobno wyprowadzi się z Pałacu na terenie kompleksu Akasaka, gdzie do tej pory mieszkała razem z rodziną, i już poza Pałacem będzie przygotowywać się do życia w USA oraz czekać na uzyskanie wizy. Pomimo że tradycyjne rytuały związane ze ślubem nie będą miały miejsca, spekuluje się, że księżniczka odwiedzi dziadków, Emerytowaną Parę Cesarską, a także Cesarza Naruhito i Cesarzową Masako, by się z nimi pożegnać. Japońska prasa dotarła też do informacji, że rozmowy w sprawie rezygnacji z "odszkodowania" przysługującego księżniczce i rytuałów związanych ze ślubem, o czym pisałam w jednym z ostatnich postów (link), między Mako a Agencją Dworu Imperialnego (IHA) trwają już od półtora roku.

Hiszpania

6 września królowa Letizia wróciła do swoich obowiązków po wakacyjnej przerwie, uczestnicząc w rozdaniu nagród Retina ECO. Nagrody zostały przyznane po raz pierwszy najlepszym projektom w zakresie zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi za pomocą technologii.
Królowa założyła "ekologiczną" sukienkę wykonaną w 100% z bambusa.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

7 września król Felipe i królowa Letizia wydali obiad w Pałacu Zarzuela na cześć Prezydenta Chile.
Królowa miała na sobie sukienkę należącą do teściowej, królowej Sofii, która pojawiła się w niej w 1981 w czasie wizyty w Rzymie.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

8 września królowa wzięła udział w rozpoczęciu roku szkolnego 2021/22 w w szkole podstawowej "Odón de Buen" i szkole średniej "IES Gallicum" w mieście Zuera w prowincji Saragossa.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

10 września otworzyła 80. edycję Targów Książki w Madrycie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Infantka Sofia tego dnia wróciła do szkoły Colegio Santa María de los Rosales w Madrycie po wakacyjnej przerwie, rozpoczynając trzeci rok nauki - po raz pierwszy bez starszej siostry, księżniczki Leonor, która kilka tygodni temu zaczęła naukę w UWC Atlantic College w Walii. Do szkoły odwiózł ją król Felipe.


Hanower

Dzięki kartce wysyłanej w odpowiedzi na gratulacje z okazji narodzin trzeciego dziecka księcia Ernsta Augusta jr i księżnej Ekateriny wiemy, że ich druga córeczka urodziła się dokładnie 26 lipca i otrzymała imiona Eleanora Dina Daniela Alexandra.


Dania

5 września książę Frederik i księżna Mary pojawili się na obchodach Święta Flagi. Tradycyjnie najpierw wzięli udział w ceremonii pod Pomnikiem upamiętniającym udział Danii w międzynarodowych misjach po roku 1948 w twierdzy Kastellet, pod którym złożyli wieniec, a następnie w nabożeństwie w Holmen Church ku czci Duńczyków poległych na międzynarodowej służbie.


Wieczorem księżna wręczyła nagrody Carlsberg Foundation's Research Awards 2021.

6 września królowa Margrethe wręczyła nagrodę Rungstedlund Prize 2021.

7 września księżna Mary przybyła z dwudniową wizytą do Mediolanu na Milan Design Week, który jest największym na świecie corocznym wydarzeniem meblowym i projektowym. Wizyta skupiła się na zrównoważonych rozwiązaniach Duńczyków w designie i architekturze. Pierwszego dnia wizyty m.in. zobaczyła swój nowy portret wykonany z materiałów z recyklingu.
Drugiego dnia ponownie odwiedziła Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci, gdzie wzięła udział w dyskusji przy okrągłym stole i wygłosiła przemówienie. Później odwiedziła instytucję kulturalną Fondazione Prada oraz trzy duńskie firmy uczestniczące w Milan Design Week: firmę meblową Fritz Hansen, firmę projektową Carl Hansen & Søn oraz firmę Gabriel produkującą tekstylia meblowe.

Embed from Getty Images


Wieczorem tego dnia wzięła udział w kolacji w Galleria Rossana Orlandi.

8 września królowa Margrethe wzięła udział w premierze filmu "Margrete den Første", przedstawiającej losy królowej Danii, Norwegii i Szwecji Margrete I, która żyła na przełomie XIV i XV wieku.


Dzisiaj, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbył się Royal Run. W wydarzeniu wzięła udział niemal cała rodzina księcia Frederika i księżnej Mary (nie licząc Christiana, który od tego roku uczy się w szkole z internatem), a także książę Felix (który pobiegł w Kopenhadze). Tak jak zwykle, książę Frederik wystartował jako pierwszy w biegu na jedną milę w Sønderborgu. Księżna Mary pobiegła w Aalborgu na 4 kilometrów, a rodzeństwo - Isabella, Vincent i Josephine - w biegu na 1 milę w Kopenhadze. Po południu książę zainaugurował bieg na jedną milę w Odense, w którym sam później pobiegł. Dzień zakończył biegiem na 10 km w Kopenhadze i Frederiksbergu. Na mecie czekała na niego księżna Mary (która wręczyła mu medal) z dziećmi.
Royal Run zorganizowano po raz pierwszy w 2018 z inicjatywy księcia Frederika w ramach obchodów jego 50. urodzin. Początkowo miał być jednorazowym wydarzeniem, ale ponieważ cieszył się ogromnym zainteresowaniem (w 2018 wzięło w nim udział ponad 70 tysięcy Duńczyków), od tamtej pory odbywa się co roku.


Wielka Brytania

10 września w kościele St James's Church w Londynie odbył się ślub kościelny Flory Ogilvy (wnuczki księżniczki Alexandry) i Timothy'ego Vesterberga. Panna młoda wybrała na tę okazję suknię z wyhaftowanymi kwiatami i dekoltem w kształcie serca projektu Philippy Lepley oraz pożyczoną od babci biżuterię - Ogilvy Tiara i perłowe kolczyki. W drodze do ołtarza, do którego poprowadził ją ojciec, James Ogilvy, towarzyszyły jej trzy druhenki, wśród których znalazły się Maud i Isabella, córeczki kuzyna panny młodej, Lorda FrederickaWindsor.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: hrabia i hrabina Wessex, książę Kentu i jego córka, Lady Helen Taylor, księżna Michael z Kentu; Lord Frederick Windsor z żoną oraz Lady Gabriella z mężem, Thomasem Kingstonem; Lady Marina Windsor (kuzynka panny młodej, która pełniła rolę głównej druhny) z rodzicami, hrabią i hrabiną St Andrews, i młodszą siostrą, Lady Amelią; a także arcyksiężniczka Sophie z Austrii (córka arcyksięcia Ferdinanda Karla i tym samym wnuczka arcyksięcia Maximiliana, młodszego brata Cesarza Karla I) z synem, księciem Maximilianem Windisch-Graetz.
Flora Ogilvy urodziła się 15 grudnia 1994 w Edynburgu jako pierwsze dziecko Jamesa Ogilvy (jedynego syna księżniczki Alexandry - córki księcia Kentu i greckiej księżniczki Mariny) i jego żony Julii. Zaręczyny z Timothy'm Vesterberg, pochodzącym ze Szwecji zawodowym hokeistą, ogłosiła w listopadzie 2019, publikując zdjęcie wykonane przez swojego ojca. Ślub cywilny wzięli we wrześniu ubiegłego roku.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images10 września księżna Camilla spędziła dzień w Nairn i Inverness w Szkocji.

9 września książę Charles i księżna Camilla, znani w Szkocji jako książę i księżna Rothesay, udali się do Ayrshire, gdzie odsłonili instalację artystyczną w Dumfries House, spotkali się z mieszkańcami na Alloway Main Street oraz odwiedzili dom, w którym w 1759 roku urodził się szkocki poeta Robert Burns. Księżna otworzyła także odnowiony South Ayrshire Women's Aid, w którym oferowana jest pomoc kobietom dotkniętym przemocą domową oraz wzięła udział w spotkaniu "Women in Journalism".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images8 września para książęca odwiedziła Glasgow, gdzie odwiedzili Kelvingrove Art Gallery and Museum, które obchodzi swoje 120-lecie.

3 września księżna zaprosiła kobiety wspierane przez Prince's Trust na 'śniadanie' do Clarence House w ramach zbliżającej się kampanii Brilliant Breakfast, w trakcie której w dniach 11-17 października tego roku będą zbierane fundusze dla Prince's Trust. Za pośrednictwem organizacji księcia Walii pieniądze trafią do młodych kobiet w niekorzystnej sytuacji w Wielkiej Brytanii i mają pomóc im "zdobyć pewność siebie i umiejętności potrzebne do nauki, pracy lub szkolenia" - jak czytamy na oficjalnej stronie kampanii (link).

Embed from Getty Images


Księżna Kornwalii objęła patronat nad Mirabel Sexual Assault Referral Centre (SARC) w Nigerii, pierwszym w Nigerii centrum udzielającym pomocy osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej.


22 września o godzinie 21 (czasu londyńskiego) stacja BBC wyemituje specjalny program "Prince Philip: The Royal Family Remembers", w którym zostanie upamiętniony zmarły w kwietniu książę Philip. Początkowo był on przygotowywany z okazji 100. urodzin księcia. Dokument będzie zawierał wywiady z wszystkimi dziećmi księcia i jego dorosłymi wnukami (przeprowadzone zarówno przed, jak i już po śmierci księcia Edynburga), oraz unikalne filmy udostępnione przez królową.
Poniżej zwiastun dokumentu.Szwecja

9 września księżniczka Victoria wzięła udział w corocznej konferencji European Society of International Law (ESIL) na Uniwersytecie w Sztokholmie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po południu tego samego dnia odebrała nagrodę Szwedki Roku 2021 od organizacji SWEA International promującą Szwecję oraz zrzeszającą kobiety szwedzkojęzyczne, które mieszkają lub mieszkały za granicą. Nagroda Szwedki Roku przyznawana jest od 1989 kobietom, które na różne sposoby pracowały na rzecz Szwecji na świecie. Organizacja tak uzasadniała przyznanie tegorocznej nagrody Następczyni Tronu: "JKW Księżniczka Koronna Victoria reprezentuje wszystko, z czym utożsamia się SWEA: współczesną, nowoczesną Szwecję z otwartością, integracją, myśleniem i troską o środowisko." Nagrodę wręczyła bratanicy księżniczka Christina, jedna z sióstr króla i honorowa przewodnicząca SWEA International.
Poprzednio Nagrodę Szwedki Roku przyznano też królowej Silvii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesNiderlandy

2 września królowa Maxima, na dobre wracając po wakacjach do obowiązków, udała się z roboczą wizytą do browaru Gulpener Bierbrouwerij, który zdobył jedną z Nagród Króla Willema I - Plakiety Zrównoważonej Przedsiębiorczości.

Wieczorem tego dnia razem z królem Willemem-Alexandrem otworzyła centrum kultury Amare Cultural House w Hadze.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

3 września królowa otworzyła nowy rok kształcenia zawodowego w szkole Yuverta w Houten.

4 września księżniczka Beatrix otworzyła odrestaurowany młyn De Vlijt/Meule van Wassens w Zuidwolde, pochodzący z 1878. Przez ostatnie dwadzieścia lat był nieczynny, ale z inicjatywy mieszkańców w grudniu 2018 ruszyła jego renowacja.

5 września król Willem-Alexander i królowa Maxima z Cathariną-Amalią i Ariane oglądali zmagania rajdowców w czasie Formula 1 Dutch Grand Prix na torze wyścigowym w Zandvoort.

7 września król wraz z ciocią, księżniczką Margriet przyjął w Pałacu Noordeinde holenderskich medalistów, którzy wrócili z Igrzysk Paraolpimpjskich w Tokio. Na początku sierpnia podobne spotkanie zorganizowano dla Olimpijczyków.

Embed from Getty Images

10 września księżniczka Beatrix odsłoniła witraż "Pokój i Pojednanie" w Kościele św. Wawrzyńca w Rotterdamie. Witraż, zaprojektowany przez Janneke Viegers, przedstawia bombardowanie Rotterdamu, Coventry i Drezna w trakcie II wojny światowej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

15 komentarzy:

 1. W UK odbyły się też dwa inne śluby: 1) Indii Hicks (krewnej księcia Filipa i dawnej druhny księżnej Diany) 2) brata Kate, Jamesa Middletona.

  OdpowiedzUsuń
 2. Autopoprawka: ślub Jamesa oczywiście odbył się na terenie Francji, ale chodziło o to, że podobnie jak w przypadku Indii Hicks dotyczy to royalsów z UK. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A od kiedy James Middelton to royals UK?

   Usuń
  2. Do ANONIMOWY 13 WRZEŚNIA 2021 21:10 - hmm, ale nikt nigdzie nie napisał, że James to royal ;) tylko że "dotyczy to royalsów z UK", w tym przypadku Kate (dla której James jest jedynym bratem) i Williama (dla którego James jest szwagrem).

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Tak, na nodze ma wytatuowanego rekina - symbol Korpusu Płetwonurków, do którego należał. Ma też drugi tatuaż, na prawym ramieniu - przedstawia "Pingo" (pingwina), jego pseudonim z czasów służby w Marynarce Wojennej. Na tym zdjęciu widać je wyraźniej: https://mediazink.com/wp-content/uploads/2017/10/Prince-Tattoos.jpg

   Usuń
 4. Praca monarchii prawie wróciła do normy. Cieszy mnie taka ilość wyjść publicznych.
  Flora wyglądała przepięknie w tej romantycznej sukni, a wszystkie inne panie pastelami dostosowały się do tego delikatnego tonu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiemy czy chrzest małej Eleanory się już odbył, ale dzięki kartce znamy imiona matek chrzestnych. Ciekawe, czy Alexandra oznacza siostrę Ernsta juniora?

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet nie wiedziałam, że Ekaterina była w ciąży. Ładne wybrali imię dla córki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Strasznie,ale to strasznie krótkie spódniczki w mundurkach maja w Hiszpanii.Wg.mnie raczej księżniczce nie przystoi nosić takich.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale bliźniak z Monako wyrosły, ciekawe kiedy Charlene wróci do Monako. Kompletnie nie rozumiem oporu wobec małżeństwa księżniczki Mako, przecież nie będzie już pełniła żadnej roli publicznej, ani nie dostanie pieniędzy. A słowa księżnej Kiko uważam za okrutne - zamiast wspierać córkę, to jeszcze publicznie przyznaje, że jest to temat, w którym się nie zgadzają. Letycja jak zawsze przepiękna, chociaż nieco mnie śmieszą jej interakcje z dziećmi, bo nie wygląda na osobę, która by je lubiła :D Patrząc na ilość wyjść Mary czy Victorii odnoszę niestety smutne wrażenie, że księżna Cambridge robi bardzo mało, a mówię to jako wielka fanka Kate czy brytyjskiej rodziny w ogóle. Żałuję, że Victoria nie nosi częściej rozpuszczonych włosów - te koki są już nieco nudne, a na zdjęciach z okazji 10. rocznicy ślubu wyglądała tak pięknie w rozpuszczonych. Lady Ogilvy wyglądała cudownie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cieszy fakt, że royalsi wracają do codziennych obowiązków, że w końcu są normalne wydarzenia, że powracamy do prawie normalności, z tego całego postu bardzo razi mnie wypowiedź księżnej Kiko, dlaczego ani on iść ani matka nie mogą stanąć po stronie dobra córki, dlaczego nie powiedzą, że to prywatna sprawa córki i tyle, bo to co oni komentują to jakieś ciężkie historie, potwierdzają i podkręcają spiralę sensacji, całe szczęście para cesarska ma inne podejście a sukcesyjni następcy chcą chyba zaistnieć i poczuli celebrycki świat, bo tak kręcić i wyjawiać takie szczegóły to nie przystoi takim osobom, swoją córkę tak ośmieszać, tak stawiać siebie jako decydentów w sprawie życia córek to aż okropne a syn, następca będzie wielbiony, takie odnoszę wrażenie, tam chyba jest gorąco i emocjonalnie, bo córka chce wyjść za mąż, nic nadzwyczajnego, miliony córek wychodzą za mąż - w tym córki royalsów i wtrącanie się w uczucia dzieci często doprowadza do dramatu, doświadczenia innych nie są lekcją dla takich ludzi, musi dojść do tragedii, aby ludzie przejrzeli na oczy a czasami nawet to nie pomaga, taka to wolność człowieka, hasło pacyfikowane dzisiaj na różnych płaszczyznach

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak to jest z tymi zdetronizowanymi monarchiami? Z czego żyją? Mają oficjalne obowiązki czy pracują? Np.Hanover, Serbia, Rumunia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rumuńska i serbska rodzina królewska wciąż pełnią oficjalne obowiązki (mimo że Rumunia i Serbia nie są już monarchiami). O finansach zdetronizowanych rodzin królewskich pisałam więcej tutaj: http://blueblood-royals.blogspot.com/2018/09/finanse-zdetronizowanych.html

   Usuń
 11. Ja wiedziałam, że w Hanowerze czekają na dzidziusia ale nie miałam pojęcia, że już się urodził. Dopiero ta kartka na instagramie mi to uświadomiła.
  Cieszę się, że royalsi tak duzo pracują, dzieje się. Jest co oglądać i komentować.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.