czwartek, 9 września 2021

Wizyta państwowa w Szwecji

 W dniach 7-9 września Prezydent i Pierwsza Dama Niemiec złożyli wizytę państwową w Szwecji. Jest to pierwsza od wybuchu pandemii wizyta państwowa w Szwecji i zarazem druga w królewskim świecie, która odbyła się "w całej okazałości" (w lipcu tego roku król Willem-Alexander i królowa Maxima złożyli wizytę państwową w Niemczech).
Dzień I, 7 września

Celami wizyty państwowej niemieckiej Pary Prezydenckiej w Szwecji była promocja przyjacielskich relacji łączących Niemcy i Szwecję, zacieśnianie relacji politycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturalnych, a także stymulowanie współpracy w obszarze klimatu, energii i cyfryzacji z naciskiem na innowacyjne i zrównoważone rozwiązania.
Tradycyjnie gości na lotnisku powitała Następczyni Tronu z mężem. 

W Kungliga Hovstall Para Prezydencka została następnie przywitana przez króla Carla Gustafa i królowa Silvia i cała czwórka przejechała karetami ulicami Sztokholmu do Pałacu Królewskiego, gdzie odbyło się oficjalne powitanie i przegląd wojska. Para Królewska wydała na cześć gości lunch z udziałem księżniczki Victorii, księcia Daniela, księcia Carla Philipa i księżnej Sofii.

Po południu król, królowa, Prezydent i Pierwsza Dama Niemiec udali się do Kościoła Niemieckiego w Sztokholmie, a następnie rozdzielili się: król z Prezydentem odwiedził Parlament, a królowa z Pierwszą Damą - siedzibę Rzecznika Praw Dziecka i Dom Dziecka Barnhaus.

Pierwszy dzień wizyty zwieńczył bankiet wydany w Pałacu Królewskim przez króla i królową, na którym obecni byli także księżniczka Victoria, książę Daniel i książę Carl Philip. Menu na ten wieczór obejmowałp m.in.: smażonego sandacza i raki szwedzkie gotowane z baldachimami kopru, kminkiem, koprem włoskim i piwem podane z maślanym sosem rakowym; przepiórki ze Skanii faszerowane estragonem, kurkami, kremem kukurydzianym, sherry i sosem z zielonego pieprzu; jesienne maliny doprawione wiązówką błotną i sorbetem pistacjowym.
Ku radości królewskich fanów, nie zabrakło tiar. Królowa na tę okazję wybrała Nine Prong Tiara oraz zieloną bluzkę i spódnicę niemieckiej marki Georg & Arend; natomiast Następczyni Tronu czerwoną suknię Escada, którą miała już na sobie dwukrotnie, m.in. na kolacji przedślubnej księcia Williama i Catherine Middleton, oraz Connaught Diamond Tiara.Dzień II, 8 września

Drugi dzień wizyty rozpoczął się od oprowadzenia Pary Prezydenckiej po Pałacu Drottningholm.

 Później miał miejsce lunch w Ratuszu z udziałem księżniczki Victorii, księcia Daniela, księcia Carla Philipa i księżnej Sofii.

Po południu Król i Prezydent udali się do firmy transportowej Scania, Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska oraz centrum architektury i designu ArkDes. Królowa i Pierwsza Dama w tym czasie odwiedziły Silviahemmet, niemiecką szkołę oraz Instytut Goethego.

Dzień zakończył się kolacją zwrotną wydaną przez Parę Prezydencką na cześć Pary Królewskiej w Royal College of Music - nie pojawiły się z niej jednak zdjęcia.


Dzień III, 9 września


Trzeci i ostatni dzień wizyty król Carl Gustaf, królowa Silvia i Para Prezydencka spędziła w Kirunie w prowincji Norbotten. Najpierw odwiedzili centrum kosmiczne Esrange zarządzane przez firmę kosmiczną Swedish Space Corporation (SSC), w której prowadzone są krajowe i międzynarodowe działania kosmiczne.
Później odbył się lunch w Ratuszu Kiruny.
Po południu cała czwórka odwiedziła przedsiębiorstwo wydobywcze LKAB i kopalnię rudy żelaza, gdzie dowiedzieli się więcej o zrównoważonej restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali.
Na koniec Para Królewska pożegnała gości na lotnisku w Kirunie.

12 komentarzy:

 1. Super wizyta! Monarchia bez tej pompy (ceremoniału, karet, biżuterii itp.) to jednak nie to samo. Jest w tym jakiś czar.

  Mam pytanie dot. rękawiczek u pań - jak to z tym jest podczas takich wizyt? Czy protokół to jakoś reguluje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam się za bardzo na protokole, ale z tego co wiem w każdym kraju obowiązują trochę inne zasady. W Szwecji akurat są dopuszczalne, ale nieobowiązkowe.

   Usuń
 2. Czy Sofia nosi te pierścionki od CP na codzień czy tylko "od Święta"?

  Leni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może czasami je ściąga, ale skąd mam wiedzieć? Przecież z nią nie mieszkam ;)

   Usuń
  2. Chodzi mi o oficjalne wyjścia nie o to co ma w mieszkaniu. Nie wiem co to za ton. Już o nic spytać nie można.

   Usuń
  3. Na oficjalnych wyjściach zawsze je nosi

   Usuń
 3. Twory ❤️ tego najbardziej mi brakowało 😊 Victoria i Królowa prezentują się wspaniale 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Sofia wygląda przepięknie, jest taka szczupła, że nigdy bym nie powiedziała, że pół roku temu urodziła. Nie do końca rozumiem to coś, co Victoria miała we włosach pierwszego dnia, ale mimo to zarówno ona, jak i królowa wyglądały stosownie do okazji. I super wreszcie zobaczyć tiary.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tiary, karety, eleganckie suknie - mogą mówić, że to przestarzałe i w XXI wieku niepotrzebne, ale to jest piękne. I jeżeli w jakimś kraju jest to już taka długa tradycja, to szkoda byłoby z tego zrezygnować. Wszystkie Panie świetnie się prezentowały, ale Victoria najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nareszcie powrót tego, co najlepsze - tiary, suknie, powozy i bankiety.
  Rzadko Victoria zakłada tiarę Connaught Diamond, ale gdy już to robi, wypada fenomenalnie. Prosta suknia pozwoliła błyszczeć w całej okazałości tiarze.
  Pozostałe kreacje wszystkich pań ładne, ale nie oszołamiające.
  Gdzieś mignęło mi jedno zdjęcie od tyłu ze zwrotnego bankietu - Victoria nosiła czarną suknię w kwiaty.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podobały mi się stylizacje Sofii i królowej, Victorii jak zwykle udziwnione.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkie panie prezentowały się świetnie. Mi jednak najbardziej podobały się stylizacje księżnej Sofii.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.