czwartek, 30 września 2021

Szczegóły jutrzejszego ślubu

 Już jutro w Petersburgu odbędzie się ślub Wielkiego Księcia Jerzego Michajłowicza (tytularnego carewicza, jedynego syna Wielkiej Księżnej Marii Władimirowny, pretendentki do tronu Rosji, i księcia Franza Wilhelma z Prus) i Victorii Romanowny (Rebeki Bettarini). Pora więc przedstawić, co już na jego temat wiemy.
Dwa dni po ślubie cywilnym w Moskwie 24 września narzeczeni, razem z obecną na ceremonii rodziną, polecieli do Petersburga, gdzie zdecydowali się zorganizować swój ślub kościelny. Jak opowiadał w ostatnim wywiadzie Wielki Książę Jerzy Michajłowicz (link), Petersburg jest dla niego szczególnym miejscem, bo był pierwszym miastem, które po wygnaniu odwiedzili jego dziadkowie, Wielki Książę Władimir Kiriłłowicz i Wielka Księżna Leonida Gieorgijewna, z pochodzenia gruzińska księżniczka. Rok później odwiedził je Wielki Książę Jerzy. "Przyjechałem tu po raz pierwszy z żalem w 1992 roku, kiedy chowaliśmy dziadka. Zmarł niemal natychmiast po pierwszej podróży [do Rosji, przyp. Blue Blood], a władze pozwoliły nam pochować go w rodzinnej krypcie w Twierdzy Pietropawłowskiej, gdzie znajdują się wszyscy przodkowie rodziny Romanowów. Tam też jest pochowana moja babcia Leonida Gieorgijewna", mówił.


Na miejscu Wielki Książę i Victoria Romanowna nadzorują ostatnie przygotowania do ślubu. Przyszła panna młoda razem z mamą, Carlą Virginią Cacciatore udała się też na ostatnie przymiarki swoich sukien ślubnych w Carskim Siole. Jedna z projektantek sukni ślubnej na jutrzejszą ceremonię podzieliła się z nami pierwszym zdjęciem kreacji. Trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do innych królewskich ślubów, projekt nie jest najpilniej strzeżoną tajemnicą.
Wieczorne przyjęcie koktajlowe


Uroczystości ślubne rozpoczną się dzisiaj wieczorem przyjęciem koktajlowym w Pałacu Włodzimierza wybudowanym w XIX wieku dla Wielkiego Księcia Włodzimierza Aleksandrowicza, prapradziadka Wielkiego Księcia Jerzego Michajłowicza. Panna młoda pojawi się na nim w tiulowej sukni z aksamitnym gorsetem projektu libańskiego domu mody Gatti Nolli by Marwan. Suknia będzie czarna ze złotymi aplikacjami, nawiązując tym samym do czarno-żółto-białej flagi dynastii Romanowów.

Domena publicznaŚlub kościelny


Ślub kościelny w obrządku prawosławnym odbędzie się jutro w południe w Soborze św. Izaaka. Jak opowiadała w wywiadzie dla hiszpańskiego Vanitatis (link) Victoria Romanowna, ostatni ślub odbył się tutaj ponad 100 lat temu, jako że obecnie jest to muzeum. Jak informuje serwis Russian Legitimist, w ceremonii może wziąć udział nawet 2500 osób, wciąż z zachowaniem wymaganego odstępu, a to z uwagi na wielkość świątyni, która może pomieścić w sumie około 12-14 tysięcy (!) osób. Victoria Romanowna wspomniała ponadto, że obowiązujące w Rosji pandemiczne obostrzenia będą rygorystycznie przestrzegane. "W rzeczywistości wszyscy goście, mimo że są zaszczepieni, będą musieli wykonać badanie PCR. Musieliśmy zastosować odpowiednie ograniczenia, aby wszystko poszło dobrze i nie było żadnych niespodzianek", mówiła.

Embed from Getty Images

Oficjalna lista gości nie jest jeszcze znana, ale jak informuje Marlene Koenig (link), do Petersburga przybyli już ostatni car Bułgarii Simeon II, ostatni król Egiptu Fouad II, książę Leka z Albanii, książę Emanuele Filiberto z Włoch, książę i księżna Aosty (księżna Aosty, urodzona jako księżniczka Olga, będzie reprezentować grecką rodzinę królewską) czy książę Michel z Jugosławii, który będzie reprezentował swojego dalekiego kuzyna, księcia Alexandra z Serbii. Zgodnie z informacją przekazaną przez Kancelarię Cesarską, na uroczystościach obecni będą przedstawiciele w sumie 20 dworów królewskich.

Suknię panny młodej na ceremonię kościelną zaprojektowała libańska projektantka Reem Acra. Jak opowiadała panna młoda, suknia została wykonana z włoskiego jedwabiu Mikado i ma nawiązywać do klasycznych włoskich sukien ślubnych z lat 60. Elina Samarina, rosyjska projektantka z domu mody Sergio Marcone, dodała do ogólnego projektu długi na 6 metrów tren i pelerynę oraz złoty haft, wykonany w tradycyjnym stylu pochodzącym z XIII wieku z miasta Torżok, którym ozdobiony został tiulowy welon. Wyhaftowany został herb Rosji - dwugłowy złoty orzeł.

Domena publiczna

Do tego, jak już wiemy od kilku miesięcy, Victoria Romanowna założy tiarę - Chaumet Lacis Tiara. Diadem jest wykonany z białego złota i brylantowych diamentów. Według opisu firmy jubilerskiej, projekt jest nowoczesną interpretacją kokosznika, tradycyjnego rosyjskiego nakrycia głowy, inspirowany współczesnymi trendami architektonicznymi.
Bankiet weselny


Wieczorem około 400 gości zaproszonych zostanie na bankiet weselny w Rosyjskim Muzeum Etnograficznym. Menu będzie obejmowało dania kuchni rosyjskiej, a wykonanie tortu inspirowanego tortem weselnym królowej Victorii powierzono angielskiemu szefowi kuchni Michaelowi Lewisowi-Andersonowi.
Za kreację panny młodej ponownie odpowiedzialny jest duet Reem Acra & Elina Samarina. Będzie to ręcznie haftowana tiulowa suknia ozdobiona perłowymi aplikacjami, z białą peleryną z jedwabiu Mikado.Brunch w Pałacu Konstantinowskim


Uroczystości weselne zwieńczy brunch weselny wydany o godzinie 13 w sobotę, 2 października w Pałacu Konstantinowskim w Strielnie. Jak opowiadała Victoria Romanowna w wywiadzie jeszcze w czerwcu, atmosfera będzie swobodniejsza, więc nie będzie obowiązywał żaden dress code.


6 komentarzy:

 1. Po pierwsze - tiulowa czy aksamitna??
  Po drugie - bardzo jestem ciekawa które rodziny królewskie znajdą się w tych 20?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorset sukni ma być aksamitny, a spódnica z tiulu, powinnam była sprecyzować. Co do drugiego pytania - poza tymi już wymienionymi w poście, krążą plotki, że pojawi się królowa Hiszpanii Sofia. Będziemy musieli zaczekać do jutra i policzyć, czy faktycznie wyjdzie 20 rodzin ;)

   Usuń
 2. Dziwna sytuacja. Pałace, tiary, suknie, przepych, tysiące gości... tylko dynastii Romanowów już nie ma, więc i "royal wedding" (czy raczej "imperial wedding") też nie ma i niestety nie będzie. Ostatni następca tronu zginął w 1918 roku, ostatni wielki książę Rosji zmarł w 1956 roku, a ostatnia wielka księżna Rosji w 1960 roku. Trudno powiedzieć, czy bohaterowie tego posta to cesarscy krewni z celebryckimi ambicjami czy bardziej celebryci z cesarskimi ambicjami.

  OdpowiedzUsuń
 3. W zasadzie to już przed ślubem wszystko wiemy:) Wolałabym niespodziankę co do sukni. Zapowiadają się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książę Jerzy jest bardzo podobny do swoich przodków, gdyby był szczuplejszy, byłby bardzo podobny do cara Mikołaja

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiecie, że ci ludzie tytułują się królami Polski...

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.