wtorek, 16 czerwca 2020

Królewskie rezydencje: Monako


Palais Princier de Monaco

Berthold Werner, domena publiczna, via Wikimedia Commons


Lokalizacja: Monaco-Ville, wydzielony sektor Monako, u podnóża góry Tête-de-Chien

Historia: Pałac został wybudowany jako forteca pod koniec XII wieku. Sto lat później, według legendy w styczniu 1297 w przebraniu mnicha dostał się do niej François Grimaldi i zajął twierdzę. Tak oto rodzina Grimaldi weszła w posiadanie twierdzy, która do dziś pozostaje ich własnością. Przez następne 650 lat potomkowie Françoisa rozbudowywali i przebudowywali fortecę, przekształcając go ostatecznie w Pałac. Znaczna część istniejącej dzisiaj rezydencji pochodzi z czasów panowania Honoré I w latach 1523-1581. Z kolei Honoré II, pierwszy książę Monako, który panował w XVII wieku dodał wschodnie skrzydło, rozbudował Apartamenty Państwowe, wybudował schody na dziedzińcu i ozdobił Pałac gobelinami oraz pokaźną kolekcją dzieł sztuki. Jego następcy, Louisowi I, który choć większość swojego czasu spędzał poza Monako, zawdzięczamy barokowe wejście do Pałacu oraz okazałe podwójne schody wzorowane na tych z Pałacu Fontainebleau. Wszystko to uczyniło z niegdysiejszej surowej twierdzy wspaniałą rezydencję.

bbc.com

Niestety, w czasie rewolucji francuskiej, kiedy  książę Honoré III został wygnany, a Monako zaanektowane przez Francję, Pałac znacząco ucierpiał -  wszystkie cenne przedmioty, meble i dzieła sztuki, które dało się z niego wynieść, zostały zrabowane lub sprzedane jako dobra narodowe. Rodzina Grimaldi odzyskała swoje księstwo, a wraz z nim niestety zrujnowaną rezydencję, w 1814. Pałac znajdował się w tak opłakanym stanie, że trzeba było wyburzyć całe wschodnie skrzydło. Spośród czterech kolejnych władców Monako, największy wkład w odbudowę Pałacu miał książę Charles III, który odrestaurował wieżę St Mary's i kaplicę oraz ozdobił rezydencję freskami, renesansowymi dekoracjami i dziełami sztuki.

Po jego śmierci w 1889, kolejni właściciele odwiedzali Monako tylko okazjonalnie. Zmieniło się to dopiero, gdy w 1949 na tron wstąpił Rainier III. Do tego czasu Pałac znacznie podupadł, dlatego książę zainicjował jego gruntowną renowację, w trakcie której odświeżono wszystkie prywatne i państwowe apartamenty, odnowiono posadzkę i freski oraz odbudowano skrzydło południowe.

Barokowe wejście do Pałacu. Zdjęcie: Abxbay, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Galeria Herkulesa © Palais Princier de Monaco

Dziedziniec Pałacu w czasie Święta Narodowego 2017 © Palais Princier de Monaco

Mieszkańcy: Obecnie książę Albert i księżna Charlene z dziećmi.

Funkcje: głównie oficjalne; Pałac jest miejscem pracy pary książęcej, tutaj odbywają się też wszystkie najważniejsze oficjalne i rodzinne uroczystości, takie jak śluby, obchody Święta Narodowego co roku 19 listopada, rozdanie prezentów świątecznych dzieciom.

Zwiedzanie: Apartamenty państwowe są otwarte dla zwiedzających w okresie letnim od czerwca do października, w tym roku z uwagi na pandemię zostały jednak zamknięte.

Albert i Charlene z dziećmi w oknie Pałacu, Święto Narodowe 2016 © Palais Princier de Monaco

Ślubna sesja zdjęciowa Louisa i Marie w ogrodach Pałacu © Palais Princier de MonacoCiekawostka: Latem 1767, w trakcie podróży statkiem płynącym do Genui, książę Yorku Edward, młodszy brat króla George’a III zaniemógł. Statek zawinął więc do portu w Monako, a księcia ulokowano w jednej z komnat Pałacu Książęcego, w której zmarł 17 września. Sypialnię, nazwaną na jego cześć York Rook (la Chambre d'York), można podziwiać do dzisiaj w trakcie wycieczki po Pałacu.


Księżniczka Caroline

Starsza siostra księcia Alberta wraz z najmłodszą córką, księżniczką Alexandrą, mieszka w willi Clos St Pierre w Monako.
Księżniczka Stephanie

Księżniczka Stephanie mieszka natomiast w sąsiedniej willi Clos Saint-Martin.Na temat miejsca zamieszkania dalszych członków rodziny więcej pisała Wam Asia: KLIK. Na jej blogu znajdziecie również obszerny post na temat prywatnej rezydencji Alberta i Charlene zakupionej w 1957 przez księcia Rainiera, Roc Agel KLIK.


Źródło: unofficialroyalty.com, wikipedia.org, palais.mc

7 komentarzy:

 1. Palais Princier to zdecydowanie nie mój gust. Natomiast serce skradła mi willa księżniczki Karoliny. Subtelna i elegancka - przynajmniej jak pokazuje ta jedna fotografia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. martuniu prosze o kontakt ze mna .mam dla ciebie tyle mega......

  OdpowiedzUsuń
 3. Galeria Herkulesa jest zachwycająca z lekkimi kolumnami, arkadami i freskami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wille Księżniczek Karoliny oraz Stephanie są urzekające:), w takim fajnym śródziemnomorskim stylu, trochę miesza się styl włoski z południową Francją. Chyba bardziej mi się podobają niż sam pałac na skalę:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pałac jest bardzo ładny. Wille też.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.