sobota, 13 czerwca 2020

5. rocznica ślubu Carla Philipa i Sofii, Trooping the Colour, pierwsza wideokonferencja królowej Elizabeth + więcej


Hiszpania

12 czerwca król Felipe i królowa Letizia odwiedzili centrum sztuki  Centro de Creación Contemporánea Matadero Madrid, które zostanie ponownie otwarte 15 czerwca po zamknięciu wszystkich obiektów kultury w wyniku pandemii.

© Casa de S. M. el Rey© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

11 czerwca król przewodniczył komisji plenarnej w Ministerstwie Przemysłu, Handlu i Turystyki.

© Casa de S. M. el Rey

© Casa de S. M. el Rey


Niderlandy

Królowa Maxima 11 czerwca odwiedziła organizację House of Hope w Rotterdamie.

© Stefan van der Kamp

© Stefan van der Kamp

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Belgia

12 czerwca królowa Mathilde odwiedziła Technical Institute of the French Community Val-Itma w Tournai.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

11 czerwca król Philippe rozmawiał z Radą Dzieci funkcjonującą w gminie Nijlen o przymusowej izolacji i niedawnym powrocie do szkoły.

© Belgian Royal Palace

© Belgian Royal Palace


Japonia

10 czerwca Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako odwiedzili cesarską rezydencję na terenie Pałacu Cesarskiego w Tokio, do której mają się wprowadzić na początku przyszłego roku, aby sprawdzić postępy w remoncie.

© The Sankei News


12 czerwca Para Cesarska uczestniczyła w kolejnym briefingu w swojej rezydencji Akasaka na temat wpływu pandemii koronawirusa na opiekę na dziećmi.

© Imperial Household Agency / Jiji Press

© Imperial Household Agency / Jiji PressWielka Brytania

Królowa Elizabeth odbyła swoją pierwszą wideokonferencję. Razem z księżniczką Anne, patronką Carers Trust, w ramach Carers Week 2020, skontaktowała się z opiekunami chorych czy niepełnosprawnych bliskich, aby porozmawiać z nimi o wyzwaniach, przed jakimi stoją w obecnej sytuacji, i podziękować za ich wysiłek.

newmyroyals.com

newmyroyals.comKsiężna Cambridge nagrała wiadomość wideo, w której zachęcała do wzięcia udziału w jej konkursie fotograficznym Hold Still i nadsyłać zdjęcia ukazujące życie w Wielkiej Brytanii w czasie pandemii i przymusowej izolacji. W filmiku zamieściła kilka spośród 12 000 nadesłanych do tej pory zdjęć. Konkurs trwa do 18 czerwca.

newmyroyals.com


Książę Harry jako przewodniczący organizacji African Parks, napisał list zamieszczony razem z corocznym raportem na temat wymierania gatunków i skutków pandemii koronawirusa.


Książę William w ramach kampanii Heads Up rozmawiał z piłkarzami i trenerem klubu Arsenal o roli zdrowia psychicznego i ich powrocie na stadion po wznowieniu rozgrywek. W tym roku finał o Puchar Anglii został przemianowany na Heads Up FA Cup Final na cześć prowadzonej kampanii.


Hrabina Wessex tymczasem w zeszłym tygodniu pomagała wolontariuszom w szyciu maseczek ochronnych we Frensham Heights School.


Z kolei w tym tygodniu dołączyła do wolontariuszy Saints Foundation i FareShare dostarczających żywność w Southampton.


Razem z mężem odwiedziła ostatnio Hazelwood Centre w Sunbury-on-Thames w Surrey, gdzie pomagali w przygotowywaniu, pakowaniu i dostarczaniu posiłków do szpitali i hospicjów.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

12 czerwca księżna Kornwalii była obecna na cyfrowym rozstrzygnięciu konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży 500 Words na kanale BBC 2. W trakcie ceremonii wyemitowano specjalną wiadomość nagraną wcześniej przez księżną, która już od pięciu lat patronuje wydarzeniu i jest honorowym sędzią konkursu.


Książę Walii w Birkhall w Szkocji oddał hołd żołnierzom z 51st Highland Division poległym lub wziętym do niewoli osiemdziesiąt lat temu w trakcie bitwy pod St Valery-en-Caux w czerwcu 1940. Rocznicę bitwy uczciło ponad 400 dudziarzy na pięciu kontynentach, w tym także na zamku Windsor, na którym dudziarz królowej punktualnie o 10 rano czasu brytyjskiego odegrał "The Heroes of St Valery".

Książę Walii i księżna Kornwalii jako pierwsi z rodziny wrócą do Londynu, gdzie 18 czerwca spotkają się z Prezydentem Francji w Clarence House z okazji 80. rocznicy apelu generała de Gaulle'a. Ale jak podkreślają królewscy dziennikarze, nie jest to sygnał, że w najbliższym czasie powrócą do regularnych publicznych spotkań.


Jak w co drugą sobotę miesiąca, dzisiaj miały miejsce oficjalne obchody urodzin królowej Elizabeth, czyli Trooping the Colour, w tym roku jednak w dość okrojonej formie i składzie. Parada odbyła się nie jak zazwyczaj w Londynie, a na zamku Windsor z udziałem jedynie królowej, której mimo okoliczności wydawał się dopisywać humor.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

dailymail.co.uk
Dania

9 czerwca księżniczka Benedikte wzięła udział w posiedzeniu Girl Scouts Council.

newmyroyals.com

Królowa otrzymała ostatnio dwie ręcznie wykonane ławki do ogrodów Pałacu Fredensborg, które są prezentem od gminy Fredensborg z okazji 80. urodzin królowej.


Tymczasem książę Frederik udał się ostatnio w rejs z rodziną Beha po wybrzeżu Jutlandii Północnej.


Księżna Mary 12 czerwca otworzyła Naturkraft w Ringkøbing, pierwszy na świecie park rozrywki poświęcony zrównoważonemu rozwojowi.
Monako

Księżna Charlene nagrała wiadomość wideo, w której zachęcała do wzięcia udziału w akcji charytatywnej #StrongTogether zorganizowanej przez oddział jej fundacji w RPA.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

W szpitalu księżnej Grace w Monako, na kilka tygodni przed swoimi 73. urodzinami zmarła Elizabeth-Ann, kuzynka księcia Alberta, córka księżniczki Antoinette (starszej siostry księcia Rainiera).

© G. Luci / Palais Princier


Beatrice Borromeo wzięła udział w sesji zdjęciowej w Rzymie do nowej kampanii reklamowej firmy jubilerskiej Buccellati, której jest ambasadorką.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Szwecja

Księżna Sofia 11 czerwca wzięła udział w cyfrowym w tym roku rozdaniu dyplomów pielęgniarkom kończącym Sophiahemmet.

© Sophiahemmet

© Sophiahemmet


Dziś przypada 5. rocznica ślubu księcia Carla Philipa i księżnej Sofii. Z tej okazji na ich oficjalnym koncie na Instagramie pojawiła się seria zakulisowych zdjęć sprzed pięciu lat.

© Erika Gerdemark

© Erika Gerdemark

© Erika GerdemarkLuksemburg

Książę Guillaume zainaugurował budowę nowej biologicznej oczyszczalni ścieków w Fischbach.

© Cour grand-ducale / Sophie Margue

© Cour grand-ducale / Sophie Margue

© Cour grand-ducale / Sophie Margue

11 komentarzy:

 1. Do garderoby Letizii powracają powoli szpilki i sukienki, co oznacza, że chyba jest coraz lepiej.
  Jestem trochę zaskoczona, że w Danii odbywają się takie "zwyczajne" otwarcia parków, muzeów jak z czasów sprzed pandemii z dość licznym udziałem osób.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy w tym roku ktoś jeszcze zmarł w europejskiej rodzinie królewskiej/książęcej panującej. Bo chyba tylko Inflantka Pilar z Hiszpanii w styczniu i chyba teraz Elizabeth. Bo jakoś bliżej mi do narodzin dzieci a nie wiem czy coś nie przegapiłam bo w Belgii czy w Holandii mi się zdaje a nie mogę sobie przypomnieć bo o ta sytuację niestety jestem w tyle z total family.
  Życzę miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o europejskie panujące monarchie, to jeszcze Catharina Nilert, daleka krewna króla Carla Gustafa (kuzynka drugiego stopnia jego ojca), zmarła pod koniec marca

   Usuń
  2. O dziękuję bardzo za odpowiedź

   Usuń
 3. Królowa Wielkiej Brytanii od zawsze funkcjonowała we wszystkich polskich mediach jako Elżbieta II. Trochę dziwnie wygląda więc forma "królowa Elizabeth" (tym bardziej bez numeru), która prędzej kojarzy się z dawną królową Belgii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie samej pisać o niej "Elizabeth", tak bardzo przyzwyczaiłam się do polskiego odpowiednika jej imienia, ale dostosowałam się tylko do Waszych sugestii, by ujednolicić "nazewnictwo" i stosować angielskie/oryginalne odpowiedniki imion

   Usuń
  2. Tak, pamiętam, że tego niektórzy wymagali. Ale właśnie ze względu na takie przypadki jak Elżbieta II od początku uważałam, że konsekwencja w tłumaczeniu lub wykorzystaniu oryginalnych wersji nigdy nie będzie możliwa i lepiej, żebyście to Wy jako autorki wybierały lepszą wersję w zależności od przypadku. Swoją drogą ciekawe, czy tym, którzy obstawali za oryginalnymi wersjami za wszelką cenę, "królowa Elizabeth" się podoba ;) pozdrowienia

   Usuń
  3. A ja chciałam napisać komentarz, że nareszcie zdecydowaliście się, jak pisać.

   Usuń
  4. Więc jak Albino, podoba się "królowa Elizabeth"? ;)

   Usuń
 4. Piękne zdjęcia Carla Philipa i Sofii z ich ślubu. Wow to już 5 lat.
  Letycja miała piękną niebieską sukienkę.
  Ciekawa jestem czy w przyszłym roku z okazji urodzin Maximy będzie jakaś wielka feta.
  Może w końcu Sophie doczeka odznaki. Smutno widzieć na Tropping the Colour tylko królową.
  Fred przypakował ?
  Beatrice to przepiękna kobieta. Byłaby idealną następczynią Grace i Karoliny.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.