piątek, 12 czerwca 2020

Queen Geraldine’s Ruby Earrings


Elia Zaharia Zogu


Rubinowe kolczyki, o których dziś mowa, były jednym z wielu prezentów dla węgierskiej hrabianki Géraldine Apponyi de Nagy-Appony, słynnej "Białej Róży Węgier", podarowanym jej przez narzeczonego, króla Albanii Zoga z okazji ich ślubu w 1938. Zostały zaprojektowane przez innowacyjną projektantkę biżuterii Marianne Ostier w popularnym w tamtym okresie stylu Art Déco. Składają się z "kaskady diamentów", w której osadzone zostały rubiny i mierzą prawie 10 centymetrów! 

pinterest

tiarasandtrianon.com

Królowa Geraldine często je zakładała, pozując w nich m.in. do jednego ze swoich najbardziej znanych portretów. W kwietniu 1939, kiedy król Zog został zdetronizowany i wygnany z kraju, królowa zabrała kolczyki ze sobą. Przetrwały także późniejszą sprzedaż znacznej części klejnotów z 1963, choć do niedawna wcale nie byliśmy tego tacy pewni, jako że ani królowa Geraldine ani jej synowa Susan na wygnaniu ich nie nosiły.


Wielki "powrót" kolczyków nastąpił w kwietniu 2019, kiedy założyła je księżna Elia, żona księcia Leki, wnuka królowej Geraldine, pozując do serii oficjalnych portretów.

Elia Zaharia Zogu Facebook


Źródło: royalwatcherblog.com

6 komentarzy:

 1. Może w końcu będą mieli dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolczyki nie w moim stylu, ale miło, że pozostały w rodzinie. Swoją drogą czy wiecie może dokładnie, jak powinno się odmieniać imię jedynego króla Albanii? I jak on w ogóle miał na imię - "Zogu" czy "Zog"? Jeśli to pierwsze, to raczej powinno pozostać imieniem nieodmienianym (choć może jednak nie?), a jeśli to drugie, to w celowniku brzmiałoby to "Zogowi", a w narzędniku "Zogiem"? Chociaż nie wiem, czy warto pytać, skoro mimo moderacji (i znajomości treści komentarzy) pozostawiacie niektóre pytania bez jakiejkowiek odpowiedzi. Szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W rzeczywistości ani Zog, ani Zogu, urodził się jako Ahmet Muhtar Zogolli. Dopiero w 1922 zmienił swoje nazwisko na bardziej "albańskie" Zogu, a kiedy został królem przyjął imię Zog I. Co do odmiany to w języku polskim jego imię odmienia się "normalnie", właśnie tak jak napisałaś.

   Usuń
 3. Bardzo lubię tę parę, naturalni, bez wywyższania się, bez snobizmu, piękni, kolczyki są słabo widoczne dla mnie, żeby móc je dokładnie obejrzeć, ale mają swój urok, sama Geraldine była piękna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Królowa Geraldine była piękną kobietą. Kolczyki są mało widoczne na każdym zdjęciu, więc tak naprawdę ciężko mi je ocenić. Natomiast miło, że udało się je zachować w rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Imponujące kolczyki, ale jakoś mnie nie urzekły. Piękniejsza jest sama tiara.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.