piątek, 28 grudnia 2018

Najważniejsze uroczystości 2018


Mijający rok obfitował w wiele pięknych, wzruszających i przede wszystkim rodzinnych uroczystości. Nadszedł czas, aby przypomnieć sobie je wszystkie! Jesteście gotowi?


5 stycznia, Hiszpania

Nowy Rok rozpoczęliśmy od 80. urodzin króla Juana Carlosa. Miłą niespodzianką okazała się publikacja rodzinnego zdjęcia z obiadu, który tego dnia na cześć jubilata wydali w Pałacu Zarzuela król Felipe i królowa Letizia. Jak doniosły media, na obiedzie pojawiły się też siostry Juana Carlosa z rodzinami czy chrześniacy byłego króla.

Twitter


19 stycznia, Holandia

Podobnie jak w 2017 roku, styczeń mijającego roku okazał się szczęśliwym okresem dla holenderskiej monarchii. 19 stycznia księżniczka Margriet obchodziła 75. urodziny. Razem z rodziną uczciła je podczas wieczornego baletu w teatrze Orpheus. Kilka dni wcześniej zostały opublikowane także jej nowe oficjalne zdjęcia.

belgaimage.be / Twitter


20 stycznia, Belgia

Tego dnia królowa Mathilde obchodziła okrągłe, 45. urodziny, które, inaczej niż księżniczka Margriet, świętowała prywatnie w gronie najbliższej rodziny, ale opublikowano nowe zdjęcie. Zwycięzca konkursu Bake Off Vlaanderen, Hans Martens, upiekł dla monarchini tort.

Twitter


30 stycznia, Hiszpania

Zaledwie kilka tygodni po 80. urodzinach króla Juna Carlosa, rodzina królewska miała kolejne powody do świętowania - król Felipe skończył 50 lat. Nie zorganizowano żadnych hucznych uroczystości, zamiast nich podczas specjalnej ceremonii odznaczył księżniczkę Asturii Leonor Orderem Złotego Runa (Orden del Toisón de Oro), najwyższym odznaczeniem państwowym w Hiszpanii, które przyznał jej już kilka lat wcześniej na 10. urodziny. Poniżej możecie zobaczyć jeszcze raz krótkie nagranie z przyznania orderu (po którym można ozbaczyć, jak Leonor dyga przed swoimi rodzicami i dziadkami). Z okazji urodzin monarchy opublikowano także okolicznościową monetę, znaczek oraz jubileuszowy dokument Felipe VI, un Rey, un Padre.

Twitter31 stycznia i 3 lutego, Holandia

Księżniczka Beatrix, królowa Holandii w latach 1980-2013, obchodziła swoje 80. urodziny. Swoje urodziny 31 stycznia spędzała prywatnie z rodziną, opublikowano jednak serię oficjalnych zdjęć. 3 lutego odbyła się natomiast kolacja na cześć byłej królowej z udziałem rodziny królewskiej (nie potwierdziły się jednak spekulacje mediów, według których zaproszeni zostali także członkowie zagranicznych rodzin królewskich).


Twitter / koninklijkhuis.nl


5 lutego, Szwecja

Tego dnia przypadała 200. rocznica wstąpienia na tron króla Karla XIV Johana i tym samym objęcia władzy w Szwecji przez dynastię Bernadotte. Z tej okazji rodzina królewska pojawiła się na seminarium "Dynastia Berndadotte: 200 lat na szwedzkim tronie", a w kwietniu na koncercie "Dynastia Bernadotte i muzyka".


belgaimage.be / newmyroyals.com
21 lutego, Monako

Ogłoszono zaręczyny Louisa Ducruet, syna księżniczki Stephanie, z Marie Chevallier. Louis oświadczył się Marie podczas ich wspólnej wyprawy do Wietnamu, a więcej szczegółów poznaliśmy dopiero jesienią, kiedy para udzieliła wywiadu magazynowi Point de Vue (którego fragmenty znajdziecie na blogu Asi klik. Ślub planowany jest latem 2019 w Monako.
8 marca, Wielka Brytania
5-11 lipca, Portugalia

Diamentowy jubileusz panowania Aga Khan IV, głowa rodu Aga Khan, świętował formalnie 11 lipca 2017, jednak oficjalne obchody potrwały cały rok. Królowa Elżbieta w marcu wydała na jego cześc kolację na zamku Windsor z udziałem członków obu rodzin.
Aga Khan IV, a właściwie książę Karīm al-Ḥussajnī, urodził się 13 grudnia 1936 w Genewie. Znany jest głównie z działalności filantropijnej, zakłada liczne szpitale i uniwersytety, a imamem głównego wyznania chodżów został po śmierci dziadka w 1957. Dwukrotnie żonaty i dwukrotnie rozwiedziony, ma trzech synów i jedną córkę, a także czwórkę wnucząt. Więcej na temat dynastii Aga Khan przeczytacie tutaj.

dailymail.co.uk / the.ismaili

Obchody zakończono w Portugalii jubileuszowymi koncertami czy wystawami. Do Lizbony przybyła cała rodzina Aga Khan, aby osobiście zaangażować się w świętowanie. Aga Khan IV spotkał się z Prezydentem i Premierem Portugalii, uczestniczył w bankiecie, wygłosił przemówienie w Parlamencie czy oficjalnie otworzył nową siedzibę chodżów, "Diwan of the Ismaili Imamat" w Pałacu Henrique de Mendonça. Reszta rodziny w trakcie kilkudniowych uroczystości zobaczyła dwa filmy dokumentalne w ramach odbywającego się Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, obejrzała wystawę fotografii księcia Husseina, syna Aga Khana IV czy wystawę "Rays of Light", odwiedziła Aga Khan Museum czy uczestniczyła w koncercie Sufi Voyage. Więcej tutaj.


the.ismaili


12 marca, Serbia

12 marca w Ratuszu w Paryżu w ceremonii cywilnej pobrali się księżniczka Helene z Jugosławii, (córka księcia Alexandra z Jugosławii, syna księcia Paula, który pełnił funkcję regenta późniejszego ostatniego króla Jugosławii Petera, i księżniczki Marii Pii, córki ostatniego króla Włoch Umberto II)  i Stanislas Fougeron (ur. 1975). Pierwsze małżeństwo księżniczki z Thierry'm Gaubert zakończyło się rozwodem, ale para doczekała się trójki dzeci: Mileny, Nastasii i Leopolda. Ceremonia w Paryżu zgromadziła członków rodzin królewskich, m.in. matkę panny młodej, księżniczkę Marię-Pię, księcia Serge z żoną, Leopolda Gauberta czy księcia Emmanuele'a Filiberto z Włoch, zabrakło jednak córek księżniczki, Mileny i Nastasii.


Embed from Getty Images


14 marca, Monako

Tego dnia swoje 60. urodziny obchodził książę Albert. Dzień ten spędzał na rodzinnym przyjęciu urodzinowym i poza zdjęciami opublikowanymi przez księżną Charlene na Instagramie, nie mamy nowych jubileuszowych zdjęć.
Książę Albert przyszedł na świat jako syn księcia Rainiera i byłej amerykańskiej aktorki Grace Kelly. W 2011 poślubił pływaczkę z RPA Charlene Wittstock, z którą doczekał się bliźniąt: Jacques'a i Gabrielli (ur. 2014), ale ma też dwoje nieślubnych dzieci, które nie zajmują jednak miejsca w linii sukcesji, nie mają też żadnych tytułów. W 1992 urodziła się córka Jazmin Grace Grimaldi, której matką jest Tamara Rotolo, a z romansu ze stewardessą z Togi Nicole Costa na świat przyszedł syn Alexandre.

Instagram


15-17 marca, Hanower

Z Europy czas się przenieść do Ameryki Południowej na trzydniowe huczne uroczystości ślubne księcia Christiana z Hanoweru (młodszego syna księcia Ernsta Augusta V i jego pierwszej żony Chantal Hochuli) oraz pochodzącej z wpływowej arystokratycznej rodziny Peru Alessandry de Osma. W ciągu trzech dni zaproszeni goście (wśród których znaleźli się m.in. rodzeństwo Christiana, Ernst August jr, Pierre Casiraghi czy księżniczka Alexandra z chłopakiem, a także księżniczki Beatrice i Eugenie, książę Pavlos, księżniczka Maria-Olympia i książę Philippos) oraz nowożeńcy bawili się na przedślubnej kolacji w restauracji (post znajdziecie tutaj), lunchu w Klubie Narodowym, przyjęciu koktajlowym w prywatnej posiadłości rodziny de Osma Berckmeyer (klik) czy przyjęciu weselnym w Muzeum Pedro de Osma (klik). Ślub kościelny para wzięła punktualnie w południe czasu lokalnego w Bazylice św. Piotra w Limie (tutaj). Uroczystość cywilna odbyła się kilka miesięcy wcześniej, 27 listopada 2017 w Londynie (klik). Więcej na temat pary przeczytacie natomiast tutaj.


hola.com / dailymail.co.uk / therealmyroyals.com


Wielka Brytania

Nie na co dzień zdarza się, by jedna rodzina królewska obchodziła w odstępie kilku miesięcy aż trzy jubileusze. Tak jednak szczęśliwie złożyło się w tym roku na Wyspach Brytyjskich. Pod koniec stycznia wydano pamiątkową monetę z okazji przypadających na 2018 jubileuszy - 65. rocznicy koronacji królowej, 70. urodzin księcia Karola i 5. urodzin księcia George'a.

Twitter


21 kwietnia, Wielka Brytania

Swoje 92. urodziny obchodziła królowa Elżbieta. W tym roku zbiegły się one ze spotkaniem przywódców Wspólnoty Narodów, a uczczono je koncertem w Royal Albert Hall z udziałem rodziny królewskiej. Swoje przemówienia wygłosili m.in. książę Karol (który podobnie jak w 2012 zwrócił się do monarchini "Mamusiu") czy książę Harry.

Twitter


27 kwietnia, Holandia

Tego dnia miał miejsce tradycyjny Dzień Króla, czyli obchody 51. urodzin króla Willema-Alexandra w Groningen. W tym roku obchody były szczególne jako że kilka dni później król obchodził także 5. rocznicę swojego panowania. Z tej okazji Dwór Królewski wydał całą serię nowych oficjalnych zdjęć monarchy w rodziną.

Twitter


19 maja, Wielka Brytania

Wiekopomny dzień i jedno z najgłośniejszych królewskich wydarzeń mijającego roku - ślub księcia Harry'ego z amerykańską aktorką Meghan Markle! Kościelna ceremonia z udziałem 800 gości - tylko rodziny, przyjaciół oraz wybranych 1200 młodych ludzi z całej Wielkiej Brytanii - odbyła się w Kaplicy św. Jerzego na Zamku Windsor punktualnie w południe czasu lokalnego. Do ołtarza panna młoda szła w towarzystwie sześciu druhenek i czterech paziów (byli to głównie chrześniacy jej albo Harry'ego) i księcia Walii (w ostatniej chwili ojciec Meghan powiedział, że nie pojawi się na uroczystości z przyczyn "zdrowotnych"). W trakcie ceremonii byliśmy świadkami wielu pięknych, wzruszających, ale też śmiesznych momentów, by wspomnieć tylko kilka: płomienne kazanie biskupa Curry'ego, "Stand by Me" w wykonaniu chóru gospel, widok zestresowanego, a później wyraźnie wzruszonego i szczęśliwego Harry'ego oraz spokojnej Meghan czy wreszcie wyczekiwany pocałunek po wyjściu z Kaplicy nowożeńców; na długo zostaną Nam w pamięci. Później świeżo upieczoną parę książęcą Sussex - takie tytuły nadała im królowa - czekał jeszcze przejazd karocą ulicami Windsoru i prywatne przyjęcie w St George's Hall na Zamku Windsor wydane przez królową i księcia Edynburga, a wieczorem przyjęcie weselne we Frogmore House wydane przez księcia Walii.


Twitter / therealmyroyals.com

I najdłuższy, ale zawierający chyba najwięcej pięknych momentów z ceremonii:18-27 maja, Dania

Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć po wielkim dniu księcia i księżnej Sussex, a już czekał na nas prawdziwy maraton królewskich uroczystości w Danii - dosłownie i w przenośni. 50. urodziny Następcy Tronu to przecież doskonała okazja do hucznych obchodów! Uroczystości rozpoczęły się już 18 maja wręczeniem stypendiów i przyjęciem z okazji 25-lecia Crown Prince Frederik Fund. 21 maja książę Frederik, księżna Mary i nieoczekiwanie czwórka ich pociech wzięli udział w jubileuszowym maratonie - Royal Run - ulicami pięciu duńskich miast: Aalborg, Aarhus, Odense, Esbjerg i Kopenhagi. 22 maja na pokładzie jachtu królewskiego Dannebrog odbyło się urodzinowe przyjęcie dla wszystkich organizacji objętych patronatem księcia. 23 maja Mary i Frederik odbyli serię wyjść w Aarhus, gdzie książę otworzył centrum badawcze swojego imienia. 24 maja książę i księżna koronna wraz z dziećmi i królową odsłonili nowy portret księcia i otworzyli dwie wystawy na Zamku Frederiksborg. 26 maja, w dniu urodzin Następcy Tronu, jubilat razem z rodziną pojawił się na balkonie Pałacu Amalienborg, a wieczorem odbył się bankiet z udziałem również gości zza granicy. Uroczystości zwieńczył koncert "Cała Dania świętuje z księciem". Świetną relację z wszystkich uroczystości znajdziecie na blogu Olgi - wręczenie stypendiów KLIKRoyal Run KLIKprzyjęcie na Dannebrog KLIKwizyta w Aarhus KLIKodsłonięcie portretu KLIKpozdrowienia z balkonu KLIKbankiet w Christiansborg KLIK oraz koncert KLIK.

Książę Frederik udzielił także wywiadu Billed Bladet, a 20 maja w duńskiej telewizji wyemitowano dokument o książęcej rodzinie. Post znajdziecie na blogu Olgi tutaj. Oprócz tego, już kilka tygodni wcześniej opublikowano jego nowe zdjęcia, na Grenlandii wydano nowy znaczek, pojawił się też album z nieznanymi dotychczas zdjęciami książęcej rodziny, o czym także pisała Wam Olga tutaj.Twitter / Det danske Kongehus Facebook

Det danske Kongehus Facebook / Instagram / therealmyroyals.com / newmyroyals.com
9 czerwca, Japonia

Książę koronny Naruhito i księżna koronna Masako świętowali srebrny jubileusz małżeństwa. Z tej okazji odbyła się sesja zdjęciowa w ogrodach ich oficjalnej rezydencji, Pałacu Tōgū, a także opublikowano oświadczenie, w którym para książęca odpowiedziała na pytania dziennikarzy. Zdradzili w nim, co każde z nich dostanie w prezencie. Książę Naruhito podarował żonie srebrny medal, a księżna mężowi - list z podziękowaniami, podobnie jak ponad trzydzieści lat wcześniej Cesarzowa Michiko, także z okazji srebrnej rocznicy ślubu. Warto wspomnieć, że to ich ostatnia rocznica, którą świętują jako para książęca. Już za kilka miesięcy, 1 maja 2019, Naruhito obejmie tron po abdykującym ojcu, Cesarzu Akihito. Wieczorem w dniu 25. rocznicy ślubu książę i księżna koronna wydali w swojej rezydencji przyjęcie, podczas którego odbierali gratulacje.
Specjalny post z tej okazji przeczytacie tutaj, a aby dowiedzieć się więcej na temat pary i ich związku kliknijcie tutaj.

asahi.com / Twitter


10 czerwca, Jordania

Nie tylko Naruhito i Masako świętowali w czerwcu mijającego roku 25-lecie małżeństwa. Już dzień później z takiego samego jubileuszu cieszyli się królowa Rania i król Abdullah. Para ten dzień spędzała całkowicie prywatnie, ale nie zabrakło życzeń złożonych małżonkowi przez królową ozdobionych poniższą nową fotografią pary królewskiej.
30 czerwca, Wielka Brytania

Tego dnia przypadał kolejny jubileusz małżeństwa, tym razem rubinowy, kuzyna królowej, księcia Michael of Kent i jego żony Marie Christine. Para pobrała się 30 czerwca 1978 w ceremonii cywilnej w Ratuszu w Wiedniu. Baronessa Marie Christine von Reibnitz jest katoliczką i w dodatku rozwódką. Przed małżeństwem z księciem Michaelem była żoną bankiera Thomasa Troubridge'a, rozstali się w 1973 i rozwiedli cztery lata później, małżeństwo zostało unieważnione przez Kościół Katolicki w 1978.
Marie Christine i Michael doczekali się dwójki dzieci, Lorda Fredericka Windsora i Lady Gabrielli Windsor, a także dwóch wnuczek. Nie pełnią oficjalnych obowiązków.
W związku z jubileuszem opublikowano nowe zdjęcie pary. W lipcowym wydaniu Majesty Magazine znalazł się natomiast artykuł napisany przez księżną na temat jej ślubu z księciem i miesiącu miodowym spędzonym w Indiach i Iranie.

Twitter

Twitter


5 lipca, Saksonia-Coburg-Gotha

Punktualnie o godzinie 12.00 w Sali Tronowej zamku Friedenstein w Gotha rozpoczął się cywilny ślub księżniczki Stephanie Saxe-Coburg-Gotha i Jana Stahla, którego udzielił im burmistrz miasta i dobry przyjaciel rodziny, Knut Kreuch. Był to pierwszy królewski ślub w Gotha od ponad dwustu lat, kiedy to pobrali się prapraprapradziadkowie księżniczki, książę Sachsen-Coburg-Saalfeld Ernst III i księżniczka Luise z Sachsen-Gotha-Altenburg. Po ceremonii nowożeńcy wyszli do zgromadzonych ludzi, pocałowali się i odkrytą karocą przejechali przez park Gothaer Schlosspark do hotelu Am Schlosspark na lunch. Po południu para młoda zasadziła jabłoń, którą otrzymała w prezencie ślubnym, w ogrodach Herzoglichen Museum. Dzień zakończył się przyjęciem weselnym w restauracji Pagenhaus na zamku Friedenstein. Nie wiadomo, kiedy para weźmie ślub kościelny. Niemieckie media sugerują, że będzie miał on miejsce dopiero w przyszłym roku w Koburgu. Więcej: klik.

arifoto UG/dpa / Twitter / Michael Reichel/arifoto.de


21 lipca, Sayn-Wittgenstein-Berleburg

W Bad Laasphe w Północnej Nadrenii-Westfalii odbył się ślub 31-letniej księżniczki Theodory z Sayn-Wittgenstein-Berleburg i 41-letniego Nicolausa Bethlena, a właściwie hrabiego Miklós, dyrektora firmy Montagu Private Equity.
Księżniczka jest czwartym, najmłodszym dzieckiem księcia Ludwiga-Ferdinanda z Sayn-Wittgenstein-Berleburg (kuzyna pierwszego stopnia zmarłego męża księżniczki Benedikte, Richarda, 6. księcia Sayn-Wittgenstein-Berleburg) i jego żony, urodzonej w Szwecji hrabiny Yvonne Wachtmeister af Johannishus. Studiowała stosunki międzynarodowe na znanym Nam wszystkim Uniwersytecie St Andrews, później pracowała w Jordanii w firmie ojca. Jej wybranek natomiast jest synem hrabiego Miklósa Bethelen de Bethelen i Gladys Mollik, ukończył ekonomię i finanse na Uniwersytecie w Durham.

dailymail.co.uk


29 sierpnia, Norwegia

Lato zakończyły obchody okrągłej, 50. rocznicy ślubu króla Haralda i królowej Sonji. Ponieważ już dwa lata z rzędu para królewska brała udział w hucznych uroczystościach - w 2016 z okazji 25-lecia panowania króla Haralda, a w w 2017 z okazji swoich 80. urodzin - w tym roku zdecydowali się na znacznie skromniejsze uroczystości, obejmujące jedynie nabożeństwo w Katedrze w Oslo, w której dokładnie 50 lat wcześniej odbył się ich ślub, pozdrowienie zebranych Norwegów z balkonu oraz wieczorną kolację, a także oczywiście serię oficjalnych zdjęć. Więcej informacji znajdziecie na blogu Justyny tutaj oraz tutaj.

Heiko Junge, NTB scanpix


1 września, Bawaria

We francuskim kościele w St. Moritz w Szwajcarii odbył się ślub księcia Konstantin z Bawarii, młodszego syna księcia Bawarii Leopolda i jego żony Ursuli, i Deniz Kaya, urodzonej w Turcji dekoratorki wnętrz. Panna młoda wystąpiła w koronkowej sukni projektu Valentino. Po godzinnej ceremonii i zapozowaniu do zdjęć zgromadzonym dziennikarzom, nowożeńcy wraz z gośćmi (wśród których znaleźli się książę Carl Philip, chrześniak księcia Leopolda, i księżna Sofia) udali się na prywatne przyjęcie weselne w dolinie Engadyna na południu Szwajcarii.
Para poznała się w Londynie sześć lat temu i tam też mieszkają, ale jako że oboje kochają góry postanowili pobrać się u stóp Alp.

gala.de / tatler.com


11 września, Włochy

11 września przypadała okrągła, 30. rocznica ślubu księżniczki Bianki, najstarszej córki pretendenta do tronu Włoch z dynastii Savoia-Aosta księcia Amedeo, oraz hrabiego Arrivabene-Valenti-Gonzaga, Gilberto. Para doczekała się piątki dzieci, czterech córek i syna. Z okazji ich perłowego jubileuszu wydano nowe, oficjalne zdjęcie całej rodziny.


Twitter


15 września, Serbia

Na ślubnym kobiercu w kościele Saint-Étienne we francuskim Janville stanęli księżniczka Helene z Jugosławii i Stanislas Fougeron. Do ołtarza pannę młodą poprowadził jej brat bliźniak, książę Serge, a sama ceremonia zgromadziła wielu przedstawicieli zagranicznych dworów królewskich czy książęcych, m.in. księżną Leę z Belgii, księcia Emanuele Filiberto, księcia Robin Sayn-Wittgenestein-Berleburg czy księcia Michela d'Orleans. Po nabożeństwie goście zostali zaproszeni na przyjęcie weslne na zamek Villeprévost należący do rodziny Fougeron w Tillay-le-Peneux. Więcej: klik.

Embed from Getty Images30 września, Rumunia

 Tego dnia w Cerkwi św. Eliasza w Sinaia odbył się ślub byłego księcia Nicolasa Medforth-Millsa, wnuka zmarłego w grudniu 2017 ostatniego króla Rumunii Mihaia, i Aliny Marii Binder. Mimo że Nicolas został pozbawiony tytułu przez dziadka w 2015 z przyczyn oficjalnie nieznanych, a nieoficjalnie prawdopodobnie doczekania się nieślubnej córki, ślub był iście królewski. Po skończonym nabożeństwie młoda para udała się karocą do zabytkowego kasyna, gdzie pojawili się na balkonie, a wieczorem powitali swoich gości na weselu. Wieloma szczegółami uroczystości podzielili się z Nami sami zainteresowani, udzielili również licznych przedślubnych wywiadów. Zabrakło jedynie rodziny królewskiej (w tym matki Nicolasa, księżniczki Eleny), która utrzymuje z Nicolasem dość chłodne relacje odkąd został pozbawiony tytułu i praw do tronu, a raczej przyczyn, które do tego doprowadziły. Z całej jego rodziny pojawiła się jedynie jego młodsza siostra, księżniczka Elisabeta-Karina, pełniąca rolę jednej z druhen Aliny. Więcej tutaj.

David Nivière 2018 / Alina Maria de Roumanie Facebook


12 października, Wielka Brytania

O godzinie 11 czasu brytyjskiego rozpoczęła się ślubna ceremonia księżniczki Eugenie i Jacka Brooksbank w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Pannę młodą, która wystąpiła w kreacji Petera Pilotto i Christophera De Vos i szmaragdowej tiarze The Greville Emarald Kokoshnik Tiara, do ołtarza poprowadził ojciec, książę Yorku. Ceremonia zgromadziła 850 gości, a wśród nich także przedstawicieli greckiej rodziny królewskiej oraz hanowerskiej rodziny książęcej. Po skończonym nabożeństwie nowożeńcy tradycyjnie pocałowali się i udali się w krótką przejażdżkę ulicami Windsoru Scottish State Coach, a po powrocie na obiad wydany przez królową Elżbietę. Wieczorne przyjęcie weselne wydali rodzice księżniczki w Royal Lodge. Więcej przeczytacie na blogu Agnieszki klik, u nas natomiast tutaj.


Alex Bramall / Twitter

Embed from Getty Images


Embed from Getty Images


14 października, Iran

Cesarzowa Farah Pahlavi tego dnia skończyła 80 lat. Urodziny świętowała w towarzystwie rodziny - syna Rezy Pahlavi, jego żony i trzech córek oraz wnuczki Iryany Leili, nieślubnej córki zmarłego w 2011 księcia Alego Rezy i jego partnerki Rahy Didevar.
Urodziła się jako Farah Diba w 1938 w Teheranie. W 1959 w Ambasadzie Iranu w Paryżu poznała Mohammada Rezę Pahlavi, ostatniego jak się później okazało, szacha Iranu. Ich ślub odbył się 21 grudnia tego samego roku. Doczekali się razem czwórki dzieci. W październiku 1967 została przez szacha koronowana na Cesarzową Iranu, jako pierwsza i jedyna kobieta w historii perskiej monarchii. Niestety, w 1979 w wyniku rewolucji monarchię zniesiono, a rodzinę wygnano. Owdowiała w 1980.
Cesarzowa aktywnie angażuje się w kwestie związane z równouprawnieniem kobiet, ochroną środowiska czy opieką zdrowotną, wspiera także irańską sztukę i kulturę oraz działania UNESCO. Co ciekawe, w 1977 uzyskała tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Warszawskim w dziedzinie historii sztuki.

Twitter


15 września i 20 października, Niemcy

20 października miał miejsce ślub kościelny księżnej Sophie z Wirtembergii, najstarszej córki księcia Philipa (syna księcia Wirtembergii Carla i księżnej Wirtembergii Diane), i Marie-Caroline (córki księcia Maxa z Bawarii; siostry księżnej Sophie z Liechtensteinu) i Maximiliena d'Andigne pochodzącego z francuskiej rodziny arystokratycznej. Panna młoda pojawiła się w sukni ślubnej swojej babci, księżnej Diane, oraz Württemberg 'Small' Diamond Tiara.
Uroczystość odbyła się na zamku Tegernsee w Bawarii należącym do dziadków panny młodej ze strony matki, z kolei wcześniejsza, cywilna ceremonia - 15 września na zamku Altshausen należącym do dziadków ze strony ojca. Jest to pierwszy ślub wśród wnucząt zarówno księcia i księżnej Wirtembergii, jak i księcia Maxa i księżnej Elisabeth z Bawarii. Więcej przeczytacie tutaj i tutaj.

gala.de / dailymail.co.uk / Point de Vue / bunte.de


29 października, Japonia


Tego dnia w świątyni shintoistycznej Meiji Shrine w Tokio miał miejsce ślub 28-letniej księżniczki Ayako, trzeciej, najmłodszej córki księcia Norihito (zm. 2002) i księżnej Hisako, pary książęcej Takamado, i 32-letniego biznesmena Kei Moriya. Wieczorem następnego dnia w hotelu New Otani został wydany bankiet na cześć nowożeńców.
Para poznała się w grudniu 2017 podczas kolacji zorganizowanej przez księżną Hisako, która znała matkę Kei, Kimie Moriya, pracującą w zarządzie organizacji Kokkyo naki Kodomotachi zajmującej się międzynarodową opieką społeczną dzieci. Księżna przedstawiła ich sobie z nadzieją, że córkę zainteresuje działalność organizacji. W kwietniu 2018 para się zaręczyła, a zaręczyny pary ogłoszono na początku lata.
W związku z poślubieniem osoby "nierównej statusem", niemającej cesarskich ani arystokratycznych korzeni, księżniczka straciła tytuł, status i biżuterię oraz przestała należeć do rodziny imperialnej, stając się osobą prywatną znaną jako Ayako Moriya z prawem do głosowania. Wypłacono jej jednorazowe "odszkodowanie" w wysokości 107 milionów jenów (tyle samo co jej starszej siostrze Noriko, kiedy w 2014 opuściła rodzinę cesarską, poślubiając Kunimaro Senge). Księżniczka zachowała jednak - po raz pierwszy w historii - honorową pozycję przewodniczącej dwóch organizacji, Canada-Japan Society i Japan Sea Cadet Federation, co przypuszczalnie jest pierwszą próbą rozwiązania problemu stale zmniejszającej się liczby "pracujących" członków rodziny imperialnej (po odejściu Ayako liczącej już tylko 18 członków, z czego trzynaście to kobiety), choć Agencja Dworu Imperialnego zaprzeczyła, by miała z tą decyzją cokolwiek wspólnego. Więcej przeczytacie tutajtutaj i tutaj.

dailymail.co.uk / telegraph.co.uk / asahi.com


2 listopada, Hiszpania

Królowa Sofia obchodziła 80. urodziny. Z tej okazji, podobnie jak na początku roku przy okazji 80. urodzin króla Juana Carlosa, odbył się rodzinny obiad w Pałacu Zarzuela, tym razem jednak nie zabrakło także Infantki Cristiny i jej dzieci. Dzień zakończył się natomiast jubileuszowym koncertem w wykonaniu orkiestry Szkoły Muzycznej Królowej Sofii, na którym pojawili się również członkowie zagranicznych rodzin królewskich - król Konstantinos i królowa Anne-Marie z Grecji, królowa Margarita z Bułgarii, Cesarzowa Farah Pahlavi z Iranu, królowa Noor z Jordanii i księżna Kalabrii Anne.

Casa de S.M. el Rey Twitter / therealmyroyals.com


14 listopada, Wielka Brytania

Książę Walii Karol skończył 70 lat. Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się już dużo wcześniej - w maju od Garden Party na jego cześć w ogrodach Pałacu Buckingham, na którym zaledwie kilka dni po ślubie była obecna nowa para książęca, książę i księżna Sussex. Wraz ze zbliżającymi się urodzinami wydano 6 nowych znaczków z podobizną księcia oraz nowe oficjalne zdjęcia autorstwa Chrisa Jacksona, a stacja BBC wyemitowała nowy dokument "Prince, Son and Heir: Charles at 70". Pojawiły się również całe tomy wydań specjalnych magazynów i czasopism, jednak te "najważniejsze" to grudniowy numer Vanity Fair z nowymi zdjęciami księcia i księżnej Camilli, a także Country Life, do którego artykuły napisali księżna Kornwalii i książę Cambridge, a sam jubilat gościnnie został redaktorem. Kolejną niespodzianką była wirtualna wycieczka po Clarence House za pomocą witryny Google Arts & Culture. Sam zainteresowany także włączył się w świętowanie, razem z małżonką uczestnicząc w gali "We Are Not Amused And Amazed" w październiku, podczas której zebrano fundusze dla The Prince's Trust, oraz 14 listopada w herbacie razem z 70 innymi tegorocznymi 70-latkami. Kulminacyjnym punktem był oczywiście bankiet wieczorem 14 listopada wydany przez królową Elżbietę w Pałacu Buckingham z udziałem licznej reprezentacji zagranicznych rodzin królewskich, m.in. króla Philippe'a i królowej Mathilde, króla Haralda i królowej Sonji, księcia Haakona i księżnej Mette-Marit, księcia Frederika i księżnej Mary, księżniczki Beatrix, królowej Sofii, królowej Ranii, księcia Pavlosa i księżnej Marie-Chantal. Niestety, nie opublikowano żadnego oficjalnego zdjęcia z gośćmi czy też rodziną, a jedynie fotografię księcia Walii i księżnej Kornwalii tuż przed wyjazdem na przyjęcie. Więcej: klik.

Alexi Lubomirski / Chris Jackson / Clarence House Twitter / dailymail.co.uk / harpersbazaar.com16 listopada, Grecja

Ledwo zdążyliśmy ochłonąć po uroczystościach w Wielkiej Brytanii, a już radosne wieści napłynęły do nas z Grecji. Para królewska, król Konstantinos i królowa Anne-Marie, ogłosili zaręczyny swojego czwartego dziecka i młodszej córki, księżniczki Theodory, z Matthew Kumarem, 34-letnim prawnikiem. Para na co dzień mieszka w Los Angeles w Kalifornii, gdzie księżniczka pracuje jako aktorka (znana jest jako Theodora Greece). Na ten moment szczegóły ceremonii ani zaręczyn nie są znane, choć para prawdopodobnie zaręczyła się w Londynie niedługo przed wydaniem oficjalnego komunikatu, a najbardziej prawdopodobną datą ślubu wydaje się być lato 2019. Więcej powinniśmy się dowiedzieć podczas tradycyjnej konferencji prasowej, której data na ten moment nie została podana.

greekroyalfamily.org


18-23 grudnia, Szwecja

Obchody 75. urodzin królowej Silvii, nie aż tak huczne jak 70. urodzin króla w 2016, były uroczystością przede wszystkim rodzinną. Rozpoczęły się 18 grudnia od seminarium w teatrze Oscarsteatern, podczas których przedstawiciele fundacji królowej mówili o jej inicjatywie działania na rzecz dzieci, młodych ludzi i osób starszych. Wzruszające przemówienia wygłosili też dzieci pary królewskiej obecne wraz z małżonkami (poniżej znajdziecie tłumaczenia przemówień Victorii i Madeleine w języku angielskim), a na koniec sama jubilatka. Pojawiła się także najstarsza wnuczka, księżniczka Estelle. 19 grudnia na Zamku Królewskim odbyło się przyjęcie na cześć królowej, podczas którego jubilatka odbierała gratulacje i prezenty od przedstawicieli rządu, Parlamentu, szwedzkich gubernatorów, władz Sztokholmu oraz gminy Ekerö, jak również przedstawicieli fundacji i organizacji.
Urodziny 23 grudnia królowa spędziła prywatnie na obiedzie wydanym dla rodziny, ale opublikowano jej oficjalne zdjęcia. W międzyczasie królowa udzieliła też wywiadu szwedzkim gazetom.

kungahuset.se / newmyroyals.comPost udostępniony przez Swedish Royal Family (@swedish.royal)

#New "You are brave, Mom. When I was little, you used to tell about children you met on your trips around the world. Children who were often in very vulnerable situations. You met children in the streets, you talked to them, you saw them. You told me about the children you met in prison. This was very difficult to understand, but you also told admirably of all the enthusiast we saw examples of today. Brave people engaging and doing everything to try and make it easier for Children. I remember I felt that I also wanted to help. That I now follow in your track in Childhood, and in your work, it feels very natural to me. I'm so incredibly grateful for everything you have taught me. I am proud to follow in Childhood's work. We love you. And we are really proud of you. Now I must stop before I start crying"❣️ ~Princess Madeleine 📸: SVT (My Edit) #PrincessMadeleineOfSweden#SwedishRoyalFamily
Post udostępniony przez Swedish Royal Family (@swedish.royal)23 grudnia, Japonia

Jeśli w japońskiej rodzinie królewskiej istniałaby tradycja zdmuchiwania świeczek na urodzinowym torcie, obecny Cesarz Japonii zdmuchnąłby ich o dziesięć więcej niż szwedzka królowa, tego samego dnia skończył bowiem 85 lat. Wydarzenie niemal historyczne i prawdopodobnie jedyne w japońskiej rodzinie imperialnej urodziny Cesarza, o których możemy powiedzieć, że są ostatnimi, jako że za nieco ponad cztery miesiące obecny Cesarz Akihito abdykuje na rzecz syna, obecnego księcia koronnego Naruhito. Mimo to tradycyjny przebieg obchodów pozostał w niezmienionej formie: konferencja prasowa, publikacja oficjalnych zdjęć Pary Cesarskiej, pozdrowienie zebranych Japończyków z balkonu wraz z reszta rodziny, urodzinowy obiad oraz herbata w Pałacu Imperialnym.
Podczas konferencji prasowej Cesarz podsumował całe swoje 30-letnie panowanie oraz 85 lat swojego życia. Tak jak zwykle odnosił się do katastrof naturalnych, które nawiedzały Japonię wielokrotnie za jego panowania, ale również do 150-lecia japońskiej emigracji przypadającej w tym roku czy innych corocznych wydarzeń. Na sam koniec podziękował małżonce, za wsparcie, jakiego mu udzielała przez prawie 60 lat ich małżeńswa (swój diamentowy jubileusz para będzie świętować tuż przed abdykacją, 10 kwietnia 2019), a także wszystkim innym osobom za udzieloną pomoc i wsparcie.

newmyroyals.com / Twitter / mainichi.jp


29 grudnia, Niemcy

Niezwykle intensywny rok zakończyliśmy dużo skromniejszymi uroczystościami - cichym ślubem cywilnym księcia Castell-Rüdenhausen Otto (najstarsze z czwórki dzieci zmarłego w 2014 poprzedniego księcia Castell-Rüdenhausen Johanna Friedricha i Marii von Schönborn-Wiesentheid) i Sophii Mautner von Markhof pochodzącej z Austrii, który miał miejsce w Ratuszu w w Rüdenhausen w Bawarii z udziałem jedynie najbliższej rodziny. Świadkami pary zostali Dziedziczny Książę Leiningen Ferdinand, książę Joachim z Prus, kuzyn pretendenta do tronu Niemiec Georga Friedricha, oraz książę Oldenburga Christian. Niestety, z uroczystości nie opublikowano żadnych zdjęć, a z uwagi na żałobę Sophii po jej babci, miały bardzo skromną oprawę. Po ceremonii para młoda wraz z gośćmi udała się na pobliski zamek na lunch. Ślub kościelny para weźmie 15 czerwca 2019 w Wiedniu, rodzinnym mieście Sophii.

infranken.de

11 komentarzy:

 1. Mam pytanie dlaczego pominięto narodziny Louisa 23.04 i jego chrzest i ogłoszenie ciąży Meghan? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie osobny post dotyczący wszystkich dzieci urodzonych w tym roku (swoją drogą, sporo ich było, na ten moment już został pobity rekord z 2005), więc nie zamieszczałam tutaj takich informacji. "Najważniejsze uroczystości" obejmuje tylko zaręczyny, śluby i jubileusze

   Usuń
 2. Brawo,notatki podsumowujące rok sa na wysokim pozimie.Fajnie tak w jednym miejscu zebrac i przypomniec te wszystkie wydarzenia.Bardzo jestem ciekawa jakie okralgle rocznice urodzin,slubow czy wstapiwnia na tron beda w 2019 roku? Mozma liczyc na takie informacje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w sumie dobre pytanie. Pierwsze, które przychodzą mi na myśl to: 30-lecie panowania Akihito, 60. rocznica jego ślubu z Michiko, 15. rocznica ślubu Mary i Freda oraz Leti i Felipe, 5-lecie panowania Felipe, 40. urodziny Carla Philipa, 55. rocznica ślubu Anne-Marie i Konstantinosa. W najbliższym czasie muszę uzupełnic kalendarz, więc pewnie znajdę jeszcze jakieś

   Usuń
  2. Dziekuje bardzo za odpowiedź

   Usuń
 3. Dziewczyny bardzo fajne podsumowanie :) Mi zabrakło w nim jedynie 45-tych urodzin MM i Haakona. Nie wydano z tej okazji żadnych nowych zdjęć ani hucznie nie świętowano - dlatego pominęłyście??
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak, gdybyśmy miały dopisać wszystkich, którzy obchodzili w tym roku okrągłe urodziny, chociaż nawet nie wydano oficjalnych zdjęć, notka byłaby jeszcze dłuższa i pewnie znacznie nudniejsza

   Usuń
 4. Nie dość,że świetnie napisane,to jeszcze pięknie uzupełnione zdjęciami i filmikami:)
  Ten rok był znów wykatkowyi wypełniony po brzegi uroczystościami.Na pewno nigdy nie zapomnę ślubu Harry 'ego i Meghan,zachwytu,gdy ujrzałam księżniczkę Eugenie w ślubnej sukni czy wzruszającej przemowy Mary,a ostatnio Victorii i Madeleine.
  Co do powyższego pytania,dodałbym jeszcze 18 urodziny Elżbiety z Belgii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe podsumowanie to był niezwykle interesujący rok dla fanów monarchii oby kolejny dostarczył nam równie wielu pięknych i niezapomnianych chwil

  OdpowiedzUsuń
 6. Sporo się działo, zarówno w rodzinach panujących, jak i tych niepanujących, prowadzących prywatne życie. Moim zdaniem to dobre podsumowanie, zrobić wszystko w kilku postach zamiast jednego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słabo obchodzili w Szwecji 200-lecie swojej dynastii.
  Myślę, że jak książę Filip umrze to Karol wstąpi na tron.
  Podobała mi się suknia Eugenii, ale tylko ta z bankietu.
  Fred z Danii wydaje się bardzo sympatycznym gościem. Moim zdaniem lepiej się prezentuje bez zarostu. I fizycznie przypomina bardzo mojego wykładowcę.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.