sobota, 8 grudnia 2018

Królowa Grecji Olga - potomkowie


Niemal wiek po tym, jak Grecy stracili swoją ukochaną królową Olgę, jej biografia i wspomnienia o niej, które historycy co jakiś czas odkrywają w starych pamiętnikach czy kronikach, są nieśmiertelne. Mogłoby się wydawać, że cała ta historia, którą przedstawiłyśmy Wam w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, jest zwykłą legendą czy bajką, ale najlepszym dowodem na to, że Olga rzeczywiście żyła, są chyba drzewa genealogiczne współczesnych rodzin królewskich. W jej potomkach wciąż bowiem "płynie jej krew", nawet jeśli jest trochę "rozcieńczona".

pinterest


Konstantinos i Sophie z piątką najstarszych dzieci ok. 1914. Bain News Service, publisher, Public domain, via Wikimedia Commons

Syn Olgi i Jerzego, Konstantinos, poślubił pruską księżniczkę Sophie, z którą doczekał się szóstki dzieci:

Georgiosa, późniejszego króla Georgiosa II, który poślubił rumuńską księżniczkę Elisabeth (królową Grecji Elisabeth), córkę księcia Ferdinanda i księżnej Marie (urodzonej jako księżniczka Marie z Edynburga, córka księcia Edynburga Alfreda i rosyjskiej wielkiej księżnej Marii Aleksandrowny), późniejszej pary królewskiej Rumunii. Nie mieli razem dzieci.

Georgios i Elisabeth - greekroyalfamily.gr

Aléxandrosa, późniejszego króla, który ożenił się z Aspasią Manos (było to małżeństwo morganatyczne, dopiero później król Konstantinos nadał urodzonej z tego związku dziewczynce tytuł księżniczki). Wspomniana córka pary, księżniczka Alexandra, wyszła za mąż za króla Petera II, ostatniego króla Jugosławii, i urodziła mu jednego syna, księcia Alexandra, obecnego pretendenta do tronu Serbii. Królowa Olga tym sposobem jest jego praprababką.

Alexandra i Peter z małym Alexandrem - royalfamily.org

Heleny (Eleni, Eleny), wyszła za mąż za rumuńskiego księcia Carola, późniejszego króla Carola II, i była matką zmarłego już ostatniego króla Rumunii Mihai'a, dla którego Olga była prababką.

Mihai i Helen - maltatoday.com.mt

Pávlosa, późniejszego króla, który poślubił księżniczkę Friederike z Hanoweru. Para miała trójkę dzieci: Sophię, Konstantinosa i Irene. Królową Olgę znajdziemy więc w drzewie genealogicznym także hiszpańskiej rodziny królewskiej, przez jej prawnuczkę, byłą królową Hiszpanii Sofię.

Pavlos i Friederike z Sophią i Konstantinosem, 1940 - greekroyalfamily.gr

Irene, która wyszła za mąż za księcia Aosty Aimone'a, któremu urodziła syna, 5. księcia Aosty Amedeo, pretendenta do tronu Włoch z dynastii Savoia-Aosta (więcej o nim w tym poście klik). Irene i Aimone w latach 1941-1943 byli także tytułowani jako król i królowa Chorwacji. Mieli troje wnucząt, Biancę, Aimone (obecnego księcia Aosty, o którym będzie mowa także dalej) i Mafaldę, oraz w sumie jedenaścioro prawnucząt.

Irene z synem Amedeo w 1959. Autor nieznany, domena publiczna, via Wikimedia Commons


Katherine, żonę majora Richarda Campbella Andrew Brandrama, z którym miała jednego syna, Richarda Paula George'a Andrew Brandrama. Richard był dwukrotnie żonaty, w 1975 ożenił się z Jennifer Steele, z którą doczekał się trójki dzieci: Sophie, Nicholasa i Alexii, a także, z tego co wiadomo, jednego wnuka, Maximiliana Voelckera (syna Sophie). Rozwiedli się w 1993, a Richard w 2009 poślubił Katherine Moreton. Z drugiego związku nie ma potomstwa.

greekroyalfamily.gr

George i Marie z dziećmi - pinterest

Drugi syn Olgi i Jerzego, George, ożenił się z Marią Bonaparte, spokrewnioną z Cesarzem Napoleonem. Parze urodziło się dwoje dzieci:

Peter, który został antropologiem, a po małżeństwie z kobietą z ludu (w dodatku dwukrotną rozwódką), Iriną Aleksandrowną Ovtchinnikovą, stracił tytuły. Nie doczekali się razem dzieci.

Eugenie (druga od prawej) z drugim mężem i rodzicami, 1953 - pinterest

Eugénie wyszła za mąż za polskiego arystokratę i oficera polskiej armii, Dominika Radziwiłła, z którym doczekała się dwójki dzieci, Tatiany i Jerzego, dwójki wnucząt i trójki prawnucząt. Małżeństwo nie przetrwało, księżniczka rozwiodła się w 1946. W 1949 wyszła za mąż za 2. księcia Castel Duino, Raymundo (należącego do bocznej linii rodziny książęcej Thurn und Taxis), z którym też później się rozwiodła. Parze urodził się syn, Carlo Alessandro, 3. książę Castel Duino., który poślubił Veronię Lance w 1975. Mieli razem dwóch synów i córkę.

Zdjęcie zaręczynowe Aleksandry i Pawła. Charles Bergamasco, Public domain, via Wikimedia Commons

Trzecie dziecko Olgi i Jerzego, Alexandra, wyszła za mąż za wielkiego księcia Pawła Aleksandrowicza, i urodziła mu dwoje dzieci:

Marię Pawłownę, która poślubiła szwedzkiego księcia Wilhelma, księcia Södermanland, drugiego syna króla Szwecji Gustafa V, i jego żony, Victorii Badeńskiej. Para doczekała się syna, Lennarta, księcia Småland, ale rozwiodła się w 1914. Potomków królowej Olgi znajdziemy więc również w drzewie genealogicznym szwedzkiej rodziny królewskiej. Co ciekawe, ojcem chrzestnym wnuka Lennarta, Emila, jest książę Carl Philip. Wielka księżna Maria wyszła ponownie za mąż za Siergieja Michajłowicza Putyatyna i urodziła drugiego syna, Romana Siergiejewicza, który zmarł rok po narodzinach.

Maria i Wilhelm z małym Lennartem, 1911. Atelier Jaeger, Public domain, via Wikimedia Commons

Pięć pokoleń na jednym zdjęciu - rzadki widok. Maria ze swoją babką, Olgą i prababką, wielką księżną Aleksandrą Józefowną, oraz synem, Lennartem. W ręce trzyma zdjęcie zmarłej matki. Boasson and Eggler St. Petersburg Nevsky 24., Public domain, via Wikimedia Commons

Dimitri'ego Pawłowicza, jednego z zabójców Grigorija Rasputina. Ożenił się z amerykańską ekonomistką Audrey Emery. Para doczekała się syna Pawła, a rok po jego narodzinach małżeństwo zakończyło się rozwodem.

Dimitri i Audrey. Autor nieznany, domena
publiczna, via Wikimedia Commons

Nicholas i Elena z córkami - pinterest

Nicholas, czwarte dziecko i trzeci syn Olgi i Jerzego, ożenił się z wielką księżną Eleną Władimirowną, z którą miał trzy córki:

Olga, Elisabeth i Marina - pinterest

Olgę, która wyszła za mąż za księcia Paula Karadziordziewicia, regenta po zabójstwie kuzyna, króla Jugosławii Alexandra. Parze urodziło się troje dzieci: książę Alexander, książę Nikola i księżniczka Elisabeth.
Nikola pozostał kawalerem i nie doczekał się potomstwa.
Alexander ożenił się najpierw z księżniczką Marią Pią, córką króla Włoch Umberto II. Mieli razem czwórkę dzieci, trzech synów i córkę (księżniczkę Helene z Jugosławii, która w tym roku wyszła za mąż klik), a w tym roku doczekali się także jedynego prawnuka (klik). Rozwiódł się z nią, a następnie ożenił z księżniczką Liechtensteinu Barbarą, która urodziła mu jednego syna. 
Z kolei księżniczka Elisabeth trzykrotnie wychodziła za mąż, najpierw za Howarda Oxenberga (urodziły im się dwie córki i trzy wnuczki), następnie za Neila Balfoura (z którym doczekała się syna i czterech wnuczek), a w końcu za Manuela Eliasa, byłego Premiera Peru.. Potomków królowej Olgi znajdziemy więc również w drzewie genealogicznym pretendentów do tronu Włoch z dynastii sabaudzkiej oraz wśród pretendentów do tronu Jugosławii.

Olga z dziećmi - pinterest

Olga (po lewej) z synem Alexandrem, synową i dwójką wnuków oraz matką Marii Pii, królową Marie José - heeuropeanroyalhistoryjournal.blogspot.com

Elizabeth, która wyszła za mąż za hrabiego Carla Theodora Törring-Jettenbach, siostrzeńca królowej Belgów Elisabeth. Para doczekała się dwójki dzieci, syna Kaspara Nikolausa i córki Helene, a także sześciorga wnucząt i w sumie siedemnaściorga prawnucząt.

Zaręczynowe zdjęcie Elizabeth i Carla Theodora - pinterest

Marinę, żonę księcia Kentu George'a, z którym miała troje dzieci: obecnego księcia Kentu Edwarda, księżniczkę Alexandrę, Lady Ogilvy i księcia Michaela. Dla całej trójki królowa Olga jest prababką.

Marina z dziećmi - pinterest

Maria i Jerzy - pinterest

Maria, piąte dziecko i druga córka Olgi i Jerzego, poślubiła wielkiego księcia Jerzego Michajłowicza. Parze urodziły się dwie córki:

Maria z córkami - pinterest

Nina, która wyszła za mąż za Gruzina, księcia Pawła Aleksandrowicza Chavchavadze (wywodzącego się w prostej linii od ostatniego króla Gruzji Jerzego XII), któremu urodziła jednego syna Davida, późniejszego pisarza i, co ciekawe, oficera CIA. W 1952 odbył się jego ślub z Helen Husted, z którą doczekał się dwóch córek i trójki wnucząt. Rozwiedli się w 1959, a David w tym samym roku poślubił Judith Clippinger, która urodziła mu córkę i syna, mieli razem troje wnucząt. To małżeństwo także nie przetrwało i w 1970 rozwiedli się, a dziewięć lat później David ożenił się po raz ostatni, z Euginie de Smitt, z którą nie miał już dzieci.

Nina i Paweł w dniu ślubu - pinterest

David Chavchavadze w 2012. Voice of America, VOA, Public domain, via Wikimedia Commons

Ksenia dwukrotnie wychodziła za mąż, najpierw za Williama Batemana Leeds,  z którym miała córkę Nancy Helen Marie Leeds, a później za Hermana Juda. Z drugiego małżeństwa nie ma potomstwa. O jej potomkach nie za wiele wiadomo, jedynie tyle, że córka w 1945 wyszła za mąż za Edwarda Judsona Wynkoop juniora. Nie wiadomo, czy mieli dzieci.

Ksenia z małą Nancy - pinterest

Olga, szóste dziecko Olgi i Jerzego, zmarła w dzieciństwie.

Andrew i Alice z dziećmi ok. 1930. Małego chłopca na zdjęciu znają zapewne wszyscy ;) - lisawallerrogers.com

Andrew, siódme dziecko Olgi i Jerzego, poślubił księżniczkę Alice Battenberg, która urodziła mu pięcioro dzieci:

Margaritę, która wyszła za mąż za księcia Hohenlohe-Langenburg Gottfrieda, syna księżniczki Alexandry Saxe-Coburg-Gotha. Doczekali się razem sześciorga dzieci, czterech synów i dwie córki: zmarłą przy porodzie córkę; Krafta, późniejszego księcia Hohenlohe-Langenburg; Beatrix, Georga, Rupprechta i Albrechta, a także sześciorga wnucząt i dziewięciorga prawnucząt.
(Margarita została matką chrzestną księżniczki Anne, niżej na zdjęciu stoi pośrodku.)

theroyalforums.com

Embed from Getty Images

Theodorę, żonę margrabiego Badenii Bertholda. Para miała trójkę dzieci: Margaritę, Maximiliana, obecnego pretendenta do tronu Badenii, który poślubił austriacką arcyksiężniczkę Valerie; oraz Ludwiga. Doczekali się także dziewięciorga wnucząt, wiadomo także o sześciorgu prawnucząt i jednym praprawnuku.

Theodora z mężem - pinterest

Obecny margrabia Badenii Maximilian z żoną na ślubie w Hanowerze w lipcu 2017. Bernd Schwabe, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Cecilie, żonę wielkiego księcia Hesji Georga Donatusa. Para doczekała się trójki dzieci (czwórki, jeśli liczyć nienarodzone dziecko), ale cała rodzina, z wyjątkiem córki Johanny, która zmarła później na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zginęła 16 listopada 1937 w katastrofie lotniczej. Samolot, którym lecieli na ślub młodszego brata Georga, Donatusa, uderzył w komin fabryki niedaleko Ostendy w Belgii.

Cecilie z synami - Facebook

Cecilie z dziećmi - historyofroyalwomen.com

Sophie, która najpierw poślubiła księcia Hesji Christoph'a, z którym doczekała się pięciorga dzieci: Christiny, Dorothei, Karla, Rainiera i Clarissy; dziewięciorga wnucząt, trzynaściorga prawnucząt i dwójki praprawnucząt. Po jego śmierci wyszła za mąż ponownie, tym razem za księcia George'a Williama z Hanoweru (młodszego brata księcia Hanoweru Ernesta Augustusa, ojca Ernsta Augusta seniora) z którym miała troje dzieci: Welfa Ernsta, Georga i Friederike, pięcioro wnucząt i pięcioro prawnucząt.

Sophie wita się z Philipem w Atenach w 1961 - theroyalforums.com

Sophie i Philip w 1994 - unofficialroyalty.com

Philipa, księcia Edynburga, małżonka królowej Elżbiety. Królowa Olga była jego babką.

Zdecydowanie moje ulubione zdjęcie z tego postu: kuzyni, Philip i Mihai - pinterest


Christopher i Anastasia z królową Olgą w dniu ślubu. Bain News Service, publisher, Public domain, via Wikimedia Commons


Christopher, najmłodsze dziecko Olgi i Jerzego, w 1920 poślubił Amerykankę, dwukrotnie zamężną (z pierwszym mężem się rozwiodła, drugi zmarł, a "co gorsza" miała z nim syna, Williama Leeds jr), "Nancy"Stewart Worthington Leeds, późniejszą księżną Anastasię, która trzy lata później zmarła na raka, nie pozostawiając Christopherowi żadnego potomka. Książę ożenił się później z księżniczką Françoise d'Orléans, drugą córką pretendenta do tronu Francji z linii orleańskiej Jeana III (dziadka obecnego pretendenta Henri'ego). Parze urodził się tylko jeden syn:

Christophher z Francoise i jej matką niedługo przed drugim ślubem, 1929 - Facebook

książę Michael ożenił się z Mariną Karellą, z którą ma dwie córki: Alexandrę (wyszła za mąż za Nicolasa Mirzayantz, z którym ma dwóch synów) i Olgę, która wyszła za mąż za swojego kuzyna, księcia Aimone'a, obecnego księcia Aosty. Ich wspólnymi przodkami są właśnie królowa Olga i król Jerzy, z tym że dla Olgi są jej pradziadkami, a dla Aimone prapradziadkami. Michael i Marina mają w sumie czterech wnuków i jedną wnuczkę. Książę został biografem i historykiem, napisał wiele książek historycznych i biografii członków panujących dynastii, w których często zawierał rodzinne anegdoty. Książka z 2012 "Voices of light" była, co ciekawe, ilustrowana przez jego żonę. Tutaj znajdziecie jego stronę internetową poświęconą historii czy sztuce.

Actia Nicopolis Foundation, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Embed from Getty Images


***

Po upływie niemal wieku od śmierci królowej Grecji Olgi, u progu lata 1926, jej życie i działalność nadal są świeże, a przez to i ona sama wydaje nam się wciąż żywą osobą. Dzisiaj prawdopodobnie wiemy o niej więcej niż Grecy czy Rosjanie żyjący prawie sto lat temu, którzy mieli okazję ją poznać. I choć z pewnością są jeszcze rzeczy, które już na zawsze pozostaną jej tajemnicą, to wszystkie te informacje i, mamy nadzieję, również ta seria dobiegająca końca, pozwolą nam niezmiennie o niej pamiętać i ją podziwiać. Cały ten cykl postów kończący się w tym miejscu powstał dla niej i od niej, bo to jej biografia zainspirowała nas do podzielenia się z Wami jej historią. Teraz nie pozostaje nic innego, jak podziękować za to, że wytrwaliście z nami do samego końca i odesłać do innych postów z serii, które znajdziecie pod tym linkiem klik.

2 komentarze:

  1. Po raz już nie wiem który jestem pod wrażeniem,jak wszystkie rodziny królewskie są ze sobą powiązane. Rozpoczynjąc czytanie o królowej Oldze,nie myślałam,że doprowadzi mnie do księcia Filipa czy króla Mihai.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniała seria, ile razy ja to juz pisałam. Olga, królowa o gołębim sercu zostawiła nam swoich potomków, którzy sprawili że pojawili się kolejni potomkowie - jeden bardzoo istotny- Karol.
    ania_lroyal

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.