środa, 14 listopada 2018

Aktualizacja: 70. urodziny księcia Walii


Dzisiaj książę Walii Karol obchodzi swoje 70. urodziny. Już od początku roku przygotowywano się na te uroczystości, począwszy od pamiętnego Garden Party z udziałem nowej pary książęcej w maju, aż po dzisiejsze kulminacyjne obchody.

Clarence House Twitter


Tak jak Was informowałyśmy, wczoraj wieczorem Pałac opublikował dwa nowe oficjalne zdjęcia księcia i jego rodziny wykonane na początku września w ogrodach Clarence House przez Chrisa Jacksona. Pojawiło się również starsze zdjęcie pochodzące z sesji zdjęciowej przy okazji chrzcin księcia George'a w 2013, nie zostało jednak oficjalnie opublikowane.

Chris Jackson Twitter

Chris Jackson Twitter

Twitter

Książę Karol zaangażował się w obchody swojego święta. 22 października razem z księżną Camillą był obecny na gali "We Are Not Amused and Amazed" zorganizowanej przez The Prince's Trust w London Palladium. Fundusze zebrane tego wieczoru zasiliły konto organizacji, a wydarzenie można było obejrzeć wczoraj na ITV.


dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Dzisiaj z kolei para pojawiła się na herbacie w Spencer House, na którą zaproszono także 70 innych zasłużonych osób obchodzących w tym roku, podobnie jak książę, swoje 70. urodziny.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.ukPojawiła się także kolejna okładka z podobizną księcia, tym razem jest to wydanie 'Country Life'. Gościnnie redaktorem tego tygodnika został książę Walii, a artykuły do nich napisali jego starszy syn i żona. W czasopiśmie książę Walii wyjaśnia swoje zamiłowanie do obszarów wiejskich i opisuje swój ulubiony widok - Queen's View będący atrakcją turystyczną w Aberdeenshire w Szkocji, księżna Kornwalii skupia się na organizacji charytatywnej "Medical Detective Dogs", a książę Cambridge mówi o spuściźnie ojca i własnych planach zachowania naturalnego świata. Wspomniał także, że książę Karol tak uwielbia wiewiórki pospolite żyjące niedaleko jego szkockiej rezydencji Birkhall, że pozwala im wchodzić do domu i zawsze nosi po kieszeniach orzechy dla nich, a nawet nadaje im imiona!

Clarence House Twitter

Książę postanowił Nas także zaskoczyć i otworzył przed kamerami drzwi swojej oficjalnej rezydencji, Clarence House, dzięki temu możemy ją odwiedzić, nie ruszając się z domu ani na krok. Wirtualną wycieczkę możecie zafundować sobie tutaj. Zwiedzanie zaczniecie od Lancaster Room, w której znajdują się m.in. kanapa z XIX wieku czy chińskie wazy z XVII wieku. Opis przedmiotów wraz z ich lokalizacją w języku angielskim znajdziecie tutaj. Nie zapomnijcie o stolikach z fotografiami, możecie wśród nich znaleźć prawdziwe "perełki", jak zdjęcie (niestety niewyraźne) księcia Karola i Prezydenta Obamy, czy znacznie ciekawsze zdjęcia innych rodzin królewskich - pary królewskiej Norwegii, księcia Haakona i księżnej Mette-Marit, królowej Małgorzaty i księcia Henrika, króla i królowej Szwecji czy księcia Alexandra z Serbii, a nawet króla i królowej stanu Perak w Malezji. Nie wspominając już o całej masie zdjęć i portretów brytyjskiej rodziny królewskiej w innych pokojach.

dailymail.co.uk

Z całego świata napływają gratulacje, jedne z ciekawszych zamieszczamy Wam poniżej. Rano pod Pałacem Buckingham orkiestra Welsh Guards Band przygotowała dla księcia urodzinową niespodziankę, odgrywając "Happy Birthday" w ramach podziękowań za wsparcie księcia dla brytyjskiej armii. Tradycyjnie także w Londynie rozbrzmiał huk 41 salw armatnich.
 Pałac podziękował za wszystkie ciepłe gesty, publikując nowe zdjęcie jubilata.

Clarence House Twitter
Wieczorem w Pałacu Buckingham odbyły się kulminacyjne obchody w formie prywatnej kolacji wydanej przez królową w Pałacu Buckingham. Podczas wznoszenia toastu monarchini powiedziała m.in.
"Moja matka widziała mnie oczywiście, gdy kończyłam 70 lat. I słyszano jak zaobserwowała, że 70 to dokładnie ten wiek, w którym liczba świeczek na twoim torcie przekracza ilość, którą możesz zdmuchnąć.  [...] Przez 70 lat Philip i ja widzieliśmy Karola, który stał się mistrzem konserwacji i sztuki, wielkim przywódcą charytatywnym - oddanym i szanowanym następcą tronu, który nie może być porównany z żadnym w historii - oraz wspaniałym ojcem."

Na kolacji pojawiła się cała rodzina królewska, łącznie z księciem Edynburga, którego zauważono już po jej zakończeniu.

Twitter

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk


Embed from Getty Images

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Zaproszono także licznych "przyjaciół", według słów Pałacu, z innych rodzin królewskich. Swoją obecność na długo przed dzisiejszymi uroczystościami zapowiedzieli:
-król Philippe i królowa Mathilde z Belgii
-król Harald i królowa Sonja oraz książę Haakon i księżna Mette-Marit z Norwegii
-książę Frederik i księżna Mary z Danii
-księżniczka Beatrix z Holandii
-wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa z Luksemburga


dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Mark Stewart Twitter

Ale obecni byli także ci "niezapowiedziani":
-królowa Rania z Jordanii
-królowa Sofia i księżniczka Irene z Hiszpanii
-książę Albert z Monako
-książę Pavlos, księżna Marie-Chantal, Nikolaos i księżna Tatiana z Grecji

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk


Instagram

Niestety, w kwestii oficjalnych zdjęć trochę się przeliczyliśmy. Pałac opublikował jedynie zdjęcie księcia Karola i księżnej Camilli z Clarence House wykonane tuż przed wyjazdem na kolację przez Chrisa Jacksona i według słów reporterów, na inne nie mamy co czekać. Jeżeli jakiekolwiek się pojawią, to tylko ewentualnie te opublikowane przez zagraniczne rodziny królewskie. Duński Dwór Królewski opublikował zdjęcie księcia Frederika i księżnej Mary z przyjęcia.

Clarence House Twitter


7 komentarzy:

 1. Karol z balonikiem :)
  Wszystkie panie (z tego co widać) wyglądają pięknie,ale Kate po prostu powala.To wysokie upięcie,te imponujące kolczyki i obiecujący błysk różu...Oby pojawiły się zdjęcia z przyjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, Kate ma przepiekną fryzure, plus dodatki.
  Czy jest szansa na jakies inne fotki innych rodzin krolewskich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z przyjazdu jak najbardziej, już się pojawiły (wstawię je w wolnej chwili). Niestety na oficjalne fotografie nie mamy co liczyć, jak donoszą dziennikarze Pałac potwierdził, że ich nie będzie. Chyba że jakieś opublikują zagraniczne dwory, tak jak to miało miejsce w przypadku norweskiej rodziny królewskiej

   Usuń
  2. Kazda fotka cenna :)

   Usuń
 3. Tylu zagranicznych gości aż miło patrzeć szkoda tylko że nie był to bankiet z tiarami

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie spodziewałam sie aż tylu członków rodzin królewskich,tym bardziej szkoda że nie ma oficjalnych grupowych zdjęć. Bardzo sie ciesze ze choc na ten blog mozna liczyc w kwestii powaznych notek,bo inaczej nie mialabym pojecia kto byl i jak wygladal.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cały czas liczę na to, że dane nam bedzie zobaczyć stylizacje pań z tego wieczoru. Jestem ciekawa bardzo Kate i Zary.
  ania_lroyal

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.