sobota, 27 października 2018

Pożegnanie z rodziną imperialną


Pora oderwać się na chwilę od ekscytującej, a z pewnością egzotycznej, pierwszej wspólnej podróży księcia i księżnej Sussex i wrócić na ziemię, to znaczy do Japonii. Tutaj już w najbliższy poniedziałek, 29 października, czeka Nas ostatni w tym miesiącu (a być może także w tym roku) królewski ślub. Mowa oczywiście o księżniczce Ayako, najmłodszej z trzech córek księcia i księżnej Takamado, i jej narzeczonym, Kei Moriya.

express.co.ukjapantoday.com

Zaręczyny pary ogłoszono w czerwcu tego roku, na początku lipca odbyła się pierwsza z udziałem narzeczonych konferencja prasowa KLIK, natomiast oficjalna ceremonia zaręczyn - Nosai no Gi - 12 sierpnia (KLIK). Obecnie w Japonii trwają ostatnie przygotowania do poniedziałkowej ceremonii, w ramach której na Ayako i Kei czekają oczywiście kolejne rytuały.

asahi.com

asahi.com

asahi.com

26 października księżniczka wzięła udział w jednych z ostatnich rytualnych uroczystościach, nazywanych Kashikodokoro Koreiden Shinden ni Essuru no Gi oraz Choken no Gi. Pierwsza z nich polega na poinformowaniu bogini Amaterasu i imperialnych przodków o nadchodzącym małżeństwie i rozpoczęła się po godzinie 10 czasu lokalnego w kompleksie trzech świątyń - Kashikodokoro, Koreiden i Shinden - na terenie Pałacu Imperialnego, a całości przyglądały się także księżna Hisako i księżniczka Tsuguko, matka i siostra Ayako. Najpierw księżniczka weszła do świątyni Kashikodokoro, gdzie mają znajdować się Kososhin, duchy przodków rodziny imperialnej, następnie do Koreiden, gdzie czci się duchy poprzednich Cesarzy oraz zmarłych członków rodziny cesarskiej, a na koniec do Shinde, świątyni poświęconej japońskim bóstwom.

imperialfamilyjapan.wordpress.com

asahi.com

Księżniczka podczas tej ceremonii ubrana była w długą spódnicę o nazwie "nagabakama" i czerwoną szatę nazywaną "kouchiki", prezent od Cesarzowej Teimei (babki Cesarza Akihito) dla babci Ayako, księżnej Yuriko, wdowie po księciu Mikasa. Takie szaty nosiły wysoko postawione rangą kobiety na dworze już od okresu Heian, trwającego w latach 794-1185, której początek wyznaczało przeniesienie dworu cesarskiego z Nary do nowej stolicy, Heian-kyō (obecnie Kioto). Ayako była również uczesana w tradycyjną fryzurę zwaną "osuberakashi". W ręku niosła "hiougi", czyli wykonany z cyprysu wachlarz.


nikkei.com

asahi.com

Drugi z rytuałów, Choken no Gi, to ostatnia (lub pierwsza, jeśli kobieta ma dopiero wejść do rodziny imperialnej) audiencja u panującego Cesarza i Cesarzowej, którym także trzeba obwieścić nadchodzący ślub i związane z nim "odejście" od rodziny cesarskiej oraz pożegnać się z nimi. Tym razem ubrała białą długą suknię i po raz ostatni swój komplet imperialnej biżuterii - tiarę, naszyjnik i bransoletkę, które otrzymała z okazji 20. urodzin w 2010. Po raz ostatni także miała przypięty Order Drogocennej Korony przyznawany kobietom, najczęściej tym z japońskiej rodziny imperialnej, a stosunkowo niedawno zaczęto nim odznaczać także członkinie innych rodzin królewskich (m.in. królową Maximę, królową Silvię, królową Letizię, królową Mathilde, księżniczkę Anne czy księżną Mette-Marit.

asahi.com

asahi.com

asahi.com

Ślub Ayako i Kei odbędzie się 29 października o godzinie 11.30 (czasu lokalnego; w Polsce będzie wtedy 4.30) w świątyni Meiji Shrine, poświęconej Cesarzowi Meiji i Cesarzowej Shōken (pradziadkom obecnego Cesarza Akihito). Po nim księżniczka straci swój tytuł i przestanie należeć do rodziny imperialnej, zostanie jej jednak wypłacone jednorazowe "odszkodowanie" pieniężne (nie wiadomo, ile dokładnie będzie wynosić).

asahi.com

asahi.com

30 października na cześć nowożeńców książę Naruhito i księżna Masako wydadzą bankiet w hotelu New Otani w Tokio, tym samym, w którym odbył się taki sam bankiet weselny na cześć księżniczki Noriko, starszej siostry Ayako, i Kunimaro Senge w 2014 (był to ostatni jak do tej pory ślub w rodzinie imperialnej). Możemy się także spodziewać kolejnej, ostatniej już, konferencji prasowej z udziałem młodej pary. Prawdopodobnie odbędzie się ona po zakończeniu uroczystości ślubnych, tak jak to miało miejsce w przypadku księżniczki Noriko (inną, mniej prawdopodobną, opcją jest tuż przed bankietem, tak jak zorganizowano to na ślubie księżniczki Sayako).

asahi.com


7 komentarzy:

 1. Z tymi ślubami kobiet w Japonii to zawsze związany jest smutek. Absolutnie niesprawiedliwe,że tracą nie tylko tytuł,ale również oficjalnie miejsce w rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też tego nie mogę zrozumieć! Utrata tytułu i wykluczenie z rodziny- przykre to.
   ania_lroyal

   Usuń
 2. Każda rodzina panująca ma swoje zwyczaje i tradycje. Jedne są bardziej otwarte na zmiany,inne trzymają się swoich zasad od wielu wielu lat. Jako osoba zewnątrz cieszę się,że księżniczka odnalazła miłość i szczęście ale jest mi jednocześnie przykro,że jest to jednoznaczne z utraceniem w pewnym sensie siebie. Mam tylko nadzieję,że dla księżniczki i jej przyszłego męża dzień ślubu będzie szczęśliwym i pięknym.

  Stała czytelniczka - Ewa

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowicie wygląda ten strój i fryzura w czasie tego obrządku. Kultura Japonii jest niezwykła!
  Czy księzniczka może brać udział w rodzinnych uroczystościach, np. ślubach, czy w ogóle nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może, nadal może też widywać się z rodziną, choć oficjalnie nie w Pałacu. Nie może jedynie oficjalnie brać udziału w "państwowych" uroczystościach razem z rodziną imperialną, choć ten akurat zakaz albo nie dotyczy Sayako Kurody, albo już go zniesieno, bo mimo że nie należy już do rodziny imperialnej, to bardzo często nadal możemy ją widywać przy takich okazjach

   Usuń
 4. Z jednej strony cieszy, no a z drugiej smuci, ale fakt - kreacje piękne.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.