niedziela, 16 grudnia 2018

Aktualizacja: Chrzciny księcia Stefana!


Co za niespodzianka! Wczoraj, 15 grudnia w Królewskiej Kaplicy Andrzeja Apostoła na terenie królewskiego kompleksu w prestiżowej dzielnicy Dedinje w Belgradzie odbył się chrzest księcia Stefana, urodzonego 25 lutego synka księcia Philipa i księżnej Danici.

royalfamily.org


Królewski kompleks to kompleks rezydencji wybudowanych dla rodziny królewskiej Karađorđeviciów w latach 1924-1937, która zawiera dwie główne rezydencje: Pałac Królewski i Biały Pałac (Beli dvor). Królewska kaplica na jego terenie jest poświęcona Andrzejowi Apostołowi, świętemu patronowi rodziny królewskiej. Została wybudowana pomiędzy rokiem 1924 a 1929, w tym samym czasie co Pałac Królewski, i przylega do niego kolumnadą z półokrągłymi sklepieniami, z której roztacza się widok na północną, zachodnią i południową część Belgradu, a także na tarasowe ogrody różane.

royalfamily.org

Kaplica pokryta jest freskami namalowanymi przez rosyjskich malarzy, którzy po swojej podróży po Serbii starali się odwzorować freski z najsłynniejszych serbskich średniowiecznych klasztorów. W czasach komunizmu była wielokrotnie niszczona, jedną z widocznych do dzisiaj oznak zbezczeszczenia jest dziura po kuli na czole Chrystusa. Jako ciekawostkę dodam, że zarówno kaplicę, jak i oba Pałace i otaczające je ogrody, można zwiedzać w weekendy w okresie od kwietnia do listopada.

Książę Stefan trzymany przez ojca chrzestnego, księcia Alexandra - royalfamily.org

Datę, jak i inne szczegóły ceremonii, trzymano w tajemnicy aż do ostatniej chwili. Wybór rodziców chrzestnych także był dla nas niespodzianką, jako że pewnie większość, jeśli nie wszyscy, spodziewali się księcia Petera (starszego brata księcia Philipa) i księżniczki Victorii ze Szwecji, którzy byli świadkami na ubiegłorocznym październikowym ślubie Philipa i Danici. Zamiast nich rodzicami chrzestnymi księcia Stefana zostali:

-książę Alexander (brat bliźniak księcia Philipa)
-Pani Petra Lazarevic
-Pan Dusan Antunovic

Petra Lazarevic i Dusan Antunovic są długoletnimi przyjaciółmi pary książęcej.

Od lewej: Petra Lazarevic, Danica, Stefan i Philip, Dusan Antunovic, książę Alexander- royalfamily.org

royalfamily.org

Chrztu dokonał Patriarcha Serbii Irinej, a pomagał mu Biskup Lavrentije z eparchii (odpowiednik zachodniej diecezji) Šabac, który w 1985 udzielił ślubu księciu Alexandrowi (dziadkowi księcia Stefana) i księżnej Katherine, a także ochrzcił księcia Philipa i księcia Alexandra. Zgodnie z prawosławnym zwyczajem, chrzest dokonał się przez trzykrotne - dla podkreślenia uczestnictwa w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa - zanurzenie księcia w wodzie z Dunaju, Morawy i Driny, trzech rzek przepływających przez Serbię. Patriarcha wypowiadał przy tym formułę "Chrzczony jest sługa Boży (imię, w tym przypadku Stefan) w imię Ojca, i Syna, i Świętego Ducha."

royalfamily.org

Książę Stefan był ubrany w oryginalną szatę, którą w dniu swojego chrztu w 1923 w Belgradzie nosił jego pradziadek, król Peter II, ostatni król Jugosławii (którego ojcem chrzestnym został król George VI, ojciec obecnej brytyjskiej królowej). Jak podano, szata przeszła długą drogę, by znaleźć się z powrotem w serbskiej rodzinie królewskiej. Została zwrócona "pierwotnym" właścicielom przez niejaką Janette Vincent, do której trafiła przez żonę brata jej dziadka, pannę Ramsey, która w czasach dzieciństwa późniejszego króla Petera mieszkała z jego nianią. Szata znalazła się następnie w rękach ojca, siostry i ostatecznie samej Janette Vincent, która postanowiła skontaktować się z serbską rodziną królewską, aby im ją oddać.

Od lewej: księżna Katherine, Biskup Lavrentije, książę Philip, księżna Danica, książę Stefan, książę Alexander, Patriarcha Serbii Irinej, księżniczka Maria da Gloria, Cile i Beba Marinkovic - royalfamily.org

Po zakończonym chrzcie książę Stefan został odznaczony Wielkim Krzyżem Królewskiego Orderu Gwiazdy Karađorđe (1. klasy), najwyższym odznaczeniem Dworu Królewskiego i najwyższym odznaczeniem cywilnym i wojskowym Serbii. Order został ustanowiony królewskim dekretem przez króla Petera I 1 stycznia 1904 roku z okazji jego niedawnego wstąpienia na tron Serbii i przypadającej w tamtym czasie 100. rocznicy pierwszego powstania Serbów przeciwko Imperium Osmańskiemu, które z czasem zmieniło się w Serbską Rewolucję, wojnę o niepodległość. Poza Wielkim Krzyżem przyznanym z okazji chrztu Stefanowi, Order posiada również cztery inne, niższe klasy: Wielkiego Oficera, Dowódcy, Oficera oraz Medal Rycerza/Damy. 

royalfamily.org

Początkowo Order przyznawano wyłącznie obywatelom Serbii w zamian za zasługi na rzecz monarchii, narodu serbskiego lub państwa serbskiego, choć obecnie może być przyznany także obcokrajowcom. Po rozpadzie Jugosławii odznaczenie zniesiono, jednak w 2010 rząd serbski postanowił je przywrócić. Dwa lata później pierwszą osobą odznaczoną Orderem po jego przywróceniu został słynny tenisista Novak Djokovic.

Od lewej: David Andrews, książę Alexander, Alexander Andrews, Madlena Zepter, dalej, za księżną Katherine, Betty Roumeliotis, książę Mihailo i Angeliki Andrews Margariti - royalfamily.org

Na chrzcinach obecni byli: książę Alexander, pretendent do tronu Serbii i ojciec księcia Philipa, z żoną, księżną Katherine, księżniczka Maria da Gloria Orléans i Bragança, księżna Segorbe, matka księcia Philipa, księżniczka Anne z Francji (młodsza siostra obecnego hrabiego Paryża Henri’ego, pretendenta do tronu Francji z linii orleańskiej), księżna Kalabrii i matka chrzestna księcia Philipa, rodzice Danici, Beba i Cile Marinkovic, David Andrews, syn księżnej Katherine z pierwszego małżeństwa, z żoną, Angeliki Andrews Margariti, i synem Alexandrem, Betty Roumeliotis, siostra księżnej Katherine, książę Mihailo (najmłodszy syn księcia Tomislava, młodszego brata króla Petera II i tym samym stryja księcia Alexandra), a także Maja Gojković, przewodnicząca serbskiego Parlamentu (Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii) oraz Madlena Zepter, serbska bizneswoman, fundatorka i właścicielka m.in. Madlenianum Opera and Theatre w Belgradzie, Madl'Art - piewszego domu aukcyjnego w Serbii, czy Madl'Or, firmy działającej w dziedzinie sztuki.

royalfamily.org

Z okazji chrztu w Pałacu Królewskim otwarto wystawę "Królewskie Ceremonie", na której znalazły się zdjęcia z różnych ceremonii rodziny królewskiej na przestrzeni lat: koronacji Petera I, ślubu króla Alexandra I i królowej Marii (urodzonej jako księżniczka rumuńska, w dzieciństwie nazywana Mignon. Więcej tutaj), chrztu króla Petera II, ślubu króla Petera i królowej Alexandry (córki króla Grecji Alexandrosa i Aspasii Manos), chrzcin księcia Alexandra, ślubu księcia Alexandra i księżnej Katherine czy chrzcin księcia Petera oraz książąt Philipa i Alexandra.

royalfamily.org

Książę Stefan przyszedł na świat w Belgradzie 25 lutego tego roku, jako pierwsze dziecko księcia Philipa i księżnej Danici z Serbii, którzy pobrali się zaledwie kilka miesięcy wcześniej, 7 października 2017. Książę Philip jest drugim z trzech synów księcia Alexandra i księżniczki Marii da Glorii. Ma starszego brata, księcia Petera, i młodszego brata bliźniaka, księcia Alexandra. 

Prezenty dla księcia Stefana od księcia Alexandra i księznej Katherine - royalfamily.org

Księżna Danica opublikowała też dwa inne zdjęcia na swoim Instagramie...
Krštenje našeg Stefana❤️15.12.2018 The baptism of our baby Stefan Патријарх српски Иринеј крстио је Стефана у Дворској капели у Београду. Наш Стефан крштен је водом из Дунава, Мораве и Дрине а око врата му је стављен дар Хиландарског Игумана, крстић освештан на делу Часног крста на коме је разапет Исус Христос, а који је Свети Сава пре осам векова донео у Хиландар из Никеје. Стефан био је обучен у одело које је на свом крштењу носио његов прадеда Краљ Петар II 1923.godine.
Post udostępniony przez Dana MAAR (@danamaar)

...i trzecie, z drugiego dnia, kiedy to mały Stefan po raz pierwszy przyjął Komunię Święta. W wierze prawosławnej wszystkie trzy sakramenty - chrzest, bierzmowanie i Eucharystia - przyjmowane są razem (Eucharystia jest później oczywiście przyjmowana wielokrotnie).


Na sam koniec zostawiam Was z filmikiem.


9 komentarzy:

 1. chrzyty przynajmniej dla mnie pięknym przerzyciem

  OdpowiedzUsuń
 2. Słodziak :)
  Ciekawa kreacja jak na chrzciny- długa,połyskliwa,wiśniowa suknia.Choć przychylam się bardziej do pastelowych wersji,Danica wygląda świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ z niego słodziak :)  ksiezna-meghan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mogę się doczekać podsumowania roku, ten post podsumowujący uwielbiam najbardziej:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z niecierpliwoscia czekam na aktualizacje :)
  Klimat tego chrztu - taki nieco egzotyczny, tajemniczy...
  Bardzo bym chciała wiedziec kim sa osoby prezentowane na zdjęciach. Czy tendencja do niskiego wzrostu i sporej otyłosci, jak widac szczegolnie u mezczyzn - to cecha serbskiej RK? Czy to "zewnetrzni" goscie?
  Danica ubrana niezwyczajnie jak nas przyzwyczaily zachodnioeuropejskie mamy, ale.... elegancko, stylowo! a maluch faktycznie slodki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na zdjęciach jest głównie rodzina, za wyjątkiem trzeciego od dołu gdzie widać chrzestnych, m.in. księcia Alexandra, reszta to chrzestni wybrani spośród przyjaciół.
   Niestety na aktualizację musicie jeszcze poczekać, ten tydzień jest dla mnie naprawdę ciężki, a do tego wszystkiego internet odmówił posłuszeństwa więc prawdopodobnie dopiero w sobotę będę mogła się za nią zabrać

   Usuń
 6. Mały przystojniak ze Stefana, fajnie zobaczyć zdjęcia z chrztu :)
  ania_lroyal

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.