niedziela, 10 czerwca 2018

Srebrny jubileusz księcia Naruhito i księżnej Masako


Wczoraj książę Naruhito i księżna Masako świętowali 25. rocznicę ślubu. Z tej okazji wydano serię oficjalnych zdjęć wykonanych w ogrodach ich rezydencji,  Pałacu Tōgū, do których pozowali w towarzystwie pupila, Yuri, oraz oficjalne oświadczenia pary książęcej, w którym odpowiedzieli na pytania dziennikarzy.

asahi.com


Jak czytamy w oświadczeniu, książę koronny chce podarować żonie z okazji srebrnej rocznicy ślubu srebrny medal, aby wyrazić uznanie dla jej wsparcia po 25 latach małżeństwa.
Stojąc w obliczu trudności, kontynuuje różne wysiłki i wspiera mnie i Aiko, naszą córkę, za co jestem bardzo wdzięczny ~ książę Naruhito
Z okazji 10. rocznicy ślubu w 2003 książę podarował żonie "nagrodę za wysiłek" oraz "nagrodę wdzięczności".

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt

Natomiast księżna koronna złożyła "najserdeczniejsze podziękowania Księciu Koronnemu za to, że zawsze był miły i pomagał mi odkąd zachorowałam". Jej prezentem dla męża był list z podziękowaniami - podobny podarowała mężowi Cesarzowa Michiko z okazji ich srebrnej rocznicy ślubu w 1984, jeszcze zanim stali się Parą Cesarską.

Następca Tronu także odniósł się do choroby żony, mówiąc, że Masako "robi wszystko, co w jej mocy, aby dojść do siebie" i wyraził nadzieję, że Japończycy nadal będą podejmować "długotrwałe i ciepłe" wysiłki, aby jej w tym pomóc.

mainichi.jp

Japońskie gazety dotarły także do byłego doradcy książęcej pary. W rozmowie przyznał, że na odzyskanie zdrowia przez księżną miało wpływ poświęcenie jej męża, który "nie spał całą noc, kiedy i ona nie mogła zasnąć, nawet jeśli następnego ranka miał oficjalne obowiązki".

Jeden ze starszych urzędników pałacowych natomiast powiedział, że Masako po tym, jak zostanie Cesarzową w przyszłym roku, prawdopodobnie nadal będzie kontynuowała leczenie. "Sposób, w jaki para pomagała sobie w trudnych chwilach, musi zdobyć uznanie społeczeństwa" - dodał.

mainichi.jp

O chorobie Masako, którą zdiagnozowano w 2003 jako "zaburzenie adaptacyjne", po raz pierwszy publicznie wypowiedział się Naruhito na konferencji prasowej w maju 2004. Potwierdził, że doświadczyli wydarzeń, które "przekreśliły karierę Masako jako dyplomatki, jak również jej osobowość". Wypowiedź wywołała zapewne wiele oburzenia na Dworze, bo nie była konsultowana z Cesarzem. Swoje "ubolewanie" z powodu całej sytuacji wyraził młodszy brat Naruhito, książę Fumihito.

asahi.com

Jednak równocześnie z całej Japonii zaczęły napływać głosy wsparcia dla księżnej koronnej, podobnie jak niemal pół wieku wcześniej, kiedy na jaw wyszła chęć Cesarza Akihito, by ożenić się z kobietą "z ludu", Michiko. To kolejny dowód na to, że zwykli Japończycy mogą nieraz więcej zdziałać niż członkowie rodziny cesarskiej... Jak podaje źródło z Agencji Dworu Imperialnego, słowa wsparcia bardzo wtedy pomogły Masako.

mainichi.jp

Jako że to ostatnia rocznica ślubu pary książęcej zanim Naruhito wstąpi na tron w przyszłym roku, nie zabrakło odniesień do ich przyszłej roli. Książę koronny w wydanym oświadczeniu powiedział, że uważa za ważne wypełnianie roli "symbolu państwa" zgodnie z konstytucją oraz przy zachowaniu długiej tradycji rodziny cesarskiej. Dodał, że istotne jest również, aby zastanawiać się, jak reagować na zmiany społeczne wykonując swoje obowiązki.

Twitter

Natomiast księżna Masako spojrzała wstecz na 25 lat małżeństwa. "Było wiele [chwil] radości, ale i smutku", przyznała, dodając, że nadal będzie myśleć o Japończykach dotkniętych katastrofami naturalnymi, takich jak mieszkańcy Tōhoku, regionu, które zostało nawiedzone przez Wielkie Trzęsienie Ziemi i tsunami w 2011. Jednocześnie "będzie zaangażowana w społeczeństwo", myśląc o tym, co ważne dla Japończyków i ludzi na całym świecie, "modląc się o ich szczęście". Dodała, że zawsze będzie miała w pamięci wizyty Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko na terenach objętych klęskami żywioływmi, podczas których spotykali się z ich ofiarami.

asahi.com

Para książęca swój jubileusz świętowała prywatnie, ale wieczorem zorganizowali przyjęcie w Pałacu Tōgū, podczas której odebrali gratulacje i prezenty od gości, w tym, według słów Agencji, cyprysika japońskiego (jp. hinoki), pochodzący z Japonii gatunek rośliny występujący na Honsiu, Kiusiu i Tajwanie, który jest uprawiany w wielu krajach na całym świecie jako roślina ozdobna.

asahi.comZapraszamy Was także tutaj do innego postu na temat pary. Nie zapomnijcie też zagłosować w ankiecie na stylizację miesiąca tutaj.


Źródło: mainichi.jp, asahi.com, channelnewsasia.com

4 komentarze:

 1. To straszne że agencja wpedzila Masako w chorobę mam jednak nadzieję że będziemy coraz częściej widywac ją uśmiechniętą nie tylko na zdjęciach z sesji

  OdpowiedzUsuń
 2. To chyba najbardziej nieformalne i naturalne oficjalne zdjęcia z japońskiego dworu,jakie widziałam. Masako wygląda zdecydowanie lepiej,ale walka z depresją na pewno nie jest łatwa i szybka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że choroba nie powróci do Masako, kiedy zostanie cesarzową. Szkoda, że ich córka nie odziedziczy tronu

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdjęcia są urocze, po raz pierwszy nie wyglądają na sztuczne Na twarzy Masako widać szczery uśmiech.
  Życzę im szczęścia a Masako szybkiego powrotu do zdrowia!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.