środa, 26 grudnia 2018

O tym było głośno w 2018


Święta Bożego Narodzenia, a przede wszystkim związany z nimi koniec roku stanowią doskonały moment, by przypomnieć sobie wszystkie tegoroczne wydarzenia. Tak jak w ubiegłych latach, podzieliłyśmy podsumowanie roku na kilka osobnych postów, które będziemy publikować w najbliższym czasie. Zaczynamy!

Edukacja

8 stycznia księżniczka Charlotte rozpoczęła naukę w przedszkolu Willcocks Nursery School w Londynie. Podobnie jak w przypadku jej starszego brata, tego dnia księżniczce towarzyszyli tylko rodzice, a księżna wykonała zdjęcia, które zostały później opublikowane.


Pod koniec maja księżniczka Salma ukończyła The International Academy w Ammanie.

Queen Rania Twitter / Queen Rania Facebook / Queen Rania Instagram

Na początku czerwca księżniczka Kako, młodsza córka księcia i księżnej Akishino oraz druga z trzech wnuczek Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko zakończyła roczny program wymiany studenckiej, w ramach którego studiowała na Wydziale Sztuki, Nauk Humanistycznych i Kultury Uniwersytetu Leeds.

Twitter

26 czerwca książę Nikolai, starszy syn księcia Joachima i jego pierwszej żony, obecnej hrabiny Alexandry, ukończył Herlufsholm Skole. W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina: rodzice, macocha i młodszy brat.
W sierpniu natomiast rozpoczął swoją wojskową edukację w Hærens Sergentskole.

Twitter / newmyroyals.com

Księżniczka Aiko natomiast część lata spędziła w Eton College w Wielkiej Brytanii, gdzie wzięła udział w letniej szkole. W czasie swojego pobytu - pierwszego samodzielnego poza granicami Japonii - razem z klasą odwiedziła Londyn, Portsmouth czy Oksford.

Twitter

Księżniczka Elisabeth z Belgii pod koniec lata rozpoczęła naukę na United World College of the Athlantic w Walii. Przed wyjazdem księżniczka została czule pożegnana przez młodsze rodzeństwo.Swój pierwszy dzień w szkole ma za sobą już także księżniczka Estelle, która 21 sierpnia poszła do zerówki w szkole Manilla na Djurgården w Sztokholmie.We wrześniu po raz pierwszy do przedszkola poszły bliźnięta z Monako, Jacques i Gabriella. Rodzice, książę Albert i księżna Charlene wybrali dla nich La Petite Ecole w Monako. Dumna mama podzieliła się z Nami zdjęciami z tego wielkiego dnia.
Post udostępniony przez HSH Princess Charlene (@hshprincesscharlene)Zdrowie

W mijającym roku nie obyło się niestety bez problemów zdrowotnych, z którymi zmagała się część rodzin królewskich. W czasie styczniowego pobytu w Australii Zarę i Mike'a Tindall'ów dopadły dolegliwości żołądkowe. Mike poczuł się lepiej dużo szybciej niż żona, dlatego też pojawił się na VIP Race Day w ramach Magic Millions, na której początkowo mieli pojawić się oboje. W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że z całej trójki na szczęście jedynie Mia pozostała zdrowa.

W styczniu rozchorowała się także inna para - księżniczka Victoria i książę Daniel. Oboje się przeziębili, niestety Następczyni Tronu bardziej niż jej mąż, dlatego też nie wzięła udziału w wizycie państwowej Prezydenta Islandii.

dailymail.co.uk / royalcorrespondent.com

11 lutego księżniczka Ariane złamała nadgarstek w czasie jazdy na łyżwach i przez najbliższe trzy tygodnie miała założony gips, jednak wzięła udział w tradycyjnej sesji zimowej w Lech kilka tygodni później.

koninklijkhuis.nl

W lutym podczas ferii zimowych w St Moritz Lady Louise, córka hrabiego i hrabiny Wessex doznała kontuzji, najprawdopodobniej w czasie jazdy na nartach. Jak sugerowały media, złamała wówczas nogę.

dailymail.co.uk

Pod koniec lutego król Mohammed VI pomyślnie przeszedł operację serca w klinice Ambroise Paré w Paryżu. Zgodnie z oświadczeniem lekarzy, przeprowadzone badania ujawniły u monarchy migotanie przedsionków.

Twitter

W połowie marca księżna Mette-Marit poddała się "drobnej procedurze chirurgicznej" mającej wyeliminować jej problemy zdrowotne, przypuszczalnie zawroty głowy, na jakie cierpiała od pewnego czasu. Operacja przebiegła pomyślnie, a księżna udała się na wypoczynek do Meksyku.
Natomiast jej teściowi, królowi Haraldowi, nieco ponad miesiąc później zaczął dokuczać ból w stopie, z powodu którego musiał przejść na zwolnienie lekarskie, a jego obowiązki jako regent przejął książę Haakon. Więcej na ten temat pisała Wam Justyna klik.

Jørgen Gomnæs / The Royal Court

Kłopoty zdrowotne nie ominęły niestety także króla Juana Carlosa i księcia Edynburga. Obaj zmagali się z podobnymi problemami. Na początku kwietnia były hiszpański król poddał się operacji wymiany implantu stawu kolanowego (podobną operację przeszedł już w 2011). Natomiast u księcia Philipa wymieniono endoprotezę stawu biodrowego. Biodro dokuczało księciu już w marcu, dlatego też nie towarzyszył królowej podczas corocznego rozdawania jałmużny ani nie pojawił się na Mszy Wielkanocnej w Kaplicy św. Jerzego. Obie operacje zakończyły się sukcesem.

metro.co.uk / elnacional.cat

W kwietniu król Albert przeszedł dwie operacje wymiany zastawki aortalnej w Klinice Uniwersyteckiej Saint-Luc. Król od kilku lat cierpi na chorobę wieńcową (dlatego też w 2002 przeszedł operację pomostowania). Oba zabiegi zakończyły się sukcesem i król 2 maja mógł opuścić szpital, by kontynuować rekonwalescencję w domu. Więcej na ten temat pisała Wam Justyna tutaj.

worldroyalfamily.blogspot.com

W miajającym roku najlepszym zdrowiem nie cieszył się też niestety książę Ernst August senior. On jednak, w przeciwieństwie do przynajmniej części poprzednich "bohaterów", sam się do takiego stanu doprowadził. Po ślubie młodszego z synów, Christiana, trafił do szpitala w Peru z powodu, jak podał wówczas jego rzecznik, "zatrucia pokarmowego", co jest o tyle dziwne, że żaden z gości weselnych - a wśród nich znaleźli się przecież i tacy spoza Ameryki Południowej - nie skarżył się na podobne dolegliwości. Niemieckie media spekulowały, że jego stan był spowodowany zbyt dużą ilością spożytego alkoholu. Kilka dni później został wypuszczony, ale dwa miesiące później wrócił do niego z powrotem, tym razem w Austrii, także po suto zakrapianej imprezie, które skutkowały omdleniem i majaczeniami alkoholowymi. Po dwóch tygodniach na oddziale intensywnej terapii został wypisany do domu.

vip.de

Tymczasem w maju królowa Elżbieta poddała się chirurgicznej operacji usunięcia zaćmy w szpitalu Króla Edwarda VII w Londynie, dlatego też podczas Epsom Derby oraz jednego z Garden Parties w ogrodach Pałacu Buckingham musiała nosić ciemne okulary.
Podobny zabieg jesienią przeszła inna monarchini - królowa Małgorzata. Jak podano do wiadomości już po fakcie, operacja przebiegła pomyślnie, nie wywołując żadnych niepożądanych rezultatów.

dailymail.co.uk

Ze znacznie poważniejszymi kłopotami zdrowotnymi zmagała się księżniczka Christina, młodsza siostra księżniczki Beatrix, byłej królowej Holandii. Pod koniec czerwca poinformowano, że jesienią 2017 zdiagnozowano u niej raka kości. Jej stan jest stabilny, a sama księżniczka "czuje się dobrze w pewnych okolicznościach i uważa, że jej choroba jest stanem przewlekłym, z którym jednak może żyć".

nos.nl

Początek lipca przywitał Nas nowościami z Japonii - zaręczynami księżniczki Ayako z Kei Moriyą, ale też niestety niepokojącym komunikatem o stanie zdrowia Cesarza Akihito. Rano Cesarz zgodnie z tradycją miał razem z małżonką pogratulować księżniczce zaręczyn, niestety jego obecność odwołano z powodu zawrotów głowy i nudności spowodowanych niedokrwistością mózgu. Agencja poinformowała, że nad ranem Cesarz zaczął się pocić, więc jego małżonka wezwała lekarzy. Zbadano go i mimo że nie miał gorączki zdecydowano się odwołać wszystkie zaplanowane tego dnia spotkania.

Franck Robichon/Pool via Reuters

Kilka dni później do szpitala trafił książę Odysseas-Kimon, trzeci syn księcia Pavlosa i księżnej Marie-Chantal, z powodu wstrząsu anafilaktycznego - silnej reakcji alergicznej mogącej doprowadzić nawet do śmierci. Przyczyną okazało się sushi, które - jak opisywała później na swoim blogu Marie-Chantal - cała rodzina zamówiła do domu. Dosłownie kilka minut po ich zjedzeniu, Odysseas zaczął skarżyć się na ból brzucha, pojawił się niekontrolowany kaszel i świszczący oddech, a później zrobił się cały czerwony na twarzy, "(...) pojawiła się wysypka, a jego usta zrobiły się purpurowe" - opisywała księżna. Na szczęście, para natychmiast zawiozła syna na pogotowie, gdzie udzielono mu pomocy.

Twitter

W lipcu z drobniejszymi kłopotami zdrowotnymi zmagał się książę Albert. Pałac poinformował, że za namową lekarzy książę zdecydował się zmniejszyć liczbę wyjść z powodu "zmęczenia".

Także w lipcu do szpitala w Città di Castello trafił książę Emmanuele Filiberto. Przyczyną okazało się uszkodzenie lewego ścięgna Achillesa, którego nabawił się podczas gry w tenisa. Książę pomyślnie przeszedł operację prowadzoną przez zespół ortopedów na czele z Leonardo Dinoi.

perugiatoday.it

W połowie sierpnia 86-letnia królowa Sirikit została przyjęta do szpitala Chulalongkorn z powodu gorączki i kaszlu, a przeprowadzone badania wykazały, że miała grypę. Lekarze zastosowali odpowiednie leki i stan królowej zaczął się poprawiać. Ze szpitala wyszła pod koniec sierpnia.
Wkrótce potem w szpitalu znalazła się także jej bratanica i równocześnie była synowa, pierwsza żona króla Mahy Vajiralongkorna, księżniczka Soamsawali, a to z powodu obrzęku prawej nogi, do której wdało się zakażenie. Zgodnie z wydanym oświadczeniem, po podaniu leków początkowo poczuła się dobrze, ale po kilku dniach doznała "lekkiego osłabienia prawej ręki, bez uczucia drętwienia". Po przeprowadzeniu kolejnych badań wykazano niedobór krwi w niektórych obszarach mózgu wymagającego podania dodatkowych leków i dalszej obserwacji. Wkrótce także i ją wypisano ze szpitala.

Twitter

Kłopoty zdrowotne dopadły także Następcę Tronu Danii, który na początku września poddał się operacji z powodu wypadnięcia dysku. Operacja przebiegła zgodnie z planem i książę opuścił szpital, potem jednak czekała go rehabilitacja, w związku z czym przez kilka tygodni nie pełnił publicznych obowiązków.

hellomagazine

Jak podano do wiadomości publicznej w październiku, u księżnej Mette-Marit zdiagnozowano idiopatyczne zwłóknienie płuc, bardzo poważną chorobę, której przyczyny nie są jeszcze do końca znane, w związku z czym nie ma obecnie skutecznego lekarstwa. Jednak wykrycie choroby na wczesnym etapie, jak w większości przypadków, polepsza rokowania. Zgodnie z komunikatem Dworu, księżna pozostanie pod opieką lekarzy ze szpitala z Oslo i zagranicznych specjalistów i nadal będzie się starała wykonywać swoje obowiązki. "Chociaż taka diagnoza czasowo ograniczy moje życie, cieszę się, że choroba została tak wcześnie wykryta. Moim celem nadal jest pracować i uczestniczyć w oficjalnym programie tak bardzo, jak to możliwe" - powiedziała księżna.

Jørgen Gomnæs / Det kongelige hoff

Z kolei na początku listopada odwołano zbliżającą się podróż królowej Maximy do Tanzanii z przyczyn zdrowotnych. Lekarze podejrzewali zakażenie jelitowe i zalecili królowej odpoczynek.

unofficialroyalty.com

Mijający rok nie okazał się zbyt łaskawy także dla zdetronizowanych rodzin królewskich. Pod koniec listopada u Yasmine Pahlavi, żony Rezy Pahlaviego, ostatniego Następcy Tronu Iranu i tym samym synowej ostatniej Cesarzowej Farah Pahlavi, wykryto raka piersi. Yasmine poinformowała o tym, zamieszczając na swoim Facebooku poniższy wpis. Napisała w nim m.in. "To trudny czas, ale inspiruje mnie siła i odwaga kobiet w Iranie." Wyraziła też nadzieję, że dzięki temu doświadczeniu będzie miała okazję, by zwrócić powszechną uwagę na ten problem dotykający każdego roku aż 1,5 miliona kobiet na całym świecie.
Wkrótce później przeszła mastektomię, operacja zakończyła się po myśli lekarzy, a sama Yasmine na bieżąco dzieli się z Nami postępami w rekonwalescencji za pośrednictwem swoich kont społecznościowych.
Przeprowadzki

Styczeń upłynął pod znakiem przeprowadzek, zwłaszcza w tych zdetronizowanych rodzinach królewskich i książęcych. Z powrotem do Rumunii przeniósł się były książę Nicholas (wnuk ostatniego króla Rumunii Mihai'a), który po utracie tytułu w 2015 został zmuszony żyć na emigracji. Po śmierci dziadka przypuszczalnie dostał zgodę na powrót do Ojczyzny od ciotki, księżniczki Margarety.
W tym samym miesiącu z Londynu na stałe do Hanoweru przeprowadzili się także książę Ernst August VI i księżna Ekaterina. Tak jak przewidywano tuż po ich ślubie, małżonkowie wprowadzili się do rezydencji księcia Fürstenhaus na terenie ogrodów Herrenhausen, zaledwie kilka tygodni przed przyjściem na świat córeczki.
Wraz z początkiem roku do Poczdamu niedaleko Berlina mieli wprowadzić się książę Georg Friedrich, pretendent do tronu Niemiec, i księżna Sophie z czwórką pociech. Do tej pory mieszkali w Bremie i tam też na świat przyszły ich dzieci: bliźniaki Carl Friedrich i Louis Ferdinand, Emma Marie oraz Heinrich.

pinterest / neuepresse.de / profimedia.cz

Natomiast w kwietniu miejsce zamieszkania zmieniła księżniczka Eugenie. Razem z narzeczonym Jack'iem Brooksbank wprowadziła się do Ivy Cottage na terenie Pałacu Kensington.

goodhousekeeping.com

Jesienią czekały Nas - a ściślej biorąc royalsów - kolejne przeprowadzki. Jak podano na początku lata, Dziedziczny Wielki Książę Guillaume i Dziedziczna Wielka Księżna Stephanie we wrześniu zamieszkali w Londynie. Książę rozpoczął szkolenie podyplomowe w Royal College of Defence Studies RCDS, aby zdobyć dodatkową wiedzę potrzebną w wykonywaniu późniejszych obowiązków jako Wielki Książę. Z kolei księżna zaczęła studiować historię sztuki w Sotheby's Institute.

Twitter

Także jesienią przeprowadziła się księżniczka Madeleine z rodziną. Jak podano latem, rodzina przeniosła się z Londynu do Stanów Zjednoczonych, tym razem na Florydę. Madeleine i Chris w początkowych latach małżeństwa mieszkali w Nowym Jorku, gdzie się poznali, tutaj także przyszła na świat ich pierwsza córka Leonore. Przypuszczalnie wprowadzli się do mieszkania z pięcioma sypialniami, które Chris kupił prawdopodobnie w zeszłym roku.

Lena Ahlström/Kungahuset.se

Latem książę Jaime Bourbon-Parma i księżna Viktória z córkami przeprowadzili się z Watykanu, gdzie książę przez ostatnie cztery lata piastował funkcję Ambasadora Holandii, do Genewy. Po wakacjach Jaime miał rozpocząć pracę dla ONZ UNHCR, która zajmuje się uchodźcami.

Twitter


Pałac Elisabeta, czyli spór między rodziną królewską a rumuńskim rządem

Rok 2017 nie zakończył się dobrze dla rumuńskiej rodziny królewskiej, a 2018 też nie zaczął się najlepiej, poinformowano bowiem, że do 5 lutego rodzina będzie musiała wyprowadzić się z Pałacu Elisabeta w związku z wygaśnięciem umowy między rządem a zmarłym królem Mihai'em. Jak na początku sugerowano, wyprowadzka miała być krótkotrwała, dopóki nie zostanie zawarta podobna umowa z księżniczką Margaretą, co miało być czystą formalnością. Niestety, kilka dni później rumuński rząd wydał "negatywną opinię na temat projektu ustawy" pozwalającej rodzinie królewskiej nadal korzystać z Pałacu Elisabeta. Wydaje się, że na wydanie takiej opinii mógł mieć wpływ ówczesny premier Rumunii, który nie krył swojej niechęci do przedłużenia umowy, a kilka dni po wybuchu afery podał się do dymisji. (Więcej) Na początku lutego poinformowano, że księżniczka Margareta i książę Radu nadal będą mogli korzystać z Pałacu, ale co miesiąc będą płacić rządowi za jego wynajem. Nowa premier, Viorica Dăncilă, okazała się przychylniejsza rodzinie królewskiej.

romania-insider.com


Królewski recykling

Kolejna informacja może nie jest czymś, o czym było bardzo głośno, niemniej jednak jest bardzo interesująca. 5 stycznia podczas rodzinnego lunchu w Pałacu Zarzuela z okazji 80. urodzin króla Juana Carlosa królowa Letizia założyła sukienkę, której identyfikacja sprawiła niemały problem fankom stylu królowej. Dopiero kilka dni później Elizabeth z bloga Queen Letizia Style (KLIK) rozwiązała zagadkę. Okazało się, że królowa Letizia ubrała sukienkę noszoną przez jej teściową, królową Sofię w listopadzie 1984.
Nie był to odosobniony przypadek. Zaledwie tydzień temu podczas ceremonii wręczenia nagród National Fashion Industry Awards królowa Letizia ponownie (i zapewne nie po raz ostatni) pokazała się w sukience królowej Sofii, tym razem czerwonej.

ecestaticos.com / queenletiziastyle.comKreację sprzed dekad nosiła także księżniczka Anne, kiedy na początku marca razem z rodziną uczestniczyła w nabożeństwie z okazji Dnia Wspólnoty Narodów, co natychmiast zauważyli dziennikarze. Kremowy płaszczyk księżniczka miała na sobie już w 1985 na derbach w Epsom, wtedy tylko dobrała do niego inne dodatki. Córka królowej wielokrotnie pokazywała się w ubraniach, które już raz nosiła, niekiedy po raz ostatni kilkadziesiąt lat wcześniej.

today.com

Dla porządku warto dodać, że to oczywiście nie jedyne członkinie rodzin królewskich, które lubią modowy recykling. W kreacjach swojej matki królowej Silvii wielokrotnie pokazywała się już księżniczka Victoria.


Przełożony ślub

Początek lutego przywitał nas sensacyjnym oświadczeniem Agencji Dworu Imperialnego, w którym przesunięto ślub księżniczki Mako, najstarszej wnuczki Cesarza Akihito, i Kei Komuro na rok 2020. Ślub planowano pierwotnie 4 listopada 2018. Jako powód Agencja podała "niewystarczającą ilość czasu potrzebnego na jego zorganizowanie". Księżniczka Mako w wydanym oświadczeniu potwierdziła, że była to ich wspólna decyzja i dodała, że kiedy w maju 2016 pojawiły się pierwsze przecieki o jej zaręczynach z Kei Komuro, którego poznała na studiach w Tokio, para nie była jeszcze przygotowana na ogłoszenie zaręczyn, które musiały w związku z tym zostać przyspieszone. W dalszej części komunikatu księżniczka powiedziała, że decyzja o przełożeniu ślubu jest spowodowana "niedojrzałością": "Chciałabym myśleć o małżeństwie głębiej i konkretniej, dać sobie wystarczająco dużo czasu na przygotowanie naszego małżeństwa oraz [życia] po ślubie". Oczywiście, pojawiły się spekulacje, że para zdecydowała się przesunąć ślub z powodu jakichś nieporozumień między sobą, ale rzecznik Agencji natychmiast je uciął, podając, że "chęć obojga, by się pobrać, się nie zmieniła". Później media dotarły do informacji, że księżniczka chciała uczestniczyć w abdykacji dziadka i wstąpieniu na tron jej stryja Naruhito w 2019, a wcześniejszy ślub, po którym straci swój tytuł i przestanie należeć do rodziny imperialnej, by jej to uniemożliwił. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj i tutaj.

asahi.com


Książę Nikolai modelem

Kiedy pod koniec sierpnia 2017 książę Nikolai skończył 18 lat, wielu zaczęło się zastanawiać, co będzie robił i gdzie będzie pracował. Zagadka rozwiązała się w połowie lutego, kiedy najstarszy wnuk królowej Małgorzaty i księcia Henrika pojawił się na wybiegu w ramach Londyńskiego Tygodnia Mody. Książę swoją karierę w modelingu rozpoczął od pracy dla agencji Scoop Models.

Twitter


Rasistowskie komentarze

W lutym, na cztery miesiące przed ślubem, do Pałacu Kensington dotarła koperta adresowany do księcia Harry'ego i Meghan Markle. Pracownicy znaleźli w niej list z rasistowskimi pogróżkami oraz biały proszek, który na szczęście okazał się nieszkodliwy. Sprawą zajął się Scotland Yard.

dailymail.co.uk


Nieślubny syn księciem

Pod koniec lutego nieślubny syn księcia Parmy Carlosa (kuzyna Willema-Alexandra), Hugo Klynstra, otrzymał tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Carlosa Hugo Roderika Sybrena. Hugo Klynstra urodził się 20 stycznia 1997, a jego matką jest była partnerka Carlosa, Brigitte (Gitte) Klynstra, z którą spotykał się jeszcze przed poznaniem Annemarie. Książę nie wyparł się ojcostwa, ale też nigdy oficjalnie nie uznał Hugo za swojego syna, który po osiągnięciu pełnoletności dwa lata temu wystąpił z wnioskiem o przyjęcie nazwiska biologicznego ojca. Książę Parmy starał się temu zapobiec, podobnie jak nadaniu synowi tytułu księcia, ale jego sprzeciw został uznany za bezpodstawny.

Twitter


Rozwód w Maroku

Mijający rok zaskoczył Nas niezbyt przyjemnymi "niespodziankami" z Maroka. W połowie marca hiszpańskie media podały sensacyjną informację, że król Maroka Mohammed VI i księżna Lalla Salma rozwiedli się! Zdaniem prasy, miało to tłumaczyć tajemniczą nieobecność księżnej przy mężu po operacji serca, którą przeszedł pod koniec lutego oraz przesunięcie wizyty państwowej, którą w Maroku na początku roku mieli złożyć król Felipe i królowa Letizia. Od grudnia 2017 księżna nie pojawiała się też publicznie ani nie angażowała w pracę swojej fundacji. Dwór skomentował całą sytuację jedynie wymownym milczeniem. Ponoć Salma po rozwodzie zamieszkała na obrzeżach Rabatu, całkowicie znikając z oczu opinii publicznej.
Związek króla i Salmy Bennani od początku był postrzegany jako duża zmiana w marokańskiej rodzinie królewskiej, wcześniej bowiem małżeństwa monarchy trzymano w ścisłej tajemnicy, nie wiadomo było, ile król ma żon, żadnej z nich nie nadawano tytułu "księżnej", nie pełniły też w związku z tym publicznych obowiązków.
Mohammed VI i Lalla Salma doczekali się dwójki dzieci, księcia Hassana (od 2005 następcy tronu) i księżniczki Lalli Khadiji. Więcej na ich temat przeczytacie tutaj.

Twitter


Wielkanocny konflikt?

Miniony rok dostarczył nam także "skandalu" w Hiszpanii, który rozegrał się 1 kwietnia podczas Mszy Wielkanocnej w Katedrze na Majorce, na której pojawiła się była i obecna Para Królewska oraz Infantki Leonor i Sofia. Kilka dni później do sieci trafiło nagranie ukazujące wychodzącą po mszy rodzinę i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że media, a za nimi komentatorzy, zobaczyli w nim "dowód" na to, że Letizia i Sofia szczerze się nie znoszą. (Całe zdarzenie obejrzycie tutaj.) Wszystko zaczyna się, kiedy królowa Sofia przyciąga do siebie wnuczki, prawdopodobnie chcąc zapozować z nimi do zdjęcia. W tym pomyśle przeszkadza jej Letizia, która podchodzi do wołającej ją kobiety z prawej strony i uprzejmie się z nią wita, a następnie wraca na swoje miejsce i chwilę potem podchodzi do Leonor, przypuszczalnie nie zauważając, że teściowa próbuje zapozować z wnuczkami do zdjęć. Sofia coś do niej mówi, jednocześnie ściskając okolice szyi Leonor, która odtrąca jej rękę. Do pań podchodzi Felipe, być może próbując załagodzić całą sytuację, po czym cała rodzina wychodzi na zewnątrz i pozuje do zdjęć. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

newmyroyals.com / hola.com

Przy okazji można wspomnieć o komentarzu, jaki opublikowała na Twitterze pod filmem przedstawiającym (fragment) całej sytuacji Marie-Chantal. Niewątpliwie wiele można na jego podstawie powiedzieć, nie tyle o hiszpańskich królowych, co o samej księżnej. Pozwólcie jednak, że pozostawimy ten komentarz bez komentarza.Królewskie rekordy

26 kwietnia 2018 król Carl XVI Gustaf pobił rekord, panując 44 lata i 223 dni i stając się tym samym najdłużej panującym królem Szwecji. Poprzednio rekord ten należał do króla Magnusa IV Erikssona, króla Szwecji w latach 1319-1364. Obecny monarcha wstąpił na tron 15 września 1973 (co ciekawe tego samego dnia urodził się jego późniejszy zięć, książę Daniel) po śmierci dziadka Gustafa VI Adolfa. Nie opublikowano jednak z tej okazji żadnych nowych zdjęć króla.

newmyroyals.com

12 czerwca kolejny rekord pobił książę Edynburga Philip, który jako książę Grecji stał się najdłużej żyjącym potomkiem króla Danii Christiana IX (nazywanego "teściem Europy"). Poprzednim rekordzistą pod tym względem była duńska księżniczka Margrethe, późniejsza księżna Bourbon-Parmy, która zmarła w 1992 w wieku 97 lat. Zarówno ona, jak i książę Philip, są potomkami duńskiego monarchy w linii męskiej - dla księżniczki Christian IX był dziadkiem, a dla księcia pradziadkiem. Kolejny rekord książę może pobić już w przyszłym roku, 20 kwietnia 2019 stanie się bowiem najdłużej żyjącym potomkiem królowej Victorii.

express.co.uk


Następczyni Tronu jako ofiara skandalu seksualnego

Niestety, oprócz rekordu Carla Gustafa w mijającym roku Szwecja borykała się z kryzysem Svenska Akademien, czyli Akademii Szwedzkiej, która co roku nominuje laureata Literackiej Nagrody Nobla (z powodu tego kryzysu w minionym roku nagrody w tej dziedzinie nie przyznano). Niechlubnym "bohaterem" skandalu był Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Szwedzkiej, oskarżony o wcześniejsze ujawnianie nazwisk laureatów Nagrody Nobla, ale również o molestowanie łącznie 18 kobiet, w tym księżniczki Victorii. Sam Dwór nie odniósł się do tych pogłosek, ale przypuszcza się, że zdarzenie mogło mieć miejsce w 2006 roku, kiedy Arnault podczas przyjęcia miał w jednoznaczny sposób dotykać pleców księżniczki. Więcej przeczytacie tutaj.

therealmyroyals.com


Szwagier króla w więzieniu

W czerwcu Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał Iñaki'ego Urdangarina, męża Infantki Cristiny, na pięć lat i dziesięć miesięcy więzienia za defraudacje, nadużycia i oszustwa podatkowe, pięć miesięcy krócej niż wyrok, który zapadł w lutym 2017 w Sądzie w Palma de Mallorca. Skandal, w którym główną rolę odegrał szwagier obecnego króla Hiszpani, wybuchł w 2011 i przeszedł już do historii pod nazwą "afery Nóos" (więcej na ten temat pisała Wam Ania na blogu o królowej Letizii KLIK). Już kilka dni po ogłoszeniu wyroku Iñaki Urdangarin znalazł się w więzieniu Brieva w Madrycie.

Facebook


Emerytura

Latem 75-letnia księżniczka Christina, najmłodsza z sióstr króla Carla Gustafa, poinformowała, że wycofuje się z pełnienia publicznych obowiązków. Ich ilość w ostatnim czasie i tak nie była zbyt duża, gdyż w 2017 zdiagnozowano u niej białaczkę. Organizacje, którym patronowała, stopniowo będą "oddawane" innym członkom rodziny.

Twitter


Abdykacja w Maroku?

Ledwo zdążyliśmy ochłonąć po doniesieniami o rozwodzie króla Mohammeda VI i księżnej Lalli Salmy, a nad Marokiem ponownie zebrały się ciemne chmury. Latem we francuskich mediach pojawiły się pogłoski jakoby Francja przygotowywała się do abdykacji marokańskiego króla na rzecz jedynego syna i Następcy Tronu, 15-letniego księcia Moulay'a Hassana, a to z powodu rosnącej niepopularności i niepokojącymi protestami marokańskiego przedsiębiorstwa RIF. Władze francuskie, jak pisały gazety, obawiają się, że protesty mogłyby ogarnąć wkrótce pozostałe regiony Maroka i skutkować obaleniem monarchii i zastąpieniem jej republiką, a do tego Francja nie mogła dopuścić - straciłaby w takiej sytuacji swoje wpływy w tym kraju. Wobec tego zaczęto rozważać zastąpienie "kontrowersyjnego" monarchy jego synem.
Na spadek popularności Mohammeda VI wpływ miał nie tylko rozwód z księżną Lallą Salmą, ale przede wszystkim jego rozrzutność i brak troski o los poddanych, z których aż 5 mln żyje w skrajnej nędzy. Taki wizerunek monarchy podtrzymywała wydana w 2012 książka Le Roi prédateur, w której autorzy krytykowali jego kosztowne zachcianki. W 2015 miała zostać wydana podobna publikacja tych samych autorów, którzy jednak zostali aresztowani (więcej na ten temat pisała Wam Larissa tutaj).

algeriepatriotique.com


Przełomowy rok księżniczki Asturii

8 września Infantki Leonor i Sofia po raz pierwszy oficjalnie odwiedziły Asturię. Okazji do wizyty akurat w tej części Hiszpanii w tym roku nie zabrakło jako że uroczystości odbywały się z okazji 1300-lecia powstania księstwa, 100-lecia koronacji Matki Bożej Covadonga oraz 100-lecia Parku Narodowego Montaña de Covadonga.

Casa de S.M. el Rey Twitter


Kilka tygodni później, 31 października, w dniu swoich 13. urodzin Leonor wygłosiła swoje pierwsze publiczne słowa, odczytując pierwszy artykuł hiszpańskiej Konstytucji. Okazja nie byle jaka - w tym dniu przypadała 40. rocznica uchwalenia Konstytucji. W tak niewątpliwie stresującej chwili księżniczkę wspierali rodzice i młodsza siostra.

therealmyroyals.com / Casa de S.M. el Rey Twitter


Sprawa Delphine Boël powraca

Ci z Was, którzy spodziewali się, że sprawa Delphine Boël, nieślubnej córki króla Alberta, została zakończona po tym, jak w ubiegłym roku sąd belgijski uznał, że jej roszczenia względem króla są bezzasadne, muszą być zaskoczeni. Na początku listopada Sąd Apelacyjny wydał kolejny wyrok w tej sprawie, orzekając (co potwierdziły wykonane kilka lat temu badania genetyczne), że Jacques Boël nie jest ojcem Delphine. Co jeszcze bardziej zaskakujące, nakazał królowi Albertowi przeprowadzenie testów DNA wykluczających lub potwierdzających jego ojcostwo w przeciągu najbliższych trzech miesięcy, do następnej rozprawy, która została zaplanowana na 14 lutego.
Cała sprawa zaczęła się w 2013, kiedy Delphine po wykonaniu testów DNA dowiedziała się, że nie jest biologiczną córką Jacquesa Boëla, którego do tamtej pory uznawała za swojego ojca. Jej matka przyznała się do romansu z królem Belgów, ten jednak nie chciał potwierdzić jej wersji ani wykonać badań genetycznych. Sprawa trafiła do sądu i jak na razie między stronami nie doszło do żadnego porozumienia.

hln.be

***

Nie zapomnijcie także zajrzeć z wcześniejszego postu z dzisiaj z radosnymi nowinami z Serbii KLIK.

10 komentarzy:

 1. Nie nazwałabym przeprowadzki Georga zdarzeniem, o którym było głośno. Prędzej wybryki Ernsta z alkoholem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Christian IX chyba nie był nazywany "zięciem Europy", bo musiałby mieć dużo żon, a z tego co kojarzę miał tylko jedną, za to jego dzieci poślubiły członków innych europejskich rodzin królewskich, więc raczej był "teściem Europy".

  OdpowiedzUsuń
 3. A o rasistowskich komentarzach dotyczących Meghan już raczej nie poczytamy bo blog został usunięty :/ Ciekawe co z Lalla Salmą :/

  OdpowiedzUsuń
 4. 2018 to zdecydowwanie rok Harrego i Meghan najpierw sledzilismy przygotowania weselne a potem ekscytujące Royal Tour
  W pamięci zostaną mi też obchody urodzin księcia Frederika i piękna przemowa księżnej Mary

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) Zwłaszcza, że wielu ludzi nie spodziewało się, że tak szybko ogłoszą ciążę księżnej :)

   Usuń
  2. Ja się ciesze, że nie było z tym problemów, dziecko tworzy rodzinę i nadaje ten właściwy sens małżeństwu.Ja "kibicuję" temu związkowi i mam nadzieję, że zdrowy "amerykanizm" bardzo dobrze sprawdzi sie w tym małżeństwie.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 5. Fascynujące,ile takich "drobnych" rzeczy się wydarzyło,oprócz spektakularnych narodzin,ślubów i innych uroczystości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, niby drobnostki a równie intrygujące co śluby, narodziny- czyli to co kochamy najbardziej.

   Ucieszyłam się gdy royalsi pokazali zdjęcia Charlotte, bliźniaków z Monako i Estelle ze Szwecji rozpoczynających edukację.
   Pożegnalne zdjęcia księzniczki Elżbiety - to co brat całuje ją w policzek- skradło moje serce!
   Zszokowała mnie informacja o chorobie Mette Marit i rozwód w Maroko, o którym nic nie wiemy tak naprawdę.

   Usuń
 6. Charlotte urocza na wyjściu do przedszkola.
  Myślę, że Letycja i Sofia naprawdę się nie lubią (w hiszpańskich mediach można bardzo dużo na ten temat przeczytać), w dodatku Hiszpanie nie znoszą Letycji. Kiedyś ją bardzo lubiłam, ale po operacjach bardzo straciła w moich oczach. Widać, że jest wredna, ustawia córki, mam nadzieję, że chociaż w miłości do Filipa jest szczera. A jeśli Chantal napisała coś takiego to na pewno wie, co mówi. Jest blisko z rodziną (zwłaszcza z seniorami) i nie sądzę, żeby oczerniała królową bez powodu.
  Oprócz Iniakiego powinni też skazać Christinę, ale wiadomo, że tego nie zrobią, bo to córka Króla Juana Carlosa i siostra też króla Filipa. Nie wierzę w jej wersję.
  Tak samo jak nie wierzę w molestowanie Victorii, ostatnio to bardzo modny temat zwłaszcza w show - biznesie, myślę, że ona nie musi się zniżać do poziomu "tych biednych" i "wielce poszkodowanych" aktorek i celebrytek.
  Piękny płaszcz Anny.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.