środa, 22 czerwca 2022

Pierwsza wizyta Nicolasa w Ångermanland, Mary i Frederik w Niderlandach + więcej

Rumunia

W minioną sobotę, tj. 18 czerwca o godzinie 11:00 w prawosławnej Katedrze Koronacyjnej w Alba Iulia, w której 100 lat temu, w październiku 1922, zostali koronowani król Ferdinand i królowa Maria, prapradziadkowie Nicolae Medforth-Millsa, odbyły się chrzciny Mihai'a Medforth-Millsa, urodzonego w kwietniu tego roku synka Aliny i Nicolae Medforth-Millsa. W ceremonii wzięli udział rodzice i brat Aliny oraz siostra Nicolae, Elisabeta-Karina, która przyjechała razem z bratem i wniosła bratanka do Katedry. Rodzicami chrzestnymi chłopca zostali Liviu i Simona Popescu, przyjaciele Aliny i Nicolae, którzy pełnili rolę rodziców chrzestnych na ich ślubie. Oczywiście obecna była również starsza siostra, Maria-Alexandra. Jak w rozmowie ze zgromadzonymi dziennikarzami powiedział Nicolae, to był dla nich szczęśliwy moment i ważna chwila w życiu ich synka. Zapytany o Marię-Alexandrę jako starszą siostrę, powiedział, że jego córka "przeszła wszystkie etapy": "od zazdrości, myślę też, że patrzyła też na niego jak na zabawkę, ale teraz jest zakochana i cieszy się, że ma kogoś do zabawy".


Po chrzcinach goście zostali zaproszeni do hotelu na przyjęcie.Norwegia

20 czerwca królowa Sonja wręczyła nagrodę swojego imienia Queen Sonja Print Award, której celem jest wzbudzenie zainteresowania grafiką i stymulowanie jej rozwoju w Norwegii.


Wielka Brytania

20 czerwca księżna Kornwalii otworzyła festiwal Chalke Valley History Festival - największy na świecie festiwalu historycznym i jedyny, który łączy historię z wykładami i panelami literackimi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

21 czerwca królowa Elizabeth przyjęła na zamku Windsor Arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego, od którego otrzymała Krzyż Canterbury za swoją służbę na rzecz Kościoła Anglikańskiego przez ostatnie 70 lat. Krzyż Canterbury jest wykonany ze srebra, ale z okazji swojego platynowego jubileuszu monarchini otrzymała specjalną jego wersję wykonaną z platyny.

Embed from Getty Images

Książę i księżna Cambridge odsłonili National Windrush Monument podczas wizyty w ELEVATE.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images21 czerwca książę Walii i księżna Kornwalii wylądowali w Kigali, stolicy Rwandy, z pierwszą wizytą brytyjskiej rodziny królewskiej w tym kraju w związku ze spotkaniem głów państw należących do Wspólnoty Narodów (Commonwealth Heads of Governement Meeting).


Pierwszego dnia w Rwandzie następnego ranka spotkali się z Prezydentem i Pierwszą Damą Rwandy, upamiętnili ofiary ludobójstwa z 1994 roku oraz spotkali się z kobietami z Women’s Network Village of Hope, wspierającej kobiety, które przeżyły ludobójstwo.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesBelgia

Królowa Mathilde 21 czerwca wzięła udział w otwarciu Europejskich Dni Rozwoju.

22 czerwca razem z królem Philippem odwiedziła Limburgię. Najpierw udali się do spółdzielni zrzeszającej dostawców owoców i warzyw BelOrta w gminie Borgloon, następnie do organizacji De Wroeter w Kortessem, a na koniec przespacerowali się rynkiem w Bilzen.


Szwecja / Hiszpania

20 czerwca księżniczka Victoria przyjęła w Pałacu Królewskim szwedzką astronautkę Jessicę Meir.


Po południu razem z księciem Danielem wzięła udział w konferencji "Join Sweden Summit", na której wygłosiła przemówienie.

21 czerwca książę Nicolas złożył pierwszą wizytę w swoim księstwie, Ångermanland, razem z rodzicami, księżniczką Madeleine i Chrisem O'Neill. Książę otworzył oficjalnie park odkrywców, który otrzymał od władz prowincji z okazji swojego chrztu w 2015, oraz wyjechał wyciągiem na górę Skuleberget w rezerwacie przyrodniczym Skuleberget.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


21 czerwca królowa Silvia udała się do Salamanki, gdzie wzięła udział w Światowym Szczycie Chorób Neurodegeneracyjnych NEURO 2020/2022. Szczyt, zorganizowany z inicjatywy Fundacji Królowej Sofii oraz Fundacji CIEN, zainaugurowała królowa Sofia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wieczorem obie królowe pojawiły się na koncercie z okazji inauguracji Szczytu.Król Felipe i królowa Letizia przewodniczyli corocznemu spotkaniu członków Rady Powierniczej Fundacji Księżniczki Asturii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

22 czerwca Letizia wzięła udział w posiedzeniu Rady Powierniczej Fundacji Przeciwdziałania Narkomanii.


Dania / Niderlandy

20 czerwca książę Frederik i księżna Mary rozpoczęli dwudniową wizytę biznesową w Królestwie Niderlandów. Do Hagi przybyli już w weekend, gdzie na okres wizyty zatrzymali się w Pałacu Huis ten Bosch - rezydencji króla Willema-Alexandra, królowej Maximy i ich córek.
Rankiem 20 czerwca para książęca wzięła udział w oficjalnym otwarciu promocji biznesowej w Centrum Konferencyjnym New Babylon w Hadze. Później rozdzielili się - program Następcy Tronu skupiał się na zrównoważonej energii i innowacyjnych rozwiązaniach w kwestii przejścia na zieloną energię, natomiast jego żona w tym czasie otworzyła seminarium "HealthTech and MedTech". W południe oboje odwiedzili stoiska duńskich firm będących częścią delegacji biznesowej.
Po lunchu ponownie się rozdzielili - książę odwiedził koncern Royal Dutch Shell oraz Dutch Marine Energy Center, a księżna udała się do urzędu Provinciehuis Zuid-Holland oraz Królewskiej Akademii Sztuki.
Ostatnim punktem popołudniowego programu była wspólna wizyta Frederika i Mary w Peace Palace, siedzibie m.in. Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wieczorem para książęca razem z królem Willemem-Alexandrem i królową Maximą wzięła udział w oficjalnej kolacji w kościele Grote Kerk.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Drugi dzień wizyty książę Frederik i księżna Mary spędzili osobno. Książę udał się na Uniwersytet Techniczny w Delft, a następnie do Rotterdamu, a księżna w tym czasie odwiedziła Centrum Medyczne Uniwersytetu w Lejdzie oraz szpital dziecięcy nazwany na cześć króla Willema-Alexandra Willem-Alexander Kinderziekenhuis w Lejdzie. Później wzięła udział w lunchu w Ratuszu w Delft oraz odwiedziła Floating Office w Rotterdamie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesWizyta biznesowa zakończyła się przyjęciem wydanym przez Ambasadora Danii.

22 czerwca królowa Maxima wzięła udział w corocznym spotkaniu Money Wise Platform oraz spotkała się z uczniami i nauczycielami szkół Nova College i Kennemer College w Beverwijk.

1 komentarz:

 1. Patrzę na zdjęcia z Rumunii i stwierdzam, że:

  1) Alina i Mikołaj wyglądają na bardzo szczęśliwych. Zapewne cieszą się, że mają 2 zdrowych dzieci z małą różnicą wieku. Myślę, że szczególnie szczęśliwy jest były książę, w końcu doczekał się syna, po 2 córkach.

  2) Mam wrażenie, że wyżej wspomniani, tj. Alina i Mikołaj, w ciągu ostatnich kilku lat jakby postarzeli się o więcej niż o te faktyczne kilka lat. Alina wygląda jak pani w okolicach 40-tki, a ma tylko 34, a Mikołaj też jakby miał ze 40-tkę na karku albo i więcej. Może ta broda go tak podstarza? A może to te wszelkie przeżycia, zmartwienia i skandale z ostatnich lat, tak na nich wpłynęły (+ na Alinę ciąże)?

  3) Córka wykapany Mikołaj, ale moim zdaniem, niezbyt ładna ;)

  4) Elisabeta-Carina bardzo poważnie wygląda przez swoją tuszę. Buzię ma "miłą", ubrana wcale nie brzydko, tylko ta otyłość ją szpeci, moim zdaniem. Mogłaby schudnąć, już nawet nie dla urody, ale dla zdrowia. Ma 33 lata, jest jeszcze panną, mogłaby się wziąć za siebie, żeby później nie było gorzej.

  5) Zastanawiam się, co takiego tam się stało, w tej rodzinie, że Mikołaj nie utrzymuje kontaktów z matką. Wygląda to tak, jakby matka się na niego śmiertelnie obraziła za coś i nie chciała mieć nic wspólnego z własnym synem i jego rodziną. Wiem, że para Mikołaj&Alina jest w kontrze do Małgorzaty&Radu, ale nie sądzę, żeby księżniczka Elena (matka Mikołaja) tylko przez wzgląd na siostrę, odtrącała własnego syna i wnuki. Wiem też, że Elena jest następczynią Małgorzaty w kolejce do bycia głową dynastii po jej śmierci, ale też nie uważam, że mogłaby odtrącić syna, ze strachu, po to, aby zachować swoją pozycję (gdyby, np. Małgorzata chciała wykluczyć tę siostrę z kolejki w sukcesji na rzecz innej siostry). Czy chodzi o sprawę z nieślubnym dzieckiem syna? Czy o te tajemnicze incydenty, próby wtargnięcia do domu byłego króla, tłumaczone potem jako chęć spotkania ukochanego dziadka? Czy może chodzi o związek z Aliną i nieakceptację tej synowej? A może o coś jeszcze, o czym nie wiemy? Ogólnie, moim zdaniem, źle to wygląda. Zdecydowanie, prawie każda matka, wiele wybacza swemu dziecku, jakie by ono nie było i jakich błędów by nie popełniało. Mikołaj jest jej jedynym synem, z 2 dzieci, ojcem jej wnuków. Jeśli to jest taka fałszywa skromność i pruderia, w stylu wielka obraza na syna za "niemoralne" doświadczenia, no to kiepsko. Zwłaszcza, że patrząc na dzieje tej rodziny, można stwierdzić, że najbardziej moralne, przykładne i "święte" życie, to miała para Michał&Anna, w przeciwieństwie do ich córek...Było tyle okazji, żeby być przy synu w ważnych dla niego dniach, ślub cywilny, religijny, chrzest córki, chrzest syna, a matki...brak, jest jedynie siostra...Innych ciotek też chyba brak. Jakby zupełnie cała rodzina, oprócz jedynej siostry, się na niego wypięła i się go wyrzekła...

  Natalia

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.