czwartek, 9 czerwca 2022

Royal Run 2022, szwedzkie Święto Narodowe, zaręczyny Marthy Louise + więcej

 Belgia

Królowa Mathilde w towarzystwie młodszej córki, księżniczki Eleonore, i arcyksiężnej Anny-Gabriele z Austrii (wdowy po arcyksięciu Rudolfie z Austrii, synu ostatniego Cesarza Karla) pojawiła się na ostatnim finale Konkursu Muzycznego dla wiolonczelistów.6 czerwca królowa wręczyła nagrodę najlepszej wiolonczelistce tegorocznego konkursu, Hayoung Choi.

7 czerwca królowa razem z królem Philippem wyruszyła w tygodniową podróż do Demokratycznej Republiki Konga. Po przylocie do stolicy, Kinszasy, zostali powitani przez Prezydenta i Pierwszą Damę. Wizyta potrwa do 13 czerwca.

Drugiego dnia wizyty para królewska złożyła wieniec pod Pomnikiem Weteranów, a później spotkała się z kapralem Kunyuku, weteranem II wojny światowej. Następnie odwiedzili Muzeum Narodowe Kinszasy, gdzie król odsłonił gigantyczną maskę ludu Suku, używaną do rytuałów inicjacyjnych, spotkali się z Prezydentem i Pierwszą Damą oraz odwiedzili Pałac Ludowy - siedzibę Zgromadzenia Narodowego i Senatu. Król Philippe wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do kolonialnej przeszłości Demokratycznej Republiki Konga, okrutnego reżimu króla Leopolda II i zbrodni dokonywanych na miejscowej ludności, m.in. morderstw, tortur czy amputacji kończyn. Król zbił fortunę na kości słoniowej czy kauczuku, do którego uprawy była zmuszana rdzenna ludność. Król Philippe raz jeszcze przeprosił mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga za reżim, który "opierał się na - samej w sobie nieuzasadnionej - relacji nierówności. Charakteryzował się paternalizmem, dyskryminacją i rasizmem. I zrodził zbrodnie i upokorzenia. Przy okazji mojej pierwszej podróży do Demokratycznej Republiki Konga pragnę tutaj, przed ludnością Konga i wszystkimi, którzy jeszcze cierpią, złożyć najgłębsze kondolencje z powodu ran z przeszłości. Szczerze przepraszam". Poprosił również o wspólne napisanie nowego rozdziału belgijsko-kongijskich relacji: "Napiszmy razem ten nowy rozdział. Nie zapominając o przeszłości, ale ją akceptując."


Wirtembergia

7 czerwca w Ravensburg w wieku 85 lat odszedł książę Wirtembergii Carl. Był drugim synem księcia Wirtembergii Philippa Albrechta i arcyksiężniczki Rosy z Austrii. W czerwcu 1959 został następcą ojca po tym jak jego starszy brat Ludwig zrzekł się swoich praw, a głową rodziny po śmierci ojca 15 kwietnia 1975. 21 lipca 1960 poślubił księżniczkę Diane d'Orleans, córkę ówczesnego hrabiego Paryża Henri'ego, z którą doczekał się czterech synów, dwóch córek, szesnaściorga wnucząt i jednej prawnuczki.
Nowym księciem Wirtembergii został jego 27-letni wnuk Wilhelm (najstarszy syn Carla i Diane, książę Friedrich zginął w wypadku samochodowym w maju 2018).

Embed from Getty Images


Hiszpania / Norwegia

W miniony weekend odbył się finał turnieju tenisowego Rolanda Garrosa w Paryżu. Mistrzynią French Open została Iga Świątek, natomiast wśród panów po raz 14. triumfował Rafael Nadal, który w trzech setach pokonał reprezentanta Norwegii Caspera Ruuda. Zmaganiom panów z trybun przyglądali się król Hiszpanii Felipe oraz książę Haakon i księżna Mette-Marit z Norwegii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


7 czerwca królowa Letizia uczestniczyła w ceremonii przekazania flagi narodowej jednostce specjalnej Hiszpańskiej Marynarki Wojennej FGNE.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images7 czerwca księżniczka Martha Louise oficjalnie ogłosiła swoje zaręczyny z szamanem Durekiem Verrettem po kilkuletnim związku. Nieoficjalnie mówiło się o zaręczynach pary już kilka miesięcy temu - wtedy na pytanie, kiedy Dwór Królewski wyda komunikat, Durek Verrett odpowiedział, że później w tym roku.
Para królewska oraz książę Haakon i księżna Mette-Marit złożyli parze gratulacje i najserdeczniejsze życzenia. Data ślubu nie została podana. Poinformowano też, że po ślubie Durek Verrett nie przyjmie tytułu.

Księżniczka otrzymała pierścionek z 3,5 karatowym szmaragdem z Brazylii, symbolizującym bezwarunkową miłość, siłę i odporność serca (jest to także hołd oddany królowej Sonji, której ulubionymi kamieniami są właśnie szmaragdy). Szmaragd jest otoczony dwunastoma diamentami, które mają chronić ich świętą więź przed negatywnością, czterema diamentami w kształcie trójkątów reprezentującymi cztery żywioły: ziemię, wodę, ogień i powietrze, oraz trzema diamentami po obu bokach symbolizującymi trzy córki Marthy Louise.

Monako

5 czerwca książę Albert z Jacquesem i Gabriellą pojawił się na Riviera Water Bike Challenge 2022. Zazwyczaj w wydarzeniu czynny udział brała księżna Charlene, ale w tym roku niestety nie mogła być obecna - jak poinformował kilka dni wcześniej Pałac, u księżnej wykryto koronawirusa i została poddana izolacji w Pałacu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Szwecja / Niderlandy

6 czerwca przypadało coroczne szwedzkie Święto Narodowe, które upamiętnia zerwanie unii kalmarskiej z Danią i wybór Gustawa I Wazę na króla Szwecji 6 czerwca 1523. Tradycyjnie tego dnia Pałac Królewski w Sztokholmie został za darmo udostępniony zwiedzającym, a bramy Pałacu w tym roku otworzyła Następczyni Tronu z mężem, księciem Danielem i dziećmi, księżniczką Estelle i księciem Oscarem.

Embed from Getty Images


Dwór Królewski wydał z tej okazji nowe zdjęcia książęcej rodziny z życzeniami dla Szwedów.

Na dziedzińcu Pałacu książę Carl Philip wziął udział w zmianie warty.

Z kolei para królewska Święto Narodowe spędziła w miejscowości Olofström w prowincji Blekinge, które świętuje w tym roku swoje 50-lecie.

Wieczorem rodzina królewska tradycyjnie pojawiła się na uroczystościach w Skansenie. Później wróciła do Pałacu Królewskiego na przyjęcie i koncert.
7 czerwca Następczyni Tronu wylądowała w Amsterdamie, rozpoczynając swoją dwudniową wizytę biznesową w Królestwie Niderlandów. Wizyta miała odbyć się w listopadzie, ale z dobrze znanych nam powodów została przesunięta.
Po przybyciu księżniczka udała się w rejs po kanałach w Amsterdamie, podczas którego dowiedziała się więcej o najnowszych projektach urbanistycznych zgodnych z celami zrównoważonego rozwoju. Później dołączył do niej książę Constantijn i razem odwiedzili startup Edge Olympic Techleap. Książę jest specjalnym wysłannikiem Techleap.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po południu oboje pojawili się na jubileuszowej konferencji z okazji 60-lecia Szwedzkiej Izby Handlowej w hotelu Okura. Wieczorem księżniczka, już sama, wróciła do hotelu na ceremonię rozdania nagród z okazji jubileuszu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Drugi dzień wizyty w Niderlandach Victoria rozpoczęła na Uniwersytecie Technicznym w Delft, gdzie odwiedziła  E-Mobility Innovation Lab. Później udała się do Rotterdamu, gdzie zobaczyła wystawę na temat podmorskich technologii obronnych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


8 czerwca królowa Maxima otworzyła Dom Major Bosshardt w Amsterdamie. Major Alida Bosshardt była oficerem Armii Zbawienia i holenderską działaczką humanitarną, która w trakcie II wojny światowej udzielała schronienia żydowskim dzieciom.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wieczorem razem z królem Willemem-Alexandrem uczestniczyła w kolacji dla rady Europejskiego Banku Centralnego.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Poinformowano, że para królewska razem z księżniczką Cathariną-Amalią będą obecni na bankiecie z okazji 18. urodzin księżniczki Ingrid Alexandry 17 czerwca w Pałacu Królewskim w Oslo. Księżniczka urodziny obchodziła wprawdzie w styczniu, ale część uroczystości musiała zostać przełożona z powodu pandemii. Na bankiecie obie księżniczki zadebiutują w tiarach.

Wielka Brytania

8 czerwca księżna Catherine odwiedziła Little Village Brent - największy w Londynie bank z akcesoriami dla niemowląt i małych dzieci. To kolejna wizyta księżnej w tej organizacji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


7 czerwca hrabia i hrabina Wessex przybyli z trzydniową wizytą na Gibraltar z okazji Platynowego Jubileuszu królowej. Odwiedzili pułk Royal Gibraltar Regiment oraz Nautilus Project, gdzie spotkali się z uczestnikami programu Duke of Edinburgh International Award.

Drugi dzień na Gibraltarze obejmował spotkania z mieszkańcami na zamku Moorish i Main Street oraz laureatami Duke of Edinburgh Gold Award, a także indywidualne spotkania pary. Hrabina odwiedziła organizację Clubhouse, a popołudnie spędziła aktywnie - najpierw wzięła udział w zajęciach sportowych razem z członkami Special Olympics i organizacji Girl Guides and Scouts (Sophie jest przewodniczącą Girlguiding UK), a później odwiedziła Sandy Bay, gdzie wiosłowała z uczestnikami Adapted Surfing Project.

4 czerwca Lili Mountbatten-Windsor, córka Harry'ego i Meghan skończyła roczek. W poniedziałek, już po obchodach Platynowego Jubileuszu, para podzieliła się oficjalnym zdjęciem córeczki z przyjęcia urodzinowego, które odbyło się w ogrodzie ich rezydencji Frogmore Cottage w Windsorze. Fotograf Misan Harriman podzielił się kolejnymi zdjęciami z przyjęcia.Z okazji swojego Platynowego Jubileuszu królowa otrzymała prezent od Królewskiej Filharmonii w Liverpoolu - broszkę z perłą i diamentami osadzonymi na platynowej pięciolinii, układające się w początkowe nuty hymnu "God Save the Queen".


Dania

6 czerwca odbyła się kolejna, czwarta już edycja Royal Run, w którym w tym roku wzięło udział ponad 90 000 Duńczyków oraz oczywiście rodzina królewska. Biegi zorganizowano w pięciu największych duńskich miastach: Aalborg, Aarhus, Kolding, Næstved i Kopenhadze / Frederiksbergu. W pierwszym z nich, w Aalborg na dystansie 1 mili wystartował książę Frederik. Później pobiegł również na dystansie 5 kilometrów w Aarhus. 

Księżna Mary wzięła udział w biegach na 1 milę w Kolding (towarzyszyła jej grupa dzieci korzystających z domów organizacji Julemærkehjemmene, której jest patronką) i 5-kilometrowym biegu w Næstved. W Kolding zaskoczyła ją ulewa, ale - jak napisała na Instagramie - biegać na szczęście można przy każdej pogodzie, "więc odrobina deszczu nie zmienia mojego entuzjazmu dla Royal Run. A szczególnie nie mogę się doczekać biegu z grupą dzieci z Julemærkehjemmene. Royal Run to bycie częścią i stawianie sobie wyzwań – w każdą pogodę 😊".

Natomiast dzieci książęcej pary, Christian, Isabella, Vincent i Josephine, wystartowali w biegu na 1 milę w Kopenhadze. Czekając na Christiana i Josephine, Vincent zauważył Frederika Hauna, który brał udział w konkursie kulinarnym w duńskiej telewizji i zawołał do niego. Przywitał razem z Isabellą i pogratulował. Ostatnia z rodzeństwa przybiegła Josephine, na mecie czekali już na nią bracia i siostra, która mocno ją przytuliła i wręczyła pamiątkowy medal :)Później w ciągu dnia Christian i Vincent uczestniczyli również w biegu na dystansie 5 kilometrów w stolicy. Christian pobiegł szybciej od brata, ale w pewnym momencie odwrócił się i zaczekał na niego, by mogli biec razem :)

Intensywny dzień zakończył się biegiem na dystansie 10 kilometrów w stolicy, w którym pobiegł książę Frederik z synami. Panowie na wyścig przyjechali rowerem, którym jeszcze niedawna książęca para odwoziła Vincenta i Josephine do przedszkola :) Jak powiedział Następca Tronu przed biegiem, to dla niego "wielka przyjemność mieć przy sobie dwóch chłopców". Na mecie czekały na nich Mary, Isabella i Josephine, a kiedy cała trójka skończyła bieg, wyszli na chwilę odpocząć do Pałacu Amalienborg (i być może zjeść spaghetti - zapytany po biegu książę Frederik, jak będzie świętował ukończenie biegu, roześmiał się i powiedział, że ma ochotę na spaghetti :) ). Później wyszli jeszcze przed Pałac witać ostatnich zawodników kończących bieg.


Poniżej jeszcze jeden filmik podsumowujący cały dzień - koniecznie obejrzyjcie z dźwiękiem! 
I to by było na tyle, jeśli chodzi o tegoroczny Royal Run. Kolejna edycja odbędzie się za rok :)

7 czerwca księżna Mary otworzyła coroczny Global Fashion Summit jako jego patronka.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


9 komentarzy:

 1. Świetna postawa Chrystiana

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię, gdy dzieci towarzyszą rodzicom w czasie ich królewskich wyjść, jak było ostatnio w przypadku Eleonore z Belgii czy bliźniąt z Monako, nie mówiąc już o dzieciach ze Szwecji czy Danii. Zaangażowanie dzieci Mary i Frederika w Royal Run oraz ich naturalność i luz – niesamowite.
  W związku z finałem turnieju tenisowego Rolanda Garrosa w Paryżu chciałam zwrócić uwagę na strój Mette-Marit – założyła taką samą sukienkę jaką miały na sobie księżniczka Beatrice i lady Frederick Windsor (Sophie W.) podczas nabożeństwa dziękczynnego w Katedrze św. Pawła w Londynie tydzień temu. Oczywiście sukienka MM jest w wersji letniej z krótkim rękawem, a co ciekawe, tę samą nosiła już księżna Mary z Danii podczas otwarcia wystawy w zamku Frederiksborg w czerwcu 2020. To nie wszystko, księżna Kate również miała na sobie sukienkę Ahana od Beulah w jasnoróżowym kolorze w czasie Wimbledonu w lipcu 2021. Czyżby modowy hit wśród royal ladies.
  Wszystkiego najlepszego dla Marthy Louise i Dureka. Oby ich miłość okazała się szczera i trwała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem król Philippe odpowiednio odniósł się do przeszłości kolonialnej Belgii. Okropne, co się wtedy działo. Niedawno zaczęłam o tym czytać książkę, ale psychicznie nie dałam rady jej skończyć. Tylko płakać mi się chciało.

  Dobrze, że Durek nie przyjmnie tytułu. To by już było za wiele po tym, co oboje wyprawiali.

  Victoria ładnie wyglądała w zielonej sukni i wybrała ciekawą ozdobę do włosów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie wystarczyl w zupełności jeden artykuł o przeszłości Belgii, książki nie dałabym rady na pewno przeczytać. Okropne, potworne, nieludzkie, a wciąż się o tym mało mówi. Dobrze, że para królewska przeprosiła, chociaż to oczywiście nie naprawi przeszłośći.

   Usuń
 4. Hej, czy planujesz/cie powrót do ankiet ze stylizacjami?

  OdpowiedzUsuń
 5. Podziwiam, że Mary i Frederik z dziećmi byli w stanie wziąć udział w tylu biegach.
  Miło zawsze zobaczyć kilku royalsów w jednym miejscu.
  Brk po wielkim jubileuszu nie zrobiła ani sobie ani nam dnia przerwy.

  OdpowiedzUsuń
 6. W końcu możemy zobaczyć Lillibet cały Harry
  Piękne zdjęcia ze Szwecji Estelle z każdym rokiem ładniejsza

  OdpowiedzUsuń
 7. Christian bardzo fajnie się zachował.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.