sobota, 11 czerwca 2022

Księżna Mary z wizytą biznesową w Oslo, wizyta w Demokratycznej Republice Konga - dzień III, IV i V + więcej

Niderlandy

9 czerwca królowa Maxima odwiedziła Máximacollege w Riddekerk.Po południu odwiedziła fundację Petje, która obchodzi w tym roku swoje 15-lecie.


Szwecja

9 czerwca księżniczka Victoria wzięła udział w seminarium Open Ship i odwiedziła statek badawczy S/V Ocean Surveyor.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


10 czerwca księżniczka Madeleine skończyła 40 lat. Jak poinformował Dwór Królewski, dzień ten spędziła prywatnie z rodziną na Florydzie, ale opublikowano jej nowe zdjęcie z sesji zdjęciowej autorstwa Lindy Broström.

Linda Broström/The Royal Court of Sweden


Wielka Brytania

9 czerwca książę Walii i księżna Kornwalii wydali przyjęcie w Pałacu Buckingham przed zbliżającym się spotkaniem głów państw należących do Wspólnoty Narodów (Commonwealth Heads of Government Meeting), które odbędzie się w Rwandzie. Królową będzie na nim reprezentować para książęca.


Wieczorem księżna Camilla jako naczelna pułkownik The Rifles wzięła udział w paradzie pułku na placu defilad.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

10 czerwca para książęca była już w Kornwalii na Royal Cornwall Show, które odbyło się po raz pierwszy po trzyletniej przerwie. Charles i Camilla jako książę i księżna Kornwalii regularnie biorą udział w tym wydarzeniu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Trzeciego i ostatniego dnia na Gibraltarze hrabia i hrabina Wessex wzięli udział w oficjalnej paradzie z okazji urodzin królowej. Na koniec otworzyli nowy budynek szkoły St Martin's dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, który odwiedzili już dziesięć lat temu w czasie swojej ostatniej wizyty na Gibraltarze.Po powrocie do Anglii, 11 czerwca hrabina wzięła udział w Royal Windsor Flower Show 2022.

Embed from Getty Images


Dania / Norwegia

9 czerwca królowa Margrethe otrzymała Nagrodę Morską Duńskiej Firmy Żeglugowej za swoje rejsy jachtem Dannebrog we wszystkich częściach Królestwa, rolę matek chrzestnych wielu duńskich statków i liczne wizyty za granicą promujące duńską żeglugę. Nagroda wynosiła 50 000 duńskich koron, które monarchini przekazała fundacji swojej i zmarłego męża - Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond.

10 czerwca księżna Mary przewodniczyła duńskiej delegacji biznesowej w Oslo. Księżna wylądowała w Norwegii już dzień wcześniej i korzystając z okazji udała się na klif Preikestolen - jedną z największych atrakcji tego kraju. Jak napisała we wpisie na Instagramie, było to jej wielkie marzenie, które wreszcie zrealizowała. Niestety, pogoda nie dopisała, dlatego księżna ma nadzieję wrócić tam w przyszłości. "Miasta w Norwegii i Danii są atrakcyjnymi miejscami do życia i przebywania. Stolice obu krajów znajdują się w pobliżu pięknych obszarów przyrodniczych. Kocham przyrodę i jednocześnie bliskość miasta. Mieszkanie w mieście, w którym natura jest czymś naturalnym i łatwo dostępnym, jest więc darem", dodała.

Rozpoczynając wizytę biznesową następnego dnia Mary otworzyła duńsko-norweską konferencję "Zieleń, zrównoważony rozwój i klimat - bezpieczne miasta przyszłości" w Ratuszu w Oslo, gdzie powitali ją książę Haakon i księżna Mette-Marit. Cała trójka spotkała się także z przedstawicielami duńskich firm w Norwegii.Embed from Getty Images


Później księżna Mary, już sama, otworzyła konferencję "Solidny system opieki zdrowotnej przyszłości w Norwegii i Danii", wygłosiła przemówienie i spotkała się z duńskimi i norweskimi profesjonalistami oraz przedstawicielami duńskich firm w dziedzinie opieki zdrowotnej.

Dzień zakończył się oficjalną kolacją w Muzeum Narodowym w Oslo, które zostało oficjalnie otwarte następnego dnia. Księżna Mary, królowa Sonja, książę Haakon i księżna Mette-Marit zobaczyli w nim wystawę z sukniami norweskich królowych - w tym suknię, którą królowa Sonja miała na sobie podczas swojej pierwszej wizyty państwowej w Danii.

Embed from Getty ImagesMuzeum Narodowe Sztuki, Architektury i Wzornictwa zostało oficjalnie otwarte następnego dnia przez królową Sonję. Na ceremonii obecni byli również król Harald, książę Haakon i księżna Mette-Marit.


Hiszpania

10 czerwca królowa Letizia przyjęła na audiencji nowy zarząd Alianza Iberoamericana De Enfermedades Raras O Poco Frecuentes (ALIBER) - stowarzyszenia zrzeszającego 19 organizacji dla osób dotkniętych rzadkimi chorobami.
Później udzieliła także audiencji uczestnikom Kongresu Handlu Ludźmi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Belgia

8 czerwca, drugi dzień wizyty króla Philippe'a i królowej Mathilde w Demokratycznej Republice Konga, zakończył się oficjalną kolacją wydaną przez Prezydenta i Pierwszą Damę.Trzeci dzień wizyty obejmował wizytę na lokalnym targu w Kinszasie i spotkanie z handlarzami sprzedającymi tradycyjne stroje, wizytę w Narodowym Instytucie Badań Biomedycznych, który zajmuje się profilaktyką, diagnozą i leczeniem chorób zakaźnych, spotkanie z działaczami na rzecz praw kobiet i równouprawnienia płci oraz sesję zdjęciową nad rzeką Kongo.

10 czerwca para królewska opuściła Kinszasę i udała się do Lubumbashi, trzeciego co do wielkości miasta w Demokratycznej Republice Konga w południowo-wschodniej części kraju, blisko granicy z Zambią, gdzie odwiedzili belgijską szkołę i Uniwersytet w Lubumbashi, na którym król wygłosił przemówienie.

Piątego dnia podróży król Philippe i królowa Mathilde odwiedziła wioskę Katanga w pobliżu lasów miombo charakterystycznych dla strefy podzwrotnikowej w Afryce. Wioska bierze udział w projekcie "Lasów wspólnotowych" ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa, który pomaga mieszkańcom w zrównoważonym zarządzaniu zasobami leśnymi i ich odtwarzaniu, zapobiegając w ten sposób szkodom spowodowanym wylesianiem.

2 komentarze:

  1. Wymagająca politycznie, dyplomatycznie i też po prostu klimatycznie podróż Matyldy i Filipa do Kongo. Dobrze, że nie przybyli tam tylko z kurtuazyjną wizytą państwową do stolicy, ale że rzeczywiście odwiedzają wiele zakątków i działają charytatywnie.
    Mary wyglądała w Oslo fenomenalnie - więcej takich krótkich wizyt między monarchiami by się przydało.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.