10 czerwca księżniczka Madeleine skończyła 40 lat. Jak poinformował Dwór Królewski, dzień ten spędziła prywatnie z rodziną na Florydzie, ale opublikowano jej nowe zdjęcie z sesji zdjęciowej autorstwa Lindy Broström.
Linda Broström/The Royal Court of Sweden
Wielka Brytania
9 czerwca książę Walii i księżna Kornwalii wydali przyjęcie w Pałacu Buckingham przed zbliżającym się spotkaniem głów państw należących do Wspólnoty Narodów (Commonwealth Heads of Government Meeting), które odbędzie się w Rwandzie. Królową będzie na nim reprezentować para książęca.
10 czerwca para książęca była już w Kornwalii na Royal Cornwall Show, które odbyło się po raz pierwszy po trzyletniej przerwie. Charles i Camilla jako książę i księżna Kornwalii regularnie biorą udział w tym wydarzeniu.
Trzeciego i ostatniego dnia na Gibraltarze hrabia i hrabina Wessex wzięli udział w oficjalnej paradzie z okazji urodzin królowej. Na koniec otworzyli nowy budynek szkoły St Martin's dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, który odwiedzili już dziesięć lat temu w czasie swojej ostatniej wizyty na Gibraltarze.
9 czerwca królowa Margrethe otrzymała Nagrodę Morską Duńskiej Firmy Żeglugowej za swoje rejsy jachtem Dannebrog we wszystkich częściach Królestwa, rolę matek chrzestnych wielu duńskich statków i liczne wizyty za granicą promujące duńską żeglugę. Nagroda wynosiła 50 000 duńskich koron, które monarchini przekazała fundacji swojej i zmarłego męża - Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond.
10 czerwca księżna Mary przewodniczyła duńskiej delegacji biznesowej w Oslo. Księżna wylądowała w Norwegii już dzień wcześniej i korzystając z okazji udała się na klif Preikestolen - jedną z największych atrakcji tego kraju. Jak napisała we wpisie na Instagramie, było to jej wielkie marzenie, które wreszcie zrealizowała. Niestety, pogoda nie dopisała, dlatego księżna ma nadzieję wrócić tam w przyszłości. "Miasta w Norwegii i Danii są atrakcyjnymi miejscami do życia i przebywania. Stolice obu krajów znajdują się w pobliżu pięknych obszarów przyrodniczych. Kocham przyrodę i jednocześnie bliskość miasta. Mieszkanie w mieście, w którym natura jest czymś naturalnym i łatwo dostępnym, jest więc darem", dodała.
Rozpoczynając wizytę biznesową następnego dnia Mary otworzyła duńsko-norweską konferencję "Zieleń, zrównoważony rozwój i klimat - bezpieczne miasta przyszłości" w Ratuszu w Oslo, gdzie powitali ją książę Haakon i księżna Mette-Marit. Cała trójka spotkała się także z przedstawicielami duńskich firm w Norwegii.
Później księżna Mary, już sama, otworzyła konferencję "Solidny system opieki zdrowotnej przyszłości w Norwegii i Danii", wygłosiła przemówienie i spotkała się z duńskimi i norweskimi profesjonalistami oraz przedstawicielami duńskich firm w dziedzinie opieki zdrowotnej.
Dzień zakończył się oficjalną kolacją w Muzeum Narodowym w Oslo, które zostało oficjalnie otwarte następnego dnia. Księżna Mary, królowa Sonja, książę Haakon i księżna Mette-Marit zobaczyli w nim wystawę z sukniami norweskich królowych - w tym suknię, którą królowa Sonja miała na sobie podczas swojej pierwszej wizyty państwowej w Danii.
Muzeum Narodowe Sztuki, Architektury i Wzornictwa zostało oficjalnie otwarte następnego dnia przez królową Sonję. Na ceremonii obecni byli również król Harald, książę Haakon i księżna Mette-Marit.
10 czerwca królowa Letizia przyjęła na audiencji nowy zarząd Alianza Iberoamericana De Enfermedades Raras O Poco Frecuentes (ALIBER) - stowarzyszenia zrzeszającego 19 organizacji dla osób dotkniętych rzadkimi chorobami.
Później udzieliła także audiencji uczestnikom Kongresu Handlu Ludźmi.
8 czerwca, drugi dzień wizyty króla Philippe'a i królowej Mathilde w Demokratycznej Republice Konga, zakończył się oficjalną kolacją wydaną przez Prezydenta i Pierwszą Damę.
— Queen Mathilde Blog (@BlogMathilde) June 9, 2022
Trzeci dzień wizyty obejmował wizytę na lokalnym targu w Kinszasie i spotkanie z handlarzami sprzedającymi tradycyjne stroje, wizytę w Narodowym Instytucie Badań Biomedycznych, który zajmuje się profilaktyką, diagnozą i leczeniem chorób zakaźnych, spotkanie z działaczami na rzecz praw kobiet i równouprawnienia płci oraz sesję zdjęciową nad rzeką Kongo.
10 czerwca para królewska opuściła Kinszasę i udała się do Lubumbashi, trzeciego co do wielkości miasta w Demokratycznej Republice Konga w południowo-wschodniej części kraju, blisko granicy z Zambią, gdzie odwiedzili belgijską szkołę i Uniwersytet w Lubumbashi, na którym król wygłosił przemówienie.
✈️ Nous sommes arrivés à Lubumbashi, la deuxième ville du 🇨🇩 de par son importance démographique et économique! pic.twitter.com/ZsxIHNioGb
🏫 La première halte à Lubumbashi a lieu à l’école belge, qui fête cette année ses 50 ans. Elle compte 45 enseignants, 624 élèves et suit le programme éducatif de la Fédération Wallonie-Bruxelles. pic.twitter.com/RWQeTQL8ze
Piątego dnia podróży król Philippe i królowa Mathilde odwiedziła wioskę Katanga w pobliżu lasów miombo charakterystycznych dla strefy podzwrotnikowej w Afryce. Wioska bierze udział w projekcie "Lasów wspólnotowych" ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa, który pomaga mieszkańcom w zrównoważonym zarządzaniu zasobami leśnymi i ich odtwarzaniu, zapobiegając w ten sposób szkodom spowodowanym wylesianiem.
Wymagająca politycznie, dyplomatycznie i też po prostu klimatycznie podróż Matyldy i Filipa do Kongo. Dobrze, że nie przybyli tam tylko z kurtuazyjną wizytą państwową do stolicy, ale że rzeczywiście odwiedzają wiele zakątków i działają charytatywnie. Mary wyglądała w Oslo fenomenalnie - więcej takich krótkich wizyt między monarchiami by się przydało.
Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.
Wymagająca politycznie, dyplomatycznie i też po prostu klimatycznie podróż Matyldy i Filipa do Kongo. Dobrze, że nie przybyli tam tylko z kurtuazyjną wizytą państwową do stolicy, ale że rzeczywiście odwiedzają wiele zakątków i działają charytatywnie.
OdpowiedzUsuńMary wyglądała w Oslo fenomenalnie - więcej takich krótkich wizyt między monarchiami by się przydało.
Zgadzam się :)
Usuń