piątek, 9 czerwca 2023

Zaległości - chrzciny w Luksemburgu, szwedzkie Święto Narodowe, królowa Jetsun Pema w trzeciej ciąży?

 Czas na podsumowanie ostatnich, najważniejszych wydarzeń w królewskim świecie.

Hiszpania / Niderlandy

20 maja księżniczka Leonor z Hiszpanii i księżniczka Alexia, druga z trzech córek pary królewskiej Niderlandów, ukończyły UWC Atlantic College w Walii. O ile planów drugiej z księżniczek na najbliższą przyszłość nie znamy, o tyle wiemy, że następczyni hiszpańskiego tronu już 17 sierpnia rozpocznie trzyletnie szkolenie wojskowe w Saragossie.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images25 maja Infantka Sofia razem z resztą swojej klasy przystąpiła do bierzmowania w kościele Wniebowzięcia Matki Bożej w Madrycie. Na swoją świadkową wybrała starszą siostrę, księżniczkę Leonor.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesNiemcy

20 maja w kościele św. Kajetana w Monachium odbył się ślub księcia Ludwiga z Bawarii (trzeciego z piątki dzieci i najstarszego syna księcia Luitpolda z Bawarii, drugiego w kolejce do tytułu księcia Bawarii) i Sophie-Alexandry Evekink. Więcej o uroczystości pisała Wam Albina tutaj.


Belgia / Wielka Brytania

30 maja królowa Mathilde oficjalnie otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Hasselt, nadany jej w styczniu tego roku z okazji jej 50. urodzin. Uczelnia w ten sposób uhonorowała pracę królowej na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem w Belgii.

Pod koniec maja jak co roku królowa uczestniczyła w Konkursie Muzycznym im. Królowej Elisabeth. 3 czerwca razem z księżniczką Eleonore pojawiła się na finale.

8 czerwca król Philippe jako gość honorowy uczestniczył w paradzie z okazji Founder's Day domu spokojnej starości dla weteranów wojennych Royal Hospital Chelsea w Londynie. W krótkiej wizycie w Wielkiej Brytanii towarzyszyła mu królowa Mathilde.
Wieczorem para została zaproszona na kolację na zamku Windsor wydaną przez króla Charlesa i królową Camillę. Do Belgii wrócili dzisiaj rano.
30 maja księżniczka Eugenie i Jack Brooksbank powitali na świecie swoje drugie dziecko i drugiego synka. Chłopiec urodził się o godzinie 8:49 i ważył 3,22 kg. Otrzymał imiona Ernest George Ronnie odpowiednio na cześć swojego praprapradziadka, króla Wielkiej Brytanii George'a V (którego jednym z imion był Ernest), dziadka ze strony taty, George'a Brooksbanka i pradziadka ze strony mamy, Ronalda Fergusona. Księżniczka Eugenie opublikowała na swoim Instagramie pierwsze zdjęcia synka wraz ze starszym bratem Augustem.


Jordania / Bhutan

Pojawiły się kolejne zdjęcia ze ślubu księcia Husseina i księżnej Rajwy oraz wieczornego bankietu, w tym fotografia z przedstawicielami zagranicznych rodzin królewskich.

Przed powrotem do Bhutanu królowa Jetsun Pema i księżniczka Euphelma Choden odwiedziły stanowisko archeologiczne Al-Maghtas, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, uznawane za miejsce działalności Jana Chrzciciela i chrztu Jezusa Chrystusa. Jak się okazuje, królowej w podróży do Ammanu towarzyszyły dzieci, książę Jigme Namgyel i książę Jigme Ugyen. Zdjęcia udostępnione przez jordańskie Ministerstwo Turystyki sugerują, że królowa spodziewa się swojego trzeciego dziecka. Nic nie zostało na razie potwierdzone, ale dotychczas para królewska nie spieszyła się z ujawnianiem takich informacji. Król Jigme Khesar do tej pory informował poddanych o zbliżających się narodzinach królewskiego dziecka na trzy miesiące przed datą porodu.4 czerwca królowa świętowała swoje 33. urodziny. Z tej okazji opublikowano jej nowe zdjęcie.Luksemburg

3 czerwca w Fischbach odbył się chrzest księcia Francoisa, drugiego synka księcia Guillaume'a i księżnej Stephanie. Na rodziców chrzestnych chłopca wybrano księżniczkę Alexandrę i hrabiego Christiana de Lannoy, starszego brata księżnej Stephanie.

Liechtenstein

W ostatnim czasie pojawiły się zdjęcia ze ślubu cywilnego księcia Johanna Wenzela z Liechtensteinu (trzeciego z piątki dzieci księcia Gundakara z Liechtensteinu, kuzyna trzeciego stopnia księcia Hansa-Adama II) i hrabianki Felicitas von Hartig, który miał miejsce 30 kwietnia w Vaduz. Fotografie wykonano na zamku, sugeruje się więc, że to tam zorganizowano ceremonię. Para weźmie ślub kościelny już jutro w Wiedniu.


Szwecja

6 czerwca w Szwecji przypadało Święto Narodowe - w tym roku wyjątkowe, bo jednocześnie przypadała 500. rocznica wyboru Gustava Wazy na króla Szwecji i tym samym uzyskania przez kraju niepodległości po zerwaniu unii kalmarskiej z Danią i Norwegią. Dzień wcześniej tradycyjnie wydano nowe oficjalne zdjęcia księżniczki Estelle i księcia Oscara, tym razem wykonane razem z rodzicami na zamku Gripsholm.

Już kilka dni wcześniej rodzina zobaczyła wystawę "1523-1973-2023 - Od Wazów do Bernadotte" w Pałacu Królewskim w Sztokholmie.
Obchody Święta Narodowego rozpoczęły się jak zwykle od otwarcia bram Pałacu Królewskiego dla zwiedzających. W tym roku dokonała tego Następczyni Tronu wraz z rodziną.


Król Carl Gustaf i królowa Silvia udali się na obchody Święta Narodowego do miasta Strängnäs w prowincji Södermanland.

Po południu para królewska oraz Następczyni Tronu z rodziną przejechała powozami ulicami Sztokholmu na koncert do Skansenu zorganizowany z okazji Święta Narodowego. Pojawiła się na nim także reszta rodziny królewskiej: książę Carl Philip, księżna Sofia, księżniczka Madeleine i Chris O'Neill.

Dzień zwieńczyło przyjęcie w Muzeum Nordyckim.
Na koniec nagranie podsumowujące obchody udostępnione przez Dwór Królewski.

 Z okazji Święta Narodowego księżniczka Madeleine opublikowała nowe zdjęcie swojej rodziny.


Włochy

W ostatnim wywiadzie dla włoskiego dziennika Corriere della Serrra książę Emanuele Filiberto, syn jednego z pretendentów do tronu Włoch, księcia Vittorio Emanuele'a, poinformował, że zdecydował się zrzec swoich praw do sukcesji po ojcu na rzecz starszej córki, księżniczki Vittorii. Jak powiedział, jest "pewien, że poradzi sobie lepiej niż ja". Decyzja ta jest kontynuacją działań podjętych pod koniec 2019 przez księcia Vittorio Emanuele'a w celu unowocześnienia monarchii. Książę zniósł wówczas prawo salickie, zgodnie z którym prawo do dziedziczenia tronu mają wyłącznie mężczyźni w linii męskiej, umożliwiając tym samym wnuczce ubieganie się o prawa do sukcesji w przyszłości. Odnosząc się do tej decyzji, książę Emanuele Filiberto w ostatnim wywiadzie powiedział, że był to "słuszny i nowoczesny" krok. "Wszyscy zdają sobie sprawę, choć trochę późno, że inteligencja i wrażliwość kobiet na czele może być cudowna. Prawo salickie jest anachroniczne, jest przestarzałe". Opisując swoją córkę, książę powiedział, że jest "wrażliwa i inteligentna, otwarta. Uwielbia kontakt z człowiekiem, zależy jej na tym, co widzi wokół siebie. Gdy tylko wybuchła wojna na Ukrainie, od razu wyjechała z Czerwonym Krzyżem z pomocą humanitarną".
10 komentarzy:

 1. Ciekawa decyzja we Włoszech choć jak dla mnie czy to ma jakiejkolwiek znaczenie kto jest następcą tronu skoro monarchia już tam nie istnieje? Piękne zdjęcia ze Szwecji Jordanii i urocze selfie hiszpańskiej rodziny królewskiej
  Gratulacje dla Eugenii i Jacka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zawsze zastanawiam się nad tym, czy to ma jakiekolwiek znaczenie. Powiedziałabym, że nie.

   Usuń
 2. To grupowe zdjęcie ślubne z Jordanii jest dziwne. Część osób ma miny, które z przyjemnością wykorzystałby złośliwy redaktor w paszkwilu, inni mają zamknięte oczy, a jeszcze niektórym pół głowy zasłonił inny gość. Przecież tym ponoć zajmują się profesjonaliści - a odpowiednie ustawienie pozujących, kompozycja zdjęcia, obróbka (oczywiście w granicach rozsądku) to podstawa. Zdjęcie wygląda jak rutynowe zdjęcie klasowe cyknięte wiele lat temu na szybko byle zainkasować kasę. Nawet jeśli jedno zdjęcie by im nie wyszło, to zawsze robią ich więcej. Rozumiem, gdyby to były dawne czasy, budżetowa uroczystość lub wesele z czasów PRLu, ale tu mamy do czynienia z ważną fotografią z królewskiego ślubu z niemałymi funduszami oraz dostępem do profesjonalistów z całego świata i najlepszych rozwiązań technologicznych. Uprzedzając ewentualne odpowiedzi, że cenią "naturalność" - nie chodzi o prasowanie zmarszczek czy malowanie trawy, tylko o takie kwestie jak zamknięte oczy, bardzo niekorzystne ujęcie czy wręcz zasłonięcie czyjejś twarzy. To tyle. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaskakująca decyzja we Włoszech, choć niewiele ona zmienia poza tym, że rozbudza konflikt dwóch rodzin.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, co z blogiem? Czy to po prostu wakacyjna przerwa, czy coś dłuższego? Pytam, bo nie widzę o tym żadnego postu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hejka Gabi, trochę tu cicho ostatnio... więc pomyślałam, że zapytam, czy zawiesiłaś na jakiś czas działanie bloga (i przegapiłam ogłoszenie na ten temat)? Mam nadzieję, że wrócisz niedługo z nowymi postami, bo uwielbiam je czytać, to mój ulubiony blog, jak pewnie wielu innych. Mam nadzieję, że u Ciebie wszystko dobrze, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy blog będzie jeszcze funkcjonował?

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej, kochani, przepraszam, że dopiero teraz piszę, ale miałam intensywny tydzień i zwyczajnie na bloga zabrakło już czasu. Na ten moment blog jest zawieszony - chciałam to napisać tak jak należy, w osobnym poście, ale miałam nadzieję, że dam radę wcześniej podsumować chociaż kilka najważniejszych wydarzeń z czerwca, na co znowu zabrakło czasu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w moim prywatnym życiu zaszły zmiany i blog zszedł po prostu na dalszy plan. Więcej mam nadzieję wyjaśnić Wam w kolejnym, ostatnim na ten moment poście.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piszę tutaj, a nie pod ostatnim postem pożegnalnym, bo tam w ogóle nie wchodzą komentarze. Twoje posty czytałam z bardzo dużą przyjemnością (mam ponad 55 lat;-)) i byłam pod wrażeniem ogromu Twojej pracy, ale też kultury i takiej po prostu empatii do poruszanych tematów i czytelników. Twoja decyzja jest jak najbardziej zrozumiała - życzę powodzenia w realizacji życiowych planów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, aż nie wiem, co odpisać, jest mi bardzo miło. Nawet nie wiesz, jak bardzo wzruszył mnie Twój komentarz... Bardzo Ci dziękuję za ciepłe słowa :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.