poniedziałek, 27 czerwca 2022

Pierwsze samodzielne wyjście księżniczki Elisabeth, Ceremonia Kluczy + więcej

Hiszpania

W sobotę 25 czerwca król Felipe i królowa Letizia z córkami, Leonor i Sofią, wybrali się na występ hiszpańskiej tancerki Marii Pages, nagrodzonej w tym roku Nagrodą Księżniczki Asturii.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

27 czerwca królowa Letizia przyjęła w Pałacu Zarzuela Pierwszą Damę USA Jill Biden, z którą następnie odwiedziła Hiszpańskie Stowarzyszenie Walki z Rakiem AECC.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wielka Brytania

Z okazji Dnia Sił Zbrojnych opublikowano wiadomość oraz nowe zdjęcia księżnej Cambridge wykonane w listopadzie ubiegłego roku podczas wizyty księżnej w Pirbright Training Academy, w której szkoleni są rekruci i personel Armii Brytyjskiej.

27 czerwca rozpoczął się coroczny Holyrood Week - oficjalny tygodniowy pobyt królowej w Szkocji na przełomie czerwca i lipca. Jak zwykle pierwszym punktem tygodnia była tzw. Ceremonia Kluczy, w czasie której monarchini wręczono klucze do miasta. Jest to gest symboliczny, królowa zaraz później je zwraca. W tym roku w Ceremonii Kluczy wzięli udział także hrabia i hrabina Wessex.
W czasie Holyrood Week królowa tradycyjnie zatrzymuje się w Pałacu Holyrood w Edynburgu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Niderlandy

 27 czerwca król Willem-Alexander i królowa Maxima rozpoczęli trzydniową wizytę państwową w Austrii od ceremonii powitalnej w Pałacu Hofburg w Wiedniu. Później razem z Parą Prezydencką zostali oprowadzeni po Parku Pamięci Ostarrichi, gdzie złożyli wieniec upamiętniający 65 000 austriackich Żydów - ofiar Holokaustu. Następnie odwiedzili Parlament i spotkali się z burmistrzem Wiednia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jak dzisiaj poinformowano, król Willem-Alexander odznaczył swoją szwagierkę, księżną Mabel, Orderem Domowym Orańskim w najwyższej klasie - Krzyża Wielkiego. Order przyznawany jest za zasługi dla dynastii. Księżna Mabel (wdowa po zmarłym w 2013 księciu Friso, młodszym bracie Willema-Alexandra) otrzymała Order wczoraj podczas prywatnej ceremonii.


Parma

24 czerwca odbył się ślub cywilny księżniczki Charlotte z Bourbon-Parmy, najstarszej z trzech córek księcia Charlesa-Emmanuela (najmłodszego z piątki dzieci księcia Michela i tym samym prawnuka ostatniego panującego księcia Parmy Roberta) i jego żony Constance, z Javierem Valladaresem Urruelą. 

Ślub kościelny Charlotte i Javier wzięli następnego dnia w kościele Saint Aubin we francuskiej miejscowości Tourouvre au Perche w Normandii.
Zaręczyny pary ogłoszono latem zeszłego roku.

Norwegia

25 czerwca książę Haakon, księżna Mette-Marit i książę Sverre-Magnus złożyli kwiaty przed klubem "London Pub" w Oslo, w której poprzedniej nocy doszło do strzelaniny. Król Harald w imieniu swoim i rodziny przekazał słowa wsparcia poszkodowanym, krewnym ofiar oraz wszystkim pogrążonym w żałobie. "Musimy wspólnie bronić naszych wartości: wolności, różnorodności i wzajemnego szacunku. Musimy nadal walczyć o to, aby wszyscy ludzie czuli się bezpiecznie", napisał w opublikowanym rano oświadczeniu.
Nad ranem w sobotę w klubie dla osób LGBT+ doszło do strzelaniny, w wyniku której zginęły dwie osoby, a kilkadziesiąt innych zostało rannych. Policja zatrzymała mężczyznę i prowadzi dochodzenie pod kątem ataku terrorystycznego.
Swoje kondolencje wystosowali również m.in. król Carl Gustaf czy królowa Margrethe.Embed from Getty Images


26 czerwca księżna Mette-Marit pojawiła się na nabożeństwie upamiętniającym ofiary ataku w Katedrze w Oslo. W nabożeństwie miał uczestniczyć również książę Haakon, ale niestety zaraził się koronawirusem.
Luksemburg

26 czerwca wielka księżna Maria Teresa pojawiła się na targach książki "Livre de Poche" we francuskiej miejscowości Saint-Maur-des-Fossés w regionie Île-de-France.

Dania

24 czerwca królowa Margrethe uczestniczyła w jubileuszowej paradzie Straży Królewskiej i wręczyła nagrodę Dronningens Ur dla najlepszego strażnika.

25 czerwca królowa oficjalnie przekazała szereg brązowych rzeźb i innych dzieł zmarłego męża, księcia Henrika, Muzeum Carla-Henninga Pedersena i Else Alfelts w Herning, w którym książę wystawił już swoje prace na krótko przed śmiercią. Prace księcia będą częścią wystawy stałej.

Po południu tego samego dnia otworzyła nowe muzeum FLUGT – Refugee Museum of Denmark w Oksbøl, przedstawiające historie uchodźców, którzy w czasie II wojny światowej uciekli do Danii.

Monarchini udzieliła też wywiadu dziecięcym reporterom - Marinelli i Theodorowi z gazety Børneavisen - w swojej rezydencji na terenie Amalienborg. Wywiad, który ukaże się w letnim wydaniu gazety, przeprowadzono z okazji przypadającego w tym roku złotego jubileuszu panowania monarchini.


W opublikowanym oświadczeniu książę Frederik i księżna Mary poinformowali, że książę Christian i księżniczka Isabella nie będą uczęszczać do liceum Herlufsholm (książę uczęszczał do tej szkoły w minionym roku szkolnym, natomiast jego siostra miała zacząć w niej naukę po wakacjach) w związku z ostatnim skandalem - wiosną tego roku na jaw wyszły przypadki brutalnych napaści, znęcania się i zastraszania, do jakich doszło w liceum. Sam Christian ich nie doświadczył, ale para książęca wielokrotnie powtarzała, że jako rodzice oczekują od szkoły podjęcia odpowiednich działań. "Informacje zawarte w niedawno opublikowanej wstępnej decyzji Duńskiej Agencji ds. Edukacji i Jakości stanowią niezwykle ostrą krytykę ze strony władz państwowych pod adresem Herlufsholm i stawiają wymagania szkole na kilku poziomach, nie tylko na poziomie zarządzania", napisali Frederik i Mary w oświadczeniu, dodając, że kwestia wyboru tej szkoły dla ich dzieci wywołała wiele kontrowersji wśród Duńczyków - co jest "całkowicie zrozumiałe, jeśli chodzi o dobro dzieci i młodzieży. Jednocześnie ważne było dla nas, abyśmy trzymali się naszej podstawowej idei, że ważne decyzje muszą być podejmowane na podstawie świadomej wiedzy. Teraz mamy tę podstawę."

"To był trudny proces dla nas jako rodziny, ale biorąc pod uwagę ogólny obraz i naszą szczególną pozycję jako pary książęcej, zdecydowaliśmy, że książę Christian przestanie uczęszczać do Herlufsholm, a księżniczka Isabella nie zacznie 9. klasy w tej szkole po letnich wakacjach. Latem wspólnie z naszymi dziećmi podejmiemy decyzję co do ich przyszłych szkół. Biorąc pod uwagę wielu uczniów, którzy kontynuują naukę w Herlufsholm, mamy nadzieję, że szkoła będzie miała teraz więcej spokoju, aby zapewnić niezbędne zmiany i odnieść sukces w tworzeniu kultury, w której każdy może się rozwijać i czuć bezpiecznie."


Belgia

27 czerwca królowa Mathilde spotkała się z dyrektor wykonawczą UNICEF-u.25 czerwca księżniczka Elisabeth odbyła swoje pierwsze samodzielne wyjście - ochrzciła nowy statek badawczy Belgica w Gandawie. Księżniczka wróciła do Belgii na letnie wakacje po swoim egzaminie w Lincoln College na Oksfordzie poprzedniego wieczoru. Jej kolejne samodzielne wyjście już w najbliższy czwartek.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images1 komentarz:

  1. Podoba mi się sukienka Elisabeth.
    Nawet nie wiedziałam o istnieniu księżniczki Charlotte z Parmy. Zobaczyłam ją pierwszy raz dopiero na Twitterze. Ładna kobieta z niej.
    Bardzo dobra decyzja odnośnie edukacji Chrystiana i Izabeli.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.