czwartek, 2 czerwca 2022

Aktualizacja: Platynowy jubileusz: Trooping the Colour 2022

 Główne obchody 70-lecia panowania królowej Elizabeth II rozpoczęły się dzisiaj od parady wojskowej Trooping the Colour. Paradę po raz pierwszy włączono w obchody jubileuszu i zorganizowano w czwartek, a nie - zgodnie z tradycją - w drugą sobotę czerwca.
Na dobry początek długiego jubileuszowego weekendu, wczoraj późnym wieczorem Pałac Buckingham opublikował nowe oficjalne zdjęcie monarchini. Zostało ono wykonane przez Ranalda Mackechnie'go 25 maja na zamku Windsor. W dołączonej wiadomości królowa podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowania do obchodów jej wyjątkowego jubileuszu - zarówno tych oficjalnych, jak i skromniejszych w poszczególnych społecznościach. "Nadal inspiruje mnie okazywana mi dobra wola i mam nadzieję, że nadchodzące dni będą okazją do zastanowienia się nad wszystkim, co osiągnęliśmy w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat, gdy patrzymy w przyszłość z pewnością siebie i entuzjazmem", dodała.

Parada wojskowa Trooping the Colour odbywa się co roku w ramach oficjalnego świętowania urodzin monarchy. Po raz pierwszy zorganizowano ją w XVII wieku za panowania króla Charlesa II, jednak dopiero w 1748 zaczęto w ten sposób oficjalnie obchodzić urodziny brytyjskiego monarchy. Tradycję tę zapoczątkował król George II, który urodził się w listopadzie, ale ponieważ zazwyczaj wtedy pogoda nie dopisywała, monarcha postanowił "przenieść" obchody swoich urodzin na cieplejszą porę roku. Od czasów króla Edwarda VII parada zwyczajowo odbywa się właśnie w czerwcu.

Embed from Getty Images

Trooping the Colour tradycyjnie organizowane jest na placu Horse Guards Parade. Jeszcze do niedawna królowa przybywała na miejsce konno, podobnie jak książę Walii, książę Cambridge i księżniczka Anne. Później ze względu na podeszły wiek zrezygnowała z jazdy konnej na rzecz powozu, jednak w tym roku - po raz pierwszy w trakcie swojego długiego panowania - nie przewodniczyła uroczystościom. Na placu defilad w jej imieniu przeglądu wojsk dokonał książę Walii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Na plac Horse Guards Parade książę Walii - jako honorowy pułkownik Gwardii Walijskiej (Welsh Guards), książę Cambridge - jako pułkownik Gwardii Irlandzkiej, oraz księżniczka Anne - pełniąca rolę pułkownika Blues and Royals, przybyli konno. Za nimi w powozach jechali "pracujący" członkowie rodziny królewskiej - księżna Kornwalii i księżna Cambridge, którym w tym roku po raz pierwszy towarzyszyła cała trójka pociech pary książęcej, George, Charlotte i Louis; hrabia i hrabina Wessex z Lady Louise i Jamesem, wicehrabią Severn, oraz książę i księżna Gloucester razem z mężem księżniczki Anne. Dalsi członkowie rodziny, w tym książę i księżna Sussex, którzy do Londynu przylecieli wczoraj, na miejsce dotarli autobusami.

Embed from Getty ImagesParadzie w tym roku przewodniczyła Gwardia Irlandzka. Zgodnie z tradycją, w próbie generalnej przed uroczystością bierze udział członek rodziny królewskiej, który pełni honorową funkcję pułkownika danego regimentu - w tym roku padło więc na księcia Williama.

Embed from Getty Images

Członkowie rodziny królewskiej jako honorowi pułkownicy wzięli udział w paradzie, natomiast pozostali oglądali uroczystości z okna budynku Horse Guards.

Embed from Getty ImagesJeszcze w trakcie trwania parady, królowa przybyła do Pałacu Buckingham, a po chwili wyszła na balkon razem z księciem Kentu, by pozdrowić zgromadzone tłumy i powitać wracającą do Pałacu wzdłuż The Mall kawalkadę.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Później wyszła na balkon raz jeszcze, aby obejrzeć przelot samolotów RAF-u, który tradycyjnie zwieńczył paradę. Do tej pory była to jedna z nielicznych w ciągu roku okazji do zobaczenia razem całej brytyjskiej rodziny królewskiej - pojawiała się nie tylko cała rodzina monarchini, ale również dalsi krewni, w tym jej kuzyni z rodzinami. W tym roku jednak po raz pierwszy na balkon wyszli tylko pracujący członkowie rodziny - królowa, książę Walii i księżna Kornwalii, książę i księżna Cambridge z dziećmi, George'm, Charlotte i Louisem, księżniczka Anne z mężem, hrabia i hrabina Wessex z Lady Louise i Jamesem, wicehrabią Severn, oraz kuzyni królowej: książę Kentu, księżniczka Alexandra, książę i księżna Gloucester. Powody tej decyzji nie są do końca znane - nie wiadomo, czy ma to związek z Platynowym Jubileuszem monarchini i za rok znowu zobaczymy wszystkich, czy może zmianę wprowadzono "na stałe". Przekonamy się o tym dopiero podczas kolejnego Trooping the Colour :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dla Louisa przelot samolotów był za głośny ;) Za to widok - spektakularny.

Embed from Getty ImagesJak wynika z postu zamieszczonego przez księżniczkę Eugenie, pozostała część rodziny oglądała uroczystości z dachu Pałacu św. Jakuba.

Przyjrzyjmy się teraz stylizacjom pań. Jak wiecie rzadko to robię, ale tym razem dostrzegłam ciekawą tendencję. Wszystkie panie mianowicie założyły kreacje w stonowanych, jasnych kolorach (za wyjątkiem Zary Tindall, która wybrała bardzo wyróżniającą się czerwoną sukienkę - ale jej możemy wybaczyć, bo w zasadzie w ogóle nie było jej widać ;) ), z których większość (jeśli nie wszystkie) już wcześniej widzieliśmy - starając się nie przyćmić królowej. Co ciekawe jednak, monarchini, mimo że to jej święto, również postanowiła się nie wyróżniać i wybrała błękitny płaszczyk :)

Embed from Getty Images

Na błękit postawiła również księżna Camilla. Tę samą sukienkę miała na sobie podczas Royal Ascot w zeszłym roku.

Embed from Getty Images

Księżna Kate założyła biały płaszczyk z ubiegłorocznego Big Lunch, a księżniczka Charlotte - niebieską sukienkę. Warto przy okazji wspomnieć, że Louis był ubrany w strój taty z 1985 :)

Embed from Getty Images

Hrabina Wessex i Lady Louise zdecydowały się z kolei na pastelowy róż. Lady Louise założyła również kapelusz należący do mamy - Sophie nosiła go podczas Trooping the Colour w 2009 roku.

Embed from Getty Images

I wspomniana wcześniej Zara Tindall:


Po południu wystrzelono również 124 salwy armatnie z Tower of London - z okazji zarówno Trooping the Colour, jak i Platynowego Jubileuszu.


Po uroczystości monarchini wróciła do zamku Windsor, skąd wieczorem poprowadzi specjalną ceremonię zapalenia jubileuszowej latarni. Pod Pałacem Buckingham będzie ją reprezentował wnuk, książę William.


Na Trooping the Colour zaproszono również księżniczkę Margaretę i księcia Radu z Rumunii jako jedynych przedstawicieli zagranicznych rodzin królewskich.

Z okazji Platynowego Jubileuszu królowa Danii Margrethe przekazała królowej swoje gratulacje. Wiadomość wysłała jeszcze przed obchodami, ale opublikowano ją dopiero teraz.

15 komentarzy:

 1. W Wielkiej Brytanii potrafią robić wielkie uroczystości. Mnie tam zawsze najbardziej interesuje rodzina królewska, ale dla samego pokazu samolotów i imponujących widoków z góry na tłumy ta uroczystość już była wyjątkowa i ekscytująca.
  Czy na zdjęciu Królowa nie ma tego samego płaszczyka co na balkonie? Po raz pierwszy chyba tak ujawniono kreację na wyjście. Na jednych zdjęciach płaszczyk wygląda na błękitny, na innych wpada w liliowy odcień. Królowa wygląda w nim przepięknie.
  Spodziewałam się George'a i Charlotte w powozie, obecność Louisa była wisienką na torcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, to ten sam płaszcz co na zdjęciu. Masz niezłe oko, nie zauważyłam tego wcześniej :)

   Usuń
  2. Kurcze, ale ten płaszcz jest bardzo charakterystyczny (głównie ze sprawą tej ozdoby wzdłuż zapięcia). Od razu rzuca się w oczy, że ten ze zdjęcia i z balkonu to to samo :)

   Usuń
  3. Możliwe, ale nie przyglądałam mu się dokładnie, poza tym na zdjęciach z balkonu (dla mnie przynajmniej) wygląda na jaśniejszy niż na oficjalnej fotografii

   Usuń
 2. Wdarł się błąd z królem George'm. Napisałyście XVII wiek, a powinno być XVIII.

  Całkiem zabawne, że na Jubileuszu jedynymi przedstawicielami rodzin królewskich byli ludzie z niepanującej monarchii. Spodziewałam się kogoś z Beneluxu albo Skandynawii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko pomieszałam - tak to jest jak się nie sprawdzi dokładnie informacji. Już poprawiłam :)
   Co do gości - kiedy poinformowano, że obecni będą Margareta & Radu, w ogóle spodziewałam się przedstawicieli innych rodzin królewskich, więc jestem mocno zaskoczona. Nie do końca rozumiem skąd taka decyzja - wg mnie albo zapraszać wszystkich, albo nikogo.

   Usuń
 3. Nie pasuje Lady Louise ten kapelusz, szkoda że dobiera sobie taką garderobę co postarza ja o 10-15 lat już Księżna Sophie wygląda młodziej pd niej

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się podoba zestawienie kolorystyczne sukienek wśród pań, zaskoczyły mnie pozytywnie myślałam że będzie feria barw a tu miła niespodzianka

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda że inne monarchie nie zostały zaproszone, odnoszę wrażenie że brytyjska monarchia co raz to bardziej izoluje się od innych monarchii europejskich, jakoś inne monarchie częściej się spotykają robią jakieś wspólne inicjatywy czy projekty

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy Wullian i Harry z zonami i dziecmi mize beda jakies miec wyjscia ?
  Wiadomo czy na wysciach po Walii Karte i William beda,albo czy 5poza Williamen i George bedzie tez Kate z dziecmi ???Szukam info i nie moge nic znalezc ,wiecie cos???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, że chodzi Ci o wspólne wyjście Williama i Harry'ego z rodzinami? Szczerze w to wątpię, Archie i Lili są dosyć mali, więc nie sądzę, by Meghan & Harry zabrali je na którekolwiek wyjście. Obie pary pojawią się dzisiaj na nabożeństwie i prawdopodobnie jutro na wieczornym koncercie. Harry & Meghan mogą być też obecni jutro na wyścigach Epsom, ale Kate i Williama raczej zabraknie ze względu na wizytę w Walii

   Usuń
 7. Wspaniałe uroczystości po dwóch latach pandemii fani monarchii doczekali się hucznych obchodów
  Louis zdecydowanie skradł cały show
  Myślę że decyzja o zmniejszeniu liczby osób na balkonie słuszna

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudownie widzieć królową uśmiechniętą w otoczeniu rodziny. Bardzo udana i wzruszająca uroczystość.
  Panie prezentowały się przepięknie. Moje oko nie wychwyciłoby tego, że kreacje były już widziane. Dziękuję za tę uwagę. Osobiście odbieram to bardzo pozytywnie, jako wyraz przekierowania uwagi na najważniejszą osobę – królową.
  Rewelacyjny kapelusz księżnej Kate. W moim odczuciu, to on stanowił o ostatecznym udanym efekcie.
  Jestem pod wrażeniem nienagannej figury księżniczki Margarety z Rumunii. Nie każda pani po 70-ce wygląda tak zgrabnie.
  Urocze dzieciaki z Cambridge jak zwykle przykuwały uwagę. Tych dzieci na balkonie tak trochę … mało w tym roku. Louise i James to już młodzież. Louise, jak już to ktoś zauważył, chyba za bardzo przytłoczył ten pożyczony od mamy kapelusz. Tak młodej osobie pasowałby mniejszy, bardziej delikatny lub ciekawy fascynator. Tak czy inaczej zapowiada się na piękną młodą damę.
  Miło, że na balkonie pojawiła się też księżniczka Aleksandra z Kentu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Królowa wyglądała świetnie, w ogóle wszystkie panie pięknie się prezentowały. Jedynym wyjątkiem dla mnie osobiście była lady Louise - ten kapelusz ledwie poprawnie wyglądał na Sophie te lata temu, ale na Louise niestety wygląda okropnie. Zachwyciła mnie szczególnie Zara, no i oczywiście Kate. Samo Trooping the Colour to niesamowity widok, a tym bardziej dla ludzi którzy interesują się paradami wojskowymi. Nadal nieco żałuję, że nie zobaczyliśmy całej rodziny królewskiej na balkonie, ciekawe czy kiedyś to jeszcze wróci, np. w przyszłym roku lub na kolejnych koronacjach. Cudowna uroczystość, brakowało trochę przez pandemię takich wielkich wydarzeń z prawdziwą pompą. Moim zdaniem niestety Platynowy Jubileusz będzie raczej jednym z ostatnich takich wydarzeń "z przepychem" nie tylko w UK, ale wszędzie, kończy się taka epoka.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.