środa, 15 czerwca 2022

Święto Orderu Podwiązki, towarzyski mecz piłki nożnej, Maxima na Wybrzeżu Kości Słoniowej + więcej

Dania

Królowa Margrethe 11 czerwca wręczyła nagrodę Prince Henrik Prize w dziedzinie poezji. Nagroda została w tym roku przyznana po raz pierwszy.14 czerwca królowa przyjęła na audiencji przebywających w Danii z oficjalnymi wizytami Prezydenta Estonii (na tym spotkaniu obecny był również Następca Tronu) oraz przewodniczącego Parlamentu Gruzji.

Księżna Mary odwiedziła szkołę Haslev Idræftsefterskole razem ze swoją fundację Mary Fonden, w związku z inauguracją nowego programu fundacji Me&We. Program Me&We ma na celu rozwijanie umiejętności społecznych młodych ludzi poprzez praktyczne ćwiczenia i treningi dla nauczycieli do zastosowania na lekcjach, aby w dalszej perspektywie zmniejszyć poczucie osamotnienia wśród młodzieży.Niderlandy

12 czerwca wylądowała na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie następnego dnia rozpoczęła swoją dwudniową wizytę w roli Specjalnej Wysłanniczki Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju.


Następny dzień rozpoczęła od spotkania ze swoimi współpracownikami, z którymi współpracuje w zakresie finansowania włączającego oraz lokalnymi partnerami w biurze Narodów Zjednoczonych w Abidżanie. Później odwiedziła wioskę Abobo, gdzie spotkała się z kobietami korzystającymi z cyfrowych usług finansowych i edukacji finansowej oferowanej przez Care Village Savings & Loans Associations, a także drobnymi rolnikami zajmującymi się hodowlą nerkowca.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesPo południu wzięła udział w spotkaniu dotyczącym ochrony konsumentów w Ministerstwie Gospodarki i Finansów oraz konferencji Africa CEO Forum.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Drugiego dnia wizyty w Abidżanie odwiedziła Ministerstwo Komunikacji i Gospodarki Cyfrowej oraz spotkała się z Premierem i wiceprezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dzisiaj królowa rozpoczęła dwudniową wizytę w Senegalu. Na początek spotkała się z kilkoma rolnikami korzystającymi z cyfrowych usług finansowych pomagających im oszczędzać i rozwijać swoje biznesy.
Belgia

12 czerwca, szóstego i ostatniego dnia wizyty w Demokratycznej Republice Konga król Philippe i królowa Mathilde udali się do miasta Bukavu we wschodniej części kraju, gdzie odwiedzili szpital Panzi, który specjalizuje się w opiece ginekologicznej ofiar gwałtu i przemocy seksualnej. Po szpitalu oprowadził ich dr Denis Mukwege, kongijski ginekolog i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2018. Następnie odwiedzili Międzynarodowy Instytut Rolnictwa Tropikalnego (IITA), który działa na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego i wprowadzenia zrównoważonej gospodarki zasobami naturalnymi w Afryce.Następnego dnia rano odlecieli z powrotem do Belgii.Wielka Brytania / Francja

12 czerwca królowa Elizabeth stała się drugim najdłużej panującym monarchą na świecie, pobijając rekord ustanowiony w 2016 przez króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja. Panuje już od 25 694 dni. Jeśli dożyje 25 maja 2024, zostanie najdłużej panującym monarchą w historii świata, wyprzedzając Króla-Słońce Ludwika XIV, który panował 72 lata i 126 dni.


13 czerwca przypadało coroczne Święto Orderu Podwiązki - najstarszego i najwyższego brytyjskiego orderu, nadawanym za służbę publiczną przez brytyjskiego monarchę. W tym roku członkiem Zakonu Podwiązki odznaczonym tym orderem została księżna Kornwalii Camilla. Jest tym samym pierwszą małżonką Następcy Tronu, która została nim odznaczona - do tej pory Order Podwiązki otrzymywały tylko królowe-małżonki.
Święto tradycyjnie obejmowało procesję członków Zakonu do Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor na nabożeństwo i późniejszy lunch na zamku. Królowa ze względu na problemy z poruszaniem się, nie wzięła udziału ani w procesji, ani w późniejszym nabożeństwie, ale uczestniczyła w inwestyturze nowych członków Zakonu i lunchu - podobnie jak książę Yorku. Na nabożeństwie, poza księciem Walii i księżną Kornwalii, pojawili się także: książę i księżna Cambridge, księżniczka Anne z mężem, hrabia i hrabina Wessex czy książę Kentu i księżniczka Alexandra (którzy opuścili jednak procesję i przyjechali na miejsce samochodem buggy), a także dzieci księżnej Camilli - Tom Parker Bowles i Laura Lopes.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesInwestytura i lunch na zamku Windsor były prywatne, ale Pałac Buckingham opublikował zdjęcie z inwestytury księżnej Kornwalii.


14 czerwca rozpoczęły się coroczne wyścigi konne Royal Ascot. Z tej okazji opublikowano nowe zdjęcie królowej na przejażdżce na swoim kucyku Balmoral Fern w Windsorze w 2020, oraz wiadomość od niej zamieszczoną w programie dla uczestników. Niestety, monarchini opuściła pierwszy dzień wyścigów, ale spodziewana jest jej obecność podczas któregoś z pozostałych dni.W tym roku, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią wrócił tradycyjny przejazd powozami członków rodziny królewskiej otwierający pierwszy dzień wyścigów. W pierwszym powozie jechali książę Walii, księżna Kornwalii i Peter Phillips, w drugim - książę i księżna Gloucester oraz książę Michael z Kentu z żoną, natomiast w trzecim - księżniczka Anne. 

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesPoza nimi, obecni byli także: hrabia i hrabina Wessex, księżniczka Beatrice i Edoardo Mapelli Mozzi, Zara i Mike i Tindall, a także - niespodzianka! - książę Jean-Christophe Napoleon (jeden z pretendentów do tronu Francji) i księżna Olympia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Na drugim dniu Royal Ascot pojawili się: książę Walii i księżna Kornwalii, hrabia i hrabina Wessex, księżniczka Anne, księżniczka Beatrice i Edoardo Mapelli Mozzi oraz księżniczka Alexandra.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Tymczasem książę i księżna Cambridge wczoraj byli obecni na ceremonii upamiętniającej 5. rocznicę pożaru Grenfell Tower, w którym zginęło 72 osoby.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Hiszpania

13 czerwca królowa Letizia wzięła udział w prezentacji "Białej Księgi na temat Raka Skóry w Hiszpanii" Hiszpańskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii. Podczas wydarzenia zaprezentowano dowody naukowe dotyczące diagnozowania, leczenia i monitorowania najczęstszych nowotworów skóry w Hiszpanii.
Szwecja

13 czerwca Następczyni Tronu wzięła udział w obchodach 60-lecia Laboratorium Askö niedaleko miejscowości Trosa na południe od Sztokholmu.

Król Carl Gustaf i królowa Silvia tego dnia wzięli udział w uroczystym posiedzeniu Królewskiej Akademii Nauk, podczas którego król wręczył nagrody naukowe - Nagrodę Gregoriego Aminoffa i Nagrodę Sjöberga.


Luksemburg

Wielki książę Henri zobaczył wystawę fotograficzną stworzoną z okazji platynowego jubileuszu panowania królowej Elizabeth II w rezydencji Ambasador Wielkiej Brytanii w Luksemburgu. Wielki książę został później poczęstowany herbatą i platynowym puddingiem, który zwyciężył w konkursie cukierniczym zorganizowanym w ramach obchodów jubileuszu.

Z okazji 8. urodzin księżniczki Amalii opublikowano jej nowe zdjęcie oraz nową rodzinną fotografię księcia Felixa i księżnej Claire. Zdjęcia zostały prawdopodobnie wykonane z okazji I Komunii Świętej Amalii.


Norwegia

13 czerwca książę Haakon, księżna Mette-Marit, księżniczka Ingrid-Alexandra i książę Sverre Magnus rozgrali towarzyski mecz piłki nożnej z drużyną Vivil IL. Drużyna Vivil IL liczy w sumie 300 członków, którzy tworzą dziesięć różnych grup piłkarskich, a jej celem jest aktywizacja osób niepełnosprawnych intelektualnie. Z kolei książę Haakon wystawił drużynę Skaugum United  składającą się z jego rodziny i kilku znanych norweskich piłkarzy: Erlinga Brauta Haalanda, Caroline Graham Hansen, Alfie'go Haalanda i Jana Åge Fjørtofta. Skaugum United nie miało jednak szans z 24-osobową Vivil IL, która zwyciężyła 10:9.
Mecz jest efektem współpracy rodziny książęcej z Norweskim Związkiem Piłki Nożnej i został rozegrany po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

Dwór Królewski podał listę gości, którzy będą obecni na bankiecie z okazji 18. urodzin księżniczki Ingrid Alexandry już w najbliższy piątek, 17 czerwca. Zobaczymy reprezentacje niemal wszystkich panujących europejskich rodzin królewskich: księcia Frederika (ojca chrzestnego księżniczki) i księżną Mary z Danii, księżniczkę Victorię (matkę chrzestną Ingrid Alexandry) i księcia Daniela z dziećmi, Estelle i Oscarem, króla Felipe z Hiszpanii (ojca chrzestnego), króla Willema-Alexandra, królową Maximę i księżniczkę Catharinę-Amalię, królową Mathilde i księżniczkę Elisabeth z Belgii oraz księcia Guillaume'a i księżną Stephanie z synkiem Charlesem. Poza nimi, zaproszeni zostali także członkowie zdetronizowanych rodzin królewskich: książę Pavlos i księżna Marie-Chantal z z Grecji z trójką dzieci, Marią Olympią, Constantine-Alexiosem i najmłodszym synem Aristidisem, a także książę Kyril z Bułgarii, który pojawi się w towarzystwie swojej partnerki, Katharine Butler, oraz dzieci: księżniczki Mafaldy (która w maju tego roku wyszła za mąż), księżniczki Olympii i księcia Tassilo. Obecna ma być także jego żona, księżna Rosario, z którą pozostaje w separacji od 2009.
Pojawi się także oczywiście najbliższa rodzina księżniczki Ingrid Alexandry, w tym jej przyrodni brat Marius Borg Høiby i matka chrzestna, księżniczka Martha Louise z narzeczonym, Durekiem Verrettem i córkami.
Prawdopodobnie trzy przyszłe królowe - Ingrid Alexandra, Catharina-Amalia i Elisabeth - zadebiutują tego wieczoru w tiarach.
Będzie to pierwsze spotkanie tak wielu europejskich rodzin królewskich po pandemii.


8 komentarzy:

 1. Przyznam że trochę mnie dziwi że na urodzinach księżniczki Ingrid nie będzie nikogo z brytyjskiej rodziny królewskiej, te rodziny są dość blisko spokrewnione..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale w gruncie rzeczy to było do przewidzenia, BRK jak wiadomo dość rzadko jest obecna na uroczystościach innych rodzin królewskich - smutna rzeczywistość

   Usuń
 2. Jestem bardzo ciekawa jutrzejszego bankietu, nie mogę się doczekać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Camilli niesłychanie pasuje strój Orderu Podwiązki, natomiast William czuje się w nim bardzo niekomfortowo każdego roku.
  W życiu bym nie pomyślała, że zobaczymy małe dzieci na bankiecie. Ciekawa jestem, w jaki sposób zostanie to zorganizowane. Pewne już jest, że będzie to niezapomniane wydarzenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, dlaczego na bankiecie zabraknie królowej Letizii

   Usuń
  2. Jest całkiem sporo hipotez "spiskowych" :) Jedna z tych, ku której osobiście się skłaniam, mówi, że nie chciała spotkać się z księżną Marie-Chantal po tym incydencie po mszy wielkanocnej parę lat temu, który grecka księżna nie omieszkała się skomentować i skrytykować obecną królową Hiszpanii. Inni z kolei mówią, że nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że Letizia nie przepada za tego typu spotkaniami z zagranicznymi rodzinami królewskimi.

   Usuń
  3. Czy Letizia i Marie - Chantal nie miały okazji się od tego czasu spotkać? Faktycznie dość dziwna nieobecność Letizii.

   Usuń
  4. Nie, była pandemia, więc wszystkie większe królewskie uroczystości były odwoływane, a prywatnie też nie miały okazji - Marie-Chantal jak już bywa w Europie to głównie w Grecji albo Londynie.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.