piątek, 24 czerwca 2022

Święto Narodowe Luksemburga, bankiet dyplomatyczny, wizyta w Cambridgeshire + więcej

Monako / Norwegia

22 czerwca książę Albert i księżna Charlene, którym nieoczekiwanie towarzyszyły dzieci, Jacques i Gabriella, przybyli do Oslo na otwarcie wystawy "Sailing the Sea of Science" w muzeum Fram. Obecny był również książę Haakon.

Później król Harald i królowa Sonja wydali na cześć gości lunch w swojej letniej rezydencji Bygdøy, w którym uczestniczyli również książę Haakon, księżna Mette-Marit i księżniczka Martha Louise.

Wieczorem 22 czerwca królowa Sonja, księżna Mette-Marit i Maud Angelica Behn pojawiły się na otwarciu nowej wystawy "Åpne dører" w muzeum królowej Dronning Sonja KunstStall. Wystawa prezentuje 100 dzieł sztuki 50 różnych artystów z prywatnej kolekcji królowej Sonji.


Niderlandy

22 czerwca król Willem-Alexander, królowa Maxima, księżniczka Beatrix i księżniczka Margriet pojawili się na corocznym bankiecie dla korpusu dyplomatycznego wydanym przez parę królewską w Pałacu Królewskim w Amsterdamie. W tym roku, co ciekawe, opublikowano również zdjęcia z samego bankietu, co do tej pory się nie zdarzało.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Zdjęcia z przyjazdu księżniczki Beatrix (miała ze sobą swoją torbę ze zdjęciem wnuczek, Amalii, Alexii i Ariane):

Embed from Getty Images

23 czerwca królowa Maxima wzięła udział w konferencji na temat zdrowia finansowego pracowników w Rotterdamie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dzisiaj, nieco wcześniej niż zazwyczaj, para królewska z córkami, Amalią, Alexią i Ariane zapozowali do letniej sesji zdjęciowej. Miała zostać zorganizowana na plaży, ale z uwagi na deszczową pogodę ostatecznie odbyła się w Pałacu Noordeinde.
Po sesji para królewska i po raz pierwszy księżniczka Amalia odpowiedzieli na kilka pytań dziennikarzy. Księżniczka została oczywiście zapytana o swój niedawny debiut w Oslo i spotkanie z księżniczką Elisabeth z Belgii i księżniczką Ingrid Alexandrą z Norwegii - powiedziała, że utrzymują ze sobą kontakt dzięki mediom społecznościowym, a dzięki temu, że są w podobnej sytuacji, bardzo dobrze się rozumieją. Padło też pytanie o miłość i chłopaka, które Amalia skwitowała żartem, że jeśli sprawa będzie poważna, to zadzwoni najpierw do dziennikarza, który o to zapytał - ale król Willem-Alexander zaprotestował ;)Belgia

24 czerwca królowa Mathilde otworzyła swoje pierwsze Sympozjum Jej Królewskiej Mości Królowej zorganizowane przez Królewską Akademię Medyczną Belgii na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W swoim przemówieniu królowa apelowała o holistyczne podejście do zdrowia psychicznego, profilaktykę, dostępność opieki i zaangażowanie młodych ludzi w proces leczenia.

Wielka Brytania

22 czerwca królowa przyjęła na audiencji na zamku Windsor gubernator Nowej Południowej Walii w Australii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

23 czerwca książę i księżna Cambridge złożyła wizytę w hrabstwie Cambridgeshire. Najpierw odsłonili swój pierwszy wspólny portret w Muzeum Fitzwilliam w Cambridge namalowany przez brytyjskiego artystę Jamie'go Coretha. Portret został zamówiony przez Cambridgeshire Royal Portrait Fund jako prezent dla hrabstwa Cambridgeshire i przez najbliższe trzy lata będzie można go podziwiać w Muzeum Fitzwilliam w Cambridge (na krótko zostanie pożyczony National Portrait Gallery w przyszłym roku), a później będzie wystawiony w innych przestrzeniach w Cambridgeshire.
Jak Wam się podoba?

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Później para książęca odwiedziła hospicjum dziecięce East Anglia's Children's Hospices w Milton (księżna jest patronką EACH) oraz organizację Jimmy's wspierającą osoby bezdomne...

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images...a na koniec wzięli udział w Cambridgeshire County Day.

Embed from Getty ImagesDrugiego dnia w Rwandzie księżna Camilla odwiedziła bibliotekę Kingali Public Library, gdzie spotkała się z finalistami Queen’s Commonwealth Essay Competition 2021 oraz wygłosiła przemówienie promujące kampanię "Commonwealth Says NO MORE", której celem jest walka z przemocą wobec kobiet i dziewcząt. W swoim przemówieniu powiedziała, że "dąży do praw, nie przysług" oraz dodała: "W sile naszej jedności my, kobiety i mężczyźni Wspólnoty Narodów, stoimy z ofiarami i ocalałymi, którzy mimo pokusy ukrywania się w milczeniu, zabierają głos, aby inni wiedzieli, że nie są sami – czy to w Afryce, Azji, Europie, na Pacyfiku, czy na Karaibach i w obu Amerykach".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wieczorem para książęca pojawiła się na Kigali Fashion Week.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Trzeciego dnia wizyty książę Walii i księżna Kornwalii wzięli udział w ceremonii otwarcia Commonwealth Heads of Government Meeting (CHOGM), na którym książę wygłosił swoje przemówienie. Książę reprezentuje na spotkaniu królową jako głowę Wspólnoty Narodów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesWieczorem natomiast byli obecni na inauguracyjnej kolacji.

Embed from Getty ImagesHiszpania

23 czerwca królowa Letizia wręczyła nagrody Retina ECO wręczane za najlepsze projekty w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dania

Księżna Marie odbyła kilka wyjść w swojej roli Specjalnej Przedstawicielki ds. Kultury Ambasady Danii we Francji. 22 czerwca odwiedziła organizację ART 2030 w Kopenhadze.


Później odwiedziła willę Klitgaarden w Skagen, wybudowaną w 1914 przez króla Christiana X i oferującą zakwaterowanie duńskim i zagranicznym artystom, natomiast wieczorem zobaczyła wystawę "Krøyer i Paryż. Francuskie połączenia i nordyckie tony" w Muzeum Skagens.

23 czerwca księżna otworzyła sympozjum na temat duńsko-francuskiej współpracy w dziedzinie kultury w klubie Kulturhus Kappelborg w Skagen, na którym wygłosiła przemówienie.

Z kolei księżna Mary 22 czerwca odwiedziła plac budowy "Nordvestpassagen" w Kopenhadze, aby dowiedzieć się więcej o zmianach, jakie zaszły w branży budowlanej dzięki projektowi Boss Ladies. Projekt zachęca młode kobiety do aplikowania na stanowiska w branży budowlanej, technicznej, inżynieryjnej czy morskiej.Luksemburg

23 czerwca przypadało Święto Narodowe Luksemburga, obchodzone jako oficjalne urodziny wielkiego księcia. Tradycję obchodzenia ich właśnie 23 czerwca ustanowiła wielka księżna Charlotte, babcia obecnego wielkiego księcia Henri'ego, która urodziła się 23 stycznia, ale swoje urodziny postanowiła świętować w czerwcu.
Tradycyjnie obchody rozpoczęły się już dzień wcześniej od wizyty wielkiego księcia Henri'ego i wielkiej księżnej Marii Teresy w Lellingen (co roku z okazji Święta Narodowego odwiedzają inne luksemburskie miasto).

Z kolei dziedziczny książę Guillaume i dziedziczna księżna Stephanie zgodnie z tradycją tego dnia odwiedzili Esch-sur-Alzette.

Wieczorem cała czwórka, do której dołączyli książę Louis, jego starszy syn, książę Gabriel, oraz księżniczka Alexandra, obejrzała procesję z pochodniami i pokaz sztucznych ogni.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

23 czerwca rodzina wielkoksiążęca (wielki książę Henri, wielka księżna Maria Teresa, dziedziczny książę Guillaume, dziedziczna księżna Stephanie, książę Louis, książę Gabriel i księżniczka Alexandra) pojawiła się na oficjalnych obchodach Święta Narodowego w Philharmonie Luxembourg, a następnie na paradzie wojskowej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po południu uczestniczyli w Te Deum w Katedrze Notre-Dame w Luksemburgu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


4 komentarze:

 1. Według mnie obraz Kate i Williama to jeden z najbardziej realistycznych obrazów współczesnych royalsów - niemal jak fotografia i bez żadnych udziwnień. Szczególnie podoba mi się twarz Kate: oddana bardzo wiernie, a zarazem pod najładniejszym kątem - z delikatnym, subtelnym uśmiechem. Nie wiem tylko, czy taka sukienka i buty to dobry wybór - takie stroje są mocno osadzone w stylistyce danych lat (podobnie jak ubrania lat 80.) i w innych dekadach bywają szczególnie ostro krytykowane, a do obrazu przydałyby się może bardziej ponadczasowe. Z drugiej strony taki strój gwarantuje, że zostanie zapamiętany i nie będzie zarzutów o nudę ;) Kolor też pięknie oddany. Z kolei William klasycznie - zarówno pod kątem wyglądu, jak i pozy. W ogóle cały obraz jest znakomity - świetne połączenie tradycji i nowoczesności. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że już od lat Felix i Claire nie pojawiają się na Święcie Narodowym.
  Portret Kate i Williama jest bardzo ładny, szczególnie książę wygląda na nim podobnie do siebie, księżna trochę mniej, ale wyobrażam sobie, jak trudno uchwycić jej urodę. Najbardziej ekscytujące jest dla mnie z niego broszka - królowa wypożyczyła Kate jedną ze swoich ulubionych - Cambridge Pearl Pendant.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybacz, ale nie rozumiem Twojego komentarza i logiki: że niby Kate jest mniej podobna do siebie, bo trudno uchwycić jej urodę? Przecież nie została pokazana brzydko. Wręcz przeciwnie - według różnych opinii pokazana została neutralnie albo wręcz lepiej. Jeśli nie jest "ładniejsza", to już kwestia wyglądu samej Kate, a nie braków w kunszcie malarza.

   Usuń
 3. Sukienka księżniczki Beatrix ma ładne kolory i wzory, ale niezbyt pasuje do starszej pani.
  Podoba mi się zdjęcie Marie z morzem w tle.
  Jak popatrzyłam na Stephanie, pomyślałam, że już niedługo Charles doczeka się rodzeństwa. Ten wzór idealnie maskuje brzuszek.

  Chciałabym jeszcze przypomnieć o moim blogu:
  https://germanroyals.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.