wtorek, 10 maja 2022

Platynowy maj: srebrny jubileusz w 1977

 W kolejnych postach z serii przyjrzymy się bliżej obchodom poprzednich jubileuszy panowania królowej Elizabeth. Na początek weźmiemy na tapet 25-lecie panowania królowej w 1977, który był jej pierwszym jubileuszem obchodzonym na większą skalę.
Podobnie jak późniejsze jubileusze, dzień swojego wstąpienia na tron 6 lutego 1977 królowa spędziła prywatnie z rodziną na zamku Windsor. W kościołach przez cały miesiąc organizowane były nabożeństwa upamiętniające zmarłego króla George’a VI, jak i rocznicę wstąpienia na tron jego córki.

Embed from Getty Images

Nie zabrakło jubileuszowych zamorskich wizyt w krajach Wspólnoty Narodów. W pierwszą z nich królowa i książę Edynburga wyruszyli już kilka dni po 25. rocznicy wstąpienia monarchini na tron, 10 lutego 1977. Dwa pierwsze dni spędzili w Samoa Zachodnim (obecnie Samoa), gdzie ich gospodarzem był ówczesny O le Ao o le Malo (tytuł głowy państwa Samoa, który można przetłumaczyć jako „szef rządu”) Malietoa Tanumafili. Po kilkudniowej przerwie, 14 lutego zostali przyjęci przez króla Tāufaʻāhau Tupou IV na Tonga (obecnie królem Tonga jest jego młodszy syn, Tupou VI). Następnie udali się na Fidżi (16-17 lutego), do Nowej Zelandii (22 lutego – 7 marca), Australii (7-23 marca; w jej trakcie odwiedzili również Tasmanię) i Papui-Nowej Gwinei (23-26 marca). Ostatnie dni marca przed powrotem do Wielkiej Brytanii ponownie spędzili w Australii.

Embed from Getty Images

Kolejną, choć nieco krótszą, podróż odbyli w październiku. 14 października wylądowali w Kanadzie, gdzie w trakcie sześciodniowej wizyty królowa otworzyła 3. sesję Parlamentu. 19 października przylecieli na Karaiby, po których podróżowali jachtem Britannia. Dwa pierwsze dni spędzili na Bahamach, 26 października popłynęli na Brytyjskie Wyspy Dziewicze, później udali się na Antiguę i Barbudę, a 31 października na Barbados, gdzie zostali trzy dni.

Oszacowano, że w sumie w 1977 królowa i książę Edynburga przemierzyli 56 000 mil (ok. 90 160 km).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Królowa razem z rodziną podróżowała także po całej Wielkiej Brytanii, chcąc spotkać jak najwięcej swoich poddanych w roku jubileuszu. 17 maja para złożyła wizytę w Glasgow, gdzie powitało ich więcej mieszkańców niż podczas jakiejkolwiek wcześniejszej wizyty. W Szkocji odwiedzili również Cumbernauld, Stirling, Perth, Dundee, Aberdeen i Edynburg. Później udali się do Anglii (gdzie najwięcej, bo aż milion mieszkańców, zebrało się na ulicach Lancashire), Walii i Irlandii Północnej. Łącznie w ciągu trzech miesięcy odbyli sześć takich podróży, odwiedzając w ich trakcie 36 hrabstw. Żaden wcześniejszy brytyjski monarcha nie odwiedził tak wielu miejsc w Wielkiej Brytanii w tak krótkim czasie.

Embed from Getty Images

Główne obchody jubileuszu miały miejsce w dniach 6-9 czerwca - inaczej niż w przypadku kolejnych rocznic na początku, a nie pod koniec tygodnia. W poniedziałek wieczorem, 6 czerwca, królowa zapaliła jubileuszową latarnię, a zaraz po niej zapalono kolejne latarnie w całym kraju. Zwyczaj zapalania jubileuszowych latarni (jubilee beacons) sięga diamentowego jubileuszu panowania królowej Victorii w 1897.

Embed from Getty Images

7 czerwca cała rodzina królewska uczestniczyła w nabożeństwie w Katedrze św. Pawła w Londynie, na które królowa przybyła w XVIII-wiecznej karecie Gold State Coach. Na nabożeństwo zaproszono również głowy państw z całego świata i byłych Premierów Wielkiej Brytanii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Później królowa z rodziną wzięła udział w lunchu w Guildhall wydanym przez burmistrza Londynu. W swoim przemówieniu powiedziała m.in.: "Kiedy miałam dwadzieścia jeden lat, oddałam swoje życie służbie naszemu ludowi i prosiłam Boga o pomoc w wypełnieniu tego ślubu. Chociaż przysięgę tę złożyłam w czasie moich sałatkowych dni*, kiedy byłam zielona w osądzie, nie żałuję i nie wycofuję się z ani jednego słowa."

*sałatkowe dni (salad days) – idiom zaczerpnięty z szekspirowskiej tragedii Antoniusz i Kleopatra, tutaj oznaczający czas młodości, któremu towarzyszy brak doświadczenia 

Embed from Getty Images

Po lunchu rodzina królewska wróciła wzdłuż The Mall do Pałacu Buckingham, gdzie kilkukrotnie pojawiali się na balkonie. Na trasie ich przejazdu zgromadziło się około miliona osób, a 500 milionów we wszystkich krajach Wspólnoty Narodów oglądało przejazd w telewizji. Dzień zakończyły imprezy uliczne w całej Wielkiej Brytanii (w samym Londynie zorganizowano ich podobno aż 4000!).

Embed from Getty Images

8 czerwca odbyło się spotkanie szefów rządów Wspólnoty Narodów (Commonwealth Heads of Government Meeting, CHOGM) w Lancaster House. Takie spotkania odbywają się do tej pory co dwa lata; po raz ostatni w 2018 w Londynie i Windsorze (spotkanie w 2020 zaplanowane w Rwandzie zostało przesunięte z uwagi na pandemię; ostatecznie ma się odbyć pod koniec czerwca tego roku z udziałem księcia Walii i księżnej Kornwalii).

Embed from Getty Images

Wydarzeniem wieńczącym obchody był rejs Tamizą z Greenwich do Lambeth 9 czerwca, wzorowany na uroczystych rejsach barką królowej Elizabeth I. W trakcie rejsu królowa otworzyła trasę spacerową Silver Jubilee Walkway, która miała połączyć główne atrakcje turystyczne Londynu (w październiku 2002 z okazji złotego jubileuszu panowania królowej trasę przemianowano na Jubilee Walkway), oraz park publiczny South Bank Jubilee Gardens (obecnie po prostu Jubilee Gardens, otwarte ponownie przez monarchinię po renowacji w maju 2012).

Embed from Getty Images

Rejs zakończył się pokazem fajerwerków, w świetle których królowa powozem wróciła do Pałacu Buckingham i kilkukrotnie pozdrawiała z balkonu wiwatujące tłumy Brytyjczyków.

Z okazji jubileuszu zorganizowano specjalną zbiórkę pieniędzy, The Queen's Silver Jubilee Appeal, pod egidą założonej w 1977 organizacji Queen's Silver Jubilee Trust, aby Brytyjczycy zamiast wysyłać monarchini prezenty, mogli wyrazić swoją wdzięczność wpłacając pieniądze na szczytny cel. Królowa zdecydowała, że zebrane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie młodych ludzi, w szczególności na zachęceniu ich do pomagania innym w swojej społeczności.

Znaczki wydane w Nowej Zelandii. Archives New Zealand, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Srebrny jubileusz panowania królowej uczczono również pamiątkowymi znaczkami, których wydano w sumie ponad 200 w Wielkiej Brytanii, terytoriach zależnych i krajach Wspólnoty Narodów (poniżej znaczki wydane na Seszelach). Pierwsze okolicznościowe znaczki zostały wydane w 1935 z okazji srebrnego jubileuszu panowania króla George’a V, dziadka królowej Elizabeth II, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też w zamorskich dominiach: Kanadzie, Afryce Południowej, Indiach, Australii i Nowej Zelandii.

Post of Seychelles, domena publiczna, via Wikimedia CommonsŹródła:
Oficjalna strona rodziny królewskiej: link 1, link 2

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.