czwartek, 26 maja 2022

Księżniczka Estelle w Östergötland, 90-lecie jachtu Dannebrog, Dzień Niepodległości Jordanii + więcej

 Luksemburg

22 maja wielki książę Henri, wielka księżna Maria Teresa, książę Guillaume, księżna Stephanie i książę Charles pojawili się na corocznym nabożeństwie i późniejszej procesji z okazji zakończenia Oktawy w Katedrze Notre-Dame w Luksemburgu. Dla małego księcia był to debiut na tym wydarzeniu.Belgia

21 maja królowa Mathilde wzięła udział w ostatnim półfinałowym koncercie Konkursu Muzycznego im. Królowej Elisabeth jako jego patronka.

Księżniczka Astrid, w udzielonym ostatnio wywiadzie magazynowi Soir poinformowała, że ślub jej córki, księżniczki Marii Laury i Williama Isvy'ego odbędzie się we wrześniu tego roku - podobno w Brukseli, zgodnie z informacjami podawanymi przez media tuż po ogłoszeniu zaręczyn pary pod koniec ubiegłego roku.Dania

23 maja stacja DR wyemitowała pierwszy z czterech odcinków dokumentu "The Royal Ship – In the Queen's Service", poświęconego jachtowi Dannebrog, który świętuje w tym roku swoje 90-lecie.24 maja królowa Margrethe otrzymała książkę "Flatøybok" - jeden z najważniejszych islandzkich manuskryptów z 1387, która do niedawna nie była znana szerszej publiczności z uwagi na fakt, że jedyne dostępne tłumaczenie tekstu było w języku staronordyjskim (staronordyckim). Dopiero niedawno międzynarodowy zespół ukończył jego tłumaczenie na język norweski i zaprezentował królowej sześć tomów dzieła. W 2015 królowa, razem z królem Haraldem i byłym już Prezydentem Islandii, napisała wstęp do pierwszego tomu.

Księżna Mary jako patronka Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych UNFPA wzięła udział w prezentacji raportu UNFPA.

25 maja królowa Margrethe wydała lunch na jachcie Dannebrog - dzień przed 90. rocznicą oddania jachtu do użytku. W krótkim rejsie i lunchu wzięli również udział książę Frederik, księżna Mary i księżniczka Benedikte.

W miniony weekend księżna Mary razem ze swoim koniem Edelmanem wzięła udział w konkursie jeździeckim, który wygrała.Norwegia

22 maja królowa Sonja odwiedziła Norweskie Muzeum Lodowca (Norsk Bremuseum) z okazji jego 30-lecia w miasteczku Fjærland słynącym z widoków na lodowce.25 maja królowa była obecna na inauguracji Festiwalu Bergen organizowanego już po raz 70.


Szwecja

23 maja król Carl Gustaf i księżniczka Victoria wzięli udział w spotkaniu informacyjnym z udziałem ministrów.

Później Następczyni Tronu uczestniczyła w corocznym spotkaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Nordyckiego i Skansenu.

Królowa Silvia wręczyła World Children's Prize.

24 maja książę Carl Philip i księżna Sofia pojawili się na show "Catwalk live - A manifestation of everyones right to shine".


Wieczorem rodzina królewska była obecna na wręczeniu Polar Music Prize 2022.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


25 maja księżniczka Estelle po raz drugi w swoim życiu odwiedziła księstwo Östergötland, którego jest księżną. Razem z rodzicami odsłoniła swój pierwszy oficjalny portret namalowany w 2015 na zamku Linköping, a później odwiedziła park Naturum Tåkern z okazji jego 10-lecia i ponownie przeszła się bajkową ścieżką, którą otrzymała jako prezent od Östergötland z okazji swojego chrztu. Inauguracja tej ścieżki w maju 2014 była pierwszą oficjalną wizytą księżniczki w jej księstwie.


Albania

Książę Leka i księżna Elia razem z Geraldine (ależ ona urosła!) cieszyli się pierwszymi letnimi dniami na Riwierze Albańskiej nad Morzem Jońskim.Wielka Brytania / Rumunia

21 czerwca książę William skończy 40 lat. Z tej okazji Mennica Królewska (Royal Mint) wydała monetę z wizerunkiem księcia - pierwszą w Wielkiej Brytanii, na której znalazła się tylko podobizna księcia.23 maja królowa, hrabia i hrabina Wessex, księżniczka Beatrice z mężem, książę i księżna Gloucester, książę Kentu, księżniczka Alexandra i księżna Michael z Kentu pojawili się na corocznym RHS Chelsea Flower Show. Królowa jest patronką Royal Horticultural Society, która organizuje wystawę. Poruszała się po niej samochodem buggy, który kupiła wcześniej w tym roku.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images24 maja królowa przyjęła na audiencji na zamku Windsor Emira Kataru.

Embed from Getty Images

25 maja książę i księżna Cambridge, hrabia i hrabina Wessex, księżniczka Beatrice oraz książę i księżna Gloucester pojawili się na ostatnim w tym roku Garden Party w ogrodach Pałacu Buckingham.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images25 maja książę Walii przybył do Rumunii z krótką wizytą. Spotkał się ze swoją daleką kuzynką, księżniczką Margaretą i księciem Radu, na herbacie w Pałacu Elisabeta. Później książę i księżniczka odwiedzili Centrum Uchodźców Romexpo w Bukareszcie, aby podziękować wolontariuszom za pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy.
Brytyjska i rumuńska rodzina królewska utrzymują przyjacielskie relacje, a książę Charles regularnie odwiedza Rumunię - zarówno oficjalnie, jak i prywatnie.


Tymczasem Nicolae i Alina - po raz pierwszy we czwórkę, razem z dziećmi, Marią-Alexandrą i Mihai'em - odwiedzili Sinaia, gdzie prawie cztery lata temu odbył się ich ślub. Poniżej zdjęcia z zabytkowego kasyna, gdzie zorganizowali przyjęcie weselne.


Niderlandy / Liechtenstein / Monako

Księżniczka Beatrix wzięła udział w obchodach 150-lecia Królewskiego Towarzystwa Ogrodnictwa i Botaniki KMTP/Groei & Bloei.
 

23 maja królowa Maxima wręczyła Nagrody im. Króla Willema I za rok 2022 w Groningen. Królowa jest honorową przewodniczącą Fundacji Króla Willema I przyznającą nagrody.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


24 maja królowa była już w Szwajcarii, gdzie w swojej roli Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego wzięła udział w rozpoczynającym się Forum Ekonomicznym w Davos. Forum zazwyczaj ma miejsce na początku roku, ale zostało przesunięte z uwagi na pandemię. Poza królową Maximą, pojawili się na nim również książę Albert z Monako oraz książę Alois wraz z bratem, księciem Maximilianem z Liechtensteinu.


24 maja księżna Charlene i księżniczka Gabriella pojawiły się na wręczeniu Monte Carlo Fashion Awards. Księżna opublikowała na swoim Instagramie zdjęcie z przygotowań "mojej księżniczki do jej pierwszego oficjalnego wydarzenia", napisała. W udzielonym przy okazji ceremonii wywiadzie księżna powiedziała, że jej córka w ogóle się nie denerwowała i dodała, że "jak wszystkie dziewczynki w jej wieku, uwielbia sukienki księżniczek, czesać się, a nawet próbować moje szminki". 
Księżna została oczywiście zapytana, jak się czuje, na co odparła, że jej stan zdrowia "nadal jest niestabilny", a droga powrotu do zdrowia była "długa, trudna i bolesna. Dziś czuję się spokojniejsza". Odniosła się również do krążących plotek na temat jej długiej nieobecności w Monako: "Nadal uważam za godne pożałowania to, że pewne media rozpowszechniają takie plotki o moim życiu, moim związku. Jak wszyscy inni, jesteśmy ludźmi i jak wszyscy ludzie mamy uczucia, słabości, ale tylko nasza rodzina jest wystawiona na działanie mediów". Podkreśliła też, że książę Albert ogromnie ją wspiera, rozmawiali na temat tych plotek i "zrobił wszystko, żeby chronić mnie i nasze dzieci". Jednocześnie powiedziała, że cieszy się, że jest z powrotem w domu i podziękowała za wszystkie ciepłe słowa i wsparcie, jakie otrzymała od mieszkańców Monako. 


Jordania

24 maja królowa Rania odwiedziła Jordan River Designs Showroom.

25 maja przypadał 76. Dzień Niepodległości Jordanii. W obchodach święta wzięła udział rodzina królewska, m.in.: król Abdullah, królowa Rania, Następca Tronu książę Hussein, księżniczka Iman, książę Hashem, księżna Muna (matka króla) czy książę Hassan bin Talal (stryj króla).

12 komentarzy:

 1. Stephanie i jej mąż widać, że są bardzo kochającymi rodzicami.
  Lubię Mary i jej duńską rodzinę, chociaż ostatnio byłam zniesmaczona zdjęciami, które umieścili z rodzinnego obiadu, na którym pozują ze służbą obsługującą ich (w strojach sprzed wieków) podczas posiłku. Wiemy, że żyją z pełną obsługą wszelkiej maści służących, a dwór opłaca państwo, ale Dania jest nowoczesnym państwem, a Mary i Frederik też chcą uchodzić za nowoczesnych i moim zdaniem nie było to na miejscu.
  Obserwuję modowe blogi i widać wyraźnie, że Kate mocno inspiruje się Mary, dużo jej strojów to analogie ubiorów Mary, chociaż z mniejszym polotem.
  Modowo zdecydowanie Mary, Letizia i Maxima. W ogóle jak obserwuję te panie, które przecież są normalnymi kobietami, które wyszły za mąż za rojalsów, to widzę, pomimo mojej sympatii do nich, że trochę za dużo wyniosłości. Zupełnie niepotrzebnie, nie wiem, czy ktoś im tak doradza, że tak będzie bardziej "królewsko", czy po prostu życie tyle lat w takim luksusie bez ograniczeń to sprawia. Pewnie jedno i drugie. Słuchałam ostatnio przemowy Letizii na nagrodach Czerwonego Krzyża. Mówiła z pamięci, inteligentnie, mądre słowa, inaczej niż np. Kate, która zawsze czyta z kartki i na dodatek myli się, nie opanowując dobrze tego, co ktoś jej napisał. Jeżeli monarchie mają mieć jakiś sens muszą rojalsi traktować to jako zawód, pracę, tak jak politycy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w pełni. Z czego to wynika, że Kate wciąż nie potrafi unikać kartki? Przecież jest osobą wykształconą i to w kierunku, w którym operowanie słowem jest dość ważne.

   Usuń
  2. Nie zauważyłam żeby Kate popełniała jakieś błędy w swoich przemówieniach, czytanych czy nie. I nie sądzę żeby była tak głupia albo leniwa żeby nie była w stanie sklecić kilkudziesięciu słów. Nie każdy musi być dobrym mówcą. Nie ma też absolutnej pewności, że osoby, które coś mówią płynnie z pamięci są autorami tekstu (nic nie ujmując królowej Letizii), więc wygłoszenie czegoś wcale nie musi świadczyć o głębokich przemyśleniach wypowiadającego się. Co do strojów - podobieństwo stylu nie musi świadczyć że ktoś się kimś inspiruje albo kogoś chce w ten sposób uczcić. Kate nie zawsze musi najbardziej wyróżniać się strojem, szczególnie jeśli jest w towarzystwie innych kobiet z rodziny królewskiej. Ma swój gust, ubiera się adekwatnie do okazji i, jak każdy zwykły człowiek, nosi te same kreacje po kilka razy. Nie jest modelką czy ambasadorką znanych marek żeby nosić wszystko co aktualnie jest w modzie, niezależnie jak dziwaczne, krzykliwe czy "z polotem".

   Usuń
  3. O jakie zdjęcia DRK z obiadu ze służbą w dawnych strojach chodzi?

   Usuń
  4. Właśnie o jakie zdjęcia Duńskiej Rodziny Królewskiej ze służbą chodzi??

   Usuń
  5. To była prywatną rodzinna kolacja z okazji jubileuszu królowej, zgadzam się, że raziły te zdjęcia

   Usuń
  6. Anonimowy z 30 maja o 19 :00 chodzi ci o te zdjecia ze stycznia? https://nyhederplus.dk/wp-content/uploads/2022/01/dronning-margrethes-jubilaeum-2022-1024x576.jpg jak o inne to wrzuc link do nich

   Usuń
  7. Kazia Sitarz chyba nie o te zdjęcia chodzi bo autorka posta wspominała o strojach z przed wieków a na tych zdjęciach takich strojów nie widzę.

   Usuń
 2. Królowa jest absolutnie fenomenalna. Widzenie jej na publicznych wyjściach jest czystą radością.
  Estelle w okularach wygląda na jeszcze dojrzalszą.
  Z Chelsea Flower Show i Garden Party są zawsze takie piękne zdjęcia - wyróżniają się sukienka w kwiaty Beatrice i zwiewna kreacja Kate.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jesli chodzi o stroje ja zdecydowanie wyróżnia królową Maxime,nowoczesnie, pieknie, odwaznie z polotem, z pazurem, cudnie,, cała reszta pań tak sobie. Mnie styl ks. Kate nie odpowiada, nuda nieziemska z rzadka pieknie czy ciekawie ale to juz musi byc wielka gala jakaś. Bardzo pięknie niemal zawsze prezentuje wg mnie ks. Charlene i pozostałe panie Monako. Ale jasna co kobieta to gust.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mały Charles z Luksemburga jest przesłodki. To niesamowite, ile już ma na swoim koncie oficjalnych „wyjść”.
  Estelle sprawia wrażenie miłej i ciepłej osoby, tak jak jej mama. Ma chyba bardzo dobrą relację z rodzicami.
  Jaka to radość widzieć rodzinne zdjęcia z Albanii i Rumunii. Szczęście i duma w oczach rodziców, widoczne od pierwszego wejrzenia, choć minki dzieci mogą zdradzać niezły temperament (patrz drugie zdjęcie z małą Geraldine).
  Księżna Charlene wygląda przepięknie w nowej fryzurze. Nie wszystkim paniom do twarzy w tak krótkich włosach, Charlene natomiast prezentuje się rewelacyjnie.
  Księżna Cambridge i hrabina Wessex – jak zawsze subtelna, brytyjska elegancja. Miło popatrzeć. Obie panie bardzo ocieplają wizerunek rodziny królewskiej.
  Lubię analizować look królowej Ranii. Jej stroje niby zachodnie, ale zwykle z odrobiną orientu, czegoś nietypowego, zaskakującego. Bardzo inspirujący styl.

  OdpowiedzUsuń
 5. Urocze zdjęcia Estelle z rodzicami

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.