poniedziałek, 16 maja 2022

Wizyta państwowa w Portugalii, Mental Health Minute, Royal Windsor Horse Show + więcej

Francja / Serbia

 Książę Anjou Louis Alphsone i księżna Marie Marguerite pojawili się na charytatywnej gali Versailles Foundation w Nowym Jorku. Członkiem komitetu fundacji jest książę Dimitri z Jugosławii - najstarszy z trzech synów księcia Alexandra z Jugosławii i księżniczki Marii Pii, córki ostatniego króla Włoch Umberto II - który również pojawił się na gali (na pierwszym zdjęciu).
Luksemburg / Portugalia

Wieczorem 10 maja wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa wylądowali w Lizbonie, gdzie następnego dnia rozpoczęli dwudniową wizytę państwową na zaproszenie Prezydenta Portugalii.

Para wielkoksiążęca została oficjalnie powitana na placu Praça do Império. Po powitaniu udali się do Klasztoru Hieronimitów, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdzie złożyli wieniec na nagrobku portugalskiego poety Luísa de Camõesa, a następnie spotkali się z Prezydentem Portugalii w Pałacu Belém. Popołudniowy program obejmował ceremonię w Ratuszu, podczas której wielki książę otrzymał klucze do miasta, oraz wycieczkę tramwajem po mieście.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDzień zakończył się bankietem wydanym przez Prezydenta na cześć gości. Wielka księżna miała na sobie Belgian Scroll Tiara. Obecni byli również książę i księżna Braganza.

12 maja, drugiego dnia wizyty, wielki książę i wielka księżna odwiedzili prywatne centrum Champalimaud Foundation specjalizujące się w badaniach z zakresu onkologii i neurologii. Później uczestniczyli w spotkaniu roboczym w portugalskim Parlamencie, portugalsko-luksemburskim Forum Ekonomicznym i lunchu z Premierem Portugalii. Po południu odwiedzili miasto Cascais nad Oceanem Atlantyckim, gdzie zobaczyli wystawę "Portugalia i Luksemburg - kraje nadziei w trudnych czasach" przedstawiającą relacje między państwami z ostatnich 50 lat, oraz odwiedzili Casa Santa Maria, w którym schroniła się rodzina wielkoksiążęca uciekająca przed nazistami w 1940.
Późnym popołudniem byli już z powrotem w Lizbonie, gdzie na Uniwersytecie NOVA de Lisboa wielki książę otrzymał tytuł doktora honoris causa, a wieczorem wydali kolację zwrotną na cześć Prezydenta, ponownie z udziałem księcia i księżnej Braganza.


Norwegia

6 maja królowa Sonja została ogłoszona Honorowym Rzemieślnikiem Roku podczas audiencji udzielonej Stowarzyszeniu Rzemiosła i Przemysłu Oslo. W uzasadnieniu nominacji podkreślono zaangażowanie królowej w odnowę i ochronę dziedzictwa kulturowego. Warto podkreślić, że królowa jeszcze przed ślubem pracowała jako krawcowa po ukończeniu szkoły zawodowej w Oslo i studiowała projektowanie ubrań w Szwajcarii. Do tej pory interesuje się tradycjami rzemieślniczymi, sztuką i dziedzictwem kulturowym - zaangażowała się m.in. w powstanie bunadu, norweskiego stroju narodowego, dla wnuczki, księżniczki Ingrid Alexandry, z okazji jej konfirmacji.

12 maja rodzina królewska wydała przyjęcie dla norweskich Olimpijczyków i Paraolimpijczyków, którzy reprezentowali Norwegię na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie wcześniej w tym roku.
Szwecja

11 maja księżniczka Victoria i książę Daniel wydali przyjęcie dla przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Pałacu Królewskim.12 maja para pojawiła się na uroczystości z okazji 35-lecia Young President's Organization (YPO).

13 maja księżniczka otworzyła laboratorium Ångström w Uppsali.


Dania

11 maja królowa Margrethe wręczyła Queen Margrethe II Science Prize, wręczaną co roku wybitnemu duńskiemu naukowcowi w wieku poniżej 50 lat. Nagroda została ufundowana przez Królewskie Duńskie Towarzystwo Nauk z okazji 75. urodzin królowej w 2015.

12 maja królowa otworzyła wystawę "Krøyer i Paryż. Francuskie powiązania i nordyckie tony" w Muzeum Skagen.

16 maja księżna Mary wzięła udział w obchodach 10-lecia ustanowienia gminy Billund "Stolicą Dzieci".


Wielka Brytania / Jordania

13 maja książę William i księżna Catherine wzięli udział w Mental Health Minute - corocznej inicjatywie Heads Together z okazji Mental Health Awareness Week, której tegorocznym tematem była samotność. W nagranej wiadomości wyemitowanej w ponad 500 stacjach radiowych tego dnia para zachęcała do zadbania o osoby ze swojego najbliższego otoczenia, które mogą czuć się samotne. "Jeśli myślisz, że ktoś, kogo znasz, może czuć się samotny, po prostu zadzwoń do niego wyślij mu SMS-a lub zapukaj do jego drzwi", mówiła księżna, a książę dodał: "Może zasugeruj spotkanie przy filiżance herbaty albo spacer". "Te małe akty dobroci mogą mieć duże znaczenie i pomóc nam wszystkim poczuć się mniej samotnie".Wyłoniono zwycięski pudding w niedawno zakończonym konkursie na opracowanie przepisu na ciasto z okazji Platynowego Jubileuszu królowej. W jury konkursu znalazła się księżna Kornwalii. Jemma Melvin wymyśliła pudding z cytrynową roladą (inspirowaną tortem weselnym królowej) i ciasteczkami Amaretti. Cały przepis (w języku angielskim) znajdziecie tutaj.W dniach 12-15 maja trwał coroczny Royal Windsor Horse Show, w tym roku szczególny, bo w jego ramach świętowano Platynowy Jubileusz. Codziennie pojawiała się na nim Lady Louise, powożąc karetą odziedziczoną po dziadku, księciu Edynburga, wraz z rodzicami. 13 maja jej zmagania oglądała również sama królowa, której kucyk zajął pierwsze miejsce na pokazie. Zauważono również księcia Hassana bin Talala (stryja króla Abdullaha) z żoną, księżną Sarvath.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images14 maja, poza hrabią i hrabiną Wessex oraz ich córką, pojawiła się także księżniczka Anne z mężem i Peter Phillips z Savannah i Islą.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Z kolei 15 maja rano do Lady Louise dołączyła hrabina Wessex, która sama powoziła karetą.

Embed from Getty ImagesWieczorem odbył się finał "Platinum Jubilee: A Gallop Through History". Na trybunach zasiadła sama monarchini, która przyjechała na miejsce w towarzystwie najmłodszego syna, księcia Edwarda, a także hrabina Wessex, książę Hassan bin Talal, księżna Sarvath i hrabina Floria, żona ladgrafa Hesji (dalekiego kuzyna księcia Edynburga). Wbrew wcześniejszym spekulacjom, nie pojawiły się prawnuki królowej (plotkom już dzień wcześniej zaprzeczył Mike Tindall), ale nie zabrakło występu Lady Louise. W finałowej paradzie wzięło udział w sumie 500 koni i 1000 wykonawców, w tym: Helen Mirren, która wcieliła się w rolę imienniczki królowej, Elizabeth I, norweska Gwardia Królewska, którą przysłał król Harald V, czy orkiestra Sił Obronnych Trynidadu i Tobago, która zostanie zapamiętana za swoją interpretację "Dancing Queen" :) W trakcie wieczoru wspomniano również księcia Edynburga oraz podziękowano monarchini za jej wieloletnią służbę. Sądząc po zdjęciach i nagraniach, monarchini bawiła się znakomicie :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dzisiaj natomiast monarchini przyjęła na zamku Windsor delegację Federacji Jeździeckiej Azerbejdżanu, która przekazała jej prezent od Prezydenta Azerbejdżanu - konia karabachskiego o imieniu "Shohrat" (Sława) i dwie miniaturowe rzeźby koni.Pojawił się zwiastun dokumentu "Elizabeth: The Unseen Queen", który BBC wyemituje 29 maja z okazji Platynowego Jubileuszu królowej.


W uczczenie Platynowego Jubileuszu monarchini włączyła się również włoska firma Bulgari, która stworzyła szmaragdowo-diamentową tiarę. Tiara zawiera zambijski szmaragd wyrzeźbiony na kształt kwiatu lotosu, który symbolizuje czystość i wieczność.Belgia

13 maja królowa Mathilde odwiedziła ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo MFC De Kindervriend w Rollegem z okazji Tygodnia Opieki - inicjatywy zwiększającej świadomość opinii publicznej w zakresie opieki społecznej. Królowa razem z dziećmi piekła babeczki z okazji 6. urodzin jednego z chłopców.Późnym popołudniem razem z królem Philippe'm przyjęła w Pałacu Laeken belgijskich sportowców, którzy wystartowali w tegorocznych Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich oraz niedawno zakończonych Invictus Games w Hadze.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


16 maja spotkała się ze specjalną wysłanniczką Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy Seksualnej w Konfliktach.Wieczorem z kolei pojawiła się na półfinale Konkursu im. Królowej Elisabeth dla wiolonczelistów.


Niderlandy

13 maja królowa Maxima odwiedziła obóz dla Skatów w Zeewolde, którą jako patronka Skautów otworzyła w 2015.

2 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.