Przed Wami post dotyczący obchodów złotego jubileuszu panowania królowej Elizabeth w 2002, która wówczas, w wieku 76 lat, była najstarszym brytyjskim monarchą w historii świętującym 50-lecie panowania. Najmłodszym był James I (król Szkocji James VI), który w roku swojego złotego jubileuszu miał 51 lat. Pominęłam w tym cyklu obchody 40. rocznicy wstąpienia monarchini na tron, która była znacznie skromniejsza w porównaniu do jej pozostałych jubileuszy i obejmowała raczej pojedyncze uroczystości niż ogólnonarodowe świętowanie.
50-lecie panowania królowej Elizabeth było hucznie obchodzone zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie w krajach Wspólnoty Narodów, pomimo pogłosek, że z powodu śmierci siostry, księżniczki Margaret, i matki, królowej Elizabeth odpowiednio w lutym i marcu 2002, uroczystości zostaną ograniczone. Królowa chciała, by uroczystości nie tylko upamiętniały 50. rocznicę jej wstąpienia na tron, ale również stanowiły okazję do podziękowania wszystkim za okazaną lojalność. Skupiały się wokół sześciu głównych tematów: Uroczystość, Społeczność, Służba, Przeszłość i przyszłość, Podziękowanie oraz Wspólnota Narodów.
Podobnie jak ćwierć wieku wcześniej, obchody złotego jubileuszu królowa i książę Edynburga rozpoczęli od podróży. W 2002 przebyli ponad 64 000 km (ok. 40 000 mil), odwiedzając Jamajkę, Australię, Nową Zelandię oraz Kanadę, a także każdy zakątek Wielkiej Brytanii, od Kornwalii, przez wyspy Anglesey w Walii i Skye w Szkocji, aż po hrabstwo Fermanagh w Irlandii Północnej. Najpierw, 18 lutego, dziewięć dni po śmierci młodszej siostry królowej, wylądowali na Jamajce, gdzie odwiedzili m.in. Montego Bay i Kingston. Złoty jubileusz królowej zbiegł się w czasie z 40. rocznicą uzyskania przez Jamajkę niepodległości. 22 lutego byli już na antypodach. W Nowej Zelandii zatrzymali się w Auckland, Taupo, Christchurch i Wellington. 27 lutego przylecieli do Adelaide w Australii, gdzie odbyli pięciodniową podróż po Australii Południowej i Queensland. Do Londynu wrócili 3 marca.
Z kolei w październiku udali się w trwającą 12 dni podróż po Kanadzie, w trakcie której odwiedzili Victorię i Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej, terytorium Nunavut obejmujące większą część północnej Kanady i Archipelagu Arktycznego, Winnipeg w Manitobie, prowincję Saskatchewan w środkowej części Kanady, Toronto, Hamilton i Ottawę w Ontario, Hull w Quebecu oraz Fredericton, Sussex i Moncton w Nowym Brunszwiku.
W Wielkiej Brytanii królowa zainaugurowała obchody swojego złotego jubileuszu panowania już pod koniec kwietnia. 29 kwietnia była obecna na kolacji wydanej przez ówczesnego Premiera Tony’ego Blaira na Downing Street 10, na którą zaproszono także wszystkich wciąż żyjących poprzednich Premierów. Następnego dnia natomiast wygłosiła przemówienie podczas wspólnego posiedzenia obu izb Parlamentu, w którym podsumowała 50 lat swojego panowania. Z kolei już 1 maja rozpoczęła swoje jubileuszowe podróże po Wielkiej Brytanii, które trwały przez następne trzy miesiące. W ich trakcie odwiedziła w sumie 70 miast i miasteczek w 50 hrabstwach.
Kulminacyjne obchody złotego jubileuszu panowania zaplanowano w pierwszy weekend czerwca. W sobotę, 1 czerwca, w ogrodach Pałacu Buckingham odbył się koncert muzyki klasycznej pod nazwą „Prom at the Palace”. Tym samym był to pierwszy w historii publiczny koncert zorganizowany w ogrodach Pałacu Buckingham. Spośród dwóch milionów osób, które złożyły wniosek o bilet wstępu na to wydarzenie, wybrano 12 500 osób.
2 czerwca królowa i książę Edynburga wzięli udział w nabożeństwie w Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Pozostali członkowie rodziny uczestniczyli w nabożeństwach dziękczynnych w całym kraju: książę Walii wraz z Williamem i Harry’m w Swansea, hrabia i hrabina Wessex w Salisbury, a księżniczka Anne w Ayr.
3 czerwca królowa wraz z mężem odwiedziła Eton i Slough, a po południu pojawili się na otwarciu ogólnokrajowego festiwalu BBC Music Live Festival, w ramach którego w ponad 200 miastach i miasteczkach zorganizowano imprezy publiczne – na wszystkich z nich uczestnicy mogli usłyszeć m.in. piosenkę Beatlesów „All You Need Is Love”.
Embed from Getty ImagesWieczorem natomiast rodzina królewska wzięła udział w koncercie „Party at the Palace” na terenie Pałacu Buckingham, w trakcie którego zaśpiewano największe hity muzyki pop z ostatnich 50 lat, które wykonali m.in.: Paul McCartney, Elton John, Eric Clapton, Cliff Richard i Tony Bennett. Wpuszczono na niego 12 000 gości, milion osób zgromadziło się na The Mall, aby obejrzeć go na rozstawionych ekranach telewizyjnych i przyłączyć się do wspólnego śpiewania, a kolejne 200 milionów osób na całym świecie obejrzało transmisję.
4 czerwca cała rodzina królewska pojawiła się na nabożeństwie dziękczynnym w Katedrze św. Pawła w Londynie, na które przyjechali w procesji z Pałacu Buckingham (królowa w XVIII-wiecznej Gold State Coach). Po nim królowa wzięła udział w lunchu w Guildhall, na którym podziękowała wszystkim za „entuzjazm w upamiętnieniu i świętowaniu minionych pięćdziesięciu lat” oraz wyraziła swój podziw dla dokonań całej Wspólnoty Narodów w ciągu ostatniego pół wieku. „Wdzięczność, szacunek i duma – te słowa podsumowują to, co czuję do ludzi tego kraju i Wspólnoty Narodów – i to, co oznacza dla mnie ten złoty jubileusz”, powiedziała.
Po południu odbyła się jubileuszowa parada wzdłuż The Mall, w której wzięło udział 20 000 osób, w tym 5000 chórów gospel i 4000 osób reprezentujących wszystkie kraje Wspólnoty Narodów. Później rodzina królewska wyszła na balkon Pałacu Buckingham, by pozdrowić zgromadzone tłumy i obejrzeć przelot samolotów należących do Królewskich Sił Powietrznych, który zwieńczył główne obchody złotego jubileuszu.
Warto wspomnieć także o jubileuszowej kolacji dla wszystkich europejskich koronowanych głów, wydanej na zamku Windsor 17 czerwca 2002 po Święcie Orderu Podwiązki. Obecni byli na niej: królowa Danii Margrethe z mężem, księciem Henrikiem, ówczesna królowa Niderlandów Beatrix, król Norwegii Harald i królowa Sonja, król Szwecji Carl XVI Gustaf i królowa Silvia, ówczesny król Hiszpanii Juan Carlos i królowa Sofia, ówczesny król Belgów Albert i królowa Paola, ówczesny wielki książę Luksemburga Jean z żoną Josephine-Charlotte oraz najstarszym synem, obecnym wielkim księciem Henri’m, i wielką księżną Marią Teresą. Wielu z tych gości pojawiło się także następnego dnia na wyścigach konnych Royal Ascot.
9 lipca natomiast odbyło się natomiast pierwsze tematyczne Garden Party w Pałacu Buckingham, na które zaproszono 688 osób urodzonych 6 lutego 1952, czyli dokładnie w dniu wstąpienia królowej na tron. Zorganizowano jeszcze kilka takich Garden Parties, zarówno w Pałacu Buckingham, jak i Pałacu Holyrood.
W ramach obchodów złotego jubileuszu panowania zorganizowano także pierwszą w historii paradę z udziałem całego korpusu straży przybocznej królowej. Członkowie wszystkich trzech oddziałów straży: Gentlemen at Arms (założonej przez króla Henryka VIII w 1509), Yeoman of the Guard (powstałej z inicjatywy króla Henryka VII w 1485) oraz Yeoman Warders (jednego z najstarszych oddziałów, sięgającego swymi początkami prawdopodobnie XI wieku), po raz pierwszy od momentu ich założenia maszerowali ramię w ramię podczas parady.
Wśród najważniejszych inicjatyw zorganizowanych w 2002 z okazji złotego jubileuszu można wymienić także Queen's Golden Jubilee Award – nagrodę dla wolontariuszy, która przyznawana jest do dzisiaj – a także konkurs poetycki Golden Jubilee Poetry dla dzieci w wieku 7-18 lat, który został zainaugurowany przez angielskiego poetę Andrew Motiona. Na konkurs przesłano prawie 4000 wierszy, a medale dziewięciu zwycięzcom wręczyła sama królowa podczas specjalnego przyjęcia w Pałacu Buckingham.
Aby uczcić jubileusz, wymyślono także nowe dania, w tym m.in. kolejnego „Jubileuszowego kurczaka” (pierwsza wersja tego przepisu została opracowana w 1935 z okazji srebrnego jubileuszu panowania dziadka królowej, króla George’a V), który miał być nowoczesnym wydaniem „Kurczaka koronacyjnego” (notabene wymyślonego z okazji koronacji królowej pół wieku wcześniej). Plan niestety nie do końca się powiódł – do dzisiaj to kurczak koronacyjny jest bardziej popularny i znacznie częściej podawany 😉 Poniżej podaję przepis dla zainteresowanych, który znalazłam
na stronie BBC (link).
|
Christine Matthews / London Eye and Westminster at Queen's Golden Jubilee, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons |
Przepis na kurczaka koronacyjnego
- 6 łyżek majonezu
- 2-3 łyżki łagodnego curry (do smaku)
- pół łyżki mielonego cynamonu
- 2 łyżki sosu chutney z mango
- 1-3 łyżki (albo do smaku) sułtanek
- 500 g rozdrobnionego gotowanego kurczaka
Wymieszaj majonez, curry, cynamon, chutney i sułtanki, dopraw czarnym pieprzem. Dodaj posiekanego kurczaka i wymieszaj tak, aby obtoczyć mięso w sosie. W razie potrzeby możesz dodać 2 łyżki wody. Dopraw według uznania i podawaj na zimno jako sałatkę lub nadzienie do kanapek.
|
Rosakoalaglitzereinhorn, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons |
Dajcie koniecznie znać, jak smakował, jeśli spróbujecie go przyrządzić. Nadchodzące obchody Platynowego Jubileuszu monarchini to doskonała do tego okazja, czyż nie? 😊
Kurczaka koronacyjnego jadłam w restauracji w parku w Szkocji i bardzo mi smakował a teraz mam przepis, jakbyś mi z nieba spadła z tym przepisem, serdeczne dzięki, na pewno zrobię, pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTo cieszę się bardzo i dziękuję za miłe słowa! :)
UsuńSuper post, większości zdjęć nie widziałam. Piękne uroczystości. I fajnie zobaczyć tyle monarchów na jednym zdjęciu :)
OdpowiedzUsuńJejku, królowa jaka jeszcze w świetnej formie...
OdpowiedzUsuń