poniedziałek, 30 maja 2022

Dzień Sił Zbrojnych w Huesca, wyścigi Grand Prix Monaco, "Unseen Queen" + więcej

Bułgaria

28 maja odbył się prywatny ślub księżniczki Mafaldy, najstarszej z trójki dzieci księcia Kirila z Bułgarii (i tym samym najstarszej wnuczki ostatniego cara Bułgarii Simeona II i carycy Margarity) i księżnej Rosario, i Marca Abousleimana w miejscowości Porreres na Majorce. Niestety nie pojawiły się żadne zdjęcia z uroczystości. Dzień wcześniej w willi księcia Kirila odbyła się przedślubna kolacja, na której obecne były Infantka Cristina czy księżna Mette-Marit z Norwegii. Jak wiadomo, bułgarska rodzina królewska utrzymuje bardzo bliskie relacje z hiszpańską, ale również z norweską rodziną królewską.

Embed from Getty ImagesKsiężniczka Mafalda urodziła się 27 lipca 1994 w Londynie. W wieku 14 lat napisała swoją pierwszą piosenkę, a w 2015 wypuściła swój pierwszy singiel. Marca Abousleimana poznała w liceum w Londynie. Później oboje wyjechali na studia do USA - księżniczka uczyła się w Berklee College of Music w Bostonie, a Marc studiował na Harvardzie (prawdopodobnie informatykę, ale obecnie pracuje w sektorze finansowym). Są ze sobą od ośmiu lat.


Organizacja ślubu na hiszpańskiej Majorce nie była niespodzianką - rodzice Mafaldy, książę Kyril i Rosario Nadal (notabene urodzona właśnie na Majorce) pobrali się w Kaplicy w Pałacu Almudaina w Palma de Mallorca, książę Kyril ma na wyspie willę, w której rodzina spędza letnie wakacje (czasem w towarzystwie przyjaciół, m.in. księcia Haakona i księżnej Mette-Marit), a sama księżniczka wprost przyznała, że Palma de Mallorca to jedno z jej ulubionych miejsc na ziemi.Dania

Księżna Mary położyła dzisiaj kamień węgielny pod budowę szpitala "Mary Elizabeth's Hospital - The Kingdom for Children, Young People and Pregnant Women" nazwanego na swoją cześć.Monako / Królestwo Obojga Sycylii

28 maja książę Albert, księżna Charlene, Andrea Casiraghi z synkiem Sashą, księżniczka Alexandra oraz Louis i Marie Ducruet pojawili się na kwalifikacjach do corocznych wyścigów Formuły 1 Grand Prix Monaco 2022.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

29 maja rodzina książęca: książę Albert i księżna Charlene z Jacquesem i Gabriellą, Andrea Casiraghi i Tatiana Santo Domingo z Indią i Maximilianem, Charlotte Casiraghi z synem Raphaelem, Pierre Casiraghi i Beatrice Borromeo z synami Stefano i Francesco oraz księżniczka Alexandra, a także książę Castro Carlo z córkami, księżniczką Marią Caroliną i księżniczką Marią Chiarą z Królestwa Obojga Sycylii, oglądali wyścigi F1 Grand Prix Monaco 2022.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Niderlandy

28 maja król Willem-Alexander i królowa Maxima odwiedzili miasto Valkenburg, które w zeszłym roku nawiedziła powódź.Poinformowano, że jesienią księżniczka Amalia rozpocznie studia licencjackie na kierunku Polityka, Psychologia, Prawo i Ekonomia na Uniwersytecie w Amsterdamie. Do tej pory większość członków rodziny królewskiej studiowała na Uniwersytecie w Lejdzie (m.in. jej ojciec, król Willem-Alexander, i babcia, księżniczka Beatrix). Księżniczka pozytywnie przeszła procedurę kwalifikacyjną. Jak zdradzała w ostatnim czasie, ma zamiar zrobić licencjat w Niderlandach, a magisterkę dokończyć za granicą.

Belgia

Królowa Mathilde i książę Emmanuel wzięli udział w corocznym biegu na 20 km ulicami Brukseli razem z ponad 30 000 innych uczestników. Królowa pokonała dystans marszem, a książę - biegiem.


Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, ślub księżniczki Marii Laury i Williama Isvy'ego odbędzie się 9 września w Brukseli.


Młodszy brat księżniczki, książę Joachim, ukończył ostatnio studia magisterskie na kierunku Zarządzanie biznesem na wydziale Harvard Business School Uniwersytetu Harvarda w Bostonie. Na ceremonii wręczenia dyplomów towarzyszyli mu rodzice, księżniczka Astrid i arcyksiążę Lorenz.


 Parma

W niedzielę, 29 maja, księżniczka Luisa i jej rok młodsza siostra Cecilia, córki księcia Parmy Carlosa i księżnej Annemarie, przystąpiły do I Komunii świętej w Kościele św. Jakuba w Hadze. Na mszy świętej, poza rodzicami i młodszym bratem księżniczek, księciem Carlosem jr, pojawiły się również księżniczka Beatrix (ciocia księcia Parmy), księżniczka Margarita i książę Jaime (jego młodsze rodzeństwo). Galerię zdjęć z uroczystości znajdziecie tutaj.

Luksemburg

Książę Guillaume i księżna Stephanie pojawili się na otwarciu REMIX22 - European Youth Music Festival, festiwalu zorganizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Esch 2022.


Szwecja / Wielka Brytania

30 maja księżniczka Victoria i książę Daniel wzięli udział w "Young people's perspective on the movement's significance for health" zorganizowanym przez swoją fundację w Pałacu Królewskim.


26 maja król Carl Gustaf i królowa Silvia przybyli z krótką dwudniową wizytą do Wielkiej Brytanii. Na początek odwiedzili Discovery Centre brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca w Cambridge, a wieczorem pojawili się na premierze ABBA Voyage w specjalnie wybudowanej ABBA Arenie w Parku Olimpijskim w Londynie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Drugiego dnia wizyty para królewska wzięła udział w corocznej konferencji Impact Szwedzkiej Izby Handlowej w Londynie, a później była obecna przy podpisywaniu umowy o współpracy w dziedzinie nauk przyrodniczych między Szwecją a Wielką Brytanią. Wieczorem uczestniczyli w kolacji wydanej przez Szwedzką Izbę Handlową.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


29 maja BBC wyemitowało dokument "Elizabeth: The Unseen Queen" z okazji Platynowego Jubileuszu monarchini. Zawarto w nim unikatowe, wcześniej niepublikowane nagrania i prywatne zdjęcia rodziny królewskiej z okresu sprzed wstąpienia Elizabeth na tron, a sama królowa wystąpiła w dokumencie jako narratorka. Zdecydowanie warty obejrzenia, prezentuje niezwykły obraz królowej i rodziny królewskiej, jest bardzo poruszający i wzruszający. Aktualnie możecie go obejrzeć poniżej, ale warto się pospieszyć, bo prawdopodobnie nie będzie dostępny zbyt długo.


Przygotowania do głównych obchodów Platynowego Jubileuszu monarchini zmierzają ku końcowi. Londyn już od kilku tygodni jest właściwie gotowy do świętowania, a inne brytyjskie miasta nie pozostają w tyle. Jubileuszowy wygląd przybrała nawet jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych Stonehenge - ubiegłej nocy wyświetlono na niej osiem portretów królowej Elizabeth, po jednej na każdą dekadę jej panowania.
Z kolei Królewska Mennica The Royal Mint wybiła specjalną pamiątkową monetę - niezwykłą nie tylko pod względem okazji, ale i tego, że po raz pierwszy wygrawerowano na niej podpis królowej.
Plan obchodów (dokładniejszy znajdziecie na dedykowanej stronie tutaj):

2 czerwca: Trooping the Colour (już wiadomo, że pojawią się na niej księżniczka Margareta i książę Radu z Rumunii - być może również inne rodziny królewskie) i zapalenie jubileuszowej latarni

3 czerwca: msza dziękczynna w Katedrze św. Pawła w Londynie i przyjęcie w Ratuszu

4 czerwca: Epsom Derby i wieczorny koncert pod Pałacem Buckingham

5 czerwca: w ciągu dnia Big Jubilee Lunch, a po południu parada ulicami Londynu, która zwieńczy obchody.

Wiadomo również, że książę Walii i księżna Kornwalii będą świętować jubileusz w Anglii, książę i księżna Cambridge udadzą się do Walii, księżniczka Anne do Szkocji, a hrabia i hrabina Wessex - do  Irlandii Północnej.Hiszpania

27 maja królowa Letizia otworzyła 81. edycję Madryckich Targów Książki.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

25 maja królowa wzięła udział w spotkaniu przygotowawczym do swojego wyjazdu do Mauretanii.

28 maja król Felipe i królowa Letizia uczestniczyli w obchodach Dnia Sił Zbrojnych w mieście Huesca w Aragonii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jordania

27 maja odszedł ojciec królowej Ranii, dr Faisal Sedki Al-Yassin. W jego pogrzebie następnego dnia, zgodnie z tradycją, wzięli udział męscy członkowie jego rodziny: król Abdullah, książę Hussein i książę Hashem.4 komentarze:

 1. Cos mi się wydaje, ze księżniczka Karolina z Monako usunęła się w cień po powrocie Charlene.wlasciwie to dobrze bo chyba tam zabardzo mąciła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd wiesz, że mąciła? Mi się wydawało, że zastępowała trochę Charlene podczas jej nieobecności.

   Usuń
 2. Mam nadzieję, że więcej członków rodzin królewskich pojawi się na obchodach Platynowego Jubileuszu. Z okazji Diamentowego był lunch dla monarchów, teraz niestety nic takiego nie będzie miało miejsca.
  Zielona sukienka Victorii jest trochę szalona, ale jest jej w niej zaskakująco dobrze.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.