wtorek, 17 marca 2020

Królewskie rezydencje: Hiszpania


Zgodnie z Waszą prośbą, rozpoczynamy nową serię, w której przedstawimy Wam najważniejsze rezydencje europejskich rodzin panujących, w których mieszkają na co dzień lub wykonują oficjalne obowiązki. W miarę możliwości (czytaj: dostępnych informacji) postaramy się także wskazać miejsca zamieszkania dalszych członków rodziny. Koniecznie dajcie znać w komentarzach czy taka, dosyć zwięzła forma postów, Wam się spodoba.


Palacio Real de Madrid

Lokalizacja: Pałac położony jest w samym sercu Madrytu, w miejscu dawnego, pochodzącego z IX wieku, Alkazaru (fortecy muzułmańskiej).

Historia: Alkazar wybudował emir Kordoby Muhammad I. Kiedy Madryt trafił w ręce Króla Kastylii Alfonsa VI w 1083, gmach ten był rzadko używany. Dopiero królowie Juan I, Carlos V i Felipe II zamienili go w pełen przepychu pałac i uczynili z niego oficjalną rezydencję królewską w 1561. Niestety, spłonął doszczętnie w święta Bożego Narodzenia 1734. W kwietniu 1735 król Felipe V zlecił budowę nowego pałacu włoskiemu architektowi Filippo Juvarra, po jego śmierci prace kontynuował Giovanni Battista Sacchetti. Budowa trwała do 1755.

Alkazar. Felix Castello, Public domain, via Wikimedia Commons


Mieszkańcy: Pierwszym mieszkańcem Pałacu po odbudowie był król Carlos III, który wprowadził się w 1764. Przez kolejne stulecia Pałac stanowił główną siedzibę hiszpańskiego króla, aż do obalenia monarchii w 1931. Ostatnim monarchą, który tu mieszkał, był Alfonso XIII.

Funkcje: Kiedyś mieszkalne, obecnie odbywają się tu najważniejsze uroczystości państwowe i oficjalne. Król przyjmuje rozpoczynających misję dyplomatyczną w Hiszpanii Ambasadorów czy zagranicznych gości przybywających z wizytą państwową.

Embed from Getty Images

Zwiedzanie: Pałac jest otwarty dla zwiedzających praktycznie przez cały rok (za wyjątkiem świąt). Więcej informacji dla zainteresowanych: LINK (obecnie z uwagi na pandemię koronawirusa nie można dokonać rezerwacji).

Ciekawostka: Jest uważany za największy w Europie - ma 3418 pokoi, a jego powierzchnia liczy 135 000 metrów kwadratowych.

Oficjalne zdjęcie wykonane we wnętrzach Pałacu Królewskiego w Madrycie © Casa de S.M. el Rey


Palacio de la ZarzuelaLokalizacja: Kompleks pałacowy Zarzuela mieści się na przedmieściach Madrytu niedaleko Królewskiego Pałacu El Pardo, w którym mieszkał generał Francisco Franco.

Historia: Został wybudowany między 1627 a 1635 dla króla Felipe IV jako pałac myśliwski i początkowo był to prostokątny budynek z dwoma skrzydłami. Później był przebudowany przez króla Carlosa IV, który chciał nadać mu modny w XVIII wieku wygląd, ozdobiono go więc istniejącymi do dzisiaj elementami dekoracyjnymi i wypełniono gobelinami, porcelaną czy pokaźną kolekcją zegarów. Podczas hiszpańskiej wojny domowej rezydencja uległa znacznemu uszkodzeniu. Odrestaurowano ją w latach 50. XX wieku.

Embed from Getty Images

Mieszkańcy: W 1962 wprowadzili się tutaj król Juan Carlos i królowa Sofia, a od 1981 w Pałacu mieszka także młodsza siostra byłej królowej, księżniczka Irene. Para mieszka w Pałacu do dzisiaj w prywatnych apartamentach mieszczących się w jednym z dwóch skrzydeł dobudowanych w latach 90.

Funkcje: mieszkalne i oficjalne, jako że mieszczą się w nim także sale przeznaczone na oficjalne przyjęcia, sala audiencyjna, w której para królewska przyjmuje gości, biura królewskie, biblioteka oraz jadalnia.

Ciekawostka: Nazwa Pałacu Zarzuela pochodzi prawdopodobnie od słowa "zarzas" oznaczającego jeżyny, które znaleziono na tych terenach.

© Casa de S.M. el Rey


Pabellón del Prinicipe (The Prince’s Pavilion)Lokalizacja: Mieści się na terenie kompleksu Pałacu Zarzuela.

Historia: Budowa trwała w latach 1999-2002.

Mieszkańcy: Rezydencja powstała dla ówczesnego księcia Asturii Felipe. Mieszka w niej od 2002, a po wstąpieniu na tron w 2014 razem z Letizią zdecydował się w niej pozostać, przejmując jedynie po ojcu biura w Pałacu Zarzuela.

Funkcja: mieszkalna

Ciekawostka: Mimo że Felipe i Letizia bardzo strzegą swojej prywatności, dwa lata temu wpuścili dziennikarzy za drzwi swojego domu i wnętrza Książęcego Pawilonu mogliśmy obejrzeć w dokumencie Felipe VI, un Rey, un Padre (poniżej krótkie fragmenty tego dokumentu).

Palacio Real de El Pardo (Royal Palace of El Pardo)Lokalizacja: Znajduje się w północnej części Madrytu, w dystrykcie Fuencarral-El Pardo

Historia: Pałac był początkowo lożą myśliwską. Został wybudowany w 1406 z rozkazu króla Kastylii Enrique III na kilka miesięcy przed jego śmiercią na górze El Pardo, która w tamtym czasie była jednym z najważniejszych łowisk w okolicach Madrytu. W 1527, za panowania króla Karola V Habsburga, został przekształcony w Pałac przez hiszpańskiego architekta Luisa de Vega. Niestety, w marcu 1604 pałac ucierpiał w pożarze, który strawił wiele wiszących w nim obrazów, w tym arcydzieła włoskiego malarza renesansowego Tycjana (Tiziana Vecelli). Pałac odbudowano, a na początku kolejnego wieku, za panowania Felipe V, stał się zimową rezydencją rodziny królewskiej, w której w mieszkali jednak tylko przez dwa miesiące w roku. Mimo odświeżenia dekoracji i rozbudowy galerii Pałac wciąż wydawał się niegościnnym i odizolowanym od świata miejscem, który poza polowaniami praktycznie nie oferował żadnej rozrywki, a stosunkowo krótka trasa do Madrytu często była nie do pokonania przez ulewne deszcze, dlatego też po śmierci Felipe V pałac stracił na znaczeniu. Kolejnym władcą, którego urzekła ta rezydencja, był Carlos III. To właśnie na jego polecenie dokonano rozbudowy El Pardo pod kierunkiem architekta Francesco Sabatini. Wówczas dobudowano nowy budynek na wschodzie, identyczny z oryginalnym i połączono oba pawilonem, w którym mieścił się przedpokój Króla i jadalnia.

Carlos Delgado, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Mieszkańcy: El Pardo stał się ulubionym pałacem Alfonsa XII z uwagi na niewielką odległość od Madrytu, a jednocześnie panujący w nim spokój. To w nim spędził miesiąc miodowy ze swoją pierwszą żoną, Marią de las Mercedes w 1878, a po jej śmierci, 29 listopada 1879, w pałacu odbył się jego drugi ślub, z Maríą Cristiną. Tutaj także spędził ostatnie miesiące życia i zmarł w listopadzie 1885. Później, tuż przed swoim ślubem z Alfonsem XIII w 1906, mieszkała w nim księżniczka Victoria Eugenia "Ena", wnuczka królowej Victorii, a następnie, przez kilka tygodni latem 1922, wdowa po ostatnim Cesarzu Austrii Karlu, Cesarzowa Zita wraz z ośmiorgiem dzieci. Ostatnim lokatorem Pałacu był generał Francisco Franco, który wprowadził się po hiszpańskiej wojnie domowej w 1939.

Funkcja: Od śmierci generała Franco w Pałacu zatrzymują się odwiedzający Hiszpanię głowy państw, działa też tutaj muzeum.

Powitanie Prezydenta i Pierwszej Damy Kolumbii, marzec 2015 © Casa de S.M. el Rey

Zwiedzanie: Pałac jest otwarty dla zwiedzających codziennie, za wyjątkiem świąt. Bilet normalny kosztuje 9 €, ulgowy 4 €. Wstęp wolny m.in. w dniach 18 maja i 12 października. Więcej przydatnych informacji: KLIK (obecnie z uwagi na pandemię koronawirusa nie można dokonać rezerwacji).

Ciekawostka: Mieszczący się obecnie w zbiorach Luwru obraz Tycjana z 1558, "Wenus z Pardo", wisiał początkowo w Pałacu El Pardo. Dla króla Felipe III był tak cennym nabytkiem, że kiedy dowiedział się o pożarze Pałacu El Pardo, pytał jedynie o niego i uzyskawszy odpowiedź skwitował: "Jeśli ten obraz ocalał, reszta nie ma znaczenia".


Infantka Elena i jej rodzina

Embed from Getty Images

Z siostrami Felipe jest o tyle kłopot, że nie mieszkają w oficjalnych, królewskich rezydencjach. Do czasu swoich ślubów mieszkały z rodzicami w Pałacu Zarzuela, później wyprowadziły się do prywatnych domów. Z tego, co udało mi się odszukać, wynika, że Infantka Elena mieszka z dziećmi (a przynajmniej miała mieszkać jesienią 2014) w Madrycie, w dzielnicy Niño Jesús. Kupiła tutaj dom z pięcioma sypialniami, czterema łazienkami, salonem i jadalnią, ponoć za kwotę około 1 800 000 euro.

Infantka Cristina i jej rodzina

Embed from Getty Images

O miejscu zamieszkania Cristiny i jej rodziny wiadomo nieco więcej. Odkąd w 1997 wyszła za mąż za Iñaki'ego Urdangarína i wyprowadziła się z Pałacu Zarzuela, mieszkała w różnych miejscach; początkowo razem z dziećmi w willi przy Pearson Avenue w Barcelonie, którą sprzedali w 2015 podobno za kwotę 10 milionów euro. W 2009 przenieśli się na trzy lata do Waszyngtonu, a w sierpniu 2013 przeprowadzili do Genewy. Wynajęli tutaj mieszkanie przy ulicy Rue des Granges w prestiżowej dzielnicy Florissant.


Źródło: unofficialroyalty.com, wikipedia.org, theroyalforums.com, vanitatis.elconfidencial.comdondeviven.netbekia.es

10 komentarzy:

 1. Mnie taka forma bardzo pasuje, choć z chęcią przyjmę właściwie każdą! :D Zapowiada się naprawdę fantastyczna seria, już nie mogę się doczekać kolejnych części.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomieszkałabym w takim pałacu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjny pomysł na serię! :-) Gratuluję pierwszego bardzo udanego i ciekawego postu :) Chętnie przeczytam wszystkie notki i z niecierpliwością czekam na kolejną :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Poza imponującym Pałacem Królewskim zamieszkiwane przez rodzinę królewską rezydencję są bardzo skromne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniały pomysł na serię postów :) miło i przyjemnie czyta się Wasze posty :) uwielbiam Wasz blog ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie się zapowiadająca seria :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Poproszę o więcej! Super pomysł na serię:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobry pomysł na całą serię, na pewno czytelnicy bloga będą zainteresowani takimi informacjami o życiu koronowanych głów Europy i świata :) Jestem pod wrażeniem całego bloga i jakością postów, które się tutaj pojawiają. Notki są dopracowane, wręcz dopieszczone pod każdym względem. Podziwiam ten ogrom pracy, zaangażowania i serducha, jaki wkładacie w każdy nowy post. Efekty Waszej pracy czyta się z prawdziwą przyjemnością i chętnie się tutaj wraca po zastrzyk nowych informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie nadal największe wrażenie robi Escorial. Czy on od zawsze był klasztorem ? Bo mi się kojarzy, że nie, ale być może źle.
  Pałac Królewski zaś bardzo przypomina mi Pałac Buckingham tyle, że sporo mniejszy.
  Jeśli można wiedzieć, co się stało z czwartkowymi postami dotyczącymi intronizacji królów ? Z tego, co pamiętam nie mówili tam o wszystkich władcach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, że tak długo musiałaś/-eś czekać na moją odpowiedź, przeoczyłam Twój komentarz :)
   Masz rację, El Escorial został wybudowany jako kompleks pałacowo-świątynny.
   Co do cyklu o koronacjach, Iza nie miała ostatnio czasu na tworzenie nowych postów, ale w Święta planuje się za nie zabrać, więc seria na pewno wróci :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.