sobota, 21 maja 2022

Wizyta w Kanadzie, 500-lecie holenderskiej imigracji, balet w Tivoli + więcej

 Rosja

Poinformowano, że wielki książę Jerzy Michajłowicz (syn obecnej pretendentki do tronu Rosji wielkiej księżnej Marii Władmirowny) i jego żona, księżna Victoria (Rebecca Bettarini) spodziewają się swojego pierwszego dziecka, które ma przyjść na świat jesienią tego roku. Według oświadczenia, księżna cieszy się "doskonałym zdrowiem i na razie nie zamierza odwoływać ani odkładać żadnych obecnych zobowiązań".
Para pobrała się po długoletnim związku jesienią ubiegłego roku - 24 września w ceremonii cywilnej w Moskwie i 1 października w Soborze św. Izaaka w Petersburgu.
Wielka Brytania

19 maja książę i księżna Cambridge pojawili się na premierze filmu "Top Gun: Maverick". Uwagę tego wieczoru przyciągnęła nie tylko zachwycająca suknia księżnej, ale i... buty księcia z wyhaftowanymi samolotami Top Gun F18. Warto wspomnieć, że William jest nie tylko wielkim fanem lotnictwa (i oryginalnego filmu "Top Gun" z 1986), ale i wykwalifikowanym pilotem helikoptera RAF, a jeszcze kilka lat temu pracował jako pilot w East Anglian Air Ambulance (EAAA).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images19 maja, trzeci i ostatni dzień swojej krótkiej wizyty w Kanadzie z okazji Platynowego Jubileuszu królowej, książę Walii i księżna Kornwalii spędzili w Yellowknife. Dla księcia była to czwarta wizyta w tym regionie Kanady po ponad 40 latach, natomiast dla księżnej pierwsza. W Dettah spotkali się z rdzennymi przywódcami i członkami rdzennych społeczności oraz wzięli udział w tradycyjnej ceremonii "Nakarmienia Ognia", w czasie której para książęca złożyła duchom ofiarę z tytoniu. Później rozdzielili się - książę m.in. spotkał się z Canadian Rangers, ochotniczej formacji wojskowej z okazji ich 75-lecia (i został mianowany honorowym Canadian Ranger), natomiast księżna odwiedziła Kaw Tay Whee Community School, w której uczyła się lokalnego dialektu. W planie dnia księżnej  uwzględniono również wizytę w centrum YWCA dla kobiet uciekających przed przemocą domową.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Po południu para odwiedziła Prince of Wales Heritage Centre - centrum dziedzictwa kulturowego, które książę otworzył w czasie swojej ostatniej wizyty w Yellowknife w 1979. Ostatnim punktem programu wieńczącym trzydniową podróż po Kanadzie była ceremonia zorganizowana z okazji Platynowego Jubileuszu królowej na Ceremonial Circle - placu będącym miejscem spotkań społeczności, który stworzono jako hołd dla Terytoriów Północno-Zachodnich Kanady, ich mieszkańców i lokalnych kultur.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesSzwecja

20 maja księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili Malmö, gdzie wzięli udział w obchodach 200-lecia Sądu Apelacyjnego Skanii i Blekinge.


Luksemburg

20 maja wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa odwiedzili liceum im. Edwarda Steichena w Clervaux.


Niderlandy / Dania

Wieczorem 20 maja książę Constantijn otrzymał tytuł honorowy doktora na University of Twente w Enschede za swoją pracę na rzecz nowych przedsiębiorców i promowanie start-upów. W tej ważnej chwili towarzyszyły mu księżna Laurentien i księżniczka Beatrix - obie wyraźnie dumne :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Na ceremonię na uniwersytecie w Enschede była królowa przybyła zaraz po wizycie w gminie Dragør na duńskiej wyspie Amager, gdzie razem z królową Danii Margrethe wzięła udział w obchodach w obchodach 500-lecia holenderskiej imigracji. 501 lat temu król Danii Christian II zaprosił holenderskich rolników na Amager, gdzie osiedlili się w Store Magleby. Obchody obejmowały przyjęcie w Ratuszu, przejażdżkę ulicami miasta do Muzeum Amager, gdzie obie panie dowiedziały się o holenderskich zwyczajach i kulturze nadal pielęgnowanych w tym regionie. Dla księżniczki była to kolejna wizyta w tym muzeum - w 1971 razem z księciem Clausem wzięła udział w obchodach jubileuszu 450-lecia holenderskiej imigracji. Margrethe i Beatrix obejrzały też wystawę "500 lat holenderskiej historii na Amager" Na koniec odwiedziły rodzinną farmę ekologiczną Seerupgaard prowadzoną przez potomków pierwszych holenderskich imigrantów.

21 maja królowa Margrethe odwiedziła park rozrywki Tivoli z okazji swojego złotego jubileuszu panowania, który świętuje w tym roku. W teatrze Pantomimeteatret zorganizowano krótkie podsumowanie wybranych spektakli, na których monarchini była obecna. Później królowa obejrzała mundury Gwardii Tivoli i zasadziła pamiątkowe drzewko nad jeziorem. Po parku poruszała się żółtym tramwajem linii 8, ale na jej specjalne życzenie w programie uwzględniono też przejażdżkę kolejką górską :) Odwiedziła również część parku poświęconą bajkom Hansa Christiana Andersena, a na koniec zaprezentowano jej specjalny jubileuszowy "tort" składający się z czekoladowych rzeźb, rzeźb z cukru, stokrotek, cytrynowych ciastek i kremowych kolorowych bułeczek. Przekąski były inspirowane spektaklami, które królowa obejrzała w Tivoli. Galerię zdjęć z tego dnia znajdziecie tutaj.

Wieczorem królowa wróciła do Tivoli razem z resztą rodziny na jubileuszowy balet.
Kolejne wydarzenie związane z obchodami 50-lecia panowania królowej zaplanowano na początek czerwca - monarchini uda się w swój letni, jubileuszowy rejs do Aarhus. Zapraszam również na dedykowaną stronę na blogu, na której znajdziecie program obchodów i dotychczasowe wydarzenia: link.

Księżna Marie wspólnie z Ambasadorem Danii w minionym tygodniu zorganizowała przyjęcie w Duńskim Domu w Paryżu. Przyjęcie miało odbyć się w grudniu, wkrótce po objęciu przez księżną roli Specjalnej Przedstawicielki ds. Kultury przy Ambasadzie Danii we Francji, jednak zostało przesunięte z powodu pandemii. Obecny był na nim również książę Joachim.


Hiszpania

Po prawie dwóch latach "wygnania" w Abu Zabi król Juan Carlos wrócił do Hiszpanii spotkać się z rodziną. Na lotnisku przywitała go córka, Infantka Elena. Zatrzymał się u swojego przyjaciela w gminie Sanxenxo w prowincji Pontevedra w Galicji, gdzie wczoraj odwiedził Klub Żeglarski. W poniedziałek ma przyjechać do Pałacu Zarzuela na spotkanie z rodziną, a później wróci do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Post z informacjami w sprawie księcia Hamzaha z Jordanii pojawi się na blogu w przyszłym tygodniu. Jutro natomiast zapraszam na godzinę 18:00 na post inaugurujący nowy cykl :)

7 komentarzy:

 1. Super że możemy zobaczyć Kate w innej fryzurze niż tylko fale. Na plus jak najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Księżna Kate wyglądała wspaniale - suknia podkreślająca wysportowaną sylwetkę, nie ekstrawagancka jeśli chodzi o krój czy kolor, kolczyki jako jedyny dodatek też zrobiły swoje. Widać że jest to kobieta, która świetnie rozumie swoją rolę, dobrze czuje się sama z sobą, ma wyczucie stylu i potrafi słuchać rad stylistów. Książę William również wyglądał bardzo elegancko, odrzutowce wyszyte na butach - super pomysł, świadczy to o jego niewątpliwym poczuciu humoru. Ogólnie oboje zaprezentowali się świetnie, bardzo dobrze dobrana z nich para - nie tylko pod względem wizualnym ale głównie jeśli chodzi o charaktery (uzupełniają się wyśmienicie, wspierają się nawzajem - to doskonała podstawa do stworzenia trwałego i silnego małżeństwa). Mam nadzieję, że obchody Jubileuszu Królowej odbędą się bez problemów i jubilatka będzie mogła uczestniczyć we wszystkich uroczystościach, na których jej obecność jest przewidywana. Wypada tylko życzyć zdrowia, spokoju, 100 lat i więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kate wyglądała jak gwiazda filmowa starego kina w tej jakże prostej, a boskiej sukni.
  Constantijn rzadko jest w roli głównej, ale dla żony i matki jednak zawsze:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sukienka Kate sprawiała że wyglada na bardzo muskularną w barkach -kiespko dobrany krój sukienki do jej figury , plus ulizane włosy strasznie psują efekt loki delikatne były by lepsze.Kolczyki na plus.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta suknia jest moim zdaniem stworzona dla księzniczki Victorii, wyglądałaby w niej o niebo lepiej niż Kate.

   Usuń
  2. To ciekawe, bo Victoria ma już jedną bardzo podobną sukienkę :) https://i.pinimg.com/originals/90/49/bf/9049bf842febd247718554678ce8806d.jpg

   Usuń
 5. Na premierze Kate wyglądała super, bardzo świeżo. Wie, jak podkreślać swoje atuty.

  Kiedy zobaczyłam zdjęcia Beatrix i Margrethe, to zastanawiałam się, czy Beatrix wykonała ukłon przed królową, ale chyba raczej nie :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.