czwartek, 19 maja 2022

Norweskie Święto Narodowe, Garden Party, wizyty państwowe w Hiszpanii i Szwecji + więcej

Hiszpania / Katar

17 maja król Felipe i królowa Letizia powitali pod Pałacem Królewskim w Madrycie przybywającego z wizytą państwową do Hiszpanii Emira Kataru Szejka Tamima bin Hamada i jego pierwszą żonę, Szejkę Jawaher bint Hamad. Później para królewska wydała lunch dla gości w Pałacu Zarzuela.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDzień zakończył się natomiast bankietem. Niestety królowa nie założyła tiary, ale pojawiła się w nowych diamentowych kolczykach - oficjalnym prezencie od Emira i jego żony.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

19 maja królowa pojawiła się na konferencji "Mosty kobiet. Propozycje z Południa na globalną zmianę" zorganizowaną przez Fundację Kobiety dla Afryki. Królowa wygłosiła na niej przemówienie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Luksemburg

Książę Guillaume, księżna Steohanie z małym Charlesem odwiedzili dom spokojnej starości "Bei der Sauer" w Diekirch.


Serbia

17 maja książę Mihailo i księżna Ljubica powitali na świecie swoje drugie dziecko i zarazem drugą córeczkę - Isidorę. Dziewczynka przyszła na świat w szpitalu położniczym w Belgradzie - tym samym, w którym w grudniu 2018 urodziła się jej starsza siostra, Natalija. Książę Alexander i księżna Katherine oraz książę Philip i księżna Danica złożyli gratulacje kuzynowi i życzyli nowej członkini rodziny wszystkiego najlepszego. Księżna Ljubica jeszcze tego samego wieczoru podzieliła się z nami pierwszym zdjęciem małej księżniczki.

Wielka Brytania

17 maja królowa Elizabeth otworzyła nową linię londyńskiego metra nazwaną na swoją cześć Elizabeth Line. Monarchini kupiła pierwszy bilet i odsłoniła pamiątkową tablicę, natomiast w pierwszą podróż wyruszył już tylko towarzyszący jej syn, książę Edward.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesKsiążę Walii i księżna Kornwalii tego dnia rozpoczęli swoją krótką, bo tylko 3-dniową wizytę w Kanadzie w ramach obchodów Platynowego Jubileuszu królowej. Ich pierwszym przystankiem była prowincja Nowa Fundlandia i Labrador, gdzie spotkali się z rdzennymi przywódcami i wzięli udział w ceremonii w Heart Garden upamiętniającej zamordowane lub prześladowane indiańskie dzieci w szkołach z internatem. Do 1998 w Kanadzie działało 139 publicznych szkół dla rdzennych indiańskich dzieci - uczniowie byli w nich maltretowani fizycznie i seksualnie, zabraniano im mówić ich ojczystym językiem i praktykować indiańskich rytuałów i zmuszano do przyjęcia wiary wyznawanej w szkole, a wielu z nich nigdy nie wróciło do domu. W ostatnim czasie odkryto wiele grobów dzieci na terenach dawnych szkół.
Para książęca otworzyła również trasę spacerową Commonwealth Walkway z okazji Platynowego Jubileuszu monarchini, zasadzając pamiątkowe drzewko, a później odwiedzili Quidi Vidi Village Artisan Studios i najstarszy w Nowej Fundlandii browar Quidi Vidi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Tego samego wieczoru wylądowali w Ottawie.

Embed from Getty Images

Drugi dzień wizyty rozpoczęli od złożenia wieńca pod pomnikiem National War Memorial. Para książęca spotkała się również z przedstawicielami ukraińskiej społeczności w Kanadzie, skosztowali lokalnych przysmaków na ByWard Market, odwiedzili Assumption School i obejrzeli występ Royal Canadian Mounted Police. Nie zabrakło również spotkania z gubernator generalną i Premierem Kanady, a księżna Camilla odwiedziła również jedną ze szkół w Ottawie, gdzie zaprezentowano jej maszynę vendingową z książkami :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dzień zakończył się przyjęciem wydanym przez gubernator generalną z okazji Platynowego Jubileuszu monarchini.

Embed from Getty Images


18 maja księżna Cambridge, hrabia i hrabina Wessex oraz księżniczka Alexandra wzięli udział w drugim z trzech Garden Parties wydanych przez hrabiego w imieniu królowej w ogrodach Pałacu Buckingham.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jordania

18 maja królowa Rania udała się do miasta Adżlun, gdzie spotkała się z członkami zarządu i podopiecznymi organizacji Ajloun Ladies Charity Association oraz odwiedziła lokalną kwiaciarnię.


Norwegia

17 maja przypadało Święto Narodowe w Norwegii upamiętniające uchwalenie norweskiej Konstytucji w 1814 i proklamowanie niepodległości Norwegii. Po dwóch latach pandemii obchody Święta wreszcie mogły odbyć się tak jak zwykle - z paradą uczniów, którą tradycyjnie pozdrowiła rodzina książęca pod swoją rezydencją Skaugum, a później razem z królem Haraldem i królową Sonją z balkonu Pałacu Królewskiego. W tym roku w paradzie wzięła udział rekordowa liczba norweskich szkół - 130 placówek i około 60 000 dzieci.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Belgia

16 maja wieczorem królowa Mathilde wydała kolację dla młodych ludzi opiekujących się swoimi chorymi bliskimi.


17 maja natomiast spotkała się z przewodniczącymi Federalnego Neutralnego Profesjonalnego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Krajowej Federacji Pielęgniarek Belgii, a później udzieliła audiencji królewskim dostawcom, którym wręczyła specjalne certyfikaty. Z powodu pandemii ceremonia nie mogła się odbyć w ciągu ostatnich dwóch lat.
Szwecja

17 maja z wizytą państwową do Szwecji przyleciał Prezydent i Pierwsza Dama Finlandii. Tradycyjnie rozpoczęła się ona przejazdem ulicami Sztokholmu do Pałacu Królewskiego, gdzie król Carl Gustaf i Prezydent dokonali przeglądu wojsk. Goście spotkali się również z resztą rodziny królewskiej. Królowa Silvia i Pierwsza Dama Finlandii zostały też oprowadzone po Bibliotece Bernadotte, a po południu odwiedziły galerię sztuki Prins Eugens Waldemarsudde i centrum kultury Kulturhuset.

Embed from Getty Images
Wieczorem para królewska wydała bankiet na cześć gości - w przeciwieństwie do tego w Madrycie, na tym nie zabrakło tiar. Co myślicie o stylizacjach pań? Szczerze przyznam, że nie pamiętam, kiedy po raz ostatni bardziej podobała mi się suknia Pierwszej Damy niż kreacje członkiń rodzin królewskich, nawet z tiarami. Jak dla mnie jedynie Sofia jakoś się broni, choć nigdy jakoś nie przepadałam za tą suknią.

Drugiego dnia wizyty para królewska tradycyjnie towarzyszyła gościom podczas zaplanowanych spotkań. Królowa i Pierwsza Dama udały się do Szwedzkiej Akademii i centrum dla dzieci uciekających przed wojną w Ukrainie w Muzeum Nordyckim. Na lunchu w Ratuszu do całej czwórki dołączyła reszta rodziny królewskiej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDwudniową wizytę państwową zwieńczyło przyjęcie zwrotne zorganizowane przez Parę Prezydencką w rezydencji Ambasadora Finlandii. Po nim szwedzka rodzina królewska pożegnała gości w Pałacu Królewskim.


Dania

16 maja królowa Margrethe odwiedziła pułk Gardehusarregimentets Hesteskadron i Muzeum Zimnej Wojny Stevnsfort w ramach wycieczki zorganizowanej przez pułk i duńskie stowarzyszenie Gardehus z okazji 50-lecia panowania monarchini.

17 maja królowa wzięła udział w obchodach 300-lecia Pałacu Fredensborg i miasta Fredensborg. Z okazji tych jubileuszy królowa pozdrowiła ze schodów Pałacu uczniów lokalnych szkół i wysłuchała przygotowanej przez nich razem z orkiestrą szkoły muzycznej piosenki.

19 maja wręczyła medal Królewskiego Duńskiego Towarzystwa Geograficznego jako jego patronka.

18 maja księżna Mary spotkała się z dyrektor generalną ONZ Kobiety, z którą rozmawiała o realizacji celu ONZ dotyczącego równości płci.

Później natomiast wręczyła nagrody Womenomics-priser, przyznawane za zasługi w dziedzinie różnorodności i równości płci, w ramach odbywającej się konferencji Womenomics Nordic Business Conference. Co ciekawe, w 2017 księżna sama została uhonorowana tą nagrodą za swoją pracę na rzecz poprawy warunków życia kobiet i pełnego wykorzystania ich potencjału.Niderlandy

18 maja królowa Maxima odwiedziła Uniwersytet Techniczny w Delft.

19 maja natomiast odwiedziła firmę Von Gahlen projektującą sprzęt laboratoryjny do produkcji leków nuklearnych. Firma otrzymała nagrodę im. Króla Willema I za rok 2020.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

4 komentarze:

 1. Letizia miała piękną suknię na bankiecie, nawet nie trzeba było tiary.

  Suknie na bankiecie w Szwecji podobały mi się. Ta niebieska suknia Victorii jest ładna, tylko ładniejsza byłaby z małym dekoltem.

  Charles z rodzicami chyba nie pierwszy raz odwiedza dom spokojnej starości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się - dla Charlesa i jego rodziców to kolejna z serii wizyt w luksemburskich domach opieki dla osób starszych

   Usuń
 2. Maxima jak zawsze pięknie. Tak samo Letizia. Chciałabym tę białą sukienkę w niebieskie kwiaty. Suknia Wiktorii piękna. Kate w koralowym ślicznie. Ten krój bardzo jej służy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Victoria w tej sukni wygląda pięknie, chociaż wolę wersję bez rękawów

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.