czwartek, 12 maja 2022

Otwarcie brytyjskiego Parlamentu, Letizia i Felipe w Pinofranqueado, Path to Peace Award + więcej

Bhutan

11 maja król Jigme Khesar, królowa Jetsun Pema wraz z synami, Jigme Namgyelem i Jigme Ugyenem, królem Jigme Singye wzięli udział w modlitwach z okazji 400. rocznicy ustanowienia Zhung Dratshang - pierwszej buddyjskiej wspólnoty klasztornej w klasztorze Chari w Thimphu, co było pierwszym krokiem do zjednoczenia Bhutanu w XVII wieku.


Luksemburg

10 maja książę Charles skończył 2 latka. Z tej okazji Dwór Królewski udostępnił jego nowe oficjalne zdjęcia.

7 maja wielka księżna Maria Teresa wzięła udział w zbiórce funduszy Télévie  organizowanej już po raz 20. przez RTL na finansowanie badań medycznych w Luksemburgu, zwłaszcza nad nowotworami. Wielka księżna spotkała się z wolontariuszami zaangażowanymi w zbiórkę, a wieczorem dołączyła do nich odbierając telefony od darczyńców. Wielka księżna jest honorową przewodniczącą Fondation Cancer.

9 maja natomiast jako patronka Narodowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Luksemburga (ANIL) uczestniczyła w zorganizowanej przez siebie dyskusji w Centre Hospitalier de Luxembourg (CHL) na temat sytuacji pielęgniarek i pielęgniarzy pod koniec pandemii oraz wyzwań, przed którymi aktualnie stoją, z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych.

Wieczorem wielka księżna wraz z mężem kończyła przygotowania do wizyty państwowej w Portugalii, podpisując swoje zdjęcia podarowane Parze Prezydenckiej, czemu przyglądał się ich wnuk, książę Liam :) (Samą wizytę opiszę w kolejnym poście.)

11 maja książę Guillaume i księżna Stephanie odwiedzili centrum Abrigado w Bonnevoie dla osób uzależnionych od narkotyków.

Księżna Stephanie wzięła również udział w charytatywnym koncercie "Luksemburg dla Pokoju" w Filharmonii Luksemburskiej, z którego dochód zostanie przeznaczony na wsparcie działań podejmowanych przez Luksemburski Czerwony Krzyż na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.


Hiszpania

9 maja królowa Letizia wzięła udział w dyskusji przy okrągłym stole na temat zalet filmowania w Hiszpanii "Competitive Advantages of Filming in Spain" w ramach Planu Promocji Sektora Audiowizualnego.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images10 maja królowa wręczyła Złote Medale 2022 z okazji Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Walencji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

12 maja para królewska odwiedziła gminę Pinofranqueado w prowincji Cáceres w Estremadurze z okazji 100. rocznicy wizyty króla Alfonsa XIII w tej prowincji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dania

Ostatnio w duńskich mediach zrobiło się głośno o szkole Herlufsholm, w której uczy się książę Christian, a wkrótce ma dołączyć do niego młodsza siostra Isabella. Stacja TV 2 wyemitowała dokument "Herlufsholms hemmeligheder", w którym przedstawiła problem brutalnych napaści, znęcania się i zastraszania uczniów, jakich dopuścili się w szkole ich starsi koledzy. Zagadnięta o to podczas niedawnego wyjścia księżna Mary, jeszcze przed premierą dokumentu, odparła, że nie widziała jeszcze dokumentu, "ale brzmi bardzo brutalnie i musi być potraktowany poważnie", powiedziała i podkreśliła wyraźnie, że dystansuje się od "wszelkich form zastraszania, obelg i przemocy".


Następnego dnia po wyemitowaniu dokumentu wydano oświadczenie pary książęcej, w którym napisano: 

"Jako rodzice dziecka, które uczęszcza do Herlufsholm, jesteśmy głęboko wstrząśnięci świadectwami, które pojawiają się w aktualnym filmie dokumentalnym o szkole. Słyszenie o systematycznym zastraszaniu i kulturze nadużyć i przemocy, której wielu było częścią, jest bolesne. To jest całkowicie nie do przyjęcia. Jako rodzice oczekujemy, że szkoła skutecznie zapewni kulturę, w której wszyscy są bezpieczni i stanowią część społeczności, i będziemy w nadchodzącym czasie śledzić zmiany, które są oczywiście niezbędne."

5 maja królowa Margrethe odwiedziła ujeżdżalnię Pałacu Christiansborg, gdzie spotkała się z przedstawicielami Przyjaciół Stajni Królewskich (Den Kongelige Stalds Venner), którzy oficjalnie przekazali monarchini prezent z okazji jej złotego jubileuszu panowania przypadającego w tym roku - konia kladrubskiego będącego czeską rasą. Koń, nazwany Avanti, pochodzi ze stadniny w czeskim Kladruby nad Labem, która od 1994 z inicjatywy księcia Henrika hoduje konie dla rodziny królewskiej.

6 maja monarchini przyjęła nowych Ambasadorów w Pałacu Fredensborg.

8 maja po trwających trzy lata pracach renowacyjnych został otwarty kościół Sorø Klosterkirke, jeden z najstarszych średniowiecznych kościołów w Danii, wybudowany przez cystersów na przełomie XII i XIII wieku. W pierwszym nabożeństwie po renowacji wzięła udział królowa.

Wieczorem 10 maja była obecna na ceremonii rozdania medali Stowarzyszenia Rzemieślników Kopenhagi.

 10 maja księżna Mary odwiedziła Crown Princess Mary Center, otwarte na początku tego roku przy Uniwersytecie Kopenhaskim z okazji 50. urodzin księżnej.


Wielka Brytania / Belgia

10 maja książę Walii i księżna Kornwalii oraz po raz pierwszy książę Cambridge pojawili się na otwarciu brytyjskiego Parlamentu. Obecność królowej odwołano poprzedniego wieczoru po konsultacji z lekarzami - jak poinformowano, nadal zmaga się z "epizodycznymi problemami z poruszaniem się". To trzeci raz w czasie jej panowania, gdy nie mogła być obecna na otwarciu nowej sesji Parlamentu - do tej pory zdarzyło się to dwukrotnie, w 1959 i 1963 z powodu ciąż. Jej przemówienie po raz pierwszy odczytał książę Walii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczne otwarcie Parlamentu miało mniej wystawny niż niegdyś przebieg - nie odbył się przejazd karocą z powrotem do Pałacu Buckingham, a księżna Kornwalii nie miała długiej sukni ani tiary. Niestety, nie wydaje mi się, by planowano do tego jeszcze kiedyś wrócić.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesPo południu książę Cambridge razem z żoną był już w Manchesterze na otwarciu Glade of Light Memorial przy Katedrze - miejsca upamiętniającego ofiary ataku terrorystycznego, do którego doszło w tym mieście w 2017.
Zwróćcie uwagę na kolczyki księżnej w kształcie pszczoły i plastra miodu - pszczoła jest jednym z symboli Manchesteru.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images11 maja książę Walii, w ulewnym deszczu, wydał pierwsze z szeregu zaplanowanych Garden Parties i jednocześnie pierwsze po pandemii w ogrodach Pałacu Buckingham (ostatnie odbyło się w 2019). Jak poinformowano już jakiś czas temu, królowa w tym roku nie weźmie udziału w żadnym z nich. Oprócz księcia Walii pojawili się również: księżna Kornwalii, księżniczka Anne, książę Kentu oraz książę i księżna Michael z Kentu.
Co roku w maju odbywają się trzy Garden Parties wydane przez monarchę w ogrodach Pałacu Buckingham i jedno w ogrodach Pałacu Holyrood w Edynburgu na początku lata (w tym roku zaplanowane na 29 czerwca) dla osób zasłużonych w swojej społeczności. Oprócz nich, takie przyjęcia organizowane są także przez innych członków rodziny królewskiej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Wieczorem księżniczka Beatrice i Edoardo Mapelli Mozzi oraz Lady Louise Windsor wzięli udział w charytatywnym pokazie "A Gallop Through History" w przededniu Royal Windsor Horse Show z okazji platynowego jubileuszu królowej, który potrwa do niedzieli. W finałowym wieczorze imprezy ma wziąć udział reszta rodziny królewskiej, w tym najmłodsi członkowie - prawnuczęta monarchini, które przejadą w powozie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Książę i księżna Cambridge jako hrabia i hrabina Strathearn rozpoczęli dwudniową wizytę w Szkocji z okazji Mental Health Awareness Week. Pierwszy dzień spędzili w Glasgow, gdzie odwiedzili szkołę podstawową St John's i Wheatley Group oferujące wsparcie osobom bezdomnym oraz Uniwersytet.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
12 maja książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili Canada House w ramach przygotowań do swojej podróży do Kanady w przyszłym tygodniu. Trzydniowa wizyta w Kanadzie jest częścią obchodów Platynowego Jubileuszu królowej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Po południu natomiast księżna Kornwalii odwiedziła HMS Prince of Wales w Portsmouth.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

9 maja królowa "prześcignęła" w długości panowania księcia Liechtensteinu Johanna II, stając się trzecim najdłużej panującym monarchą w historii. Na miejsce drugie w tym samym rankingu ma szansę przeskoczyć już w czerwcu.


29 maja BBC One z okazji Platynowego Jubileuszu monarchini wyemituje dokument "Elizabeth: The Unseen Queen". Pojawią się w nim wcześniej nieprezentowane zdjęcia i filmy rodziny królewskiej nakręcone przez samą królową, jej męża, rodziców i innych członków rodziny. Narratorką dokumentu ma podobno być ona sama. Poniżej trzy zdjęcia z dokumentu. Na pierwszym z nich, z filmu nakręconego w Balmoral, Elizabeth, jeszcze jako księżniczka pokazuje po raz pierwszy swój pierścionek zaręczynowy wkrótce po oświadczynach Philipa, a do drugiego pozuje z siostrą Margaret i ojcem, królem George'em VI, w trakcie rejsu do RPA wiosną 1947.


Turystów odwiedzających latem Pałac Buckingham czeka w tym roku coś specjalnego. Z okazji Platynowego Jubileuszu na tegorocznej wystawie znajdzie się biżuteria należąca do królowej, w tym Diamond Diadem - diamentowa korona wykonana na koronację króla George'a IVw 1820, noszona od tamtego czasu przez kolejne brytyjskie królowe. Wystawę będzie można oglądać od 22 lipca do 2 października w Pałacu Buckingham.Po południu 10 maja książę Walii przyjął w Clarence House na herbacie księżniczkę Astrid, która przewodniczy belgijskiej delegacji w kilkudniowej misji ekonomicznej w Wielkiej Brytanii. Wcześniej tego dnia księżniczka spotkała się już z księżniczką Anne i razem złożyły wieniec pod pomnikiem Edith Cavell Memorial - brytyjskiej pielęgniarki służącej w Belgii w czasie I wojny światowej.

Następnego dnia delegacja przeniosła się do Oksfordu, gdzie dołączyła do nich bratanica Astrid, księżniczka Elisabeth, która studiuje obecnie na Uniwersytecie Oksfordzkim.Wieczorem 9 maja królowa Mathilde jako honorowa przewodnicząca Konkursu Królowej Elisabeth pojawiła się na pierwszych występach muzyków. Konkurs Królowej Elisabeth jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie i odbywa się co roku w maju (w 2020 został odwołany z powodu pandemii). Co roku jest dedykowany innym muzykom - na ubiegłorocznym konkursie występowali pianiści, a w tym roku są to wiolonczeliści.10 maja królowa razem z królem Philippe'm udzieliła audiencji ustępującemu dyrektorowi zarządzającemu Fundacji Króla Badouina.


Po południu natomiast przewodniczyła dyskusji na temat lokalnej realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.


12 maja wręczyła nagrodę swojego imienia Queen Mathilde Prize Award przyznawaną osobom i instytucjom wspierającym dzieci i młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku nagroda trafiła do stowarzyszenia Brake-Out, które działa na rzecz integracji młodzieży z niepełnosprawnością umysłową.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Japonia

7 maja księżniczka Kako była obecna na festiwalu Forest & Flower Festival odbywającym się pod hasłem "Zielone Święto Dziękczynienia". Księżniczka jest honorową przewodniczącą festiwalu - wcześniej tę rolę sprawowali jej rodzice i starsza siostra Mako.


Niderlandy

10 maja królowa Maxima otworzyła Muzeum ARTIS-Groote, które ponownie otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających.
Po południu natomiast jako honorowa przewodnicząca Méér Muziek in de Klas, przewodniczyła inauguracji roboczej konferencji w Pałacu Noordeinde.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images9 maja księżna Laurentien wzięła udział w Dniu Europy organizowanym co roku przez Europejską Fundację Kultury (ECF), której jest przewodniczącą.

11 maja królowa Maxima otworzyła Jeroen Pit House - centrum medyczne dla przewlekle chorych dzieci.

12 maja razem z królem Willemem-Alexandrem i księżniczką Beatrix wręczyła Appeltjes van Oranje przyznawane przez Oranje Fonds, której razem z mężem jest patronką. W tym roku nagrody przyznane zostały trzem inicjatywom społecznym działającym na rzecz równych szans dla wszystkich młodych ludzi.

Szwecja

9 maja królowa Silvia i książę Carl Philip obejrzeli spektakl baletowy w wykonaniu szkoły baletowej z Kijowa Kyiv Grand Ballet.

10 maja księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili Älvsbyn i Luleå w Norrbotten, najdalej na północ wysuniętą prowincją Szwecji.

12 maja opublikowano wiadomość od królowej Silvii z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek.


Następczyni Tronu tego dnia wzięła udział w spotkaniu Seafood Business for Ocean Stewardship (SeaBOS).


Jordania

9 maja król Abdullah i królowa Rania otrzymali nagrodę Path to Peace Award za swoją rolę w promowaniu harmonii i dialogu międzywyznaniowego, a także wzmacnianiu perspektyw pokoju oraz humanitarnych wysiłkach Jordanii na rzecz przyjmowania uchodźców.
4 komentarze:

 1. Niestety też myślę, że już nigdy nie zobaczymy otwarcia parlamentu w jego pełnej gali, z koroną.
  Nieobecność Królowej na nim chyba najbardziej uwydatnia fakt, że doświadczamy właśnie końca jakiejś epoki.
  Letizia wygląda pięknie w fuksji, ale mam mieszane odczucia co do tej sukienki. Na Majorce byłaby odpowiednia, ale nie na spotkanie charytatywne, nie dla królowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Charles jest tak samo piękny, słodki i uroczy jak George w jego wieku.
  Maxima wyglądała pięknie w tej niebieskiej sukience, a Letizia w czerwonej. Sama chciałabym takie sukienki mieć

  OdpowiedzUsuń
 3. Charles bardzo wyrósł. Jak ten czas leci. Podobny do swojej mamy teraz bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Stephanie, Guillaume i mały Charles tworzą piękną rodzinę.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.