sobota, 7 maja 2022

Książę Charles w zoo, Dzień Pamięci, księżna Kate patronką MMHA + więcej

Dania

4 maja księżna Mary jako kapitan Straży Honorowej (Hjemmeværnet) wzięła udział w paradzie z okazji 77. rocznicy wyzwolenia Danii spod nazistowskiej okupacji w 1945 w twierdzy Kastellet w Kopenhadze.5 maja księżna jako patronka Maternity Foundation wzięła udział w obchodach Dnia Matki zorganizowanych przez fundację i wygłosiła przemówienie.


Szwecja

5 maja księżniczka Victoria pojawiła się na konferencji inaugurującej trzydniowe spotkanie NoSCoS (Nordyckiego Towarzystwa Rdzenia Kręgowego). NoSCoS jest stowarzyszeniem zrzeszającym profesjonalistów z krajów skandynawskich specjalizujących się w rehabilitacji po urazach rdzenia kręgowego.


Po południu Następczyni Tronu razem z parą królewską pojawiła się na spotkaniu Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego i przyjęciu dla szwedzkich Olimpijczyków w Ratuszu w Sztokholmie.

4 maja król Carl Gustaf i królowa Silvia wzięli udział w jubileuszowym koncercie w Kaplicy Pałacu Królewskiego z okazji 150. rocznicy urodzin szwedzkiego kompozytora Hugo Alfvéna.


6 maja księżniczka Victoria wzięła udział w dwóch spotkaniach dotyczących bezpieczeństwa Szwecji i aktualnej sytuacji w Ukrainie.

7 maja zorganizowano Dzień Straży Przybrzeżnej (Kusträddardagen), zachęcając Szwedów do zadbania o swoje najbliższe otoczenie i zbierania śmieci nad morzem, nad brzegami rzek czy jezior. Z tej okazji Dwór Królewski opublikował zdjęcia i nagranie rodziny książęcej włączającej się do akcji wykonane wcześniej w tym tygodniu.

Natomiast para królewska udała się na Olandię, gdzie otworzyli coroczną wystawę w ogrodach Pałacu Solliden. W tym roku wystawa zatytułowana "Genesis" została przygotowana przez Susanne Demåne.

Wielka Brytania

Księżna Cambridge została patronką Maternal Mental Health Alliance - organizacji zapewniającej wsparcie i pomoc matkom, które doświadczają problemów zdrowia psychicznego. Z okazji Maternal Mental Health Awareness Week opublikowano wiadomość księżnej, w której mówiła o tym, jak ważne jest wsparcie udzielane młodym matkom. "20% kobiet w Wielkiej Brytanii doświadcza okołoporodowej choroby psychicznej. Niestety, wiemy także, że znacznie więcej cierpi w milczeniu", mówiła księżna, doceniając jednocześnie pracę wykonywaną przez MMHA, którą objęła swoim patronatem.


Podano kolejne szczegóły zbliżających się obchodów Platynowego Jubileuszu królowej. Poinformowano, że wezmą w nich udział książę i księżna Sussex wraz z dziećmi, Archie'm i Lili (dla ich córki będzie to pierwsze spotkanie z rodziną taty), jednak nie pojawią się na balkonie po Trooping the Colour zaplanowanym wyjątkowo na 2 czerwca - w tym roku zdecydowano się ograniczyć liczbę osób pojawiających się na balkonie do pracujących członków rodziny królewskiej. Zabraknie więc także księcia Yorku i jego córek, Zary Tindall i Petera Phillipsa z rodzinami czy rodzin kuzynów królowej, obecni będą natomiast: książę Walii i księżna Kornwalii, książę i księżna Cambridge z dziećmi, hrabia i hrabina Wessex z dziećmi, księżniczka Anne z mężem, książę i księżna Gloucester, książę Kentu i księżniczka Alexandra (to i tak całkiem spora grupa). Obecność królowej na obchodach nie jest na ten moment oficjalnie potwierdzona - od jakiegoś czasu Pałac Buckingham nie ogłasza z wyprzedzeniem jej osobistych wyjść, królowa bierze w nich udział, jeśli czuje się na siłach. Monarchini chciałaby oczywiście świętować razem z resztą Brytyjczyków, niemniej wszystko będzie zależeć od jej samopoczucia w dniu uroczystości. 


Poinformowano także, że ostatniego dnia obchodów, 5 czerwca, na jubileuszowej paradzie ulicami Londynu zostanie wykorzystana Gold State Coach. Samą karetą nie będzie nikt podróżował, zostaną w niej umieszczone zdjęcia monarchini z jej koronacji i kareta będzie jechać na czele parady. Wreszcie, po raz pierwszy z okazji królewskiego wydarzenia od czasu naprawy, z okazji obchodów jubileuszu Londyńczycy i turyści będą mogli usłyszeć dzwon Great Paul w Katedrze św. Pawła, największy dzwon w Wielkiej Brytanii, w której odbędzie się nabożeństwo zaplanowane na 3 czerwca.Hiszpania

5 maja król Felipe i królowa Letizia wręczyli Narodowe Nagrody Badawcze 2021 w Barcelonie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Francja / Serbia / Włochy

5 maja, w 201. rocznicę śmierci Cesarza Napoleona, jego potomek książę Jean-Christophe i księżna Olympia zorganizowali nabożeństwo upamiętniające w Paryżu, na które zaprosili również księcia Philipa i księżną Danicę oraz księcia Joachima Murata i jego żonę Jasmine.Niderlandy

4 maja król Willem-Alexander i królowa Maxima wzięli udział w tradycyjnym Dniu Pamięci na Placu Dam w Amsterdamie. Dzień Pamięci przypada co roku 4 maja, w kolejną rocznicę kapitulacji wojsk nazistowskich kończącą II wojnę światową w Europie, i upamiętnia niderlandzkich żołnierzy i cywilów, którzy zginęli w czasie wojny i misji pokojowych na całym świecie.

5 maja para królewska wzięła udział w Festiwalu z okazji Dnia Wyzwolenia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Luksemburg 

5 maja książę Charles razem z rodzicami po raz pierwszy odwiedził zoo "Parc Merveilleux". Po spotkaniu ze zwierzętami para książęca została też oprowadzona po warsztatach integracji zawodowej dla osób niepełnosprawnych.6 maja wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa odwiedzili ośrodek recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy.

Wielka księżna uczestniczyła w wydarzeniu "Ring the Bell" dotyczącym równości płci w finansach na Giełdzie Papierów Wartościowych w Luksemburgu.

Belgia

5 maja królowa Mathilde jako honorowa przewodnicząca Federalnej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju uczestniczyła w obchodach 25. rocznicy uchwalenia ustawy z 5 maja 1997 o koordynacji polityki zrównoważonego rozwoju.
Monako

5 maja księżniczka Caroline, Charlotte Casiraghi, Tatiana Santo-Domingo i Pauline Ducruet pojawiły się na pokazie nowej kolekcji Chanel Cruise 2023.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


7 maja książę Albert i księżna Charlene z dziećmi pojawili się na meczu rugby w ramach turnieju Sainte Devote.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


9 komentarzy:

 1. Czy będzie coś o skandalu w szkole Christiana z Danii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie o nim zapomniałam, ale z tego co widziałam Kazia na blogu o DRK napisała na ten temat. Tutaj będzie wzmianka w kolejnym poście z aktualnościami

   Usuń
 2. W obliczu takich problemów rodzinnych wybór składu na balkon zgodnie z definicją pracujący członkowie rk był chyba najlepszym z możliwych wyjściem z sytuacji. Szkoda, że przez zachowania niektórych nie zobaczymy sióstr York i dzieci Anny oraz ich dzieci. Ciekawa jestem, jak uczestnictwo będzie wyglądało po jubileuszu, przy następnych Trooping the Colour.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg mnie, ten pomysł nie pojawiłby się gdyby nie H i M

   Usuń
 3. Jak zawsze dużo obowiązków u rojalsów w Szwecji, czasami mam wrażenie, że Victoria to wyrabia normalnie etat 40 godzin tygodniowo. Księżna Mary pięknie wyglądała, Letycja również, jest niska, ale super wygląda w tej czerwonej sukience z rozkloszowanymi rękawami. Jean Christophe wygląda jak skóra zdjęta ze swojego przodka, co chyba dosyć często mu się wypomina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powiedziałabym, że królowa Letizia jest niska - w porównaniu z mężem, który mierzy prawie 2 metry tak wygląda, ale wg Wikipedii mierzy 170 cm, więc uznałabym ją za wysoką (na pewno wyższą ode mnie) :)

   Usuń
  2. Letizia niska? Równie dobrze ktoś mógłby nazwać ją otyłą, bo oba przymiotniki nijak się do niej mają. Jej wzrost jest średni czy nawet wysoki (w zależności od punktu widzenia), w każdym razie wyższy niż średnia wzrostu kobiet w Hiszpanii. Poza tym błędem jest ocenianie jej wzrostu przez porównanie z niemal 2-metrowym mężem, przy którym praktycznie wszyscy będą wyglądać jak miniaturki. Jeśli już, to lepiej wzrost szacować na podstawie np. zdjęć ze spotkania z Camillą, Kate, Maximą i Sophie w Wielkiej Brytanii. Odejmując wysokie obcasy, można zobaczyć, że Letizia wcale nie odstaje od reszty - jest równa paniom średniego/wyższego wzrostu, a wyróżnia się np. wysoka Maxima, która ma gdzieś ok. 177-178 cm. W każdym razie nazywanie kobiety o wzroście 170 cm "niską" to jakieś nieporozumienie.

   Usuń
 4. Mam nadzieję, że królowa będzie się dobrze czuła i że zobaczymy ją na uroczystościach.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.