wtorek, 3 maja 2022

Platynowy maj: "Pierwsze"

 Dzisiejszym postem rozpoczynamy nowy cykl przygotowujący do czerwcowych obchodów platynowego jubileuszu królowej Elizabeth. Przez najbliższych pięć tygodni, w każdy wtorek o godzinie 18.00, znajdziecie na blogu kolejny post z serii. Całościowo cykl ma podsumować 70 lat panowania królowej Elizabeth, a zwłaszcza jej poprzednie jubileusze. Dzisiaj jednak skupimy się na jej "debiutach" w różnych rolach - zapraszam Was na zbiór ciekawostek...
18 maja 1939 jeszcze jako księżniczka odbyła pierwszą transatlantycką rozmowę telefoniczną między członkami brytyjskiej rodziny królewskiej. Rozmawiała wtedy z rodzicami, którzy przebywali z oficjalną wizytą w Kanadzie i USA. (Poniżej zdjęcie z późniejszego okresu.)

Embed from Getty Images

Jako 14-latka w październiku 1940 wygłosiła swoje pierwsze w życiu przemówienie radiowe. W trakcie programu Children Hour stacji BBC przemówiła do swoich rówieśników i innych dzieci z Wielkiej Brytanii i całej Wspólnoty Narodów, które zostały ewakuowane ze swoich domów z powodu wojny.Na początku 1942 została mianowana pułkownikiem naczelnym Grenadier Guards. Kilka miesięcy później, 21 kwietnia, w dniu swoich 16. urodzin, odbyła swoje pierwsze publiczne wyjście, przeprowadzając inspekcję tego pułku.

Rok później, w kwietniu 1943 księżniczka odbyła swoje pierwsze samodzielne wyjście, ponownie związane z Grenadier Guards. Odwiedziła wtedy batalion czołgów w Dowództwie Południowym (Southern Command).


Krótko po swoich 18. urodzinach w 1944 księżniczka po raz pierwszy pełniła obowiązki głowy państwa. Została mianowana członkiem Rady Stanu i przejęła obowiązki ojca, króla George’a, który objeżdżał pola bitewne we Włoszech, podnosząc morale brytyjskich żołnierzy.

Embed from Getty Images

We wrześniu 1944 odwiedziła po raz pierwszy Szkocję razem z rodzicami, gdzie w następnym miesiącu dokonała swojej pierwszej ceremonii otwarcia Domu Żeglarzy w szkockim Aberdeen (Aberdeen Sailors' Home).

Pierwszą podróż samolotem odbyła w lipcu 1945, towarzysząc parze królewskiej w dwudniowej oficjalnej wizycie w Irlandii Północnej.

Embed from Getty Images

W swoją pierwszą oficjalną podróż zagraniczną udała się na kilka miesięcy przed ślubem z księciem Philipem w 1947. Razem z rodzicami i młodszą siostrą odwiedziła Afrykę Południową, gdzie świętowała swoje 21. urodziny i wygłosiła dobrze znane wszystkim przemówienie, w którym zobowiązała się poświęcić swoje życie służbie Wspólnocie Narodów.

Po raz pierwszy została matką niecały rok po ślubie, 14 listopada 1948, kiedy na świat przyszedł Charles Philip Arthur George, mianowany później oficjalnie księciem Walii.


Po śmierci ojca, króla George’a VI, w lutym 1952 została pierwszą od ponad pół wieku kobietą zasiadającą na brytyjskim tronie, pierwszym brytyjskim monarchą od czasów George’a I, który w momencie wstąpienia na tron przebywał poza granicami kraju oraz pierwszą królową o imieniu Elizabeth panującą w Szkocji. Jest też pierwszym nowożytnym brytyjskim monarchą, u którego nie można dokładnie określić momentu rozpoczęcia panowania z uwagi na fakt, że król George VI zmarł we śnie.

Embed from Getty Images

Pierwszym premierem Wielkiej Brytanii za jej rządów był sir Winston Churchill.

Swoje pierwsze oficjalne wyjście jako królowa odbyła 10 kwietnia 1952, uczestnicząc w tradycyjnym nabożeństwie Royal Maundy z okazji Wielkiego Czwartku. W jego trakcie jak zwykle rozdała jałmużnę starszym członkom społeczności złożoną ze srebrnych monet, tzw. Maundy money.Jej koronacja 2 czerwca 1953 była pierwszą w historii koronacją brytyjskiego monarchy transmitowaną na żywo w telewizji.

W swoją pierwszą oficjalną podróż jako królowa udała się w listopadzie 1953. Razem z księciem Edynburga w ciągu siedmiu miesięcy odwiedziła w sumie 13 państw na świecie, m.in.: Bermudy, Jamajkę, Panamę, Fidżi, Nową Zelandię, Australię, Cejlon (obecnie Sri Lanka) i Ugandę. W drogę powrotną wyruszyła z Adenu w Jemenie, płynąc przez Kanał Sueski i Gibraltar.

Jest pierwszym monarchą Australii i Nowej Zelandii, który odwiedził te kraje.

Embed from Getty Images

Pierwsze świąteczne przemówienie w trakcie swojego panowania wygłosiła z Nowej Zelandii w grudniu 1953.

W 1957 jej świąteczne przemówienie po raz pierwszy było transmitowane w telewizji.


W tym samym roku królowa stała się pierwszym monarchą Kanady, który otworzył sesję kanadyjskiego Parlamentu.

19 lutego 1960 została pierwszym panującym monarchą od 1857, któremu w trakcie panowania urodziło się dziecko. Mowa oczywiście o księciu Andrew.

15 listopada 1977 po raz pierwszy została babcią. Na świat przyszedł jej pierwszy z ośmiorga wnucząt, Peter Phillips (syn księżniczki Anne).

Embed from Getty Images

W 1991 jako pierwszy brytyjski monarcha wygłosiła przemówienie na wspólnym posiedzeniu Kongresu Stanów Zjednoczonych.

29 grudnia 2010 na świat przyszła jej pierwsza prawnuczka, Savannah Anne Kathleen Phillips (pierwsza córka Petera Phillipsa i Autumn Kelly).

W 2011 jako pierwszy brytyjski monarcha w historii odwiedziła Republikę Irlandii.

Embed from Getty Images

Królowa jako pierwsza głowa państwa na świecie dwa razy otworzyła Igrzyska Olimpijskie w dwóch różnych państwach – w Montrealu w 1976 oraz w Londynie w 2012.

W 2012 została też pierwszym monarchą od 1781, który uczestniczył w posiedzeniu rządu w czasie pokoju. Posiedzenie z udziałem monarchini odbyło się z okazji jej diamentowego jubileuszu panowania.

Embed from Getty Images

6 lutego 2017 stała się pierwszym w historii brytyjskim monarchą świętującym szafirowy jubileusz panowania.

W listopadzie 2017 jako pierwszy brytyjski monarcha w historii świętowała platynową rocznicę ślubu.


Po śmierci księcia Philipa w kwietniu 2021 została pierwszym od czasów królowej Victorii owdowiałym brytyjskim monarchą.


Źródła:
Oficjalna strona brytyjskiej rodziny królewskiej: link 1, link 2, link 3
Wikipedia: link 1, link 2, link 3

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy post! Większość rzeczy siłą rzeczy jest znana, ale np. informacja o byciu jedynym monarchą bez konkretnego początku panowania to dla mnie nowość. :) Cieszę się również z powodu nowego cyklu - już nie mogę się doczekać kolejnych tematów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się cudowna seria.
  Taki zwykły zbiór ciekawostek pokazuje, jak bardzo świat się zmienił przez 70 lat i jak Królowa pozostała niezmienna. Jej głos w czasie przemówienia radiowego brzmi jeszcze dziecięco, ale w zasadzie niewiele się zmienił.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy pomysł, czekam już na kolejne posty :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.