poniedziałek, 2 grudnia 2019

Diamond Honeysuckle Tiara


Bohaterką dzisiejszego postu jest Princess Chichibu's Diamond Honeysuckle Tiara, której projekt został oparty o motyw palmety, dekoracyjnego motywu w kształcie stylizowanego liścia palmy, lub też, według nazwy, wiciokrzewu. Za tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się tiara należąca do Emerytowanej Cesarzowej Michiko.

tiara-mania.com


Historia tiary jest niezwykle krótka, bynajmniej nie dlatego, że klejnot należy do nowszych. Wręcz przeciwnie, pierwsze znane zdjęcie tiary pochodzi z 1928. Niestety, nie wiadomo, kiedy ani przez kogo tiara została wykonana; nie mamy też pewności dla kogo. Mogła być prezentem dla Setsuko Matsudairy z okazji jej ślubu z księciem Chichibu Yasuhito, młodszym bratem Cesarza Hirohito i tym samym stryjem Emerytowanego Cesarza Akihito. Za tą tezą przemawia fakt, że księżna miała go na sobie w 1928, pozując do oficjalnych ślubnych zdjęć. To właśnie jej tiara zawdzięcza swoją nazwę.

thecourtjeweller.com

Materiałem do stworzenia tiary były oczywiście, tradycyjnie, diamenty. Na pierwszy rzut oka projekt wydaje się dość skomplikowany, a z pewnością misternie zdobiony. Jak już wspominałam, oparty jest na motywie wiciokrzewu czy też palmety wykonanym z diamentów i ozdobiony nimi na górze, na środku i przy podstawie. Motywy przeplatane są pętelkami, w środku których znajdują się trzy, zmniejszające się ku podstawie, diamenty.

pinterest

Poza powyższą tiarą, księżna Chichibu Setsuko otrzymała w komplecie także pasujący naszyjnik, przypuszczalnie także standardowy zestaw - kolczyki i broszkę. Co do tych ostatnich nie mamy jednak pewności, bo na ślubnym portrecie ich nie widać. Nie wiemy także, co się z nimi obecnie dzieje, jeśli księżna rzeczywiście takowe otrzymała.

thecourtjeweller.com

Księżna i książę Chichibu reprezentowali Japonię poza jej granicami, dlatego księżna miała wiele okazji, by zakładać swoją tiarę, m.in. w 1937 na koronacji brytyjskiego króla Jerzego VI.

Księżna Chichibu zmarła w sierpniu 1995, a ponieważ nie doczekała się dzieci, tiarę przekazała obecnie Emerytowanej Cesarzowej Michiko. Jest to więc jeden z nielicznych diademów, które była Cesarzowa posiada na własność.

Embed from Getty Images

Po raz pierwszy nowa właścicielka zaprezentowała się w tiarze w 2006 na obchodach Diamentowego Jubileuszu panowania króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja. Cesarzowa Michiko nosiła ją jednak bardziej "płaską", a nie tak jak księżna Chichibu na czubku głowy, co sugeruje, że podstawa tiary jest elastyczna. Po raz ostatni natomiast tiara była widziana prawdopodobnie w listopadzie 2008 na bankiecie przy okazji wizyty państwowej Pary Królewskiej Hiszpanii w Japonii.

Embed from Getty Images

4 komentarze:

  1. Noszona bardziej płasko ujawnia więcej uroku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna tiara ciekawe czy zobaczymy w niej kiedyś Masako?

    OdpowiedzUsuń
  3. tiara ciekawie wygląda i nie jest "przeładowana" a EC Michiko ładnie w niej wyglądała

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.