poniedziałek, 30 grudnia 2019

Odeszli w 2019


Jak to w życiu bywa, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, obok radosnych, wzruszających czy ekscytujących wydarzeń, byliśmy świadkami tych nastrajających negatywnie, kiedy musieliśmy kogoś pożegnać.

© PA1 stycznia po długiej chorobie, krótko przed 77. urodzinami, odeszła arcyksiężna Elisabeth z Austrii, Pani Sandhofer. Przyszła na świat 15 stycznia 1942 jako najmłodsze z sześciorga dzieci księżniczki Ileany z Rumunii i arcyksięcia Antona z Austrii. 3 sierpnia 1964 wyszła za mąż za Friedricha Sandhofera, z którym doczekała się czwórki dzieci: Antona, Margarety, Andrei i Elisabeth.6 stycznia w swoim domu Salzmannhaus w Donaueschingen w kraju związkowym Badenia-Wirttembergia w otoczeniu rodziny zmarła księżna Paula, księżna - wdowa zu Fürstenberg. Miała 92 lata.
Przyszła na świat 22 maja 1926 jako hrabina Paula zu Königsegg-Aulendorf, trzecie z pięciorga dzieci hrabiego zu Königsegg-Aulendorf Josepha Erwina i jego żony Lucii. 25 czerwca 1947 poślubiła starszego o trzy lata księcia Joachima zu Fürstenberg, z którym doczekała się sześciorga dzieci: Amelie (zmarła w 2014), Antoinette, Heinricha, obecnego księcia zu Fürstenberg, Karla-Friedricha, Johannesa i Anny-Lucii, a także jedenaściorga wnucząt i ośmiorga prawnucząt. W 1973 książę Joachim, po śmierci wuja, został księciem zu Fürstenberg, który to tytuł posiadał aż do swojej śmierci w 2002. W 2016 księżna obchodziła 90. urodziny nabożeństwem w kościele i skromnym przyjęciem na zamku Donaueschingen. W Salzmannhaus w Donaueschingen mieszkała z mężem i dziećmi od 1964 aż do swojej śmierci.

suedkurier.de


10 stycznia w wieku 97 lat zmarł hrabia Philippe de Lannoy, ojciec Dziedzicznej Księżnej Stephanie z Luksemburga. Urodził się 14 sierpnia 1922 jako najstarsze z siedmiorga dzieci hrabiego Paula Charlesa de Lannoy i jego żony, księżniczki Marie Beatrix de Ligne. 17 lipca 1965 ożenił się z Alix della Faille de Leverghem, z którą doczekał się ośmiorga dzieci, jedenaścioro wnuków i jedenaścioro wnuczek. Owdowiał w 2012, krótko przed ślubem najmłodszej córki.

newmyroyals.com


11 stycznia w Monachium odeszła 76-letnia Angela Wepper, po pierwszym mężu księżna Hohenzollern. Była czwartą z pięciu córek hrabiny Margarethe Schlitz Genannt von Görtz i Ernsta von Morgena. Jej ojciec zmarł w 1963. 21 września 1968 na zamku Sigmaringen w wieku 26 lat wyszła za mąż za księcia Ferfrieda Hohenzollerna, najmłodszego z siedmiorga dzieci i czwartego syna księcia Hohenzollern Fredericka. Siedem miesięcy po ślubie, 10 kwietnia 1969 na świat przyszła ich pierwsza córka Valerie. 8 maja 1971 Angela urodziła drugą córką Stefanie. Rozwiedli się w 1973, a Angela w 1979 poślubiła niemieckiego aktora Fritza Weppera, z którym doczekała się jednej córki Sophie (ur. 1981). W 2009 Wepper zostawił ją dla młodszej Susanne Kellermann, po kilku latach małżonkowie się pogodzili. Angela doczekała się pięciorga wnucząt, z których najmłodsza wnuczka, córka Sophie, urodziła się w zeszłym roku.

© Getty Images / bunte.de


21 stycznia pożegnaliśmy hrabiego Paryża Henri'ego (VII), pretendenta do tronu Francji z linii orleańskiej. Miał 85 lat.
Henri Philippe Pierre Marie d'Orleans przyszedł na świat 14 czerwca 1933 w Woluwe-Saint-Pierre w Belgii jako pierwszy z pięciu synów i drugie dziecko hrabiego Paryża Henri'ego (VI) i księżniczki Isabelle Orleans-Braganza. W 1957 otrzymał od ojca tytuł hrabiego Clermont i jako taki był znany aż do jego śmierci w 1999. W latach 1959-1962 pracował w Sekretariacie Generalnym ds. Obronności i Bezpieczeństwa Narodowego, następnie jako instruktor wojskowy na Korsyce, a w latach 70. jako ekspert PR dla szwajcarskiej firmy inwestycyjnej. Dał się także poznać jako malarz i pisarz, stworzył także własną markę perfum. W 1957 poślubił Marie-Thérèse z Wirtembergii, czwartą córkę ówczesnego księcia Wirtembergii Albrechta. Doczekali się razem pięciorga dzieci (w tym dwoje niepełnosprawnych intelektualnie) oraz dwanaściorga wnucząt. Małżeństwo niestety nie przetrwało, w 1984 rozwiedli się, a hrabia jeszcze w tym samym roku ożenił się z Micaëlą Cousiño y Quiñones de León (z którą miał jedną córkę). To było przyczyną konfliktu Henri'ego z ojcem, skutkującego odebraniem mu tytułu hrabiego Clermont i wykluczenia z linii sukcesji. Ostatecznie panowie pogodzili się w 1991, wtedy też Henri VI przywrócił synowi utracone tytuły, a jego drugiej żonie nadał tytuł "księżnej Joinville.
Następcą Henri'ego został jego syn Jean, dotychczas książę Vendôme.

© Le prince Jean de France


27 stycznia w Monachium w domu swojej matki na wieki zasnęła 60-letnia hrabina Maya von Schönburg-Glauchau, siostra księżnej Glorii Thurn und Taxis. Urodziła się 15 sierpnia 1958 w Berlinie jako córka hrabiego Schönburg-Glauchau Joachima i jego żony, hrabiny Beatrix Széchényi de Sárvár-Felsővidék, prawnuczki węgierskiego reformatora społecznego hrabiego Istvána Széchenyi. Miała troje młodszego rodzeństwa: wspomnianą księżnę Glorię von Thurn und Taxis, hrabiego Carla-Albana, hrabiego Schönburg-Glauchau Alexandra oraz przyrodnią siostrę z drugiego małżeństwa ojca, Anabel. W 1985 wyszła za mąż za Friedricha Christiana Flicka, założyciela Friedrich Christian Flick Collection i spadkobiercę fortuny niemieckiej rodziny Flick. Mieli razem troje dzieci: Friedricha-Alexandra, Marię-Pilar i Ernsta-Moritza. Rozwiedli się w 1993, a hrabina doczekała się później nieślubnej córki Marii Carlotty Beatrice z ówczesnym partnerem Stefanem Hipp. Co ciekawe, w 2013 jej była pracownica, Teresa Filipowska (o polskich korzeniach) wytoczyła przeciwko niej proces, twierdząc, że została zwolniona z powodu zajścia w ciążę bez zgody pracodawczyni, ponadto była przepracowana i źle traktowana. Sąd potwierdził jej winę i kazał hrabinie wypłacić Filipowskiej 19 000 funtów odszkodowania za niesprawiedliwe zwolnienie, dyskryminację ze względu na płeć i niewypłacone wynagrodzenia.
W 2012 wykryto u hrabiny nieuleczalnego raka płuc, walkę z nim przegrała ostatecznie siedem lat później.

bunte.de


11 lutego poinformowano o śmierci księżnej wdowy de Ligne Alix, młodszej siostry Wielkiego Księcia Jeana.
Księżniczka Alix urodziła się 24 sierpnia 1929 na zamku Berg jako najmłodsze z sześciorga dzieci Wielkiej Księżnej Luksemburga Charlotte i jej małżonka, księcia Felixa Bourbon-Parma. W sierpniu 1950 poślubiła starszego o cztery lata 13. księcia de Ligne Antoine, którego poznała zaledwie kilka miesięcy wcześniej, w styczniu 1950 na ślubie swojego kuzyna, arcyksięcia Carla Ludwiga i księżniczki Yolande de Ligne. Para doczekała się w sumie siedmiorga dzieci, dwadzieściorga wnucząt, a nawet dwanaściorga prawnucząt. Hrabina owdowiała w 2005.

express.co.uk


15 lutego w Nowym Jorku zmarła 85-letnia Lee Radziwiłł, urodzona 3 marca 1933 w Nowym Jorku jako Caroline Lee Bouvier, druga córka Johna Vernou i Janet Norton Bouvier i młodsza siostra Jacqueline Kennedy, późniejszej Pierwszej Damy USA. Jej rodzice rozwiedli się w 1940. W latach 60. ubiegłego wieku Lee zaczęła karierę jako aktorka, jednak bez powodzenia, w związku z czym wkrótce została dekoratorką wnętrz. Później została także autorką i współautorką dwóch książek oraz producentką filmu i musicalu Grey Gardens przedstawiającego losy rodziny Bouvier. Była trzykrotnie zamężna. W kwietniu 1953 wyszła za mąż za dyrektora wydawnictwa Michaela Temple Canfielda, z którym rozwiodła się w 1959, a trzy lata później małżeństwo zostało unieważnione przez Kościół Katolicki. 19 marca 1959 w Fairfax odbył się jej ślub z polskim księciem Stanisławem Albertem Radziwiłłem, dla którego było to trzecie małżeństwo (poprzednie dwa zakończyły się rozwodem, z drugiego miał syna Jana Stanisława). Pięć miesięcy po ślubie, 4 sierpnia, na świat przyszedł ich syn Antoni, a w 1960 Anna Christina. Lee i Stanisław rozwiedli się w 1974, a 23 września 1988 Lee wyszła za mąż po raz trzeci za amerykańskiego reżysera i choreografa Herberta Rossa. Małżeństwo pozostało bezdzietne, rozwiedli się krótko przed jego śmiercią w 2001, a Lee wróciła do nazwiska drugiego męża.

viva.pl


8 marca w szpitalu w RPA na raka skóry zmarła Nothando Dube, dwunasta z 15 żon króla Eswatini Mswati III. Urodziła się 6 lutego 1988 i uczęszczała do Mater Dolorosa High School. W 2004 podczas corocznego święta Umhlanga król wybrał ją na swoją kolejną żonę. Ślub odbył się w 2005, kiedy Nothando miała 16 lat. Urodziła mu troje dzieci. W 2010 miała mieć podobno romans z ministrem sprawiedliwości, za co została zamknięta w areszcie domowym. Skarżyła się na znęcanie i tortury ze strony pilnujących ją strażników, ostatecznie po roku została wygnana z dworu i nie mogła więcej zobaczyć swoich dzieci.
Nie dysponujemy żadnym jej zdjęciem.20 marca japońska rodzina imperialna pożegnała byłego księcia, Nobuhiko Higashikuni, pierwszego wnuka Cesarza Japonii Hirohito, syna jego najstarszej córki, księżniczki Shigeko (później Shigeko Higashikuni) i jej męża Morihiro Higashikuni, i tym samym siostrzeńca Emerytowanego Cesarza Akihito.
W chwili narodzin, podobnie jak jego młodsza siostra Fumiko, otrzymał tytuł Jego Imperialnej Wysokości, Księcia Nobuhiko, ale w 1947, po zakończonej okupacji Japonii przez wojska amerykańskie, obniżono jego status, znosząc tytuły szlacheckie, czyniąc z niego i jego rodziny zwykłego, japońskiego obywatela. Studiował na Keio University Law School, a następnie pracował w banku. W 1972 lub 1973 ożenił się z Yoshiko Shimadą, z którą doczekał się jednego syna, Yukihiko.
Miał 74 lata.

revolvy.com


19 kwietnia w niemieckim Dülmen w Nadrenii Północnej-Westfalii w wieku 92 lat zmarła księżna Croÿ Gabriella.
Urodziła się 10 maja 1927 jako Gabriele Adelgunde Marie Theresia Antonia, piąte z sześciorga dzieci i czwarta córka ostatniego księcia koronnego Bawarii Rupperta Wittelsbacha (i zarazem wnuczka ostatniego króla Bawarii Ludwika III) i jego żony Antoniny, z pochodzenia luksemburskiej księżniczki jako córki wielkiego księcia Luksemburga Wilhelma IV, siostry późniejszej wielkiej księżnej Charlotte. Co ciekawe, imię Marie dzieliła z wszystkimi z pięciorga sióstr. 17 czerwca 1953 wyszła za mąż za Karla Emmanuela, późniejszego 14. księcia Croÿ, z którym doczekała się trójki dzieci, córki Marie-Thérèse oraz synów Rudolfa i Stefana; oraz dziesięciorga wnucząt. Para razem z dziećmi mieszkała na zamku Merfeld w Dülmen. Księżna owdowiała w czerwcu 2011.

© Alarmy Książę i księżna Croÿ w 1989 © Alarmy


23 kwietnia pożegnaliśmy 98-letniego Wielkiego Księcia Jeana z Luksemburga.
Przyszedł na świat 5 stycznia 1921 jako Jean Benoit Guillaume Robert Antoine Louis Marie Adolphe Marc, pierwsze dziecko Wielkiej Księżnej Luksemburga Charlotte i jej męża księcia Felixa. Jego pełne imiona brzmiały: Jean Benoît Guillaume Robert Antoine Louis Marie Adolphe Marc d'Aviano. W 1938 został mianowany oficjalnie Dziedzicznym Wielkim Księciem Luksemburga. W czasie II wojny światowej, kiedy nazistowskie Niemcy zajęły Luksemburg, rodzina wielkoksiążęca udała się na wygnanie. Książę Jean studiował na Uniwersytecie Laval w Quebecu. W 1942 zaciągnął się do Irish Guards w Armii Brytyjskiej  i rok później, po ukończeniu Royal Military Academy Sandhurst został porucznikiem, a następnie kapitanem. Brał udział w lądowaniach w Normandii i bitwie o Caens oraz dołączył do sił alianckich w celu uwolnienia Luksemburga. Po wojnie, 9 kwietnia 1953 poślubił belgijską księżniczkę Joséphine-Charlotte, z którą doczekał się pięciorga dzieci. Owdowiał w 2005. 12 listopada 1964 został Wielkim Księciem Luksemburga po abdykacji matki, stając się pierwszym Wielkim Księciem pochodzenia francuskiego ze strony ojca. Panował przez 36 lat, abdykując 7 października 2000 na rzecz najstarszego syna Wielkiego Księcia Henri'ego. Pozostawił po sobie pięcioro dzieci, 21 wnuków i 15 prawnuków. Więcej na jego temat przeczytacie tutaj.

Cour grand-ducale


24 kwietnia odszedł książę Johannes z Auersperg, najmłodsze, siódme dziecko księcia Franza z Auersperg i jego żony Hedwig.
Urodził się 29 stycznia 1934 w Weitwörth w Austrii. 16 lipca 1959 poślubił hrabiankę Irene Starhemberg, z którą miał czwórkę dzieci: Vincenza, Marie Gabrielę, Ferdinanda Eduarda i Wilhelma Maximiliana; rozwiedli się w 1971. Po raz drugi ożenił się 23 maja 1972 z Urdar von Bonin; małżeństwo pozostało bezdzietne i zakończyło się rozwodem w 1976. Jego trzeci ślub z Adelheid Wellert odbył się w Wiedniu 17 lutego 1976. Rok później zostali rodzicami jedynego dziecka, Agnes Berty. Książę pozostawił po sobie pięcioro dzieci i co najmniej dziewięcioro wnucząt.Na początku maja doszły nas wieści o śmierci księcia Gerharda von Hohenberg, najmłodszego, szóstego syna hrabianki Elisabeth von Waldburg zu Wolfegg i księcia Hohenberg Maximiliana, potomek księcia Franciszka Ferdynanda i jego żony (KLIK). Książę urodził się 23 grudnia 1941 w Wiedniu, jednak poza tym wiadomo o nim jedynie, że nigdy się nie ożenił i nie założył rodziny, w przeciwieństwie do pięciu starszych braci. Zmarł 8 maja, opłakiwali go dwaj starsi bracia oraz liczne grono bratanic i bratanków.
Na poniższym zdjęciu z bratanicą Sophie, córką jego brata Franza Ferdinanda.

pinterest


18 maja na zamku Augustenau w Hesji zasnął na wieki książę i landgraf Hesji Hermann Hessen-Philippstahl-Barchfeld. Miał 83 lata.
Urodził się 21 sierpnia 1935 jako drugie z trojga dzieci i młodszy syn księcia Hesse-Philippsthal Wilhelma i jego żony Marianne, pruskiej księżniczki. 9 maja 1962 w Kassel odbył się jego ślub z hrabianką Moniką Strachwitz von Groß-Zauche und Camminetz. Doczekali się dwójki dzieci, córki Vereny (ur. 1972) i syna Alexisa (ur. 1977) oraz dwójki wnucząt.

22 maja w wieku 88 lat zmarł Ahmad Shah, Sułtan malezyjskiego stanu Pahang w latach 1974-2019 oraz król Malezji w latach 1979-1984.
Urodził się 24 października 1930 w Pekan w stanie Pahang jako jedyny syn późniejszego Sułtana Pahang Abu Bakara i jego oficjalnej kochanki, Tengku Ampuan Besar Raja Fatimah binti Almarhum, księżniczki z rodziny królewskiej stanu Perak. Ukończył Malay College Kuala Kangsar oraz Worcester College w Oksfordzie i University of Exeter. Po śmierci ojca w 1974 został Sułtanem, znanym z licznych konfliktów ze swoimi ministrami. W okresie jego rządów trwało drugie powstanie malajskie i powstanie w Sarawaku. W 1954 ożenił się z  Hajjah Afzan, spokrewnioną z nim jako wnuczka pierwszego Sułtana Pahang. Doczekał się z nią siedmiorga dzieci, pięciu córek i dwóch synów, w tym Abdullaha, na rzecz którego abdykował 15 stycznia 2019, obecnego króla Malezji. Po śmierci Hajjah Afzan, w 1991 ożenił się ze stewardessą, Anitą Abdullah, która została Sułtanką Kalsom i urodziła mu jednego syna.
15 stycznia 2019 z powodu pogarszającego się stanu zdrowia oficjalnie abdykował na rzecz najstarszego syna Abdullaha, który został nowym Sułtanem Pahang, a później także nowym królem Malezji.

straitstimes.com


Na początku czerwca dowiedzieliśmy się o śmierci księcia Wolfganga Hohenlohe-Oehringen, urodzonego w Berlinie 22 lutego 1925 jedynego syna księcia Waldemara Hohenlohe-Oehringen i jego żony Niny. Jego rodzice rozwiedli się, kiedy miał 11 lat. 15 maja 1959 w Teheranie odbył się jego ślub z Jacqueline Sophia Tonge. Doczekali się dwójki dzieci, córki Margarity (ur. 1961) i syna Heinricha (ur. 1968) oraz czwórki wnucząt.
Książę zmarł we Florencji 27 maja.

31 maja odeszła 85-letnia Priscilla Waldburg-Zeil, żona Franza Josefa Waldburg-Zeil. Urodziła się 5 lutego 1934 w Monachium jako Priscilla von Schönborn-Wiesentheid. W 1956 wyszła za mąż za Franza Josefa, z którym doczekała się siedmiorga dzieci (jedno niestety nie przeżyło dzieciństwa), siedemnaściorga wnuków i dwóch prawnuków. Znana była ze swojego wsparcia dla "ludzi szukających i potrzebujących pomocy", ale również ze swojego zamiłowania dla muzyki klasycznej. Jak wspomniano w homilii w czasie jej pogrzebu, to dzięki jej wysiłkom odrestaurowano należący do rodziny Waldburg-Zeil XIV-wieczny zamek Burg Glopper (znany także pod nazwą Neu-Ems) w Vorarlberg, najbardziej wysuniętym na zachód kraju związkowym Austrii.

wannundwo.at


3 czerwca po krótkiej chorobie w swojej rezydencji w Strittmatt odeszła księżna Woizlawa-Feodora, księżna-wdowa Reuß, będąca najstarszym żyjącym członkiem rodziny Mecklenburg-Schwerin. Urodziła się 17 grudnia 1918 jako jedyna córka Adolfa Friedricha z Meklemburgii i jego żony Viktorii Feodory, urodzonej jako księżniczka Reuß. 15 września 1939 wyszła za mąż za swojego dalekiego kuzyna, księcia Reuß Heinricha I. Doczekali się razem pięciu synów i córki. Owdowiała w marcu 1982. Dożyła sędziwego wieku 100 lat.

suedkurier.de


30 czerwca po długiej chorobie zmarł książę Ferdinand, 9. książę Hohenlohe-Bartenstein. Urodził się 6 marca 1942 w Bartenstein jako trzecie dziecko i jedyny syn Karla, księcia Hohenlohe-Bartenstein i jego żony Clary.  W 1971 poślubił księżniczkę Franziskę zu Oettingen-Oettingen und Oettingen-Spielberg; ślub cywilny wzięli 8 stycznia, a kościelny 19 stycznia. Doczekali się pięciorga dzieci: Maximiliana (ur. 1972, obecnego księcia Hohenlohe-Bartenstein), Felixa (ur. 1973), Alice (ur. 1978), Margherity (ur. 1979) i Georginy (ur. 1982), a także ośmiorga wnucząt. Owdowiał w 2011.

eurohistoryjournal.blogspot.com


12 lipca w brukselskim szpitalu w wyniku komplikacji po operacji serca zasnęła na wieki księżniczka Stephanie Windisch-Graetz, prawnuczka austriackiego arcyksięcia Rudolfa, syna Cesarza Austro-Węgier Franza Josefa, i księżniczki Stephanie z Belgii. Miała 79 lat.
Przyszła na świat 17 lipca 1939 w Brukseli jako starsze z dwójki dzieci księcia Franza Josefa Windisch-Graetz i hrabianki Ghislaine d'Arschot Schoonhaven, wnuczka arcyksiężniczki Elisabeth z Austrii i księcia Otto Windisch-Graetz, a przez to prawnuczka austriackiego arcyksięcia i praprawnuczka Cesarza Austro-Węgier Franza Josefa i króla Belgów Leopolda II. 16 lutego 1967 w Londynie poślubiła kapitana Dermota Blundell-Hollinshead-Blundell. Mieli dwóch synów, Henry'ego i Alexandra oraz piątkę wnucząt. Rozwiedli się w 1973.

La Libre / lalibre.be


24 lipca w Wiedniu w wieku 90 lat zmarł Georg Friedrich, 3. książę Hohenberg, starszy brat wspomnianego wcześniej księcia Gerharda i także potomek austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żony Sophie z linii Maxa (LINK).
Urodził się 25 kwietnia 1929 na zamku Artstetten jako Georg Friedrich Maximilian Jaroslav Petrus Canisius Markus Hubertus Maria, drugie dziecko i drugi syn Maxa, 1. księcia Hohenberg, i hrabianki Elisabeth von Waldburg zu Wolfegg und Waldsee. 4 lipca 1960 w ceremonii cywilnej w Wiedniu poślubił księżniczkę Eleonore Auersperg-Breunner. Ślub kościelny wzięli 8 września tego samego roku. Doczekali się trójki dzieci, dwóch synów i córki, a także siedmiorga wnucząt. Po śmierci starszego brata Franza Ferdinanda w sierpniu 1977, który nie doczekał się synów, został kolejnym księciem Hohenberg. Po nim tytuł ten przeszedł na jego starszego syna Nikolausa.
Z jego braci żyje jeszcze jego młodszy brat Albrecht.

pinterest


6 sierpnia dwór książęcy Liechtensteinu poinformował o śmierci księżnej Ilony, urodzonej 17 maja 1921 w Sárosd na Węgrzech jako hrabianka Ilona Esterházy de Galántha. Była pierwszym z trójki dzieci hrabiego László Alexandra Huberta Felixa Józsefa Esterházy von Galántha i jego żony. 23 sierpnia 1943 w Budapeszcie wyszła za mąż po raz pierwszy, za hrabiego Miklósa Cziráky de Czirák et Dénesfalva, który zginął zaledwie rok później, we wrześniu 1944 w akcji w rumuńskim Arad. Nie doczekali się dzieci. Po wojnie, 10 stycznia 1977 w Vaduz, odbył się jej drugi ślub, z księciem Constantinem z Liechtensteinu, czwartym dzieckiem księcia Johannesa z Liechtensteinu i tym samym dalekim kuzynem poprzedniego księcia Liechtensteinu Franza Josepha. Dla Constantina również było to drugie małżeństwo, jego pierwsza żona zginęła w 1944 w ataku bombowym.
Constantin i Ilona nie doczekali się dzieci. Księżna owdowiała w 2001. Zmarła 2 sierpnia, mając 98 lat.


5 sierpnia pożegnaliśmy kolejnego prawnuka arcyksięcia Rudolfa i księżniczki Stephanie z Belgii, Alvara Etienne, hrabiego d'Alcantara de Querrieu, który przyszedł na świat w Belgii 30 stycznia 1935 jako syn księżniczki Stephanie Windisch-Graetz, córki arcyksiężniczki Elisabeth, i jej męża, hrabiego d'Alcantara de Querrieu Pierre'a. Alvar otrzymał tytuł hrabiego w wieku 9 lat, po tym, jak jego ojciec zginął w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.
Był dwukrotnie żonaty; 19 lipca 1956 w Helsinkach poślubił Anitę Damsen, która zmarła w 1980. Rok później, 27 listopada 1981 ożenił się z Daniele van Ham. Zostawił po sobie drugą żonę, trójkę dzieci, w tym kolejnego hrabiego d'Alcantara de Querrieu Friederica, gromadkę wnucząt i prawnucząt.
Alvar był kuzynem pierwszego stopnia zmarłej miesiąc wcześniej księżniczki Stephanie (Franz Josef, jej ojciec, i Stephanie, matka Alvara, byli rodzeństwem).

royalmusingsblogspotcom.blogspot.com


Rankiem 16 sierpnia w Pałacu Noordeinde w Hadze pożegnaliśmy księżniczkę Christinę, młodszą siostrę księżniczki Beatrix z Holandii.
Przyszła na świat 18 lutego 1947 w pałacu Soestdijk w Baarn jako Maria Christina, trzecia z czterech córek królowej Juliany i księcia Bernharda. Ponieważ w czasie ciąży Juliana zachorowała na różyczkę, księżniczka urodziła się prawie ślepa. Z czasem, postępy w medycynie pozwoliły na leczenie, które polepszyło jej wzrok i pozwoliło prowadzić stosunkowo normalne życie. Studiowała muzykę klasyczną w Montrealu, a oprócz śpiewu i muzyki zajmowała się tańcem i terapią dźwiękową. W 1975 ogłoszono jej zaręczyny z katolikiem Jorge Guillermo. Przedtem Christina zrzekła się praw do tronu w imieniu swoim i swoich potomków, obawiając się, że związek z katolikiem wywoła taki sam skandal jak kilka lat wcześniej, kiedy jej starsza siostra Irene wychodziła za mąż za katolickiego księcia. Ślub pary odbył się 28 czerwca 1975 - ceremonia cywilna w Baarn, a kościelna w katedrze St Martin w Utrechcie. W 1992 księżniczka przeszła na katolicyzm, ale małżeństwo nie przetrwało próby czasu - para rozwiodła się w 1996, doczekawszy się trójki dzieci: Bernando, Nicolasa i Juliany.
Na kilka lat przed śmiercią zdiagnozowano u niej raka kości. Miała 72 lata.

© RVD - Emannuela Loddo


21 sierpnia w Ammanie w wieku 89 lat odeszła księżna Dina bint Abdul-Hamid.
Urodziła się 15 grudnia 1929 w Kairze jako córka szarifa (władcy Mekki) Abdula Hamida bin Muhammada Abdula Aziz Al-Aun i jego żony Fahrii Brav. W 1952 w Londynie poznała swojego dalekiego kuzyna, króla Jordanii Husseina. 19 kwietnia 1954 została jego pierwszą żoną i królową Jordanii. Niestety, małżeństwo szybko się rozpadło, nie pomogły nawet narodziny córki, księżniczki Alii, 13 lutego 1956. Kilka miesięcy później król Hussein za namową matki zdecydował o separacji. Rozwiedli się w czerwcu 1957, a Dina otrzymała tytuł księżnej. 7 października 1970 wyszła za mąż ponownie, za pułkownika Asada Sulaymana Abd al-Qadira (ur. 1942), palestyńskiego komandosa partyzanckiego, który został wysokim rangą urzędnikiem Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Co ciekawe, księżna wynegocjowała jedną z największych w historii wymian więźniów, kiedy jej mąż został uwięziony przez Izraelczyków w 1982. Rok później razem z nim wolność odzyskało aż 8000 więźniów dzięki wysiłkom księżnej. Nie doczekali się razem dzieci.

Twitter6 września w Berlinie zasnął na wieki książę Rudolf zur Lippe. Urodził się 8 stycznia 1937 w Berlinie jako jedyne dziecko księcia Augusta Friedricha zur Lippe i jego żony Godeli. Studiował prawo i ekonomię. Był malarzem i redaktorem w wydawnictwie Propylaea, a w 1974 został profesorem filozofii na Uniwersytecie w Oldenburgu. 4 kwietnia 1979 w Paryżu ożenił się z Beatrice Colonna di Giovellina. W 1982 urodziło się ich jedyne dziecko, syn Jean.

© Universität Oldenburg / Der Tagesspiegel


28 września o godz. 8:11 czasu lokalnego w szpitalu w Kota Bharu w Malezji zmarł były Sułtan malezyjskiego stanu Kelantan Ismail Petra. Miał 69 lat.
Urodził się 11 listopada 1949 w Istana Jahar w Kota Bharu w stanie Kelantan jako najmłodsze z sześciorga dzieci i jedyny syn Sułtana Kelantan Yahya Petra i jego żony Raji Perempuan Zainab. 4 grudnia 1968 ożenił się z Tengku Anis Binti Tengku Abdul Hamid, z którą doczekał się czwórki dzieci, trzech synów i córki, w tym obecnego Sułtana Kelantan i do niedawna króla Malezji Muhammada V, który abdykował w styczniu 2018. 23 grudnia 2007 ożenił się ponownie, z Elią Suhana binti Ahmad. 21 maja 1975 został mianowany regentem swojego ojca, który został królem Malezji, i pełnił tę funkcję do jego śmierci w 1979. 30 marca 1979 został nowym, 28. Sułtanem Kelantan. 14 maja 2009 doznał poważnego udaru. Istniały obawy, czy będzie zdolny do dalszego pełnienia funkcji sułtana Kelantan, w związku z czym w 2010 zastąpił go najstarszy syn Muhammad V i dlatego też to on w grudniu 2016 został nowym królem Malezji.
Poza obiema żonami i dziećmi pozostawił po sobie dwie wnuczki i wnuka, urodzonego w tym roku Leona Ismaila.

wikipedia


6 października w Weingarten po długiej chorobie odszedł książę Ludwig von Württemberg. Miał 88 lat.
Przyszedł na świat 23 października 1930 w Stuttgarcie jako Ludwig Albrecht Maria Philipp Peter Ferdinand Karl Gottfried Georg Alfons, pierwszy syn i drugie dziecko księcia Wirtembergii Philippa i drugiej żony, arcyksiężniczki Rosy z Austrii. 29 czerwca 1959 zdecydował się zrzec swoich praw do dziedziczenia tytułu po ojcu na rzecz młodszego brata, księcia Carla, obecnego księcia Wirtembergii; decyzja miała związek z jego zbliżającym się ślubem z baronessą Adelheid von Bodmann, który miał miejsce 16 lutego 1960. Doczekali się trójki dzieci: bliźniąt Christopha i Isabella (ur. 1960) i Sybilli (ur. 1963). Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1970, a książę ożenił się ponownie 14 sierpnia 1972 w Monachium z Angeliką Kiessig. Parze rok po ślubie urodziła się córka, ale rozwiedli się w 1988.1 listopada zasnęła na wieki 93-letnia księżna Armgard z Prus.
Urodziła się 26 lutego 1926 jako Armgard Else Helene von Veltheim, jedyna córka Friedricha von Veltheim i jego żony Ottonie von Alvensleben. 1 marca 1952 wyszła za mąż za księcia Wilhelma-Karla, czwartym, najmłodszym dzieckiem księcia Oskara i tym samym wnuka ostatniego Cesarza Niemiec Wilhelma II. Doczekali się razem trójki dzieci, córki Donaty-Viktorii (ur. 1952) i dwóch synów, Wilhelma-Karla (ur. 1955) i Oskara (ur. 1959), a także trójki wnucząt, dzieci ich młodszego syna. Księżna owdowiała w 2007.


© picture-alliance / schroewig


11 listopada w Zurychu w wieku 90 lat zmarł książę Antonio z Królestwa Obojga Sycylii. W chwili śmierci czuwał przy nim najstarszy syn.
Książę Antoine Marie Joseph Alphonse Adam przyszedł na świat 20 stycznia 1929 w Cannes jako jedyne dziecko księcia Gabriela, wnuka króla Obojga Sycylii Ferdinanda II, i jego żony Małgorzaty Izabelli Czartoryskiej, która zmarła dwa miesiące po jego narodzinach. 18 lipca 1958 odbył się jego ślub cywilny z Elisabeth, córką księcia Wirtembergii Philippa, a następnego dnia ślub kościelny w rezydencji rodziców panny młodej w Altshausen. Urodziło im się czworo dzieci: Francesco (ur. 1960), Maria Carolina (ur. 1962), Gennaro (ur. 1966) i Annunziata (ur. 1973); a także siedmioro wnucząt.

eurohistoryjournal.blogspot.com


22 grudnia odeszła Dagmar von Arbin, prawnuczka króla Szwecji i Norwegii Oscara II, w wieku 103 lat i 8 miesięcy jako najdłużej żyjący członek rodziny Bernadotte.
Przyszła na świat 10 kwietnia 1916 (w kwietniu tego roku, kilka dni przed swoimi 103. urodzinami pobiła rekord swojej ciotki Elsy Cedergren, stając się najdłużej żyjącą członkinią rodziny Bernadotte w historii) jako pierwsza z czwórki dzieci Carla Bernadotte af Wisborg (syna Oscara Bernadotte który w wyniku swojego morganatycznego małżeństwa stracił tytuły, stając się hrabią af Wisborg, jest tym samym wnukiem króla Oscara II) i jego żony Marianne De Geer. W 1936 poślubiła Nilsa-Magnusa von Arbina, starszego od niej o sześć lat, doczekali się razem pięciu córek: Marianne Flach, Louise, Cathrine, Jeanette i Madeleine, a także gromadki wnucząt i prawnucząt. Do ostatnich chwil pojawiała się na rodzinnych uroczystościach szwedzkiej rodziny królewskiej, m.in. w 2016 była obecna na chrzcinach synka Carla Philipa i Sofii, Alexandra. Więcej na jej temat przeczytacie tutaj.

© Jonas Ekströmer / TT NYHETSBYRÅN


Tegoroczne święta norweskiej rodziny królewskiej zostały spowite mgłą żałoby, kiedy 25 grudnia ze światem pożegnał się Ari Behn, 47-letni norweski pisarz i dramaturg, bliżej nam znany jako były mąż księżniczki Marthy Louise.
Urodził się 30 września 1972 w Aarhus w Danii jako Ari Mikael Bjørshol, najstarszy z trójki dzieci Olava Bjørshol i Marianne Solberg, norweskich nauczycieli uczących w szkołach alternatywnych - waldorfskich. W 1978 rodzina przeniosła się do Moss w Norwegii, a w 1983 jego rodzice rozwiedli się. W latach 90. studiował historię idei i historię religii na Uniwersytecie w Oslo, uzyskując stopień licencjata. W 1996 zmienił nazwisko Bjørshol na Behn, nazwisko panieńskie swojej babci ze strony mamy, trzy lata później zadebiutował jako pisarz. Jego prace zyskały dobre opinie, zostały sprzedane w ponad 100 000 egzemplarzy i przetłumaczone na inne języki, m.in.: szwedzki, duński, niemiecki czy francuski. Razem z Marthą Louise opublikował książkę dotyczącą ich ślubu z 2002. Był także dramaturgiem, malarzem neoekspresjonistycznym (w ubiegłym roku swoje obrazy sprzedał za 5.7 milionów koron norweskich) czy zrealizował kilka filmów dokumentalnych. Pozostawił po sobie byłą żonę, księżniczkę Marthę Louise (pobrali się 24 maja 2002 w Oslo; Ari nie otrzymał żadnych tytułów czy przywilejów w związku ze ślubem; rozwiedli się w 2017) oraz trzy córki z tego związku: Maud Angelicę (ur. 2003), Leah Isadorę (ur. 2005) i Emmę Tallulah (ur. 2008).
W swojej ostatniej powieści wydanej w zeszłym roku to, jak jest postrzegany w Norwegii podsumował tymi słowami: "Projektuję również zastawę stołową i kieliszki do wina, żartuję z własnej pozycji jako osoby publicznej w mediach. W najgorszym przypadku jestem klaunem. W najlepszym wypadku jestem dyskutantem i osobą publiczną. Dla wielu ludzi jestem głupcem."

© Per Heimly / kolonforlag.no


4 komentarze:

 1. Niestety w tym roku więcej odeszło, niż narodziło się. Większość zmarła w pięknym, sędziwym wieku. Najbardziej druzgocąca była oczywiście śmierć Ari Behna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie tych zgonów było sporo ale takie jest niestety życie.
  Zastanawia mnie sprawa Nobuhiko Higashikuni, jak by nie patrzeć kuzyna rodziny cesarskiej w Japonii. Jaki był tak naprawdę powód obniżenia jego statusu (siostry pewnie też)? Jakieś "amerykańskie czystki" w rodzinie cesarskiej ? Inny powód?
  W zasadzie, gdyby nie to zdarzenie to szansa rodziny cesarskiej na ilość męskiej części w jej składzie mogła się zdecydowanie zwiększyć.

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopiero teraz się dowiedziałam, że Herman heski miał żonę ze Śląska. Od jutra powrót do przeczesywania rodowodów.
  Dla mnie najsmutniejsza była śmierć Wielkiego Księcia Jana. Nawet nie spodziewałam się, że umrze też ktoś młody, w tym przypadku Ari. Tym bardziej, że sam odebrał sobie życie. I to jeszcze w Święta :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Śmierć Ariego bardzo przykra, ale uświadamia też jak wygląda życie w złotej klatce. Niby nie miał tytułów, ale przez małżeństwo z Marthą Louisą był osobą publiczną i media zrujnowały mu kawał życia tak jak w innych rodzinach panujących. Był kontrowersyjną osobą. Myślę, że do pogłębienia jego choroby mogła przyczynić się także księżniczka jeżeli postrzegał ją tak jak przedstawił na obrazie to mieli fatalny związek, w którym oboje się wyniszczali. Przykre, że nadal na całym świecie żyją głupie kobiety, które wierzą, że zmienią faceta. Jak ktoś sam się nie chce zmienić to nic nie pomoże, a przede wszystkim trzeba zacząć od siebie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.