czwartek, 5 grudnia 2019

Koronacje, intronizacje, inauguracje - Monako

The Royal Order of Sartorial SplendorNie mamy zbyt dużo informacji na temat tego jak na tron wstępowali książęta Monako. Jednak w każdym razie, nie mamy tutaj koronacji czy zaprzysiężenia w parlamencie. Monako nie ma też żadnych insygniów koronacyjnych.


Pierwsze wzmianki pojawiają się o wstąpieniu na tron księcia Rainiera III w 1949 roku.


Książę Rainier III zmarł 6 kwietnia 2005 roku. Choć jego syn automatycznie po jego śmierci został Suwerennym Księciem Monako, intronizacja odbyła się po zakończeniu żałoby. Ceremonia miała miejsce 12 lipca 2005 roku.

cbsnews.com
 Najpierw w katedrze św. Mikołaja odbyło się msza święta.

The Royal Order of Sartorial Splendor

Później odbyło się garden party, na które zaproszono 7 tysięcy mieszkańców Monako, którzy byli jego rodowitymi mieszkańcami. Książę otrzymał symboliczne klucze do miasta. Wieczorem miał miejsce pokaz sztucznych ogni.

beyondgracekelly.com

Druga część intronizacji odbyła się 19 listopada tego samego roku. Ceremonia również odbyła się w katedrze św. Mikołaja.


Wieczorem miał miejsce koncert w operze w Monte Carlo.

cbsnews.com
Na ceremonii w listopadzie obecnych było kilkunastu członków rodziny królewskich, m.in. księżniczka Victoria ze Szwecji, książę Joachim z Danii, Dziedziczny Wielki Książę Luksemburga, Dziedziczny Książę i Dziedziczna Księżna Liechtensteinu, Hrabia i Hrabina Wessex. Inni "royalsi" z Holandii, Belgii, Norwegii i Hiszpanii byli nieobecni (chociażby ze względu na: chrzest księżniczki Alexii w Holandii czy zaawansowane ciąże księżnej Mette-Marit oraz księżnej Letizii).

Od lewej: księżniczka Victoria, księżna Sophie z Liechtensteinu, hrabina Sophie, księżna Camilla z Królestwa Obojga Sycylii, księżna Wenecji i Piedmontu, żona księcia Serge'a z Jugosławii/ The Royal Order of Sartorial Splendor

4 komentarze:

 1. Jak na razie wszystkie inauguracje są dość skromne brakuje mi zwłaszcza bankietów z tiarami

  OdpowiedzUsuń
 2. Tutaj przynajmniej zaproszono inne monarchie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Post jak zwykle fajnie przygotowany (plynnie sie czyta chociaz malo). Tez ubolewam nad brakiem bankietu. A co do samej autorki oraz komentujacych jakie koronacje w Europie obstawiacie na np max 5 lat bo ja:
  1. Lichtenstein
  2. Dania
  3. Wielka Brytania
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 4. 1. Wielka Brytania
  2. Liehtenstein

  3. Dania / Norwegia / Szwecja - w ciagu 5-10 lat

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.