piątek, 26 lipca 2019

Panny młode w ciąży


Dziś post, o który długo prosiliście. Przed Wami lista 12 panien młodych, które wychodziły za mąż, spodziewając się dziecka. Jesteśmy ciekawe, czym Was zaskoczy bardziej - kto się na niej znalazł czy w jakich kreacjach panny młode wystąpiły.


pinterestDanica Marinković, Serbia

Większości z Was zapewne właśnie Danica i Philip z Serbii przyszli na myśl jako pierwsi po przeczytaniu tytułu dzisiejszego postu. I słusznie. Ich zaręczyny ogłoszono w lipcu 2017, całkiem możliwe, że przyszli nowożeńcy już wówczas wiedzieli, że wkrótce zostaną rodzicami i dlatego zdecydowali się na szybki ślub, który odbył się 7 października 2017 w Soborze św. Michała Archanioła w Belgradzie (KLIK). Części z Was nie umknęło, że panna młoda wystąpiła w dosyć zabudowanej sukni projektu Roksandy Ilinčić, znanej serbskiej projektantki, która skutecznie maskowała ciążowy brzuszek.
Pierwsze dziecko pary, chłopczyk o imieniu Stefan, przyszedł na świat cztery miesiące później, 25 lutego 2018 w Belgradzie.

royalfamily.org

royalfamily.org

kurir.rs / net.hr


Ekaterina Malysheva, Hanower

Ekaterina Malysheva i książę Ernst August jr z Hanoweru pobrali się na początku lipca 2017 w Hanowerze, 6 lipca w ceremonii cywilnej w Nowym Ratuszu, a dwa dni później w ceremonii kościelnej w Marktkirche. Dla panny młodej były to początkowe tygodnie ciąży. 
Suknię ślubną na ceremonię kościelną, inspirowaną Ojczyzną Ekateriny Rosją, zaprojektowała libańska projektantka Sandra Mansour, a prywatnie przyjaciółka Ekateriny. Haftowana suknia została wykonana z szyfonu z dodatkiem tiulu oraz koronki Chantilly. Całość wykończono perłową nakładką. Więcej o ślubnych kreacjach Ekateriny przeczytacie tutaj.
O cywilnej kreacji Ekateriny wiemy niewiele. Sukienka w kolorze pudrowego różu z lekko haftowanym kołnierzem i szerokimi mankietami została wykonana z jedwabnej satyny. Nie jest pewne, czy także została zaprojektowana przez Sandrę Mansour.
Siedem miesięcy później, 22 lutego 2018 w Hanowerze została mamą dziewczynki. Początkowo sugerowano, że Elisabeth przyszła na świat o kilka tygodni przedwcześnie, według pierwszych doniesień niemieckich magazynów termin porodu przewidziano na marzec. Później jednak podawano, że poród nastąpił raptem o kilka dni wcześniej. Jak było w rzeczywistości, tego nie wiemy.

haz.de

haz.de


Philomena de Tornos y Steinhart, Francja

Nie wiem jak Wam, ale mnie ta para nie przyszłaby do głowy. Ówczesny książę Vendôme Jean i Maria Philomena Magdalena Juliana Johanna de Tornos y Steinhart, mająca korzenie baskijskie ze strony ojca i austro-węgierskie ze strony matki, ogłosili swoje zaręczyny w listopadzie 2008. Ceremonia cywilna miała miejsce w Paryżu 19 marca 2009, a kościelna 2 maja 2009 w katedrze Notre-Dame w Senlis.
Na uroczystość cywilną Philomena wybrała białą sukienkę ozdobioną delikatną koronką.

orderofsplendor.blogspot.com

pinterest

Ślubnej kreacji maskującej ciążowy brzuszek zaprojektowanej przez Christiana Lacroix przyjrzymy się bliżej. Suknia została wykonana z jedwabnej tafty w kolorze kości słoniowej. Gorset został pokryty plisowaniami i błyszczącymi ozdobami oraz tiulem i przechodził w obszerną spódnicę ozdobioną z tyłu zakładkami. Do tego bogato zdobiony złotym haftem i kwiatowymi brokatowymi motywami żakiet/bolerko, dzieło Maison Lesage, studia hafciarskiego francuskiego hafciarza Françoisa Lesage. Kwiatowy motyw był ponoć inspirowany jedwabiami w Sypialni Królowej w Wersalu.
Całość zwieńczył długi, koronkowy welon ozdobiony delikatnie haftem z żakietu liczący sobie 200 lat i należący do rodziny panny młodej; oraz turkusowa tiara należąca do cioci panny młodej, Marii del Mar de Tornos y Zubiria. Jeśli dodać do tego niebieską wstążkę w talii, Philomena spełniła wszystkie cztery ślubne angielskie zasady (zgodnie z rymowanką Something old, something new, something borrowed, something blue) - choć tak po prawdzie sama tiara mogłaby spełniać trzy z nich. Co do ostatniej, piątej zasady (and a sixpence in her shoe) - nie możemy tego sprawdzić :)

Zostawiając rymowanki i ślub za nami, pierwszy syn Jeana i Philomeny, Gaston, przyszedł na świat dokładnie osiem miesięcy po ich ślubie cywilnym, 19 listopada 2009.

pinterest

pinterest

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesKsiężniczka Olga, Grecja/Włochy

Żeby nie było, w naszym rankingu widnieją także arystokratki. Pierwszą z nich jest grecka księżniczka Olga Isabelle, młodsza córka księcia Michaela z Grecji i jego żony Mariny Karelli. Jej zaręczyny z kuzynem drugiego stopnia, księciem Apulii Aimone, synem 5. księcia Aosty Amedeo, ogłoszono w maju 2005. Na ich ślub przyszło nam zaczekać trzy lata i to bynajmniej nie z powodu nieślubnego dziecka. Co więcej, być może nawet wieść o nieślubnym dziecku w drodze ostatecznie do niego doprowadziła. Para pobrała się w ceremonii cywilnej 16 września 2008 we włoskiej Ambasadzie w Moskwie (gdzie wówczas zatrudniony był książę Aimone), a ceremonia kościelna miała miejsce tydzień później, 27 września, na greckiej wyspie Patmos, w dniu 65. urodzin ojca pana młodego, który przyznał później, że to "wspaniały prezent".
O kreacji panny można byłoby pisać i pisać. Złota suknia to projekt Prady. Została ponoć wykonana z przerobionego indyjskiego sari, choć, przyznajcie sami, całość prezentuje się raczej jako hołd w stronę Grecji. Panna młoda wyglądała w niej niczym grecka bogini i, jak później wyjaśniła, suknia miała symbolizować "światło i pomyślność". Do tego dobrała charakterystyczną tiarę stylizowaną na wieniec oliwny, i bukiet oliwny nawiązujący do greckiej mitologii. Ale, jak się zaraz przekonacie, nie jest to najbardziej zaskakująca suknia ślubna w tym rankingu.

Pięć miesięcy po ślubie, 7 marca 2009 w Paryżu na świat przyszedł synek Olgi i Aimone, Umberto.

pinterestThe religious wedding ceremony of Princess Olga, Duchess of Apulia (née Princess Olga Isabelle of Greece) to Prince Aimone of Savoy, Duke of Apulia, son of Amedeo, 5th Duke of Aosta, at the Greek Island Patmos, on September 27, 2008. The bride was wearing custom Prada wedding dress made from a golden Indian sari. • • • Религиозная церемония бракосочетания Принцессы Ольги, Княгини Апулии (урожденная Принцесса Греции Ольга Изабель), с Принцем Аймоном Савойским, Князем Апулии (сыном Амедео, 5-го Герцога Аостского), на греческом острове Патмос, 27 сентября 2008г. На невесте свадебное платье Prada, выполненное по индивидуальному заказу из золотого индийского сари. _______________________ 📸 Photo credit to the rightful owner(s). #aroyalmoment #princessolga #apulia #greece #patmos #aimone #savoi #prada #weddingdress #royalwedding #greekroyalfamily #aosta #duke #duchess #prince #royalty #pradawedding #sari #indiansari #golden #2008 #custommade #prada #греция #свадьба #принцесса #свадебноеплатье #золотоеплатье
Post udostępniony przez by Anya Warren (@a.royal.moment)Księżniczka Margarita z Bourbon-Parmy, Holandia/Parma

Najstarsza córka holenderskiej księżniczki Irene (tym samym siostrzenica księżniczki Beatrix), i księcia Parmy Carlosa, to swego rodzaju “czarna owca” w obu rodzinach. Kiedy w 2006 rozwiodła się z pierwszym mężem, przedsiębiorcą Edwinem de Roy van Zuydewijn, który za jej pośrednictwem wplątał holenderską rodzinę królewską w aferę znaną pod nazwą Margarita affair, wielu zapewne odetchnęło z ulgą. Jak się jednak okazało, spokój nie zawitał na długo, choć kolejny “skandal” był z pewnością mniej dotkliwy.
3 maja 2008 w skromnej i prywatnej ceremonii w Maarsbergen poślubiła prawnika Tjallinga Siebe ten Cate.
Dokładnie cztery miesiące później, 3 września 2008, para została rodzicami córeczki, Julii Caroliny Cathariny ten Cate.

pinterest / Martine Berendsen/ANP / goddesssaintnoblewomannun.blogspot.com


Laetitia Bechtolf, Hesja

Książę Philip Robin z Hesji, drugi syn i najmłodsze z czwórki dzieci Landgrafa Hesji Moritza i jego żony, księżniczki Tatjany Sayn-Berleburg-Wittgenstein, i Laetitia Bechtolf pobrali się w ceremonii kościelnej 10 czerwca 2006. Prywatny ślub cywilny odbył się miesiąc wcześniej, 5 maja w dniu 28. urodzin panny młodej.
Panna młoda na swój ślub kościelny wybrała białą, koronkową suknię przewiązywaną w talii oliwkowym paskiem. Na głowie błyszczała natomiast tiara należąca do rodziny pana młodego, Hesse Ears of Wheat Tiara.
Pół roku później, 5 grudnia 2006, nowożeńcom urodziła się córeczka, Elena Margeritha Lotti Christiane Elisabeth.

pinterest / telecinco.es

theroyalforums.com

theroyalforums.com

PPE Agency


Clothilde Courau, Włochy

Stałych Czytelników Naszego bloga z pewnością nie zdziwi to nazwisko na tej liście. Love Story Clotilde i Emmanuele przytaczałyśmy tutaj, dlatego do niego odsyłamy, a teraz tylko krótkie przypomnienie. Wiosną 2003 po trzech latach znajomości Clotilde zaszła w ciążę. "Skłamałbym mówiąc, że dziecko nie przypieszyło decyzji o małżeństwie", mówił później książę Filiberto Emmanuele w wywiadzie. Zaręczyny ogłoszono na początku lipca 2003, a ślub odbył się 25 września 2003 w Bazylice Matki Bożej Anielskiej i Męczenników w Rzymie. Ciężarna panna młoda wystąpiła w dosyć prostej i skromnej sukni od Valentino ozdobionej u dołu delikatną koronką. Całość zwieńczyła Queen Maria Theresa of Sardinia's Pink Tourmaline Tiara oraz kolczyki od kompletu.
Trzy miesiące po ślubie, wczesnym wieczorem 28 grudnia Clotilde urodziła dziewczynkę, Vittorię Cristinę Adelaide Chiarę Marię.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

pinterest

thecourtjeweller.com

pinterest


Sarah Maya Al-Askari, Austria

Arcyksiążę Maximilian, syn arcyksięcia Ferdinanda Karla i hrabiny Helene zu Törring-Jettenbach, ożenił się po raz drugi 2 lipca 2005 w Watykanie (poprzednie, bezdzietne małżeństwo zakończyło się po czterech latach rozwodem) z urodzoną w Iraku pisarką, Sarą Mayą Al-Askari. Panna młoda na swój ważny dzień wybrała projekt Giambattista Valli i Vladimir Fringe Tiara.
Po pięciu miesiącach, 6 grudnia 2005 na świat przyszedł chłopiec, arcyksiążę Nikolaus Heinrich.

theroyalforums.com / pinterest

theroyalforums.com

theroyalforumscom


Uta Maria König, Niemcy

Książę Hubertus von Hohenzollern, trzecie dziecko i drugi syn księcia Johanna Georga von Hohenzollern i szwedzkiej księżniczki Birgitty, starszej siostry króla Carla Gustafa, i Uta Maria König pobrali się w ceremonii cywilnej 10 lipca 2000 w bawarskim Grünwald. Panna młoda już wówczas spodziewała się dziecka. Ślub kościelny pary miał miejsce 23 września w Palma de Mallorca na hiszpańskiej Majorce.
Trzy miesiące później, 10 stycznia 2001 w Monachium, prawdopodobnie przed terminem Uta urodziła chłopca, Lennarta Carla Christiana, który niestety zmarł cztery dni po narodzinach.

pinterest


Księżniczka Caroline, Monako/Hanower

Myślę, że Monako na tej liście nie dziwi nikogo. Księżniczka Caroline dwukrotnie brała ślub będąc przy nadziei. 29 grudnia 1983 odbył się jej drugi ślub, ze Stefano Casiraghi. Panna młoda ubrała na tę okazję udrapowaną, jedwabną sukienkę.
Pięć miesięcy później, 8 czerwca 1984 zostali rodzicami syna, Andrei.
Kiedy 23 stycznia 1999 wychodziła za mąż po raz trzeci, tym razem za księcia Hanoweru Ernsta Augusta V, była przypuszczalnie na wczesnym etapie swojej czwartej ciąży. Jasnoniebieski kostium to projekt Chanel.
Po prawie pół roku, 20 lipca 1999, prawdopodobnie przed terminem, urodziła córkę, Alexandrę Charlotte Ulrike Maryam Virginię.

Embed from Getty Images

pinterest

juliapgelardi.wordpress.com


Arcyksiężniczka Sophie Franziska, Austria

Starsza siostra arcyksięcia Maximiliana, młodsza z dwóch córek arcyksięcia Ferdinanda Karla i Helene zu Törring-Jettenbach, podobnie jak brat stanęła na ślubnym kobiercu kilka miesięcy przed narodzinami dziecka. 11 lutego 1990 w kościele St Mary w Salzburgu poślubiła księcia Windisch-Graetz Mariano Hugo.
Prostą, jedwabną suknię o kroju "duchess" pozbawioną niemal ozdób zaprojektował Valentino. Do tego, podobnie jak kilka lat później szwagierka, panna młoda dobrała Vladimir Fringe Tiara.
4 sierpnia tego samego roku para młoda została rodzicami chłopca, Maximiliana Hugo.

pinterest


Marina Ogilvy, Wielka Brytania

Ostatnia arystokratka na naszej liście może być dla niektórych zaskoczeniem. Córka księżniczki Alexandry z Kent, i tym samym prawnuczka Jerzego V, i sir Angusa Ogilvy, uważana była za czarną owcę w brytyjskiej rodzinie królewskiej i to na długo zanim w 1989 zaszła w ciążę, nie będąc jeszcze mężatką. Dziecko było owocem związku z fotografem, synem szkockiego dudziarza, Paula Mowatta. Jak bez ogródek twierdziła w późniejszym wywiadzie, kiedy okazało się, że jest w ciąży, rodzice postawili jej ultimatum: albo ślub przed narodzinami dziecka, albo aborcja. 2 lutego 1990 w Richmond Park w Surrey odbył się ślub Mariny i Paula. Ciężarna panna młoda wyłamała się jednak od tradycji i zamiast śnieżnobiałej sukni dla kontrastu założyła niemal pogrzebową, bo czarną sukienkę z aksamitu. Do kompletu dobrała jeszcze czarny kapelusz.
26 maja 1990 na świat przyszła córka pary, Zenouska.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Lista z pewnością nie jest pełna, nie uwzględniłyśmy w niej Pii Rittinghausen, żony hrabiego Dominika von Habsburg-Lothringen, jako że z ich ślubu nie znalazłam żadnych zdjęć; czy Glorii Thurn und Taxis, a także bardziej “historycznych” panien młodych, jak królowa Rumunii Helena, Anna Boleyn i wiele, wiele innych. Dlatego teraz kolej na Was - kogo jeszcze byście wymienili?

12 komentarzy:

 1. Mariny nikt nie przebije.
  Nie przypuszczałam, że znajdzie się aż tyle panien młodych w ciąży i to nie tylko w początkowym stadium.Kojarzyłam tylko Philomenę, Clothlide,Danicę i Caroline.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Już sobie przypomniałam. W ciąży była księżniczka Friederike Mecklenburg-Strelitz, siostra królowej Luizy.

   Usuń
 3. Sarah, Clothilda i Laetita wyglądają najpiękniej, zaś Olga i Marina powalają!!
  Kojarzę tylko obie księżniczki monakijskie - Caroline i Stephanie i synowie oraz córkę Caroliny
  Dziękuję za post!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja o większości tych przypadków wiedziałam.

  Z tego co wiem, na pewno w bardzo zaawansowanej ciąży ślub cywilny brała księżniczka Nathalie of Sayn-Wittgenstein-Berleburg, siostrzenica duńskiej królowej.

  Prawdopodobnie w ciąży ślub brała Princess Matilde zu Fürstenberg (Matilde Borommeo z domu - siostra przyrodnia Beatrice Borromeo), 11 czerwca 2011, a pieroworodny syn pary miał przyjść na świat 22.09.2011 r. - wg źródeł z netu.

  Były też plotki, że w ciąży podczas ślubu była księżniczka Magdalena ze Szwecji, bo pierworodna córka przyszła na świat chyba trochę przed upływem 9 m-cy po ślubie, ale kto wie, może mała przyszła na świat trochę za wcześnie?

  I jeszcze w ciąży była podczas ślubu Viktória Cservenyák, obecnie księżna, żona księcia Jaime Bernardo of Bourbon-Parma, Count of Bardi z Holandii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Nathalii i Viktórii całkiem zapomniałam, dziękuję :)

   Usuń
 5. Jeśli chodzi o Ekaterine szybko można wywnioskować, że spodziewa się dziecka ;)
  Dwa lata temu pisałam o innym siostrzeńcu króla Szwecji Carl Silfverschiöld. Panna młoda sama przyznała dziennikarzom, że spodziewa się dziecka. https://mbdkbernadotte.blogspot.com/2017/06/marzec-kwiecien-poprzeplata-troche-zimy.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Madeleine ze Szwecji- ona też była w ciąży wychodząc za mąż

  OdpowiedzUsuń
 7. Cóż, Mariny chyba nikt nie pobije z jej ślubnym wyglądem.
  Warto dodać do listy księżniczkę Madeline, w dniu ślubu była na początku ciąży i wyczytałam też, że miała problemy ze suknią, bo i tak w ostatecznej wersji okazała się troszeczkę za duża.

  /J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do Madeleine nie wiadomo na pewno, możliwe, że była już w ciąży na swoim ślubie, ale możliwe też, że zaszła w nią krótko po nim. Leonore urodziła się osiem miesięcy po ślubie, ale tak jak już ktoś zauważył, zwyczajnie mogła przyjść na świat troszkę przed terminem.

   Usuń
 8. Interesujący wpis. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.