wtorek, 16 lipca 2019

Urodziny Sułtana Brunei


15 lipca w Brunei miały miejsce obchody 73. urodzin Sułtana Hassanala Bolkiaha, które obejmowały oficjalną paradę wojskową, audiencję dla przedstawicieli zagranicznych państw oraz wieczorny bankiet.

xinhuanet.com


Parada wojskowa z udziałem personelu wojskowego i służb mundurowych odbywa się co roku z okazji urodzin Sułtana na placu Taman Haji Sir Muda Omar Ali Saifuddien. Poza nią, Sułtan z małżonką, królową Salehą, udzielił także audiencji przedstawicielom innych azjatyckich państw, takich jak Malezja czy Singapur.

xinhuanet.com

Następnie Sułtan z małżonką, do których dołączyła reszta rodziny królewskiej, w tym Następca Tronu Książę Al-Muhtadee Billah i Księżna Sarah, przyznał odznaczenia wojskowe 15 osobom w trakcie oficjalnej ceremonii w Pałacu Istana Nurul Iman, swojej oficjalnej rezydencji, uważanej za największy pod względem powierzchni na świecie pałac. Wśród odznaczonych znaleźli się szef sił zbrojnych Singapuru oraz kilku wyższych rangą urzędników rządowych z policji, wojska, sądownictwa i służby cywilnej Brunei.

The Borneo Post / theborneopost.com

The Borneo Post / theborneopost.com

Sułtan wygłosił także przemówienie, w którym odniósł się m.in. do niedawnego okresowego przeglądu praw człowieka w Brunei przeprowadzonego przez ONZ. Powiedział, że rząd jest zobowiązany do zapewnienia wszystkim obywatelom dobrobytu i wysokiej jakości życia.

thescoop.co

thescoop.co
Istiadat Barisan Kehormatan disusuli dengan Istiadat Mengadap dan Mengurniakan Bintang-Bintang Kebesaran Negara Brunei Darussalam, di Balai Singgahsana Indera Buana, Istana Nurul Iman. ◇ Kebawah Duli Yang Maha Mulia Paduka Seri Baginda Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu'izzaddin Waddaulah, Sultan dan Yang Di-Pertuan Negara Brunei Darussalam, dan Kebawah Duli Yang Maha Mulia Paduka Seri Baginda Raja Isteri Pengiran Anak Hajah Saleha binti Al-Marhum Pengiran Pemancha Pengiran Anak Haji Mohamed Alam berangkat ke Istiadat berkenaan. ◇ Pada Istiadat itu, Kebawah Duli Yang Maha Mulia Paduka Seri Baginda Sultan dan Yang Di-Pertuan Negara Brunei Darussalam berkenan mengurniakan Bintang-Bintang Kebesaran Negara Brunei Darussalam kepada 15 orang penerima sempena Ulang Tahun Hari Keputeraan Baginda ke-73. ◇ Reposted from @rtbnews ◇ #rtbnews #rtbbhes #bruneiroyalfamily
Post udostępniony przez @ bruneiroyalfamilyWieczorem odbył się państwowy bankiet. Królowa Saleha na tę okazję wybrała Diamond Heart Tiara. W ciągu dnia natomiast nosiła Emerald Tiara.

Urodziny Sułtana tradycyjnie potrwają w całym kraju około miesiąc.

thescoop.co
6 komentarzy:

 1. Uroczystości w Brunei robią wrażenie zwłaszcza piękna biżuteria

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy skoro to jest sułtan, to jego żona nie jest tytułowana sułtanką? Analigicznie żona króla to królowa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale to Brunei ;) Kiedy Hassanal Bolkiah został Sułtanem, jego żona otrzymała tradycyjnie tytuł "Raja Isteri", co jest tłumaczone jako "Królowa-Małżonka". Wspominałam o tym tutaj http://blueblood-royals.blogspot.com/2018/06/jak-to-jest-z-tymi-tytuami.html

   Usuń
 3. To się nazywają urodziny :) Cały ten przepych wydaje się jak z innego świata.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dlaczego one mają takie jakby chustki na głowie? Współczuję kobietom życia w tym kraju ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To hidżab tylko bez nikabu (tej zasłony na twarz). Wszystkie albo znaczna większość muzułmanek je nosi. To po prostu taki zwyczaj, myślę, że coś takiego jak u nas zakrywanie ramion przed wejściem do kościoła. Można dyskutować, czy to aby na pewno świadomy wybór kobiet czy raczej obowiązek narzucony przez mężczyzn, ale myślę, że gdyby nawet go zniesiono we wszystkich islamskich państwach i pozostawiono wybór kobiecie to wiele z nich wciąż by go nosiło - tak zostały wychowane, a niektóre pewnie mają też przekonanie, że tak jest właściwie i mogą się nawet dziwić, jak my Europejki możemy chodzić takie porozbierane :) Owszem, sytuacja kobiet w wielu arabskich krajach wciąż pozostawia, mówiąc najbardziej delikatnie, wiele do życzenia i trzeba to nagłaśniać, ale też nie trzeba przesadzać, że każda muzułmanka jest automatycznie nieszczęśliwa i marzy tylko o tym, by zmienić religię, rozwieść się czy ubierać się jak nie-muzułmanka.
   Jeszcze co do ubioru, to w Brunei i tak jest w miarę "luźno" w porównaniu np. z tym, jak ubierają się muzułmanki na Bliskim Wschodzie, a już na pewno w Afganistanie, gdzie z tego co czytałam kobiety zakrywają się od stóp do głów (dosłownie!), zostawiając tylko trochę bardziej przezroczysty kawałek materiału przy oczach.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.