czwartek, 25 lipca 2019

Antique Corsage Tiara


Biorąc pod uwagę pokrewieństwo między grecką a duńską rodziną królewską, nikogo nie powinno dziwić, że znaczna część biżuterii, którą posiada ta pierwsza, pochodzi z Danii. Nie inaczej jest w przypadku tiary, której przyjrzymy się w dzisiejszym poście.
The Antique Corsage Tiara została podarowana duńskiej księżniczce Anne-Marie, późniejszej królowej Grecji, na jej 18. urodziny. Prezent swojej najmłodszej córce sprawili rodzice, król Frederik IX i królowa Ingrid. Zaskakujący może okazać się jednak fakt, że nowa tiara swoje "życie" rozpoczęła jako zupełnie inny element biżuterii, co ciekawe, pochodzący ze Szwecji. 


Szwedzka królowa Victoria, prababka Anne-Marie, posiadała w swojej kolekcji ozdobę zwaną "corsage", która mogła być dowolnie odpinana i noszona jako zestaw broszek. Niestety, nie wiemy, kiedy dokładnie ani dla kogo klejnot został stworzony, nie znamy też nazwiska twórcy. Do Danii corsage przybył wraz z królową Ingrid, niegdyś szwedzką księżniczką, wnuczką królowej Victorii. Królowa nosiła element zarówno jako broszkę, jak i naszyjnik (na zdjęciu powyżej). W 1964 "corsage" stał się podstawą tiary podarowanej księżniczce Anne-Marie na jej urodziny.


Corsage został wykonany z pereł i diamentów, które stały się później także materiałem do wykonania tiary.  Jak dokładnie wyglądały etapy jej konstrukcji, możemy się jedynie domyślać na podstawie zdjęć. Wygląda na to, że początkowo z klejnotu usunięto dolne zawieszki wraz z perłami, pozostawiając jedynie środkową, odwrócono go o 180 stopni i doczepiono podstawę. W takiej wersji zadebiutowała we wrześniu 1964 w Kopenhadze na uroczystościach poprzedzających ślub Anne-Marie z królem Grecji Konstantinosem. Właścicielka początkowo nosiła ją w formie bandeau, z biegiem lat jednak diadem przeszedł kolejne modyfikacje, prawdopodobnie nieco go powiększono, dodając na powrót usunięte wcześniej zawieszki. Wreszcie, okazało się, że środkowa perła jest ruchoma i może być odpinana bądź przypinana.
Królowa Grecji w początkowych latach małżeństwa dość często nosiła tiarę, mimo że od czasu ślubu miała również dostęp do skarbca greckiej rodziny królewskiej. Później, po osiągnięciu pełnoletności, zaczęły pojawiać się w niej córki Anne-Marie, księżniczka Alexia i księżniczka Theodora. O ile starsza z nich założyła diadem prawdopodobnie tylko raz, w kwietniu 1986, przy okazji wizyty państwowej z Hiszpanii w Wielkiej Brytanii, o tyle młodszej musiał przypaść do gustu, skoro pokazuje się w nim regularnie od kilkunastu lat. Po raz ostatni Antique Corsage Tiara zabłysnęła na jej głowie w maju ubiegłego roku, przy okazji bankietu z okazji 50. urodzin księcia Frederika.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Diadem stał się swego rodzaju odpowiednikiem Khedive of Egypt Tiara dla synowych Anne-Marie, jako że obie z nich miały go na sobie w dniu swoich ślubów - najpierw Marie-Chantal w 1995, a piętnaście lat później, w 2010, także Tatiana. Tytularna księżna koronna, podobnie jak teściowa, nosiła tiarę jedynie w kilku pierwszych latach małżeństwa. Natomiast księżna Tatiana do tej pory pojawiła się w niej co najmniej trzykrotnie, po raz ostatni na bankiecie z okazji 80. urodzin pary królewskiej Norwegii w 2017.

Embed from Getty ImagesŹródło: thecourtjeweller.com, orderofsplendor.blogspot.com, bijouxroyauxenfoliewordpress.wordpress.com, tiara-mania.com

4 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Idealne określenie tej tiary Karolina Joannna

      Usuń
  2. Ładna tiara, lecz według mnie lepiej prezentowały się klejnoty jako ,, corsage"

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.