wtorek, 23 lipca 2019

Święto Narodowe w Belgii 2019, włamanie i rozwody, zmiany w The Royal Foundation + więcej


Wielka Brytania

22 lipca z okazji 6. urodzin księcia George'a opublikowano trzy nowe zdjęcia, wszystkie wykonane przez księżną Cambridge w ostatnim czasie, dwa z nich w ogrodach Pałacu Kensington, a jedno na rodzinnych wakacjach.

HRH The Duchess of Cambridge / Kensington Palace TwitterHRH The Duchess of Cambridge / Kensington Palace Twitter

HRH The Duchess of Cambridge / Kensington Palace Twitter
Życzenia księciu złożyła również Brytyjska Armia, publikując nowe zdjęcie wykonane podczas niedawnego meczu polo.Książę Karol zaprosił magazyn Women's Weekly do wnętrza i ogrodów swojej rezydencji Clarence House. Cały artykuł wraz ze zdjęciami znajdziecie tutaj.22 lipca razem z żoną natomiast pojawił się na Royal Welsh Show, organizowanej w tym roku po raz 100. Spotkali się tutaj z parą królewską Zulusów, afrykańskiego ludu z grupy plemion Nguni z Afryki Południowej.newmyroyals.com

newmyroyals.com

Hrabia i hrabina Wessex z dziećmi udali się na wycieczkę do zoo Wild Place Project w Bristolu.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk
Na koniec, po niedawnym oficjalnym rozdzieleniu fundacji The Royal Foundation of The Duke and Duchess of Cambridge and The Duke and Duchess of Sussex, założonej dziesięć lat temu przez Williama i Harry'ego i powstaniu oddzielnej fundacji pary książęcej Sussex (Sussex Royal Foundation), poważne zmiany zajdą także w fundacji pary książęcej Cambridge. Jak poinformowano dzisiaj, dotychczasowy dyrektor generalny, Lorraine Heggessey ustąpi ze swojego stanowiska jesienią. Jego miejsce od 1 października zajmie Jason Knauf, dotychczasowy sekretarz prasowy Kate i Williama.
Grecja

Królowa Anne-Marie i książę Pavlos pojawili się na 2. edycji rozdania nagród kulturalnych 2019 w gminie Ermionida w regionie Peloponez na południu lądowej części Grecji. W tym roku nagroda trafiła do: dyrektora Muzeum Akropolu w Atenach, Dimitriosa Pantermalisa, filologa Yiannisa Isaiaha i greckiej piosenkarki Nany Mouskouri.
Hiszpania

22 lipca królowa Letizia była obecna na prezentacji Valencia World Center for Sustainable Urban Food (CEMAS).

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

newmyroyals.com

semana.es

23 lipca natomiast wspólnie z królem Felipe udzieliła audiencji hiszpańskiej pływaczce Onie Carbonell, która zdobyła w sumie 23 medale, została mistrzynią świata, dwukrotną medalistką olimpijską i trzykrotną mistrzynią Europy.

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

therealmyroyals.com

Po południu królowa przewodniczyła posiedzeniu dyrektorów Instytutu Cervantes.

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter


Dania

21 lipca królowa Małgorzata i księżniczka Benedikte w towarzystwie córki Benedikte księcżniczki Alexandry i jej męża uczestniczyły w odsłonięciu nowego ołtarza w kościele Gråsten Slotskirke. Później siostry obejrzały coroczną paradę Gråsten Ring Rider Association.22 lipca książę Felix obchodził 17. urodziny, z tej okazji opublikowano dwa nowe zdjęcia.

Steen Brogaard / Det danske kongehus

Steen Brogaard / Det danske kongehus


Luksemburg

Książę Felix i księżna Claire uczestniczyli ostatnio w kolacji z okazji 100. rocznicy podpisania traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową.


8 lipca księżna spotkała się z Jensem Spahn, niemieckim politykiem, obecnie deputowanym do Bundestagu.

Włochy


Jak donosi francuski Le Parisien, para książęca Wenecji, Emmanuele Filiberto i Clotilde padli ofiarami włamania do ich paryskiej rezydencji 19 lipca. Nikogo z domowników nie było wówczas w domu, a właściciele odkryli, co się stało po powrocie pod koniec dnia. Skradziono wiele cennych przedmiotów, w tym stare monety i część biżuterii (niestety, nie wiadomo, które klejnoty, pozostaje mieć nadzieję, że nie był to przypuszczalnie jedyny zestaw biżuterii w posiadaniu tej części rodziny, Pink Tourmaline Parure). Dokładna ich wartość nie jest znana, ale źródło bliskie parze twierdzi, że można ją oszacować nawet na pół miliona euro. Według tego samego źródła, dochodzenie w tej sprawie będzie długie i mozolne. "Ten rodzaj włamania rzadko jest dziełem amatorów."
Szwecja

Królowa Silvia i księżniczka Madeleine spotkały się w Solliden z Rogerem Lundgrenem, szwedzkim dziennikarzem, biografem i ekspertem od szwedzkiej rodziny królewskiej.


Malezja

Szczegóły rozwodu byłego króla Malezji Muhammada V, obecnie Sułtana Kelantan, i jego drugiej żony, byłej Miss Rosji Rihany Oksany Voevodiny, powoli wypływają na wierzch. Prawnicy króla z Singapuru, gdzie odbyła się rozprawa rozwodowa, potwierdzili, że do niego doszło. Jak dowiedział się ponadto magazyn New Straits Times, powodem mogła być zdrada. Prawnik króla powiedział bowiem, że "nie ma jeszcze obiektywnego dowodu co do biologicznego ojca dziecka".
Sama Rihana, dotąd nie zabierająca głosu w tej sprawie, zaprzeczyła ponoć słowom prawnika i stwierdziła, że to prowokacja. "Nie otrzymałam żadnego napomnienia o rozwodzie. Byłam w Rosji z moim dzieckiem. Nie byliśmy w Singapurze w związku z postępowaniem rozwodowym w czerwcu."
Przyznacie chyba, że zaczyna robić się ciekawie...


Maroko

Ciekawy zbieg okoliczności... Prawnik króla Mohammeda V także się wypowiedzieli i także potwierdzili rozwód pomiędzy nim a Lallą Salmą. Więcej o nim pisałyśmy m.in. tutaj.
Belgia

21 lipca w Belgii obchodzono Święto Narodowe. Dzień na wcześniej, na specjalnym koncercie z tej okazji pojawili się król Philippe, królowa Mathilde, księżniczka Astrid i książę Lorenz.


newmyroyals.com

belgaimage.be

W dniu Święta Narodowego rodzina królewska zgromadziła się na Te Deum - para królewska z dziećmi w Katedrze św. Michała i św. Guduli w Brukseli, książę Laurent w Brugii, a księżniczka Astrid i książę Lorenz w Namur. Później odbyła się parada wojskowa.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Niestety, nie obyło się bez małych "skandali" w postaci wręcz dziecinnego zachowania księcia Laurenta.

Embed from Getty Images
Po południu para królewska była obecna na Festiwalu "Warendepark Festival" w Parku w Brukseli w ramach obchodów Święta Narodowego.
Dzień zakończył się pokazem fajerwerków, który para królewska obejrzała z dziećmi.

newmyroyals.com

Twitter

Twitter

Twitter

6 komentarzy:

 1. Bardzo przykra wiadomość o włamaniu, te przedmioty mają chyba przede wszystkim wartość historyczną i sentymentalną dla właścicieli.
  Mam pytanie; dlaczego księżniczka Elżbieta wciąż nie zakłada nakryć głowy w czasie nabożeństw w kościele? Wiem, że tak ogólnie jest to opcjonalne, ale chyba w większości rodzin królewskich etykieta zasadniczo nakazuje obowiązkowo jakieś nakrycie głowy dla pań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to kwestia wieku, jest bardzo młodą dziewczyną, ma prawo chodzić bez nakrycia głowy, odwieczny zwyczaj :-)

   Usuń
 2. Książę Laurent zdecydowanie chce zrobić z siebie jakąś żałosną gwiazdę. Szkoda tylko księżnej Claire, która musiała najeść się wstydu. Przynajmniej król ze swoją rodziną stara się nadrabiać za te wszystkie jego wybryki.
  Co do rozwodów to robi się coraz ciekawiej, a to włamanie w Paryżu to smutna sprawa, szczególnie gdy wchodzą w grę rzeczy mające wartość historyczną.

  /J.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przykro patrzeć na zażenowaną i zawstydzoną księżną Claire, która musiała upominać męża- księcia. Zachowanie Laurenta wydaje się obliczone na zwrócenie na siebie uwagę nawet za cenę ośmieszanie.
  Elżbieta prezentowała się nam jak dorosła kobieta.
  Nie spodziewałam się, że kiedykolwiek oficjalnie potwierdzony zostanie rozwód w Maroku. Zastanwia mnie dlaczego teraz.
  W kwestii rozwodu z Malezji myślę, że sprawa będzie się rozwijać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co w takim razie z Lalla Salmą? Czy już nie ma tego tytułu? Jak sprawa dzieci? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuły dzieci się nie zmieniły, co do Lalli Salmy nie wiadomo na 100%, z tego co czytałam nie straciła swojego tytułu z uwagi na to, że jest matką przyszłego króla

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.