czwartek, 6 lipca 2017

Ślub cywilny księcia Ernsta Augusta VI i Ekateriny Malyshevy + szczegóły sobotniej uroczystości


Sześć lat od pierwszego spotkania i niemal rok po zaręczynach, kolejna modelka stała się księżną. Dzisiaj punktualnie o godzinie 11 w Nowym Ratuszu w Hanowerze odbył się ślub cywilny księcia Ernsta Augusta VI i Ekateriny Malyshevy. Ceremonia miała ściśle prywatny charakter - wstęp na nią miało jedynie około 30 zaproszonych gości, mimo że Nowy Ratusz był otwarty dla publiczności.


haz.de


Do ostatniej chwili szczegóły zaślubin trzymane były w wielkiej tajemnicy. O ile informacje o ślubie kościelnym podano do publicznej wiadomości ze znacznym wyprzedzeniem, a niemieckie media już od jakiegoś czasu spekulują na temat tego, co nie jest jeszcze potwierdzone; o tyle o ceremonii cywilnej nie wiadomo było nic - aż do dzisiejszego ranka.

haz.de

haz.de

Ostatnie przygotowania nadzorowała matka pana młodego, Chantal Hochuli, wspólnie z organizatorką wesela z Londynu, Anne Constanze Wolter. Tak jak już doniósł Handelsblatt, zabrakło księcia Ernsta Augusta V, który pokłócił się z synem - między innymi o przyszłą synową. Uważał, że modelka nie jest odpowiednią kandydatką na żonę księcia i w zeszłym tygodniu zażądał zwrotu podarowanych juniorowi rodzinnych posiadłości, w tym zamku Marieburg. Nie pojawiła się także macocha Ernsta Augusta juniora, księżniczka Caroline, która nigdy nie chciała zajmować miejsca matki pasierbów. Wśród gości znalazły się jednak jej dzieci: księżniczka Alexandra, Andrea, Pierre i Charlotte Casiraghi, a także rodzina panny młodej i kilkoro przyjaciół z Londynu.

haz.de

Para młoda z burmistrzem i świadkami - haz.de

Ślubu parze udzielił burmistrz, Stefan Schostok, który ostatnio ukończył specjalny kurs, aby móc prowadzić tego typu ceremonie. Ze względu na fakt, że cała uroczystość prowadzona była w języku angielskim, wszystkie dokumenty zostały też na ten język przetłumaczone. Świadkami zostali brat pana młodego, książę Christian, przyjaciółka panny młodej, Dina Amer, oraz wspólny przyjaciel pary, Julio Santodomingo.

haz.de

Nowy Ratusz nie został zamknięty dla publiczności, można było do niego wejść nie przechodząc wcześniej kontroli pomimo czekających na zewnątrz policjantów, ale ci, którzy spodziewali się zobaczyć na własne oczy całą uroczystość, bardzo się rozczarowali. Sala, w której miał miejsce ślub, oraz korytarz przed nią, zostały odgrodzone od reszty pomieszczeń ratusza. Niemniej jednak, niektórym udało się zobaczyć, a nawet porozmawiać z gośćmi:

haz.de

haz.de

Po krótkiej ceremonii, nowożeńcy wraz z gośćmi udali się na obiad do Fürstenhaus leżącego na terenie ogrodów Herrenhäuser. Miejsce to, podobnie jak wiele innych wybranych na te uroczystości, jest powiązane z panem młodym i jego rodziną. Przodek księcia, Georg I, kazał wznieść reprezentatywny budynek przy ulicy Herrenhäuser Straße w 1721 dla swojej córki, Louise von Delitz. Posiadłość była używana przez ponad wiek, do 1836, kiedy przeszła na własność dynastii Welfów. W latach 50' ubiegłego wieku otworzono tutaj muzeum, jednak od sześciu lat jest zamknięte ze względu na fakt, że zatrzymuje się w nim książę Ernst August VI, gdy przyjeżdża do Hanoweru. Mimo że w czasie wojny ogromna liczba mebli uległa zniszczeniu, to budynek wciąż przytłacza swoim cennym wyposażeniem - na przykład pochodzącą z XVII w. "Herzberger Jagdtapete", czyli mierzącą ponad 7 metrów dekoracją ścienną przedstawiającą księcia Christiana Ludwiga na koniu.

castleholic.com

Dzisiejsza kreacja Ekateriny pokazuje, czego możemy się spodziewać na najbliższych uroczystościach. Sięgająca kostek sukienka w kolorze jasnego pudrowego różu została wykonana z jedwabnej satyny i ma lekko haftowany kołnierz oraz szerokie rozpinane mankiety. Nie jest pewne, czy jest to suknia projektu Sandry Mansour - jak zdradziła w jednym z wywiadów Ekaterina, to ona projektowała jej ślubne kreacje.

haz.de

Pochodząca z Libanu projektantka i dobra przyjacióła panny młodej pracowała wcześniej dla Elie'go Saaba. Miała zaprojektować wszystkie trzy sukienki ślubne Ekateriny Jak dowiedziały się media, suknia przygotowana na cermonię kościelną, miała być inspirowana Rosją, Ojczyzną panny młodej, a uszyto ją z koronki Chantilly i ozdobiono perłami. Mansour pracowała nad nią trzy i pół miesiąca. Na wieczornym przyjęciu panna młoda pojawi się w pudrowo różowej sukni ozdobionej perłami i haftami. Trzecia kreacja, przygotowana na jutrzejsze przyjęcie przedślubne dla pracowników w Brauhaus, jest koronkowa z motywami kwiatowymi, w kolorach pastelowych i dodatkiem czerwonego.


Ślub dziadków pana młodego - gettyimages.com

Dzisiaj poznaliśmy także program sobotnich uroczystości:

12.00 Ślub kościelny w Marktkirche w Hanowerze (w 1951 pobrali się tutaj dziadkowie księcia, książę Ernst August i księżniczka Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, Ortrud), a udzieli go w języku niemieckim 83-letni były biskup Horst Hirschler, który wcześniej chrzcił obecnie 18-letnią księżniczkę Alexandrę, przyrodnią siostrę księcia, jedną z druhen. Dla gości będzie dostępne tłumaczenie na język angielski oraz rosyjski.

13.15 Nowożeńcy opuszczają kościół i wsiadają do oszklonej karocy, użytej już w 1843 podczas ślubu pradziadków Ernsta Augusta juniora, późniejszego króla Georg'a V z Marie von Sachsen-Altenburg, którą będą ciągnąć cztery konie. Udadzą się w 20-minutową przejażdżkę przez ulice miasta wzdłuż Georgengarten do Herrenhausen. 

około 13.35 Przybycie do galerii Herrenhausen w ogrodach Herrenhäuser, gdzie ma nastąpić powitanie przybyłych gości. Dalsza część będzie miała prywatny charakter. 

Wieczór Prywatne przyjęcie weselne na zamku Marienburg (na którym z kolei odbył się także ślub rodziców pana młodego). Zamek ma być zamknięty do 12 lipca, łącznie na 10 dni - przed i po ślubie.

wall.alphacoders.com

Nad bezpieczeństwem pary młodej i ich gości będą czuwać policjanci, nie będzie ich jednak zbyt dużo. Mają kierować ruchem wokół Marktkirche, ale tylko wówczas, jeśli tłum na trasie przejazdu nowożeńców będzie zbyt duży. Ponadto, jeden samochód policyjny będzie towarzyszył karocy w drodze do Herrenhausen. Nie oczekuje się obecności ochroniarzy innych królewskich gości, jedynie premier Dolnej Saksonii Stephan Weil ma przybyć w ich towarzystwie.

Marktkirche będzie dekorowany kwiatami w piątek od godziny 18. Przygotowany został także czerwony dywan. Obok księżniczki Alexandry, na jedną z druhen typowana jest również Alessandra de Osma, dziewczyna księcia Christiana.

hannover.de

W przeciwieństwie do dzisiejszej ceremonii, sobotnia uroczystość ma zgromadzić znacznie więcej osób, jak zdradziła Anne Constanze Wolter, swoją obecność już jakiś czas temu potwierdziło 400 gości. Poza wymienianą już reprezentacją z Monako (Pierre, Andrea i Charlotte Casiraghi) oraz innych niemieckich rodzin książęcych, możemy się spodziewać hiszpańskiej oraz greckiej rodziny królewskiej (król Felipe oraz król Konstantinos są ojcami chrzestnymi Ernsta Augusta VI).

haz.de

Media spekulują także na temat tego, co można będzie usłyszeć w kościele. Chór pod batutą Jörga Breidinga ma zaśpiewać pieśni Georga Händla, w tym słynne Halleluja. Ze względu na rosyjskie pochodzenie Ekateriny spodziewane są też rosyjskie pieśni. 


W tajemnicy trzymane jest także miejsce, w którym para zamieszkała po przyjeździe do Hanoweru. Być może jest to wspomniany Fürstenhaus, ale media przypuszczają, ze zatrzymali się w jednym z hoteli, w których Ernst August VI został ostatnio zauważony, między innymi w Kastens Hotel Luisenhof. Spodziewa się, że przynajmniej kilkoro gości także zatrzymało się w tym pięciogwiazdkowym hotelu.

9 komentarzy:

 1. Zamek Marienburg jest śliczny, wymarzone miejsce na wesele

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę, spokojnie mogliby tam kręcić jakieś filmy Disneya ;)

   Usuń
 2. Media trochę się gubią w zeznaniach. .. Raz piszą ze obie rodziny były zachwycone na wieść o zareczynach (poprzednia notka) a tu nagle ojciec pana młodego nie akceptuje synowej. Wiesz może o co tu chodzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno powiedzieć. Informacja, że obie rodziny były zachwycone, pojawiła się razem z ogłoszeniem zaręczyn, więc dobre kilka miesięcy temu. Wtedy dziennikarze nie wiedzieli nic o konflikcie ojca z synem. To jednak wskazywałoby, że pokłócili się już wcześniej, co oczywiście nie jest niemożliwe, ale według ostatnich doniesień, Ernst August V zażądał zwrotu posiadłości dopiero w zeszłym tygodniu. Możliwe więc, że pokłócili się całkiem niedawno i nie poszło wcale o związek juniora z modelką, a o coś innego; albo ojciec od początku nie był zadowolony, ale informacja o tym przeciekła do mediów dopiero niedawno. Trudno oczekiwać od mediów, żeby donosiły o wszystkim na bieżąco, skoro sama rodzina księcia milczała na temat tej kłótni. To są jednak sprawy rodzinne, prywatne, wątpię, by jakakolwiek rodzina chciała, by informacja o jakiejś sprzeczce przedostała się do prasy, tym bardziej przed ślubem. Być może krewni pana młodego liczyli, że konflikt minie z czasem i panowie się pogodzą.

   Usuń
 3. To smutne.Może jeszcze pojawi się na ślubie kościelnym.
  Sukienka jest śliczna, sandałki również i z niecierpliwością oczekuję na pozostałe kreacje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kreacja panny młodej okropna. Satyna tandetnie błyszczy, szwy marszczą się na boku. Mam nadzieję, że "kościelna" będzie lepsza. Ta, wygląda jak podomka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie dziwnie sie marszczy, jedwabna satyne trzeba umiec szyc a to wyglada jakby ktos niedoswiadczony wzial sie do pracy, takie sa teraz projektantki? Wczesniej projektantka sama umiala szyc jak krawcowa albo i lepiej, to byl fach a nie chwilowe hobby bogatych panienek. Kreacje byly dopracowane na ostatni guzik bo inaczej nie wytrzymywaly konkurencji.

   Usuń
 5. Pisze się Georga-bez apostrofu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Suknia zarówno do ślubu cywilnego jak i kościelnego, niezbyt udana. Jedna zbyt piżamkowa, druga zbyt przytłaczająca.

  Myślę, że mimo kłótni ojciec pana młodego mógł pojawić się w ratuszu i w kościele, a nie być na weselu. Nawet jeśli nie podoba mu się panna młoda to zawiódł syna. Bardziej nie tym, że wybranka nie jest nie taka jak sobie wyobrażał dla swojego następcy, tylko tym, że go olał w najważniejszym dniu jego życia.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.